Nedēļa Lietuvā. Parlamentārismam – 100; prokuroru arests; jauni karantīnas atvieglojumi

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija Lietuvas parlamentārisma simtgade, atļauja korupcijas lietā arestēt divus prokurorus un nākamo karantīnas ierobežojumu atvieglošana.

Prezidenta zvans fon der Leienai par Astravjecas AES

Ceturtdien, 14.maijā, Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) sazvanījās ar ES Eiropas Komisijas priekšsēdētāju Urzulu fon der Leienu (Ursula von der Leyen). Vadošās amatpersonas apsprieda Baltkrievijas Astravjecas atomelektrostacijas (AES) jautājumu, kā arī gaidāmo Austrumu partnerības valstu galotņu sanāksmi, ES daudzgadu budžeta veidošanas sarunas un sekas ekonomikā un sabiedrībā, kādas ir izraisījis jaunais koronavīruss, tā informēja Lietuvas Prezidenta kanceleja. Nausēda sarunā uzsvēra, ka Baltkrievijas jaunajā atomelektrostacijā jau piegādāta kodoldegviela un ka to ir plānots sākt izmantot par spīti faktam, ka vēl nav atrisinātas spēkstacijas drošības nepilnības.

Lietuvas tiesa atļauj arestēt divus prokurorus un finanšu noziegumu dienesta darbinieku

Ceturtdien Viļņas Rajona tiesa atļāva kādā korupcijas lietā arestēt divus prokurorus, advokātu un vienu Lietuvas Finanšu noziegumu izmeklēšanas dienesta amatpersonu. Uz desmit dienām tika aizturēts Kauņas Apgabala prokuratūras prokurors Donāts Puzins (Donatas Puzinas) un Lietuvas Ģenerālprokuratūras prokurors Nerijs Marcinkevičs (Nerijus Marcinkevičius). Uz tikpat ilgu laiku aizturēts advokāts Šarūns Mickevičs (Šarūnas Mickevičius) un Lietuvas Finanšu noziegumu izmeklēšanas dienesta amatpersona Nerijs Valatka (Nerijus Valatka). Visi minētie arestēti saistībā ar pirmstiesas izmeklēšanu lietā par iespējamu tirgošanos ar ietekmi un kukuļošanu.

Uz Baltkrievijas robežas atrod kontrabandas cigarešu kravu

Lietuviešu amatpersonas uz valsts robežas ar Baltkrieviju aizturējušas lielu kravu ar kontrabandas cigaretēm. Ceturtdien Lietuvas Muitas Krimināldienests informēja, ka 7.maijā Raigardas sauszemes robežšķērsošanas punktā kravas furgonā ar dēļu kravu, kuru vadījis kāds Baltkrievijas pilsonis, atrastas 675 000 paciņu kontrabandas cigarešu. Kravas vērtība tiek lēsta ap 2,3 miljoniem eiro, ieskaitot nodokļus.

Prezidents: Lietuva pelnījusi atzinību par COVID-19 iegrožošanu

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda aizvadītajā nedēļā norādījis, ka Lietuva ir pelnījusi tikt novērtēta par tās sekmēm cīņā ar jauno koronavīrusu, tomēr, viņaprāt, valsts šobrīd saskaras ar izaicinājumu savaldīt piedzīvoto tautsaimniecības satricinājumu. Lietuvas valdība jau ir vairākkārt mīkstinājusi karantīnu, kas tika ieviesta 16.martā, taču joprojām saglabājas masu pulcēšanās aizliegums un daži citi. Karantīna Lietuvā ir pagarināta līdz vasarai.

Lietuva nosūta aizsargaprīkojumu Armēnijai, Gruzijai, Modovai un Ukrainai

Lietuvā ražots vīrusa aizsargaprīkojums ir nosūtīts uz Armēniju, Moldovu, Gruziju un Ukrainu. Lietuvas Ārlietu ministrija pavēstīja, ka kravas uz Armēniju un Moldovu nosūtītas trešdien, 13.maijā, un uz Gruziju – ceturtdien. Saskaņā ar ārlietu resora pausto no diviem vietējiem uzņēmumiem, Baltic Digital Printing un Medienos Era, par 100 000 eiro iepirkti 52 600 sejas vairogi.

Ienākt Viļņā gatavojas ASV mākoņdatošanas uzņēmums CAST AI

Mākoņdatošanas pakalpojumu uzņēmums no Floridas, ASV paziņojis, ka drīzumā atvērs biroju Viļņā un ka vēlas trīs gadu laikā tajā izveidot 100 darbinieku lielu kolektīvu, tā aizvadītajā nedēļā pavēstīja investīciju piesaistes iestāde Investuok Lietuvoje. Saskaņā ar iestādes paziņojumu presei CAST AI 2020.gada sākumā piesaistījis 4,8 miljonus ASV dolāru lielus ieguldījumus.

Parlamentārismam Lietuvā – 100

14.maijā Lietuvas parlaments atzīmēja simtgadi kopš Satversmes Seima sanākšanas. Šīs tautas pārstāvniecības sapulces sastāvs tika ievēlēts 1920.gadā, lai izstrādātu un pieņemtu Lietuvas pirmo pastāvīgo Konstitūciju. Satversmes Seims tika ievēlēts 1920.gada 14. un 15.aprīlī un uz pirmo sēdi sanāca 1920.gada 15.maijā.

Atkāpjas Lietuvas vides viceministre

No Lietuvas vides ministra vietnieces amata aizvadītajā nedēļā atkāpās Rasa Vaitkevičūte (Rasa Vaitkevičiūtė). Šopavasar viņa nonāca kritikas krustugunīs par grozījumiem Lietuvas medību regulējumā.

Varēs atsākt futbola čempionātu

Lietuvas augstākajai futbola līgai A Lyga ir atļauts 30.maijā atsākt spēļu sezonu. Spēlēm gan būs jānotiek pie tukšām skatītāju tribīnēm, tā pēc Lietuvas valdības lēmuma par profesionālā sporta sacensību atsākšanu, paziņoja Lietuvas Futbola Federācijas ģenerālsekretārs. Lietuvas futbola otrā līga, I Lyga, savukārt paziņojusi, ka plāno atsākt spēles 5. jūnijā.

Lietuvas karantīna – arvien maigāka

Lietuvas valdība trešdien, 13.maijā, pieņēma jaunus lēmumus par koronavīrusa izplatības dēļ ieviestās karantīnas ierobežojumu atvieglošanu. Tie paredzēja jau nākamajā dienā atcelt prasību sabiedriskās vietās ārpus telpām nēsāt elpceļu maskas. No 18.maija ēdināšanas iestādēm un bāriem Lietuvā tiks atļauts apkalpot klientus telpās. Maija beigās skolēni varēs atgriezties skolā.

Sabiedriskās vietās ārpus telpām būs ieteicams nēsāt elpceļu maskas. Vietās, kur pulcējas daudz cilvēku, to nēsāšana būs obligāta. Obligāti elpceļu maskas būs jānēsā arī publiskās telpās. Iedzīvotājiem nu atļauts arī iet uz parku un pulcēties grupās līdz pieciem cilvēkiem ar nosacījumu, ka tie ievēro fiziskas distancēšanās noteikumus. Līdz šim šopavasar iedzīvotājiem Lietuvā bija atļauts pulcēties tikai pa pāriem vai iziet sabiedrībā ģimenes lokā. Jaunie noteikumi Lietuvā ir spēkā no 14.aprīļa.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas