bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 09.12.2019 | Vārda dienas: Sarmīte, Tabita
LithuaniaLietuva

Nedēļa Lietuvā. Neliedz smēķēt uz balkona, apstiprina jauno valdību, lielveikals pret vienreizlietojamo plastmasu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvā aizvadītajā nedēļā prezidents apstiprinājis jauno valdības sastāvu, atbalstu nav guvis ilgi gatavots aizliegums smēķēt uz balkona un lielveikalu ķēde Iki apņēmusies atteikties no vienreizlietojamās plastmasas.

Nausēda apstiprina jaunās koalīcijas valdību

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) trešdien, 7.augustā, apstiprinājis šovasar izveidotās jaunās Seima koalīcijas valdību, kas no iepriekšējā kabineta atšķirsies ar trīs jauniem ministriem.

No Roka Masjuļa (Rokas Masiulis) satiksmes un sakaru ministra pienākumus pārņems Jaroslavs Narkevičs (Jaroslav Narkevič) no Lietuvas Poļu vēlēšanu akcijas – Kristīgo ģimeņu alianses. Šīs partijas pārstāve Rita Tamašjūniene (Rita Tamašiūnienė) kļūs par iekšlietu ministri, bet zemkopības ministrs būs Andrjus Paļonis (Andrius Palionis) no Lietuvas Sociāldemokrātiskās Darba partijas.

Trīs ministru nomaiņa nozīmē, ka, lai valdībai būtu parlamenta atbalsts, premjerministram Sauļum Skvernelim (Saulius Skvernelis) būs nepieciešams pozitīvs uzticības balsojums Seimā.

Domstarpības par eirokomisāra kandidatūru

Lietuvas valdošā partija Zemnieku un zaļo savienība (ZZS) vēlas Eiropas Komisijas locekļa amatam izvirzīt tās biedru, ekonomikas ministru Virgīniju Sinkeviču (Virginijus Sinkevičius). Savu atbalstu viņam tomēr nedos sociāldemokrāti, tā piektdien, 9.augustā, pavēstījis sociāldemokrātu priekšsēdētājs Gintauts Palucks (Gintautas Paluckas).

Viņa vārdiem, ZZS trūkst stipru kandidātu, tāpēc, ņemot vērā pieprasījumu pēc sievietēm Eiropas Komisijā, eirokomisāra amatam varētu nominēt bijušo Lietuvas finanšu ministri Rasu Budberģīti (Rasa Budbergytė) vai bijušo sociālā nodrošinājuma un darba lietu ministri Viliju Blinkevičjūti (Vilija Blinkevičiūtė) no sociāldemokrātu rindām.

Lielveikalu ķēde Iki atteiksies no vienreizlietojamās plastmasas traukiem

Iki, kas ir Lietuvā lielākā lielveikalu ķēde pēc veikalu skaita, tuvākajā nākotnē beigs pārdot vienreizlietojamās plastmasas šķīvjus, glāzes, nažus, dakšas un salmiņus. Kā paziņojumā presei ceturtdien, 8.augustā, pavēstīja Iki preses pārstāve Berta Čaikauskaite (Berta Čaikauskaitė), uzņēmums augusta sākumā beidzis iepirkt šo preci, taču atsevišķos veikalos vēl ir atlikuši neizpārdoti šādi priekšmeti.

Augusta sākumā par nodomu beigt tirgot plastmasas traukus un arī plastmasas maisiņus Maxima veikalos Kuršu kāpā, Lietuvas rietumos paziņojusi mazumtirdzniecības ķēde Maxima Grupė.

Smēķēt uz balkona tomēr neaizliegs

Lietuvas valdība trešdien, 7.augustā, nolēmusi neatbalstīt tiesību aktu grozījumu projektu, kas paredz aizliegt smēķēt, atrodoties uz daudzdzīvokļu ēku balkoniem, ar nosacījumu, ja pret personas smēķēšanu uz balkona iebilst vismaz viens kaimiņš.

Priekšlikums politiķu starpā izraisījis asas diskusijas un pieņemts tikai trešajā piegājienā ar pamatojumu, ka šāda aizlieguma ieviešana prasītu neproporcionāli lielus finanšu un cilvēku resursus.

Viļņas sinagoga atvērta pēc draudiem un strīda par vēsturi

Viļņā atvērta sinagoga, ko Lietuvas Ebreju Kopiena šonedēļ slēdza, norādot uz saņemtiem draudiem. Kopiena ir ierauta strīdā par piemiņu, kādu ir pelnījuši lietuviešu brīvības cīnītāji, kurus vaino par sadarbošanos ar vācu okupācijas iestādēm.

Viļņas Horālā sinagoga atsākusi darbību ceturtdien, 8.augustā, kad bijusi slēgta kopš otrdienas, 6.augusta.

«Šodien kopā ar [Lietuvas Ebreju Kopienas priekšsēdētāju] Fainu Kukliansku (Faina Kukliansky) tika pieņemts lēmums atjaunot kopienas un sinagogas darbību,» teikts paziņojumā, kas publiskots ceturtdien.

Otrdien, paziņojot par darbības apturēšanu, Kuklianska norādīja, ka ebreju kopiena ir saņēmusi draudus tālruņa zvanu un vēstuļu veidā. Tas noticis laikā, kad Lietuvā augstu vilni sit diskusija par piemiņas plākšņu noņemšanu Viļņā divām Otrā Pasaules kara laika lietuviešu personībām.

Pēdējā raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1086532/lithuanian-jewish-community-reopens-synagogue-in-vilnius


Pievienot komentāru

Latvijā pērn aviopasažieru skaita kāpums bijis straujāks nekā ES vidēji

Skaitliski lielākais pasažieru skaits pērn apkalpots Lielbritānijas lidostās – 272 miljoni jeb par 2,9% vairāk nekā 2017.gadā. Otrs lielākais pasažieru skaits reģistrēts Vācijā – 222 miljoni jeb par 4,7% vairāk nekā gadu iepriekš.

Baltijas un Polijas transporta ministri vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica kā galveno transporta politikas prioritāti

Baltijas un Polijas transporta ministri tikšanās laikā vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica projektu kā galveno transporta politikas prioritāti šajā reģionā.

Valdības partijas varētu apspriest kopīgu startu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Valdību veidojošās partijas, kuras Rīgas domē savukārt atrodas opozīcijā, varētu apspriest kopīgu sarakstu veidošanu startam potenciāli gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās.

Ameriks vēl nav lēmis par dalību iespējamās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās; viens no GKR līderiem varētu būt Burovs

Viņš norādīja, ka Gods kalpot Rīgai plāno startēt ārkārtas vēlēšanās, ja tādas būs, un viens no partijas līderiem, visticamāk, varētu būt pašreizējais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

VNĪ padomes priekšsēdētājs Bičevskis atkāpies no amata

VAS Valsts nekustamie īpašumi padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis nolēmis atkāpties no amata.

Daugavpilī mirusī sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā

«Šī ir būtiska virzība epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitā, jo ir apstiprinājusies versija, ka sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā.»

Brexit – viena no iespaidīgākām kļūdām ES vēsturē, atklāti izsakās Tusks

Donalds Tusks, bijušais Eiropadomes priekšsēdētājs, norādījis, ka Lielbritānijas lēmums aiziet no Eiropas Savienības bijusi bloka vēsturē «viena no visiespaidīgākām kļūdām», kas sekojusi «vēl nepieredzētai gatavībai melot».

No nākamā gada reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos mainīsies tarifi

No 2020.gada 15.janvāra reģionālo maršrutu autobusos biļetes cena pieaugs par desmit centiem, bet vilcienos – par desmit vai 20 centiem.

Pūce iesniedz Saeimai likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu.

Igaunija aicina izbeigt okupāciju un cilvēktiesību pārkāpumus Gruzijā, Ukrainā

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas sanāksmē norādījis, ka starptautisko tiesību pārkāpumi un krīžu turpināšanās Gruzijā un Ukrainā apdraud drošību reģionā un grauj valstu savstarpējo uzticēšanos.

Banku izsniegto kredītu apmērs deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6%

Latvijas banku izsniegto kredītu apmērs šogad deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6% jeb 350,386 miljoniem eiro un šogad septembra beigās bija 13,917 miljardi eiro, tostarp kredītportfelis palielinājies deviņām bankām.

Alūksnes novadā ugunsgrēkos gājuši bojā divi cilvēki

Alūksnes novadā degušas divas dzīvojamās mājas, kā dēļ gājuši bojā divi cilvēki, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Starp lielākajām Latvijas pilsētām varētu veidot ātrgaitas autoceļus

Latvijas valsts ceļu tīkla attīstības stratēģija paredz veidot ātrgaitas valsts ceļu «mugurkaulu» starp lielākajām Latvijas pilsētām, tie būs ceļi ar atdalītām brauktuvēm un divām joslām katrā braukšanas virzienā.

Francijā 800 tūkstoši iedzīvotāju protestē pret pensiju reformu

Francijas pilsētās virs 800 000 iedzīvotāju devušies gājienos, kamēr dzelzceļnieki, skolotāji un mediķi kopīgi sarīkojuši vērienīga apjoma streiku. Protesta akciju mērķis iestāties pret pensiju reformas pārbūvi.

Bankā: Latvijas iedzīvotāji ir sākuši krāt vairāk

Teju piektdaļai ir izdevies izveidot uzkrājumu trīs un vairāk algu apmērā, savukārt katram desmitajam tas ir vienas līdz trīs algu robežās. Savukārt nekādu iekrājumu nav salīdzinoši nelielai sabiedrības daļai – 7%.

VSAA aicina vecuma pensijas saņēmējus izmantot pensiju 2.līmeņa kapitālu

VSAA oktobra dati liecina, ka 15 700 personas, kam jau ir piešķirta vecuma pensija, nav izmantojušas savu pensiju 2.līmenī uzkrāto kapitālu.

Iekšlietu ministrs cīņā ar kontrabandu vēlas pielietot modernās tehnoloģijas

Efektīvākai cīņai ar kontrabandas ievešanu Latvijā iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens vēlas pielietot modernās tehnoloģijas, kas strādātu paralēli muitas darbiniekiem.

Merkele pirmoreiz apmeklē Aušvicas Holokausta nometni

Vācijas kanclere Angela Merkele piektdien pirmoreiz savā 14 gadus ilgajā valdīšanas laikā apmeklēs Aušvicas koncentrācijas nometni Polijā.

Neziņa par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām turpinās. Akciju cenām dažādas tendences

Pasaules biržās akciju cenas mainījušās dažādos virzienos, ko noteica investoru neziņa par par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām un impīčmenta likumprojekta sagatavošana pret ASV prezidentu Donaldu Trampu.

Saeima atbalsta ideju atlikt Administratīvās atbildības likuma stāšanos spēkā

Saeima pirmajā lasījumā kā steidzamu atbalstījusi grozījumu, ar kuru plānots par Administratīvās atbildības likuma spēkā stāšanās datumu noteikt 2020.gada 1.jūliju, nevis 1.janvāri, kā bija nolemts iepriekš.

Ušakovs esot paudis gatavību startēt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Eiropas Parlamenta deputāts, bijušais ilggadējais Rīgas mērs Nils Ušakovs ir gatavs startēt galvaspilsētas domes ārkārtas vēlēšanās, ja tādas notiks, apliecinājis Ušakova pārstāvētās partijas Saskaņa valdes priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.

Daudzviet gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš

Nedēļas nogalē un nākamās darba nedēļas sākumā laika apstākļus Latvijā no rietumiem noteiks cikloni, līdz ar to debesis pārsvarā būs mākoņainas.

Saeima konceptuāli atbalsta Ekonomisko lietu tiesas izveidi

Saeima pirmajā lasījumā atbalstījusi grozījumus likumā Par tiesu varu, kas paredz izveidot Ekonomisko lietu tiesu kā specializētu pirmās instances rajona tiesu.

Igaunijas premjers: Maz ticams, ka Rail Baltica pabeigs iecerētajā laikā

Maz ticams, ka Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas Rail Baltica projekts tiks pabeigts paredzētajā termiņā – līdz 2026.gadam, atzinis Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!