Nedēļa Lietuvā: Obligāta vakcinācija ārstiem, uz robežas sāk šķēršļu celtniecības otro kāru

Gada pēdējās nedēļas galvenie notikumi Lietuvas ziņās bija valdības atbalsts obligātas kovida vakcinācijas ieviešanai vairākās nozarēs strādājošiem, Baltkrievijas robežas žoga celtniecības otrā kārta un patērētāju pārliecības kritums decembrī.

Vajadzības gadījumā Lietuva ieviesīs trīs nedēļu mājsēdi

Ja epidemioloģiskā situācija Lietuvā pasliktināsies un būs nepieciešama mājsēde, tā ilgs trīs nedēļas un būs arī attālinātas mācības un pārvietošanās ierobežojumi, pirmdien, 27.decembrī, pavēstījis veselības ministrs Arūns Dulks (Arūnas Dulkys). Stingrus ierobežojumus Lietuvā ieviesīs tikai tad, ja slimnīcu intensīvās terapijas nodaļas gultu noslogojums sasniegs 240.

Lietuva vakcinē migrantus

Kopumā 242 migranti Lietuvā saņēmuši savu pirmo kovida vakcīnas devu un 122 ir saņēmuši otro devu, tā aizvadītajā pirmdienā, 27.decembrī, paziņojis Lietuvas Nacionālais asins centrs. Centra darbinieki oktobra vidū sāka vakcināciju ar divu devu Pfizer-BioNTech kovida vakcīnu migrantiem viņu izmitināšanas centros Ruklā, Kibartos un Medininkos. Uzsvars likts uz to, lai vakcinētu ģimenes un bērnus vecumā no 12 gadiem. Lietuvas Nacionālā asins centra direktors Daumants Gutausks (Daumantas Gutauskas) informējis, ka darbinieki vakcinācijas laikā saskārušies ar zināmiem izaicinājumiem.

Sabiedrībā sarūk ministru atbalsta reitingi

Otrdien, 28. decembrī, publicēti sabiedriskās domas pētījumu centra Vilmorus aptaujas rezultāti liecina, ka Baltkrievijas minērālmēslu tranzīta skandāls decembrī novedis pie sevišķi zema līmeņa rādītājos, kas liecina par sabiedrības uzticēšanos Lietuvas valdībai. Aptauja liecina, ka valdības atbalsta rādītājs aptaujāto vidū no 21% novembrī sarucis līdz 17% decembrī, un noraidoša attieksme pret valdību augusi no 39,6% līdz 47,8%. Satiksmes ministra Mariusa Skuoža (Marius Skuodis) atbalsta reitings sarucis no 13,1% līdz 9,5%, noraidošai attieksmei pret amatpersonu augot no 25,1% līdz 47%. Lietuvas ārlietu ministra Gabrieļa Landsberģa (Gabrielius Landsbergis) darbību atbalstoši vērtējuši 15,3% aptaujāto, bet nelabvēlīgi – 66,4%, salīdzinot ar attiecīgi 21% un 59,8% mēnesi iepriekš.

Lietuva: Šimonīte: Lietuvai 2022. būs reformu gads

Sākta Baltkrievijas robežas žoga būvniecības otrā kārta

Lietuvas valstij piederošā enerģētikas uzņēmumu grupa Epso-G, kurai uzticēta fiziskas barjeras būvniecība uz Lietuvas un Baltkrievijas robežas, sākusi projekta otro kārtu, aizvadītajā otrdienā pavēstījusi Lietuvas valdība. Aptuveni 100 kilometrus garā dienvidaustrumu robežas posmā dzeloņdrātis un žogu uzstādīs uzņēmums Brost, bet robežas austrumu daļā aptuveni 100 kilometru garumā dzeloņdrātis un žogu uzstādīs uzņēmums Tetas, kas ietilpst Epso-G grupā. Decembra sākumā četri uzņēmumi parakstījuši līgumus par kopējo summu nepilniem 90 miljoniem eiro. Darbus paredzēts pabeigt līdz 2022.gada septembrim.

Sarukusi lietuviešu patērētāju pārliecība

Lietuvas patērētāju pārliecības rādītājs no novembra līdz decembrim pazeminājies par vienu procentpunktu līdz -3, liecina dati, ko trešdien, 29.decembrī, paziņojusi Lietuvas statistikas pārvalde. Patērētāji pēdējos 12 mēnešos kļuvuši pesimistiskāki par mājsaimniecību finansiālām un valsts ekonomiskām perspektīvām un plānojuši tērēt nedaudz vairāk naudas lieliem pirkumiem. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu rādītājs palicis nemainīgs.

Prokurori beidz izmeklēt afgāņu slēpšanu

Lietuvas Utenas rajona prokurori nolēmuši izbeigt pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamu Afganistānas pilsoņu slēpšanu pēc tam, kad viņi nelikumīgi šķērsojuši Lietuvas-Baltkrievijas robežu. Prokuratūras aizvadītajā trešdienā izplatītā paziņojumā norādīts, ka to personu darbības, kuras vairākas dienas nodrošinājušas izmitināšanu pieciem afgāņiem un vēlāk nopratinātas kā īpaši liecinieki, nav uzskatāmas tādām, kuras veikušas tīšu aktīvu slēpšanu. Pirmstiesas izmeklēšanu Lietuvas Valsts robežsardzes dienests sācis septembra vidū pēc tam, kad tā saņēmis informāciju, ka pieci robežpārkāpēji no Afganistānas vairākas dienas uzturējušies kādā viensētā Ignalinas rajonā. Robežsargi par šīm personām uzzināja pēc tam, kad Eiropas Cilvēktiesību tiesa šajā lietā ieviesa pagaidu pasākumus un liedza Lietuvai viņus deportēt.

Valdība paredz sešus miljonus eiro Ķīnas ierobežojumu dēļ cietušiem uzņēmumiem

Lietuvas valdība aizvadītajā trešdienā iedalīja sešus miljonus eiro uzņēmumiem, kurus skāruši Ķīnas ieviesti ierobežojumi. Finanšu ministre Gintare Skaiste (Gintare Skaistė) sacījusi, ka šī nauda palīdzēs uzņēmumiem palielināt konkurētspēju un dažādot ārvalstu tirgus. Ekonomikas un inovāciju ministre Aušrine Armonaite (Aušrinė Armonaitė) sacījusi, ka pasākums ietver piecus miljonus eiro uzņēmumu produktu prezentēšanai ārvalstīs un vienu miljonu eiro produktu sertifikācijas izmaksu segšanai. Armonaite arī sacījusi, ka valdība gaida Eiropas Komisijas apstiprinājumu 130 miljonu eiro apgrozāmo līdzekļu aizdevumu kompleksam. Viens uzņēmums varēs ņemt aizņēmumu līdz pieciem miljoniem eiro, un nauda būs jāatmaksā 12 mēnešu laikā.

Apstiprina obligātu vakcināciju medicīnas un sociāliem darbiniekiem

Lietuvas valdība aizvadītajā nedēļā pieņēmusi tiesību aktu projektu par obligātas kovid vakcinācijas ieviešanu veselības un sociālās jomas darbiniekiem. Tiesību aktu projekti tiks iesniegti apstiprināšanai parlamentā. Valdība lūgs Seimu izskatīt dokumentus un balsot par tiem steidzamības kārtībā. Ja likumdevēji tos atbalstīs, vakcinācijas prasība minētajās nozarēs strādājošiem varētu stāties spēkā 14.februārī.

Jauns kiberdrošības centrs dos informatīvo atbalstu, darbosies ES līmenī

Lietuvas Nacionālās aizsardzības ministrija veido Nacionālo koordinācijas centru (NKC), lai veicinātu kiberdrošības nozares izaugsmi valstī, aizvadītajā nedēļā paziņojuši ministrijas pārstāvji. Plānots, ka NKC sniegs kiberdrošības speciālistu padomus un veicinās informācijas izplatīšanu par kiberdrošības izglītības programmām Lietuvā, veiks ieguldījumu ES stratēģisko kiberdrošības dokumentu īstenošanā un ES kiberdrošības kopienas izveidē, teikts ministrijas paziņojumā presei. Iestāde Lietuvā tiek veidota saskaņā ar attiecīgu ES direktīvu, kas paredz līdzīgus centrus izveidot visās 27 dalībvalstīs. Direktīva stājās spēkā 2021.gadā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas