Nedēļa Lietuvā: Noraida apgalvojumus par vardarbību uz robežas, Francija pauž atbalstu Lietuvai

Aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi Lietuvā bija vērienīgi, starptautiski biznesa darījumi tirdzniecībā un ražošanā, Baltkrievijas apgalvojumi par iespējamu Lietuvas vardarbību pret migrantiem uz robežas un to atspēkošana, kā arī politiskais atbalsts, ko Lietuvai paudusi Francija.

Rīgas tirdzniecības parku Alfa pirks lietuviešu Akropolis Group

Lietuvas mazumtirdzniecības uzņēmumu grupa Akropolis Group ir saņēmusi atļauju pabeigt Rīgā strādājošā tirdzniecības centra Alfa pārpirkšanu, pirmdien, 29.novembrī, paziņoja uzņēmēju pārstāvji. Uzņēmumu grupa pārvalda iepirkšanās un izklaides centrus Viļņā, Klaipēdā, Šauļos un arī Latvijas galvaspilsētā. Latvijas Konkurences padome 25.novembrī piešķīra Akropolis Group beznosacījumu apvienošanās atļauju, lai tā varētu pabeigt Rīgas tirdzniecības centra iegādi.

Tieslietu ministrija vērsīsies pie ASV par ECT piespriestu kompensāciju

Lietuvas Tieslietu ministrija plāno rīkoties, lai samaksātu 130 000 eiro lielu kompensāciju, ko Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) piešķīrusi palestīnietim Abu Zubaidam – vienam no iespējamiem ASV 11.septembra uzbrukumu organizētājiem – par viņa patvaļīgu turēšanu slepenā amerikāņu cietumā netālu no Viļņas. Kā aizvadītajā pirmdienā sacījis Tieslietu ministrijas Juridiskās pārstāvniecības grupas vadītājs Ričards Dzikovičs (Ričardas Dzikovičius). ECT piespriedusi Lietuvai samaksāt kopumā 130 000 eiro, tostarp 100 000 eiro pašam Zubaidaham un 30 000 eiro viņa advokātam. Ilgstoši aizturētais vīrietis pašlaik atrodas ASV Gvantanamo līča ieslodzījuma vietā Kubā, un tiek turēts aizdomās par viņa līdzdalību 11. septembra uzbrukumos. Lietuva joprojām neatzīst, ka valstī savulaik būtu darbojies ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes cietums.

Lietuva nosoda Baltkrievijas apsūdzības migrantu piekaušanā līdz nāvei

Lietuva otrdien, 30.novembrī, noraidīja kā absurdas Baltkrievijas apsūdzības, ka lietuviešu robežsargi it kā līdz nāvei piekāvuši migrantus un novietojuši viņu līķus otrpus robežai. Lietuvas Valsts Robežsardzes dienests norādīja, ka pašas Baltkrievijas varas iestādes ir mēģinājušas inscenēt migrantu piekaušanas, sakropļošanas vai pat nāves gadījumus, šķietamajā nāvē vainojot Lietuvu un Poliju. Viļņas paziņojums izskanēja pēc tam, kad Aleksandrs Lukašenko Minskā pirmdien, 29.novembrī, apsūdzēja Lietuvas robežsargus migrantu mirstīgo atlieku nogādāšanā Baltkrievijā.

Francijas prezidents pauž atbalstu Lietuvai

Francijas prezidents Emanuels Makrons (Emmanuel Macron) paudis atbalstu Lietuvai saistībā ar notiekošo migrācijas krīzi, tā pagājušajā otrdienā, viesojoties Parīzē pie sava Francijas kolēģa, sacījis Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda). Pēc Lietuvas prezidenta teiktā, ES ir jāatrod veidi, kā atrisināt problēmas uz ES austrumu robežas.

Ārlietu ministrs tiekas ar ASV valsts sekretāru

Lietuvas ārlietu ministrs Gabrielis Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) trešdien, 1.decembrī, Rīgā ticies ar ASV valsts sekretāru Antoniju Blinkenu (Antony Blinken). Tikšanās laikā galvenā uzmanība pievērsta drošības situācijai NATO austrumu spārnā un Krievijas militāro spēku izvietošanai pie Ukrainas robežām, teikts Lietuvas Ārlietu ministrijas paziņojumā presei. Lietuvas un ASV vadošie diplomāti arī uzsvēruši, ka starptautiskai sabiedrībai ir jāturpina izdarīt spiedienu uz Aleksandra Lukašenko režīmu un jācenšas novērst migrantu izmantošanu.

Jauno auto tirgus 2021.gadā sarucis par 15,2%

Lietuvā 2021.gadā, janvāra-novembrim tika reģistrētas aptuveni 32 900 jaunas vieglās automašīnas, kas ir par 15,2% mazāk nekā 38 820 šajā pašā periodā pērn, aizvadītajā trešdienā, paziņoja auto tirdzniecības vietne Autotyrimai, atsaucoties uz valsts automašīnu reģistrācijas uzņēmuma Regitra datiem. Novembrī vien jaunu automašīnu reģistrācija bijusi par 55,1% mazāka nekā pirms gada. Galvenie lejupslīdes cēloņi paliek nemainīgi: elektronisko pusvadītāju deficīts izraisījis strauju automašīnu modeļu ražošanas apjoma kritumu un stipri ierobežojis iespējas apmierināt lielo pieprasījumu pēc reeksporta, norādījusi auto tirdzniecības vietne.

Lietuva neļauj valstī no Baltkrievijas iekļūt 37 migrantiem

Lietuvas robežsargi diennaktī līdz ceturtdienai, 2.decembrim, lieguši valstī iekļūt 37 migrantiem, kuri mēģinājuši nelikumīgi ieceļot valstī no Baltkrievijas, ceturtdien, 2.decembrī, paziņojis Valsts robežsardzes dienest. Neviens migrants attiecīgajā periodā nav ticis ielaists humānu apsvērumu dēļ. Robežas Lietuvas pusē joprojām ir spēkā pastiprināta robežkontrole.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Lietuva patvēruma pieteikumus skata paātrināti, migrantu pārsūdzības noslogo tiesu

Sliežu ceļu uzņēmums nākamgad veiks 240 miljonus eiro lielus ieguldījumus

Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmuma Lietuvos Geležinkeliai infrastruktūras uzturēšanas meitasuzņēmums LTG Infra 2022.gadā plāno investēt 240 miljonus eiro, kas ir par desmit procentiem vairāk nekā šogad, ceturtdien, 2.decembrī, pavēstīja LTG Infra izpilddirektors Karolis Sankovskis (Karolis Sankovski). Lielāko daļu no nākamgad plānotiem iepirkumiem plānots finansēt no ES fondiem. Uzņēmums iecerējis līdz 2030.gadam infrastruktūrā ieguldīt vairāk nekā 4,9 miljardus eiro, tostarp aptuveni 3,4 miljardus eiro Eiropas sliežu platuma dzelzceļa Rail Baltica projektā. Aptuveni 694 miljonus eiro paredzēts tērēt dzelzceļu, pārbrauktuvju un caurteku modernizēšanai; 558 miljonus eiro – elektrifikācijai, luksoforu nomaiņai, apgaismojumam un ēku modernizācijai; 134 miljonus eiro – digitalizācijai un darbības automatizācijai; bet 93 miljonus eiro – uzņēmējdarbības attīstībai.

SoliTek būvēs akumulatoru rūpnīcu, sadarbojoties ar beļģiem un turkiem

Saules paneļu ražotājs SoliTek, kas ietilpst Lietuvas uzņēmumu grupā Global BOD Group, ir parakstījis kopuzņēmuma līgumu ar beļģu uzņēmumu Avesta Battery & Energy Engineering un Turcijas Imecar Elektronik par jaunu akumulatoru ražotni Viļņā, aizvadītajā piektdienā, 3.decembrī, ziņoja informatīvais portāls Vz.lt. Plānots, ka akumulatoru bloku rūpnīca, kas ir pirmā šāda veida rūpnīca Lietuvā, sāks darboties ar pilnu jaudu līdz 2023. gada janvārim.

Skrējēja uzvar Tallinas kinofestivāla Baltijas filmu skatē

Lietuviešu režisora Andrjus Blaževiča (Andrius Blaževičius) veidotā romantiskā drāma Skrējēja (Bėgikė) uzvarējusi 25. Tallinas Melno nakšu kinofestivāla Baltijas filmu skatē 13 mākslas filmu konkurencē. Kā pavēstījuši Skrējējas veidotāju pārstāvji, iepriekš šoruden tā izcīnījusi arī Astotā Rīgas Starptautiskā kinofestivāla galveno balvu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas