Nedēļa Lietuvā: Par sieviešu iekļaušanu militārajā iesaukumā jālemj sabiedrībai, uzskata Nausēda

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bijuši iecere par sieviešu iekļaušanu obligātajā militārajā dienestā, kovida sertifikāta prasības apturēšana pusaudžiem līdz 16 gadu vecumam un kāds drūms rekords – 4 635 jauni kovida inficēšanās gadījumi vienā diennaktī.

Gada inflāciju Lietuvā prognozē virs 7%

Inflācija Lietuvā 2022.gadā kopumā varētu pārsniegt septiņus procentus, tā mainot savu iepriekšējo prognozi par cenu kāpumu zem pieciem procentiem, pirmdien, 10.janvārī, pavēstījis bankas Swedbank Lietuvas atzara vecākais ekonomists Nerijs Mačjulis (Nerijus Mačiulis). Pērn novembrī viņš Lietuvas inflāciju 2022.gādā prognozējis ap 4,4%. Mačjulis sagaida, ka šoziem inflācija turpinās augt.

Lietuva pastiprinās atbalstu Ukrainai saistībā ar Krievijas spēku koncentrēšanu

Lietuva plāno pastiprināt atbalstu Ukrainai, palielinot militāro instruktoru skaitu un piegādājot gan nāvējošu, gan citu militāro aprīkojumu, tā aizvadītajā pirmdienā pēc Valsts aizsardzības padomes sēdes paziņojis aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks (Arvydas Anušauskas). Tuvākajā laikā Lietuva plāno piegādāt Ukrainai termovizieru aprīkojumu, sacījis ministrs ar piebildi, ka tiek izstrādāta attiecīga valdības rezolūcija.

Prezidenta ieskatā, par sieviešu militāro iesaukumu jālemj sabiedrībai un politiķiem

Plašam sabiedrības lokam un politiķiem ir jāizlemj, vai Lietuvas vispārējā, militārā dienestā būtu jāiekļauj sievietes, otrdien, 11.janvārī, norādījis Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) galvenais padomnieks nacionālās drošības jautājumos Darijs Kauliešs (Darjus Kuliešius). Nesenā Lietuvas Nacionālās aizsardzības ministrijas pētījumā analizēta iespēja vispārējo militāro dienestu ar iesaukumu attiecināt ne tikai uz jauniem vīriešiem, kā tas ir pašlaik, bet arī uz jaunietēm. Pētījumā secināts, ka šāds jaunievedums prasītu ilgu laiku un lielākus ieguldījumus, nekā militārā dienesta uzturēšanai vajadzīgs pašreizējā kārtībā.

Strīdu ar Ķīnu ministre sauc par iespēju

Pekinas vēršanās pret Viļņu par Taivānas pārstāvniecības atvēršanu Lietuvas galvaspilsētā būtu jāuztver kā stimuls Lietuvai kļūt par vienu reģiona no konkurētspējīgākajām valstīm, tā, otrdien, 11.janvārī, sacījusi Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministre Aušrine Armonaite (Aušrinė Armonaitė). Ministre piebildusi, ka valdība plāno divkāršot tirdzniecības pārstāvniecību skaitu visā pasaulē, lai mudinātu Lietuvas uzņēmumus meklēt jaunus preču un pakalpojumu noieta tirgus. Lai palielinātu valsts konkurētspēju, Lietuvai ir jāizveido vēl draudzīgāka nodokļu politika un, iespējams, jāapsver uzņēmumu ienākuma nodokļa nulles likme, izteikusies Armonaite. Pēc viņas teiktā, Lietuvai, neskatoties uz Ķīnas dusmām, tagad ir jāpadziļina ekonomiskās saites ar Taivānu.

Aptur kovida sertifikāta prasību līdz 16 gadu vecumam

Lietuvas valdība trešdien, 12.janvārī, pavēstīja, ka uz laiku aptur prasību bērniem vecumā līdz 16 gadiem pie ieejas atsevišķās sabiedriskās vietās uzrādīt kovida sertifikātu. Lietuvas ministru prezidente Ingrīda Šimonīte (Ingrīda Šimonytė) apstiprinājusi, ka epidemioloģiskās drošības prasība, kas līdz šim attiecināta uz bērniem vecumā no 12 līdz 15 gadiem, tiks uz laiku apturēta, lai bērnu kovida analīžu nodošana neradītu papildu spiedienu uz analīžu veikšanas infrastruktūru, kas jau tā ir noslogota koronavīrusa omikrona varianta straujās izplatības dēļ. Valdība savukārt nolēmusi skolēniem skolās nodrošināt ātrās analīzes, lai viņi varētu pārbaudīt savu veselību pirms atgriešanās skolā, skaidrojusi premjere.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Lietuvā prezidents ar ultimātu vēršas pret kovida sertifikātu skolēniem

Vēl nebijis skaits jaunu inficēto

Lietuvā aizvadītajā otrdienā reģistrēti 4 635 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi – līdz šim augstākais vienas diennakts rādītājs – un seši no Covid-19 izraisītām veselības komplikācijām mirušie, tā trešdien, 12.janvārī, paziņojusi valsts statistikas pārvalde. Visi mirušie bijuši vai nu nevakcinēti, vai arī nepilnīgi vakcinēti. 14 dienu kumulatīvais inficēšanās rādītājs ir audzis, sasniedzot līdz 1281,7 uz 100 000 cilvēku, un septiņu dienu pozitīvo analīžu rezultātu īpatsvars ir pieaudzis līdz 18,6%. Kopumā kopš pandēmijas sākuma Lietuvā ar kovidu inficējušies nepilni 552 000 cilvēku. Ar kovidu saistīto nāves gadījumu skaits pietuvojies 7 600.

Seima Ārlietu komisijai – jauna priekšsēdētāja

Lietuvas parlamenta Ārlietu komisijas locekļi trešdien, 12.janvārī, par tās jauno priekšsēdētāju ievēlējuši konservatīvā spārna deputāti Laimu Lūciju Andrikieni (Laimu Liucija Andrikienė). Galīgo lēmumu par komisijas jaunās vadītājas iecelšanu komisija pieņems, kad tiksies pilnā sastāvā. Atbildīgajā Seima komisijā priekšsēdētāja vieta atbrīvojās pēc Žigimanta Paviļoņa (Žygimantas Pavilionis) atkāpšanās no amata. Iepriekš janvārī likumdevējs atkāpās no amata komisijā, jo tā pieprasīja Seima pozīcijā vadošā Tēvzemes savienības-Lietuvas Kristīgo demokrātu frakcija, paužot neapmierinātību ar partijas biedra «neatbilstošiem paziņojumiem».

Lietuva vēlas uzņemt ES Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas iestādi

Lietuva vēlas, lai Viļņā atrastos ES Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas iestāde, aizvadītajā trešdienā pavēstījusi Lietuvas finanšu ministre Gintare Skaiste (Gintare Skaistė) pēc tikšanās ar Īrijas finanšu ministru un Eirogrupas priekšsēdētāju Paskalu Donohū (Paschal Donohoe). Jaunās iestādes izveide ir svarīgs elements ES tiesību aktu priekšlikumos, ar kuriem klajā nākusi Eiropas Komisija ar mērķi uzlabot ES noteikumus cīņai ar naudas atmazgāšanu un terorisma finansēšanu.

Lietuvā ienāk vācu informācijas tehnoloģiju uzņēmums

Vācijas informācijas tehnoloģiju uzņēmums GOD veido filiāles Viļņā un Kauņā un plāno nākamo trīs gadu laikā piesaistīt līdz 200 speciālistu, tā ceturtdien, 13. janvārī, paziņojusi Lietuvas investīciju piesaistes aģentūra Investuok Lietuvoje. Firmas GOD Lithuania izpilddirektore Vilma Khmaladze (Vilma Khmaladze) sacījusi, ka uzņēmums jau kādu laiku plāno paplašināt darbību uz Lietuvu.

Gatavojas pasūtīt jaunus elektrovilcienus

Valsts dzelzceļa uzņēmuma Lietuvos Geležinkeliai pasažieru pārvadājumu uzņēmums LTG Link aizvadītajā ceturtdienā, paziņojis, ka 2022.gada trešajā ceturksnī gatavojas noslēgt līgumu par vairāk nekā 200 miljoniem eiro, lai iegādātos jaunus elektrovilcienus. Lietuvos Geležinkeliai pārstāvji norādījuši, ka vilcienu ražotāji publiskā iepirkuma procedūrā ir iesnieguši savus pirmos piedāvājumus, taču neatklāja saņemto piedāvājumu skaitu.

Kukuļošanas izmeklēšanā iesaistīta Viļņas slimnīca

Lietuvas Īpašais izmeklēšanas dienests (ĪID) piektdien, 14.janvārī, paziņojis, ka sācis izmeklēšanu par aizdomām par kukuļņemšanu Viļņas Pilsētas klīniskajā slimnīcā. Aizdomas ir paustas par piecām personām – slimnīcas direktoru un četriem ārstiem – teikts paziņojumā. Pirmstiesas izmeklēšana tika sākta pēc kāda pacienta sūdzības, ka viņam prasīts kukulis. ĪID ir aizdomas, ka slimnīcas ārsti par medicīniskiem pakalpojumiem un operācijām no pacientiem prasījuši un ņēmuši kukuļus robežās no 100 līdz 400 eiro par pakalpojumu.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas