bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 17.11.2019 | Vārda dienas: Hugo, Uga, Uģis
LithuaniaLietuva

Nedēļa Lietuvā: Nausēda inaugurācija. Skvernelis saglabā amatu. Priekšsēdētājs roku dzelžos

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda

Aizvadītajā nedēļā Kauņa atzīmēja 75.gadadienu kopš geto slēgšanas, jaunievēlētais prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) iepazīstināja ar savu komandu un stājās amatā, bet līdzšinējais premjers Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) paziņoja, ka savu krēslu tomēr nepametīs. Tikmēr Kupišķu rajona priekšsēdētājs aizdomās par ļaunprātīgu varas izmantošanu tika saslēgts roku dzelžos.

Nausēda stājies Lietuvas prezidenta amatā

Rītā pirms zvēresta nodošanas, 12.jūlijā, Nausēda apmeklēja Lietuvas nacionālās atmodas dalībnieka Jona Basanaviča (Jonas Basanavičius) pieminekli.

Nausēda nodeva zvērestu svinīgā parlamenta sēdē un tad aplūkoja Neatkarības laukumā sapulcēto militāru sastāvu, un Ģedimina laukumā vēroja svinīgo parādi no Seima līdz Centrālajam laukumam.

Par godu prezidentam Simona Daukanta laukumā pie Prezidenta pils notika koncerts, bet pils pagalmā – inaugurācijas balle.

Kauņa atzīmē 75.gadadienu kopš geto slēgšanas

Lietuvas otra lielākā pilsēta Kauņa ceturtdien, 11.jūlijā, atzīmēja 75.gadadienu kopš ebreju geto slēgšanas. Līdz pat svētdienai gadadiena tika atzīmēta ar filmu demonstrācijām, ekskursijām, koncertiem un piemiņas brīdi holokausta upuriem.

Geto Vilijampoles rajonā darbojās no 1941. līdz 1944.gadam, kad Lietuvu bija okupējuši nacistiskās Vācijas spēki.

Skvernelis paliek premjera amatā

Otrdien, 9.jūlijā, pēc tikšanās ar Nausēdu Lietuvas premjerministrs Skvernelis, paziņoja, ka paliks ministru prezidenta postenī.

Viņš paziņoja, ka turpinās darbu, bet piebilda, ka valdība nedrīkst nodarboties ar populismu, tai jābūt efektīvai un jāpilda programmā solītais.

Pieprasa Krievijas parlamenta deputāta iekļaušanu «melnajā sarakstā»

Lietuvas Seima pārstāvji OSCE (Organization for Security and Co-operation in Europe) Parlamentārajā asamblejā pieprasījuši Nikolaja Rižaka, Krievijas parlamenta jeb Dumas deputāta, iekļaušanu «melnajā sarakstā». Tāpat deputāti vēlas, lai Rižakam būtu liegts iebraukt Lietuvā.

Politiķi paskaidroja, ka Rižaks OSCE Parlamentārās asamblejas sesijā kā Krievijas delegācijas pārstāvis attaisnojis Lietuvas un citu Baltijas valstu iedzīvotāju masu deportācijas, ko pieļāva padomju režīms.

Lietuva iebilst Krievijai

Lietuvas diplomāti izteikuši protestu pret Krievijas plāniem ar salūtu atzīmēt Viļņas un Kauņas ieņemšanu Otrā pasaules kara laikā. Uguņošana notiktu attiecīgi 13.jūlijā un 1.augustā, kad tika ieņemta Viļņa un Kauņa.

Lietuvas Ārlietu ministrija atgādināja, ka padomju karaspēks pēc nacistiskās Vācijas spēku patriekšanas Lietuvai nenesa brīvību.

Nausēda iepazīstina ar savu komandu

Jaunievēlētais prezidents Nausēda trešdien, 10.jūlijā, iepazīstināja ar savu komandu.

Aļģe Budrīte (Algė Budrytė), Nausēdas priekšvēlēšanu kampaņas vadītāja, vadīs arī prezidenta kanceleju. Par prezidenta kabinetu atbildēs Ieva Ručinskaite (Ieva Ručinskaitė). Lietuvas Bankas Finanšu stabilitātes departamenta direktors Simons Krepšta (Simonas Krėpšta) vadīs Ekonomikas un sociālās politikas darba grupu, savukārt bijušais Kauņas vicemērs Povils Mačūlis (Povilas Mačiulis) vadīs iekšpolitikas darba grupu. Ārpolitikas darba grupu vadīs Asta Skaisgirīte-Ļauškiene (Asta Skaisgirytė-Liauškienė), bet bijušais enerģētikas ministrs Jaroslavs Neverovičs (Jaroslav Neverovič) atbildēs par vides un infrastruktūras darba grupu. Lietuvas Konkurences padomes priekšsēdētāja vietniece Jūrate Šoviene (Jūrate Šovienė) vadīs tieslietu darba grupu.

Rosina ierobežot amatpersonu tiesisko imunitāti

Lietuvas Seima spīkers Viktors Pranckietis (Viktoras Pranckietis) un vēl 40 likumdevēji rosinājuši ierobežot tiesisko imunitāti parlamenta deputātiem, tiesnešiem, premjeram un ministriem.

Likumprojekts paredz, ka Seima deputāts, tiesnesis, ministrs vai premjers varētu tikt saukts pie atbildības bez Seima vai prezidenta piekrišanas.

Kupišķu rajona priekšsēdētājs rokudzelžos

Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests otrdien, 9.jūlijā, aizturējisKupišķu rajona priekšsēdētāju Daiņu Bardausku (Dainius Bardauskas).

Dienests veicis pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamu amata un ietekmes ļaunprātīgu izmantošanu. Tādēļ vairākās vietās veikta arī kratīšana.


Pievienot komentāru

Kā svinēt valsts svētkus dažādās Latvijas pilsētās? 18.novembra pasākumu apskats

Salūti, koncerti, skrējieni un citas aktivitātes Latvijas 101.dzimšanas dienā. Kas notiek dažādās Latvijas pilsētās valsts svētkos, vari izzināt, ielūkojoties BNN 18.novembra maršrutā, kas izvedīs cauri visai Latvijai – no Liepājas līdz par Rēzeknei.

Spiegu rokāde: Lietuva, Krievija un Norvēģija atbrīvo piecus notiesātos

Lietuva ir atbrīvojusi divus par spiegošanu notiesātus Krievijas pilsoņus. Tas noticis apmaiņā pret diviem lietuviešiem un vienu norvēģi, kuri turēti ieslodzījumā Krievijā.

Latvijā oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šogad oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji.

Izvērtēs Z-torņu ekspertīzes atzinumus

Būvniecības valsts kontroles birojs sācis administratīvo procesu un savas kompetences ietvaros izvērtēs Pārdaugavā uzslieto Z-torņu sertificēto būvekspertu profesionālo darbību ekspertīzes jomā, tostarp ekspertīzes atzinumus pēc būtības.

Zviedru SEB akcijām ievērojams kritums, gaidot Baltijas naudas atmazgāšanas ziņas

Zviedrijas banku uzņēmuma SEB AB akcijas piedzīvojušas lielāko vērtības kritumu kopš 2009.gada saistībā ar topošu Zviedrijas sabiedriskā medija raidījumu par naudas atmazgāšanu Baltijā, kur tiks minēts bankas vārds, ziņo Bloomberg.

Bezdarba līmenis Latvijā samazinājies līdz 6%

Šī gada 3.ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā bija 6,0%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

PTAC piemēro 50 000 eiro sodu Latvijas Hipotēkai

PTAC piemērojis soda naudu 50 000 eiro apmērā SIA Latvijas Hipotēka, kā arī uzlikusi pienākumu izbeigt lēmumā aprakstītās reversās nomas pakalpojuma piedāvāšanu patērētājiem.

MH17 izmeklētāji nosauc Putina tuvu līdzgaitnieku, Krievija apšauba pierādījumus

Avioreisa nr. MH17 notriešanas izmeklētāji publiskojuši pārtvertu tālruņa sarunu ierakstus, tostarp tādu, kur tuvs Krievijas prezidenta Vladimira Putina līdzgaitnieks sarunājas ar notriekšanā apsūdzētiem separātistiem Ukrainā.

Saeima paredz pašvaldību līdzdalību skolēnu ēdināšanā

Grozījumi noteic pienākumu pilsētu un novadu pašvaldībām no sava budžeta piedalīties ēdināšanas izmaksu segšanā tiem izglītojamajiem, kuri tās administratīvajā teritorijā mācās 1.–4.klasē.

Zviedrija atsakās no Austrālijas, Kanādas vērtspapīriem klimata piesārņojuma dēļ

Zviedrijas centrālā banka paziņojusi par tādu ienesīgu vērtspapīru pārdošanu, kas saistīti ar ieguldījumiem Austrālijā un Kanādas naftas ieguves provincē Albertā, jo Riksbank skatījumā abu valstu siltumnīcefekta gāzu izplūdes ir pārāk lielas.

Volstrītu nomāc neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

Eiropas akciju tirgi demonstrējuši kritumu pēc tam, kad oficiāli dati apstiprināja ziņas par vāju eirozonas izaugsmi, savukārt neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām nomāca akciju cenas Volstrītā.

Cenšoties veicināt partiju neatkarību, lemts vairākkārt palielināt valsts atbalstu tām

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi arī strīdīgos grozījumus Politisko organizāciju finansēšanas likumā, būtiski palielinot valsts finansējumu partijām.

Vācijā vairumam iedzīvotāju atcels Austrumvācijas atbalsta nodokli

Vācijā kopš 1991.gada pastāvējis solidaritātes nodoklis, kas bijis jāmaksā valsts rietumu daļas iedzīvotājiem, lai atbalstītu kādreiz komunistisko Austrumvāciju. Valdība nolēmusi būtiski samazināt tā iekasēšanu no 2021.gada.

Nedēļas nogalē, kā arī nākamās nedēļas sākumā būs silts

Piektdien, 15.novembrī, debesis lielākoties aizklās mākoņi un valsts teritoriju no dienvidaustrumiem šķērsos nokrišņu zona – austrumos, sākot ar pēcpusdienu, arī centrālajos un rietumu rajonos, līs.

Klātesot 57 deputātiem, Saeima pieņem 2020.gada budžetu desmit miljardu apmērā

Sēde noslēgusies plkst. 21.20 un tajā piedalījās tikai 57 parlamentārieši, opozīcijai neesot klāt.

Lietuva papildu naudas meklējumos. Nekustamā īpašuma nodokli cer attiecināt uz īpašumiem no 150 000 eiro

Lietuvai meklējot papildu ieņēmumus laikā, kad valsts rēķinās ar lēnāku ekonomikas izaugsmi, Seims ir sākotnēji apstiprinājis izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa iekasēšanā. Šobrīd nodoklis ir jāmaksā par īpašumiem, kuru vērtība ir virs 220 000 eiro, turpmāk šis slieksnis plānots 150 000 eiro apmērā.

Saeima plāno debatēt par budžetu teju līdz pusnaktij

Saeima lēmusi, ka budžeta izskatīšanai veltītās ārkārtas sēdes otrā diena noslēgsies plkst. 23.30.

Saeima piekrīt līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas

Saeimas vairākums atbalstīja nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK priekšlikumu līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas pašreizējā līmenī.

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Gada izteiksmē IKP trešajā ceturksnī pieaudzis visās ES dalībvalstīs, par kurām ir pieejami dati.

Igaunijā notiesā slēpošanas treneri par dopinga skandālu

Tiesa Igaunijā atzinusi bijušo slēpošanas valstsvienības treneri Mati Alaveru dopinga lietošanas organizēšanā, vainīgajam piespriežot probācijas uzraudzību.

Latvijas tūristu mītnēs pirmajos deviņos gada mēnešos uzņemti 2,27 miljoni viesu

Latvijas tūristu mītnēs 2019.gada 3.ceturksnī apkalpoti 1,03 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 0,5% vairāk nekā pērn šajā laika posmā.

Saeima valsts izmaksāto uzturlīdzekļu apmēru atsaista no minimālās algas

Saeima ceturtdien, 14.novembrī,  galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, nosakot uzturlīdzekļu atsaisti no minimālās mēneša darba algas.

CVK ļauj sākt parakstu vākšanu Saeimas atsaukšanas rosināšanai

Centrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 14.novembrī, reģistrēja inicatīvas grupas – biedrību Varu Latvijas Tautai un politisko partiju Centra partija – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13.Saeimas atsaukšanu.

KNAB kārtējo reizi soda VID amatpersonas par nelikumīgu informācijas iegūšanu

KNAB kārtējo reizi sodījis Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas, kuras pieķertas nelikumīgā informācijas iegūšanā no sistēmām.

Lietuva vēlas NATO valstu līdzdalību ES aizsardzības projektos

Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis uzsvēris, ka visām Eiropas Savienības iniciatīvām ir jābūt atvērtām, lai tajās varētu piedalīties arī tās NATO dalībvalstis, kuras neietilpst ES.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!