bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 19.02.2020 | Vārda dienas: Zane, Zuzanna

Nedēļa Lietuvā: Ministrs ēdis neētiski, prezidents aicina poļu banku, Viļņa pret plastmasas traukiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

dzelzceļš, Lietuva, Viļņa, bizness, zinātne, universitāte, Gitans Nausēda, ētika, Jaroslavs Jarkevičs

Lietuvas satiksmes ministrs Jaroslavs Narkevičs

Lietuvā aizvadītās nedēļas redzamākie notikumi ziņās bija ētikas uzrauga atklātais satiksmes ministra likumpārkāpums par pusdienu apmaksu, prezidenta aicinājums Lietuvā ienākt poļu Pekao bankai un Viļņas iniciatīva pret vienreizlietojamiem traukiem.

Ētikas uzraugs: Ministrs pārkāpa likumu

Lietuvas satiksmes ministrs Jaroslavs Narkevičs (Jaroslav Narkevič) ir pārkāpis likumu, kad ļāvis viņa vadītās ministrijas pakļautībā esošiem uzņēmumiem apmaksāt viņa pusdienas, tā trešdien, 22.janvārī, secinājusi Lietuvas Augstākā Oficiālās ētikas komisija. Narkeviča atbilstību amatam iepriekš apšaubījis prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda).

Pats Narkevičs izteicies, ka pārkāpums ir nenozīmīgs un ka viņš apsvērs iespēju pārsūdzēt ētikas uzrauga lēmumu tiesā.

Veicināt banku konkurenci aicina poļu Pekao

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda aizvadītajā nedēļā aicinājis uzņēmējdarbību Lietuvā apsvērt poļu Bank Pekao. Viņš jautājumu apspriedis ar bankas izpilddirektoru Mareku Luštinu (Marek Lusztyn), atrodoties Pasaules Ekonomikas forumā Šveicē, tā pavēstījis prezidenta padomnieks. Padomnieka vārdiem, prezidents ieteicis Bank Pekao pārstāvjiem apmeklēt Lietuvu un izvērtēt esošo situāciju banku tirgū.

Lietuvā trīs ceturtdaļas no kopējā kredītiestāžu tirgus kontrolē trīs bankas – Swebank, SEB un Luminor.

Ministram bažas par politisko vajāšanu ārpus ES

Lietuvas tieslietu ministrs Elvins Jankevičs (Elvinas Jankevičius) aizvadītajā nedēļā aicinājis Eiropas Savienību (ES) uzlabot esošos tiesību aktus vai pieņemt jaunus tiesību aktus, lai nodrošinātu, ka bloka pilsoņi ir pasargāti no politiska rakstura vajāšanas trešajās valstīs.

Jankevičs ar priekšlikumu nācis klajā neformālā ES tieslietu un iekšlietu ministru sanāksmē Zagrebā, tā ceturtdien, 23.janvārī, norādīja Lietuvas Tieslietu ministrija.

Japāna ieinteresēta Lietuvas projektos

Japānas Starptautiskās Sadarbības banka ir ieinteresēta finansējuma sniegšanā Eiropas platuma sliežu ceļa projektā Rail Baltica un Baltijas elektrotīklu pielāgošanā Rietumeiropas sistēmai, tā ceturtdien, pavēstījis Lietuvas prezidenta padomnieks Simons Krēpšta (Simonas Krėpšta). Nausēdam Pasaules Ekonomikas forumā Šveicē bijusi tikšanās ar Japānas Starptautiskās Sadarbības bankas vadītāju Tadaši Maedu.

Lietuvas poļu partijas līderis pauž kritiku

Eiropas Parlamenta deputāts Valdemārs Tomaševskis (Valdemar Tomaševski), kurš vada Lietuvas valdībā pārstāvēto Lietuvas Poļu vēlēšanu akciju-Kristīgo ģimeņu apvienību, ceturtdien paudis kritiku par mēģinājumu Seimā atstādināt no amata viņa partijas biedreni. Viņaprāt, opozīcijas uzsāktais atstādināšanas process pret deputāti Irinu Rozovu (Irina Rozova) ir politiski motivēts mēģinājums veidot šķelšanos valdošajā koalīcijā.

Opozicionāru pamatojums gan ir cits. Lietuvas Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komisijas locekļi, kuri pārstāv opozīciju, ir sākuši atstādināšanas procesu pret Seima deputāti Rozovu, norādot, ka viņa slēpusi iespējamus sakarus ar Krievijas diplomātiem.

Klaipēdā pienāk Krievijas sašķidrinātās dabasgāzes krava

Klaipēdas ostā, Lietuvā, trešdien, 22.janvārī, tika piegādāta Krievijas Novatek sašķidrinātās dabasgāzes krava. Tā ir 16. šāda piegāde sadarbības procesā, kas aizsākās 2019.gada oktobrī. Ar tankkuģi Coral Fungia tika piegādāti ap 10 000 kubikmetru sašķidrinātās dabasgāzes.

Viļņas Universitātei jauns rektors – vēsturnieks

Viļņas Universitātes jaunievēlētais rektors, vēsturnieks Rimvids Petrausks (Rimvydas Petrauskas), aizvadītajā nedēļā solīja censties panākt universitātei līdera lomu diskusijā ar valsts politisko vadību un citiem politiķiem par «zinātnes un studiju kļūšanu par īstu prioritāti».

Trešdien Petrausks, kurš ir Viļņas Universitātes Vēstures dekāns, tika ievēlēts par Viļņas Universitātes rektoru, sešu kandidātu konkurencē izcīnot tiesības vadīt Lietuvas lielāko un vecāko universitāti nākamos piecus gadus.

Viļņas centieni atkritumu samazināšanā

Svētku pasākumos Viļņā vairs netiks izmantoti vienreizlietojami plastmasas trauki un galda piederumi, tā trešdien nolēma Lietuvas galvaspilsētas pašvaldība. Lēmums stāsies spēkā 2020.gada martā.

Tiesā nonāk seksuālas uzmākšanās lieta pret bijušo deputātu

Lietuvas Augstākā tiesa trešdien sāka izskatīt lietu, kur bijušais Lietuvas Seima deputāts Ķēstutis Puks (Kęstutis Pukas) tika apsūdzēts par seksuālu uzmākšanos. Zemākas instances tiesas ir atzinušas Puku par vainīgu seksuālas uzmākšanās gadījumā sievietei, kura savulaik strādājusi par viņa asistenti, taču attaisnojušas viņu apsūdzībās par uzmākšanos trim citām sievietēm.

Turku celtniecības uzņēmums apstrīd Kauņas lēmumu

Turku celtniecības uzņēmums Kayi Insaat aizvadītajā nedēļā pārsūdzējis Kauņas varasiestāžu lēmumu lauzt līgumu ar par stadiona būvniecību. Saskaņā ar pašvaldības pausto Turcijas uzņēmums bija apsolījis atgādāt 400 cilvēku lielu celtniecības personālu un lielāko daļu no būvdarbiem vajadzīgās tehnikas, taču līdz šim uzņēmumam nav šāda personāla un tehnisko aprīkojumu tas izīrējis no apakšuzņēmējiem Lietuvā.

Sadārdzina Šengenas, nacionālās vīzas cenu

Lietuvas valdība trešdien, 22.janvārī, atbalstīja maksas celšanu par Šengenas un nacionālās vīzas izsniegšanu. Konsulāro pakalpojumu cena par nacionālās vīzas pieteikuma apstrādi divkāršosies no 60 uz 120 eiro. Pieteikuma izskatīšana Šengenas vīzas saņemšanai paaugstināta no 60 uz 80 eiro.


Pievienot komentāru

ANO: Klimata pārmaiņas apdraud bērnu nākotni visās valstīs

Neviena valsts pasaulē nedara gana, lai pasargātu tās bērnus no klimata pārmaiņu ietekmes – ar šādu skarbu secinājumu nākts klajā pētījumā, ko kopīgi veidojušas ANO organizācijas Pasaules Veselības organizācija, Apvienoto Nāciju Starptautiskais Bērnu fonds un medicīnas žurnāls The Lancet, vēsta DW.

Plāno paredzēt bargākus sodus par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpumiem

Par likuma prasībām neatbilstošu telpu ierādīšanu smēķēšanai juridiskajām personām varētu palielināt sodu no 1 000 līdz 2 500 eiro līdzšinējo 210 līdz 350 eiro vietā.

Igaunijā vēja ģeneratoru parka zemi pārdod par 51,4 miljoniem eiro

Igauņu energokoncerns Eesti Energia sīvā izsolē uzvarējis cīņā par vēja ģeneratoru parka zemes gabalu, nosaucot augstāko cenu 51,5 miljonus eiro, ziņo ERR.

Saeimas komisija atbalsta lēmumu atteikties no atturēšanās iespējas balsojumos

«Šāda kārtība maldina sabiedrību par deputāta patieso nostāju pret balsojamo priekšlikumu» grozījumu nepieciešamību pamatoja Kaimiņš.

Putins atsakās no kaimiņvalstu destabilizēšanas polittehnologa Surkova

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir atbrīvojis no amata savu palīgu Vladislavu Surkovu, kurš vadījis Kremļa sadarbību ar Maskavas atbalstīto separātistu reģioniem Gruzijā un Ukrainā, vēsta Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS.

Citskovskis: Trīs gadu laikā valsts pārvaldes štats samazināts par 3 000 cilvēku

2017.gadā valdībā apstiprinātais valsts pārvaldes reformu plāns paredzēja tuvāko gadu laikā valsts pārvaldes štatu samazināt par 6%. 

Eiropas Centrālā banka anulē AS PNB Banka licenci

FKTK pērn 12.septembrī iesniedza šādu priekšlikumu ECB izskatīšanai, ņemot vērā  Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas 12.septembra lēmumu pasludināt PNB Banku par maksātnespējīgu.

Latvijā janvārī par 5% vairāk jaundzimušo nekā pērn

Pēdējos četrus gadus dzimstība samazinās, tomēr gada ietvaros ir atsevišķi mēneši, kad dzimušie reģistrēti vairāk. 2020.gada janvārī reģistrēti 1,6 tūkstoši  jaundzimušo, kas ir par 5% vairāk nekā pagājušā gada attiecīgajā mēnesī.

Spānijas valdība apstiprina digitālo pakalpojumu nodokli

Eiropas valstīm meklējot iespējas, kā gūt ieņēmumus no interneta lieluzņēmumu veiksmīgā biznesa, Spānijas valdība ir apstiprinājusi digitālo pakalpojumu nodokli, kas var attiekties uz tādiem milžiem kā Facebook un Google, raksta portāls The Guardian.

Pērn labklājības nozarē likvidētas 133 darba vietas

Pēc divu VSAC administrāciju apvienošanas piecu centru vietā būs četri – Rīga, Kurzeme, Zemgale un Latgale, kā arī samazināsies darbinieku skaits.

Saeimā visai lielā vienprātībā virzās uz lēnāku akcīzes likmes kāpumu alkoholam

Savukārt alum akcīzes nodoklis par katru absolūtā spirta tilpumprocentu par 100 litriem augs nedaudz straujāk nekā iepriekš paredzēts – nevis no 7,4 eiro uz 8,1 eiro par 100 litriem, bet gan no 7,4 eiro līdz 8,2 eiro.

Igaunijas policija narkotikās atrod žurku indi un veļas pulveri

Igaunijā policija informējusi, ka narkotikās ir atrastas vielas, kā, piemēram, žurku inde un veļas pulveris, kas cilvēka veselībai var būt bīstamākas par pašām narkotikām, vēsta ERR.

SPRK: Būtiski samazinājies sūdzību skaits ūdenssaimniecības nozarē

Izskatot saņemtās sūdzības, SPRK ir secinājis, ka astoņas no 12 nav bijušas SPRK kompetencē, savukārt četras – izteiktas nepamatoti.

Latvijai nepieciešami teju 300 miljoni Rail Baltica īstenošanai

Latvijai  nepieciešamais finansējums Rail Baltica projekta īstenošanai ir 297 620 500 eiro apmērā.

Ukrainā saasinās karadarbība; EDSO aicina apturēt uguni

Ukrainas austrumos šonedēļ pastiprinājusies karadarbība. Kaujā laupītas dzīvības četriem separātistu kaujiniekiem un vienam ukraiņu karavīram, vēsta ASV medijs Radio Brīvā Eiropa.

Diennakts laikā dzēsti trīs kūlas ugunsgrēki

Jēkabpilī sausā zāle dega 1000 m2 platībā,  Jelgavā – 300 m2, savukārt Dobelē – 600 m2 platībā. 

Kariņš: Kliedzoši, ka tik ilgi bija jāgaida pirmās instances tiesas spriedums Maxima traģēdijas lietā

Tas ir kliedzoši, ka līdz pirmās instances tiesas spriedumam Maxima traģēdijas lietā bija jāgaida vairāk nekā seši gadi kopš pašas traģēdijas.

No amata atsauc Piejūras slimnīcas valdes locekli Eviju Siliņu

Pārbaudē konstatēts, ka slimnīcas valdes sēdēs ir apstiprināts amatu apmaksas saraksts un šajā sarakstā ir iekļauti arī amati, kurus pilda un par kuriem atlīdzību saņem valdes locekle Siliņa – bērnu psihiatrs un psihiatrs dežūrārsts.

Komisija trešajā lasījumā atbalsta izmaiņas ģenerālprokurora izraudzīšanas kārtībā

Rosinātās izmaiņas paredz paplašināt ģenerālprokurora amata kandidātu loku, nosakot, ka par ģenerālprokurora amata kandidātu turpmāk varētu kļūt arī 40 gadus sasniegusi persona, kurai ir 15 gadu darba stāžs tiesneša vai prokurora amatā.

Lielbritānija pēc Brexit nevēlas dot vīzas nekvalificētiem eiropiešiem

Lielbritānijas valdība ir nākusi klajā ar tās imigrācijas plānu attiecībā uz laiku pēc valsts pilnīgas izstāšanās no Eiropas Savienības. Tas paredz nepiešķirt vīzas nekvalificētam darbspēkam, ziņo raidorganizācija BBC.

Rīgas satiksmes jaunajai valdei vēl nav skaidrības par potenciālo līguma laušanu ar Rīgas karti

«Esam pasūtījuši finanšu izvērtējumu un pieņemu, ka martā vai aprīlī varēsim ar to iepazīstināt,» stāstīja Innusa, skaidrojot, ka pašreiz pietrūkst informācijas, lai izvērtētu tālāko rīcību un ir jāsaprot, kāds lēmums būtu finansiāli izdevīgāks.

Kijevā atklāj piemiņas vietu Irānā notriektās lidmašīnas upuriem

Kijevas Borispiļas starptautiskajā lidostā atklāts memoriāls, lai pieminētu janvārī notikušo Ukrainas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Irānā, vēsta ASV medijs Radio Brīvā Eiropa.

Valdība pārņem Nacionālās operas ēku

Valdība lēma Latvijas Nacionālās operas un baleta ēku bez atlīdzības pārņemt valsts īpašumā un nodot Kultūras ministrijas valdījumā.

Bildēs: Vētra Lielbritānijā atnes pēdējo gadu smagākos ziemas plūdus

Vētra Deniss Lielbritānijā atnesusi smagākos plūdus pēdējo gadu laikā. Vētras nestās lietavas skārušas plašus valsts reģionus, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Par netiklām darbībām ar mazgadīgo Rīgā aizturēts vīrietis; policija lūdz atsaukties cietušos

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Latgales iecirkņa kriminālpolicija 15.februārī Rīgā aizturēja 1976.gadā dzimušu vīrieti par netiklu darbību veikšanu ar mazgadīgu bērnu.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!