bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 19.07.2019 | Vārda dienas: Digna, Jautrīte, Kamila, Sāra
LithuaniaLietuva

Nedēļa Lietuvā: Nausēda inaugurācija. Skvernelis saglabā amatu. Priekšsēdētājs roku dzelžos

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda

Aizvadītajā nedēļā Kauņa atzīmēja 75.gadadienu kopš geto slēgšanas, jaunievēlētais prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) iepazīstināja ar savu komandu un stājās amatā, bet līdzšinējais premjers Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) paziņoja, ka savu krēslu tomēr nepametīs. Tikmēr Kupišķu rajona priekšsēdētājs aizdomās par ļaunprātīgu varas izmantošanu tika saslēgts roku dzelžos.

Nausēda stājies Lietuvas prezidenta amatā

Rītā pirms zvēresta nodošanas, 12.jūlijā, Nausēda apmeklēja Lietuvas nacionālās atmodas dalībnieka Jona Basanaviča (Jonas Basanavičius) pieminekli.

Nausēda nodeva zvērestu svinīgā parlamenta sēdē un tad aplūkoja Neatkarības laukumā sapulcēto militāru sastāvu, un Ģedimina laukumā vēroja svinīgo parādi no Seima līdz Centrālajam laukumam.

Par godu prezidentam Simona Daukanta laukumā pie Prezidenta pils notika koncerts, bet pils pagalmā – inaugurācijas balle.

Kauņa atzīmē 75.gadadienu kopš geto slēgšanas

Lietuvas otra lielākā pilsēta Kauņa ceturtdien, 11.jūlijā, atzīmēja 75.gadadienu kopš ebreju geto slēgšanas. Līdz pat svētdienai gadadiena tika atzīmēta ar filmu demonstrācijām, ekskursijām, koncertiem un piemiņas brīdi holokausta upuriem.

Geto Vilijampoles rajonā darbojās no 1941. līdz 1944.gadam, kad Lietuvu bija okupējuši nacistiskās Vācijas spēki.

Skvernelis paliek premjera amatā

Otrdien, 9.jūlijā, pēc tikšanās ar Nausēdu Lietuvas premjerministrs Skvernelis, paziņoja, ka paliks ministru prezidenta postenī.

Viņš paziņoja, ka turpinās darbu, bet piebilda, ka valdība nedrīkst nodarboties ar populismu, tai jābūt efektīvai un jāpilda programmā solītais.

Pieprasa Krievijas parlamenta deputāta iekļaušanu «melnajā sarakstā»

Lietuvas Seima pārstāvji OSCE (Organization for Security and Co-operation in Europe) Parlamentārajā asamblejā pieprasījuši Nikolaja Rižaka, Krievijas parlamenta jeb Dumas deputāta, iekļaušanu «melnajā sarakstā». Tāpat deputāti vēlas, lai Rižakam būtu liegts iebraukt Lietuvā.

Politiķi paskaidroja, ka Rižaks OSCE Parlamentārās asamblejas sesijā kā Krievijas delegācijas pārstāvis attaisnojis Lietuvas un citu Baltijas valstu iedzīvotāju masu deportācijas, ko pieļāva padomju režīms.

Lietuva iebilst Krievijai

Lietuvas diplomāti izteikuši protestu pret Krievijas plāniem ar salūtu atzīmēt Viļņas un Kauņas ieņemšanu Otrā pasaules kara laikā. Uguņošana notiktu attiecīgi 13.jūlijā un 1.augustā, kad tika ieņemta Viļņa un Kauņa.

Lietuvas Ārlietu ministrija atgādināja, ka padomju karaspēks pēc nacistiskās Vācijas spēku patriekšanas Lietuvai nenesa brīvību.

Nausēda iepazīstina ar savu komandu

Jaunievēlētais prezidents Nausēda trešdien, 10.jūlijā, iepazīstināja ar savu komandu.

Aļģe Budrīte (Algė Budrytė), Nausēdas priekšvēlēšanu kampaņas vadītāja, vadīs arī prezidenta kanceleju. Par prezidenta kabinetu atbildēs Ieva Ručinskaite (Ieva Ručinskaitė). Lietuvas Bankas Finanšu stabilitātes departamenta direktors Simons Krepšta (Simonas Krėpšta) vadīs Ekonomikas un sociālās politikas darba grupu, savukārt bijušais Kauņas vicemērs Povils Mačūlis (Povilas Mačiulis) vadīs iekšpolitikas darba grupu. Ārpolitikas darba grupu vadīs Asta Skaisgirīte-Ļauškiene (Asta Skaisgirytė-Liauškienė), bet bijušais enerģētikas ministrs Jaroslavs Neverovičs (Jaroslav Neverovič) atbildēs par vides un infrastruktūras darba grupu. Lietuvas Konkurences padomes priekšsēdētāja vietniece Jūrate Šoviene (Jūrate Šovienė) vadīs tieslietu darba grupu.

Rosina ierobežot amatpersonu tiesisko imunitāti

Lietuvas Seima spīkers Viktors Pranckietis (Viktoras Pranckietis) un vēl 40 likumdevēji rosinājuši ierobežot tiesisko imunitāti parlamenta deputātiem, tiesnešiem, premjeram un ministriem.

Likumprojekts paredz, ka Seima deputāts, tiesnesis, ministrs vai premjers varētu tikt saukts pie atbildības bez Seima vai prezidenta piekrišanas.

Kupišķu rajona priekšsēdētājs rokudzelžos

Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests otrdien, 9.jūlijā, aizturējisKupišķu rajona priekšsēdētāju Daiņu Bardausku (Dainius Bardauskas).

Dienests veicis pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamu amata un ietekmes ļaunprātīgu izmantošanu. Tādēļ vairākās vietās veikta arī kratīšana.

Atslēgvārdi: Secondary Tile


Pievienot komentāru

Latvijai starp Baltijas valstīm pirmajā ceturksnī lielākais budžeta deficīts

Latvijā pirmajā ceturksnī vispārējās valdības budžeta deficīts attiecībā pret IKP bijis lielāks nekā ES vidēji, liecina ES statistikas departamenta Eurostat jaunākie dati, kas apkopoti par 22 ES dalībvalstīm.

Augstākā tiesa negroza lēmumu neizmaksāt pensiju personai, kura nedzīvo Latvijā

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments lēmis negrozīt tiesas spriedumu, ar kuru atteikts piešķirt vecuma pensiju tādēļ, ka viņa nedzīvo Latvijā.

Rīgas satiksmes padomi vadīs Normunds Narvaišs

Par Rīgas satiksmes padomes priekšsēdētāju piektdien, 19.jūlijā, ievēlēts Normunds Narvaišs, bet viņa vietnieks būs Ainārs Ozols, informē uzņēmumā.

Ušakovs samaksā tiesas piespriesto sodu – Ķirsis atgūst 1 000 eiro

Šī gada jūnijā spēkā stājies bijušajam Rīgas mēram Nilam Ušakovam nelabvēlīgais tiesas spriedums strīdā ar Rīgas domes deputātu Vilni Ķirsi par viņa paustajiem izteikumiem, kas, Ušakova ieskatā, bija godu un cieņu aizskaroši, liecina publiski pieejamā informācija.

Igauņu jaunuzņēmums Transferwise piesaista Netflix finanšu direktoru

Igauņu uzņēmēju dibinātais finanšu pakalpojumu jaunuzņēmums Transferwise tā vadībai piesaistījis speciālistu, kurš iepriekš bijis finanšu direktors amerikāņu kinofilmu un televīzijas seriālu straumēšanas pakalpojumā Netflix.

Bērziņa karjeras līkloči. No Kuģniecības afērām uz silto krēslu LDz valdē

Kas īsti slēpjas aiz Latvijas dzelzceļa šefa «nevainojamās» reputācijas?

Aizdomas par kukuļņemšanu – KNAB aizturējis Dobeles pašvaldības iepirkumu komisijas priekšsēdētāju

KNAB aizdomās par kukuļņemšanu no būvfirmas īpašnieka Madara Radžeļa aizturējis Dobeles novada pašvaldības iepirkumu komisijas priekšsēdētāju Lailu Šereiko.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā palielinājās par 0,4%

Salīdzinot ar maiju, 2019.gada jūnijā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,4%, liecina CSP dati.

Tēva krēslā – pēc LU kukuļu skandāla Skonto grupa vadību uzņemas Rāvja dēls

Skonto grupas uzņēmumu vadību pārņēmis Rihards Rāvis. Tāpat viņš kļuvis arī par grupas uzņēmumu kapitāla daļu turētāju.

Nausēda grib, lai Baltijas elektrotīklu sinhronizāciju atbild īpašs ES koordinators

Lietuvas prezidents ierosinājis iecelt īpašu Eiropas Savienības koordinatoru, kas rūpētos par Baltijas valstu elektrotīklu atslēgšanu no postpadomju sistēmas un sinhronizēšanu ar Eiropas elektrotīkliem.

Ukraina pēc Putina pasu piedāvājuma gatavo reformu pilsonības piešķiršanā

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis licis pārveidot Ukrainas pilsonības piešķiršanas kārtību, tā reaģējot uz Kremļa rīkojumu, ar ko Krievija paplašina to ukraiņu loku, kuri var pieteikties Krievijas pasu saņemšanai paātrinātā kārtībā.

ST vērtēs normas, kas noteic mācības augstskolās un koledžās īstenot valsts valodā

ST pēc 20 13.Saeimas deputātu iesnieguma ierosinājusi lietu par to, vai Augstskolu likumā noteiktās normas, kas nosaka, ka augstskolas un koledžas studiju programmas īsteno tikai valsts valodā, atbilst Satversmei.

Dobeles un Tukuma vēja parkos atļauj izvietot 35 vēja turbīnas iecerētās 51 vietā

VPVB SIA Eolus ir izdevis atzinumu par vēja elektrostaciju parku Dobele un Pienava būvniecības ieceres ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu, kurā atļauj izbūvēt 35 no sākotnēji plānotās 51 vēja turbīnas.

Publiskai apspriešanai nodots likumprojekts, ar ko zāles cer padarīt pieejamākas, bet zāļu tirgu – caurskatāmāku

VM publiskajai apspriešanai nodevusi likumprojektu, kas paredz likt lieltirgotavām zāļu aprites uzskaiti veikt tikai elektroniskā formātā un par to informēt arī Zāļu valsts aģentūru.

ASV notriec Irānas lidaparātu, pieaug saspīlējums Persijas līcī

Amerikas Savienotās Valstis Arābijas jūrā ir notriekušas Irānas bezpilota lidaparātu, pieaugot militāram saspīlējumam starp Vašingtonu un Teherānu.

VVD: Baldonē atklātās ķimikālijas videi un cilvēkiem draudus nerada

Baldonē Riekstukalna apkārtnē atrastās 30 mucas ar dažādām ķimikālijām tiešu apdraudējumu videi un cilvēkiem nerada, informē Valsts vides dienestā.

Jautājumiem par pašvaldību reformu atklās īpašu zvanu centru

VARAM ierīkojusi īpašu zvanu centru tieši iedzīvotāju jautājumiem par administratīvi teritoriālo reformu un tas darbu sāks no pirmdienas, 22.jūlija.

NATO StratCom FaceApp neuzskata par bīstamāku nekā Facebook, bet aicina izvērtēt, kam nododam savus datus

ASV celta trauksme par Krievijā tapušo lietotni FaceApp, kas ļauj dažu sekunžu laikā gūt priekšstatu, kā lietotājs izskatīsies vecumdienās. NATO StratCom lietotni gan neuzskata par bīstamāku par citām, kurām lietotāji uztic savus datus.

Skandināvu tūristu slepkavām Marokā piespriež nāvessodus

Marokā par divu skandināvu tūristu slepkavībām piespriests nāvessods trim teroristiskā grupējuma Islāma valsts atbalstītājiem.

Pārbaudei par Kalnmeiera atbrīvošanu lūdz iesniegt papildu informāciju

Saeimas deputātiem, pēc kuru rosinājuma sākta pārbaude, vai pastāv pamats ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbrīvošanai no amata, lūgts precizēt savu pieprasījumu, sniedzot konkrētāku informāciju saistībā ar iesniegumā minētajiem secinājumiem.

Petraviča jaunajā bērnu tiesību aizsardzības modelī vēlas vairāk atbildības valstij

Jaunajā bērnu tiesību aizsardzības modelī vairāk funkciju nonāks valsts pārziņā, pauda labklājības ministre Ramona Petraviča.

Nedēļas nogalē vietām paredz lietu, bet turpmākajām dienām – vasarīgu siltumu

Nedēļas nogalē biežāk uzspīdēs saule un lietus gaidāms tikai vietām austrumu rajonos, savukārt svētdienas vakarā Latvijā daudzviet līs, tomēr saglabāsies silts laiks.

Barnjē: ES darījusi visu, lai panāktu Brexit vienošanos

Brexit vienošanās ir sabalansēta un tā nodrošinās Lielbritānijas un ES sadarbību arī turpmāk, pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu uzsvēra Eiropas Komisijas Brexit sarunu vadītājs Mišels Barnjē.

Alternatīvā teritoriālā reforma – vismaz pieci apriņķi un vairāk varas pašvaldībām

Alternatīvās administratīvi teritoriālās reformas autori piedāvā izveidot piecus vai astoņus apriņķus, proti, uz plānošanas reģiona bāzes vai republikas pilsētu administratīvās jaudas bāzes.

Lietuvas Seima spīkers ieķeras krēslā, zaudējis paša partijas uzticēšanos

Karstuma vilnis Lietuvā ir atkāpies, bet no amata aiziet negrib parlamenta spīkers Viktors Pranckietis. Viņa krēsls pēc valdības spēku pārbīdes ir paredzēts citai koalīcijas partijai, taču likt Pranckietim aiziet nav spējis pat paša Zemnieku un zaļo savienības lēmums par viņa atstādināšanu.