Nedēļa Lietuvā: Nē Krievijas gāzei Klaipēdā. Lietuvas tuvojas Japānai. Iekšlietu ministri aicina atkāpties

No kreisās: Lietuvas prezidents Gitans Nausēda un Japānas premjerministrs Šinzo Abe

Aizvadītajā nedēļā Lietuvas prezidenta padomnieks ierosināja aizliegt Klaipēdas sašķidrinātās gāzes termināli izmantot Krievijas gāzes importam. Pēc ugunsgrēka Alītes riepu pārstrādes rūpnīcā Lietuvas iekšlietu ministre tika aicināta atkāpties. Savukārt Lietuvas un Japānas pārstāvji sāka strādāt pie ciešāku attiecību veidošanas abu valstu starpā.

Bijušais ministrs rosina aizliegt Klaipēdu izmantot Krievijas gāzes importam

Bijušais Lietuvas enerģētikas ministrs un Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) padomnieks Jaroslavs Neverovičs (Jaroslav Neverovič) piektdien, 25.oktobrī, ierosinājis, ka Klaipēdas sašķidrinātās gāzes termināli nedrīkstētu ļaut izmantot Krievijas gāzes importam.

Ja sašķidrinātās gāzes cenas ir pieņemamas, valsts uzņēmumam Ignitis un citiem gāzes piegādātājiem vajadzētu meklēt iespējas noslēgt jaunu līgumu par sašķidrinātās gāzes piegādi.

Jāpiemin, ka Lietuvas mēslojuma ražotājs un lielākais Klaipēdas sašķidrinātās gāzes termināļa klients Achema aktīvi iepērk tieši Krievijas sašķidrināto gāzi.

Lietuva tuvojas Japānai

Lietuva un Japāna parakstījušas divus memorandus par sadarbību enerģijas un informāciju tehnoloģiju jomās.

Enerģētikas memorands paredz enerģētikas drošības stiprināšanu un enerģijas avotu un piegādātāju dažādošanu, kā arī ciešāku abu valstu sadarbību atomelektrostaciju darbības pārtraukšanā. Tāpat arī paredz veidot kopīgas aktivitātes un projektus, kas saistīti ar sašķidrinātās gāzes piegādi, tirdzniecību un atjaunojamo enerģiju.

Lietuvas prezidents Nausēda un Japānas Pārstāvju palātas spīkers Tadamori Ošima pārrunāja abu valstu sadarbību arī zinātnes un medicīnas jautājumos.

Iekšlietu ministri aicina atkāpties

Pēc ugunsgrēka riepu pārstrādes rūpnīcā Alītā Lietuvas iekšlietu ministre Rita Tamašjūniene (Rita Tamašiūnienė) tiek aicināta atkāpties saistībā ar viņas rīcību ārkārtas situācijā.

Ministre ir gatava uzņemties atbildību un uzstāj, ka darīja visu, kas viņas spēkos. Tāpat Tamašjūniene vēlas dzirdēt premjerministra viedokli par viņa rīcību.

Sola sabalansēt tēriņus

Premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) apgalvoja, ka uzlabotais 2020.gada budžeta projekts pielāgosies fiskālās disciplīnas nosacījumiem. Ar šādu paziņojumu viņš nācis klajā pēc tam, kad parlaments noraidīja daļu valdības ierosinājumu nodokļu izmaiņām.

Skvernelis apgalvojis, ka viņa valdība nesekos Ģedimina Kirkila (Gediminas Kirkilas) valdības piemēram. Tā savulaik tika kritizēta par pārmērīgiem tēriņiem pirms 2009.gada ekonomiskās krīzes.

Pagarina bēgļu uzņemšanas plāna termiņu

Lietuvas valdība lēmusi līdz 2021.gada jūnija beigām pagarināt termiņu, līdz kuram jāuzņem 1 000 bēgļi, kurus valsts apņēmās uzņemt 2015.gadā Eiropas Savienības (ES) bēgļu uzņemšanas programmas ietvaros. Tad gan tā solījās uzņemt 1 105 cilvēkus, tomēr vēlāk skaitu samazināja līdz 1 077 cilvēkiem, kurus pieņemtu līdz 2019.gada 31.oktobrim.

Līdz šim Lietuva uzņēmusi 490 bēgļu, un daudzi no tiem valsti pametuši, lai dotos uz citā ES dalībvalstīm.

Seimā vēlas pagarinājumu Rozovas lietā

Lietuvas parlamenta Nacionālās drošības un aizsardzības komisija lūgs Seimam pagarināt izmeklēšanu par deputātes Irinas Rozovas (Irina Rozova) iespējamo saistību ar Krievijas diplomātiem. Lūgums tiek skaidrots ar to, ka komisijas deputāti nevar koncentrēties uz izmeklēšanu saistībā ar 2020.gada budžeta debatēm.

Izmeklēšanu aizsāka pēc tam, kad Lietuvas Valsts drošības dienests Seima priekšsēdētājam ieteica Rozovai nedot pielaidi klasificētai informācijai.

Par spiegošanu aizdomās turētajam vēl divi mēneši aiz restēm

Reģionālā tiesa Kauņā daļēji apmierinājusi prokurora prasību uz paildzināt aizturēšanu Alģirdam Paleckim (Algirdas Paleckis), Lietuvas politiķim, kuru tur aizdomās par spiegošanu Krievijas labā.

Pēc pirmstiesas izmeklēšanas materiālu izpētīšanas, tiesa lēma, ka iemesls Palecka aizturēšanai nav zudis un ieslodzījums tiks paildzināts par diviem mēnešiem. Prokurors gan sākumā lūdza trīs mēnešu pagarinājumu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas