Nedēļa Lietuvā. Partiju apvienība atklāj kārtis, Seims stiprina piesārņojuma kontroli, veikta gatavošanās vīrusam

Lietuvas Seima deputāts Remigijs Žemaitaits

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi ziņās bija jaunas partiju apvienības pieteikums, kā arī likumdošanas process piesārņojuma kontroles uzlabošanai un veselības iestāžu pasākumi pret bīstamā koronavīrusa ienākšanu Lietuvā.

Piesaka partiju apvienību Brīvība un taisnīgums

Politiskie spēki, kurus vada Lietuvas Seima deputāts Remigijs Žemaitaits (Remigijus Žemaitaitis), Viļņas eksmērs Artūrs Zuoks (Arturas Zuokas) un bijušais Seima priekšsēdētājs Artūrs Paulausks (Artūras Paulauskas), ir pavēstījuši, ka parlamenta vēlēšanās startēs kā vienota apvienība ar nosaukumu Brīvība un taisnīgums. Politiķi par plāniem paziņoja trešdien, 29.janvārī, paužot gatavību jauno spēju izveidot maijā. Lietuvas Seima vēlēšanas gaidāmas 2020.gada oktobrī.

Valdošie zemnieki-zaļie vēršas pie korupcijas apkarotājiem

Lietuvas valdošās partijas Zemnieku un zaļo savienības priekšsēdētājs Ramūns Karbausks (Ramūnas Karbauskis) ceturtdien, 30.janvārī, pavēstījis, ka ir vērsies valsts Īpašajā izmeklēšanas dienestā par to personu darba gaitām, kuras ir saistītas ar bijušo Lietuvas satiksmes ministru Roku Masjuli (Rokas Masiulis). Karbausks apgalvo, ka ir cilvēku grupa, kas, viņa vārdiem, «ceļo» ar Masjuli no viena valsts uzņēmuma uz citu, un lūdzis noskaidrot, vai šo personu darba gaitas ir caurskatāmas un nav radījušas apstākļus korupcijai.

Gatavojas cīņai ar koronavīrusu

Lietuvas centrālā vara apsver siltuma sensoru uzstādīšanu robežšķērsošanas vietās un lidostās, lai novērstu jaunā Ķīnas koronavīrusa iekļūšanai valstī. Veselības ministra vietnieks Aļģirds Šešelgs (Algirdas Šešelgis) ceturtdien, 29.janvārī, pavēstīja preses pārstāvjiem, ka Lietuvas mediķi ir saņēmuši vajadzīgos reaģentus un turpmāk spēs konstatēt inficēšanos ar koronavīrusu. Šešelgs norādījis, ka valstī pagaidām nav konstatēti koronavīrusa gadījumi.

Lietuvai neizdodas bloķēt Krievijas pilnvaras Eiropas Padomes lēmējvarā

Lietuvas deputātu delegācijai aizvadītajā nedēļā nav izdevies bloķēt Krievijas pilnvaras cilvēktiesību organizācijas Eiropas Padomes Parlamentārajā asamblejā.

Lietuvieša uzņēmumu grupa pērk islandiešu kravas lidsabiedrību

Starptautiska uzņēmumu grupa Avia Solutions Group, ko kontrolē lietuviešu uzņēmējs Ģedimins Žiemelis (Gediminas Žiemelis) pērk Islandē reģistrētu kravas lidsabiedrību Bluebird Nordic. Uzņēmumu grupa ar paziņojumu presei pavēstījusi, ka 24.janvārī ir parakstīta vienošanās ar uzņēmumu BB Holding ehf par 100% Bluebird Nordic daļu pārņemšanu. 2018.gadā Avia Solutions Group neto peļņa bija 14 miljoni eiro, bet ienākumi – 420 miljoni eiro.

Lietuva, Polija sūta brigādes uz NATO centru Polijā

Lietuva un Polija trešdien, 29.janvārī, vienojušās katra nosūtīt pa militārai brigādei uz NATO centru Polijā, lai tas palīdzētu kopēju mācību norisē. Abu valstu aizsardzības resoru vadītāji parakstīja sadarbības vienošanos starp Lietuvas Mehanizēto brigādi Dzelzs vilks un Polijas 15. Mehanizēto brigādi par sadarbību NATO starptautisko spēku Ziemeļaustrumu divīzijā. Abas valstis saglabās savu brigāžu virspavēlniecību, bet NATO centrs varēs kopā ar tām veikt kopīgas militārās mācības.

Koalīcijā saskata pamatu deputātes Rozovas atstādināšanai

Lietuvas valdošās Zemnieku un zaļo savienības līderis Karbausks norādījis, ka saskata pamatu, lai tiktu sākts atstādināšanas process pret koalīcijas Seima deputāti Irinu Rozovu, kura pārstāv Lietuvas Poļu vēlēšanu akciju Kristīgo ģimeņu savienību. Viņš sacījis, ka ir parakstījis priekšlikumu par deputātes atstādināšanu. Rozovai pārmet slēptu sadarbību ar Krieviju, taču deputāte to noliedz.

Seims stiprina piesārņojuma kontroli

Lietuvas Seims otrdien, 28.janvārī, pieņēmis virkni tiesību aktu ar mērķi stiprināt vides piesārņojuma novēršanu un kontroli. Tas darīts pēc tam, kad atklātībā nākuši jauni piesārņojuma gadījumi.

Tā saucamā Klaipēdas pakete paredz kontrolējošām iestādēm pilnvaras atņemt uzņēmumam piesārņošanas licenci, ja tas trīs reizes pārkāpj noteikumus viena gada laikā vai ja pārkāpums turpinās vairāk nekā sešus mēnešus.

Par Ūkio Bankas līdzekļu izšķērdēšanu aizdomas pret 13 cilvēkiem

Vladimirs Romanovs, bijušais Ūkio Bankas vairākuma akcionārs, un vēl 12 cilvēki tiek turēti aizdomās, ka, iespējams, izšķērdējuši vairāk nekā 40 miljonus eiro no bankas aktīviem pirms septiņiem gadiem, kad notika kredītiestādes krahs.

Skandināvijā paplašināsies Caffeine kafejnīcas

Lietuviešu kafejnīcu ķēde Caffeine, ko 2019.gadā pārpirka norvēģu Reitan Convenience, sāks darbību Kopenhāgenas lidostā, tā vēstīja biznesa laikraksts Verslo Žinios. Uzņēmuma Reitan Convenience Lietuva vadītājs Vigints Bartasvičs (Vigintas Bartasevičius) norādījis, ka Caffeine kafejnīca darbojas arī kādā Oslo slimnīcā un uzņēmums plāno izvērst darbību Norvēģijas galvaspilsētā.

Paredz naudassodus par bezmaksas maisiņiem veikalos

Lietuvas Seims otrdien, 28.janvārī, atbalstīja tiesību normas, ar kurām paredzēts ieviest vairākus tūkstošus eiro lielus naudassodus mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kuri piedāvā bezmaksas plastmasas maisiņus, kuru materiāls ir biezāks par 15 mikroniem. Tiesību normas Seimā pieņemtas vienbalsīgi.

Stingrāk kontrolēs bīstamo ķimikāliju apriti

Lietuvas likumdevēji nolēmuši iegrožot bīstamu ķīmisko vielu apriti un pastiprināt to kontroli atbilstoši jaunām Eiropas normām. Seims otrdien vienbalsīgi atbalstīja grozījumus Likumā par ķīmiskajām vielām un preparātiem, Likumā par vides aizsardzību un Administratīvo pārkāpumu kodeksā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas