Nedēļa Lietuvā: Ministrs ēdis neētiski, prezidents aicina poļu banku, Viļņa pret plastmasas traukiem

Lietuvas satiksmes ministrs Jaroslavs Narkevičs

Lietuvā aizvadītās nedēļas redzamākie notikumi ziņās bija ētikas uzrauga atklātais satiksmes ministra likumpārkāpums par pusdienu apmaksu, prezidenta aicinājums Lietuvā ienākt poļu Pekao bankai un Viļņas iniciatīva pret vienreizlietojamiem traukiem.

Ētikas uzraugs: Ministrs pārkāpa likumu

Lietuvas satiksmes ministrs Jaroslavs Narkevičs (Jaroslav Narkevič) ir pārkāpis likumu, kad ļāvis viņa vadītās ministrijas pakļautībā esošiem uzņēmumiem apmaksāt viņa pusdienas, tā trešdien, 22.janvārī, secinājusi Lietuvas Augstākā Oficiālās ētikas komisija. Narkeviča atbilstību amatam iepriekš apšaubījis prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda).

Pats Narkevičs izteicies, ka pārkāpums ir nenozīmīgs un ka viņš apsvērs iespēju pārsūdzēt ētikas uzrauga lēmumu tiesā.

Veicināt banku konkurenci aicina poļu Pekao

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda aizvadītajā nedēļā aicinājis uzņēmējdarbību Lietuvā apsvērt poļu Bank Pekao. Viņš jautājumu apspriedis ar bankas izpilddirektoru Mareku Luštinu (Marek Lusztyn), atrodoties Pasaules Ekonomikas forumā Šveicē, tā pavēstījis prezidenta padomnieks. Padomnieka vārdiem, prezidents ieteicis Bank Pekao pārstāvjiem apmeklēt Lietuvu un izvērtēt esošo situāciju banku tirgū.

Lietuvā trīs ceturtdaļas no kopējā kredītiestāžu tirgus kontrolē trīs bankas – Swebank, SEB un Luminor.

Ministram bažas par politisko vajāšanu ārpus ES

Lietuvas tieslietu ministrs Elvins Jankevičs (Elvinas Jankevičius) aizvadītajā nedēļā aicinājis Eiropas Savienību (ES) uzlabot esošos tiesību aktus vai pieņemt jaunus tiesību aktus, lai nodrošinātu, ka bloka pilsoņi ir pasargāti no politiska rakstura vajāšanas trešajās valstīs.

Jankevičs ar priekšlikumu nācis klajā neformālā ES tieslietu un iekšlietu ministru sanāksmē Zagrebā, tā ceturtdien, 23.janvārī, norādīja Lietuvas Tieslietu ministrija.

Japāna ieinteresēta Lietuvas projektos

Japānas Starptautiskās Sadarbības banka ir ieinteresēta finansējuma sniegšanā Eiropas platuma sliežu ceļa projektā Rail Baltica un Baltijas elektrotīklu pielāgošanā Rietumeiropas sistēmai, tā ceturtdien, pavēstījis Lietuvas prezidenta padomnieks Simons Krēpšta (Simonas Krėpšta). Nausēdam Pasaules Ekonomikas forumā Šveicē bijusi tikšanās ar Japānas Starptautiskās Sadarbības bankas vadītāju Tadaši Maedu.

Lietuvas poļu partijas līderis pauž kritiku

Eiropas Parlamenta deputāts Valdemārs Tomaševskis (Valdemar Tomaševski), kurš vada Lietuvas valdībā pārstāvēto Lietuvas Poļu vēlēšanu akciju-Kristīgo ģimeņu apvienību, ceturtdien paudis kritiku par mēģinājumu Seimā atstādināt no amata viņa partijas biedreni. Viņaprāt, opozīcijas uzsāktais atstādināšanas process pret deputāti Irinu Rozovu (Irina Rozova) ir politiski motivēts mēģinājums veidot šķelšanos valdošajā koalīcijā.

Opozicionāru pamatojums gan ir cits. Lietuvas Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komisijas locekļi, kuri pārstāv opozīciju, ir sākuši atstādināšanas procesu pret Seima deputāti Rozovu, norādot, ka viņa slēpusi iespējamus sakarus ar Krievijas diplomātiem.

Klaipēdā pienāk Krievijas sašķidrinātās dabasgāzes krava

Klaipēdas ostā, Lietuvā, trešdien, 22.janvārī, tika piegādāta Krievijas Novatek sašķidrinātās dabasgāzes krava. Tā ir 16. šāda piegāde sadarbības procesā, kas aizsākās 2019.gada oktobrī. Ar tankkuģi Coral Fungia tika piegādāti ap 10 000 kubikmetru sašķidrinātās dabasgāzes.

Viļņas Universitātei jauns rektors – vēsturnieks

Viļņas Universitātes jaunievēlētais rektors, vēsturnieks Rimvids Petrausks (Rimvydas Petrauskas), aizvadītajā nedēļā solīja censties panākt universitātei līdera lomu diskusijā ar valsts politisko vadību un citiem politiķiem par «zinātnes un studiju kļūšanu par īstu prioritāti».

Trešdien Petrausks, kurš ir Viļņas Universitātes Vēstures dekāns, tika ievēlēts par Viļņas Universitātes rektoru, sešu kandidātu konkurencē izcīnot tiesības vadīt Lietuvas lielāko un vecāko universitāti nākamos piecus gadus.

Viļņas centieni atkritumu samazināšanā

Svētku pasākumos Viļņā vairs netiks izmantoti vienreizlietojami plastmasas trauki un galda piederumi, tā trešdien nolēma Lietuvas galvaspilsētas pašvaldība. Lēmums stāsies spēkā 2020.gada martā.

Tiesā nonāk seksuālas uzmākšanās lieta pret bijušo deputātu

Lietuvas Augstākā tiesa trešdien sāka izskatīt lietu, kur bijušais Lietuvas Seima deputāts Ķēstutis Puks (Kęstutis Pukas) tika apsūdzēts par seksuālu uzmākšanos. Zemākas instances tiesas ir atzinušas Puku par vainīgu seksuālas uzmākšanās gadījumā sievietei, kura savulaik strādājusi par viņa asistenti, taču attaisnojušas viņu apsūdzībās par uzmākšanos trim citām sievietēm.

Turku celtniecības uzņēmums apstrīd Kauņas lēmumu

Turku celtniecības uzņēmums Kayi Insaat aizvadītajā nedēļā pārsūdzējis Kauņas varasiestāžu lēmumu lauzt līgumu ar par stadiona būvniecību. Saskaņā ar pašvaldības pausto Turcijas uzņēmums bija apsolījis atgādāt 400 cilvēku lielu celtniecības personālu un lielāko daļu no būvdarbiem vajadzīgās tehnikas, taču līdz šim uzņēmumam nav šāda personāla un tehnisko aprīkojumu tas izīrējis no apakšuzņēmējiem Lietuvā.

Sadārdzina Šengenas, nacionālās vīzas cenu

Lietuvas valdība trešdien, 22.janvārī, atbalstīja maksas celšanu par Šengenas un nacionālās vīzas izsniegšanu. Konsulāro pakalpojumu cena par nacionālās vīzas pieteikuma apstrādi divkāršosies no 60 uz 120 eiro. Pieteikuma izskatīšana Šengenas vīzas saņemšanai paaugstināta no 60 uz 80 eiro.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas