Nedēļa Lietuvā: Pēc grautiņa migrantu nometnē aiztur trijotni, Lietuva no ES saņem 289 milj. eiro

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā galvenie notikumi ziņās bija Irākas pilsoņu aizturēšana saistībā ar nekārtībām migrantu nometnē, 289 miljonus eiro liela ES finansējuma saņemšana un Krievijas spiega tiesvedības turpināšanās.

Notiesātā spiega advokāti pārsūdz sešu gadu cietumsodu

Advokāti, kuri tiesā pārstāvēja bijušo lietuviešu politiķi Aļģirdu Palecku (Algirdas Paleckis), kurš šovasar tika notiesāts uz sešiem gadiem cietumā par spiegošanu Krievijas labā, pirmdien, 16.augustā, ir pārsūdzējuši spriedumu Lietuvas Apelācijas tiesā. Apelācijas rakstā advokāti lūdz atcelt Šauļu Apgabaltiesas notiesājošo spriedumu un atzīt par nevainīgu Palecku, kurš savu vainu noziegumā noliedz. Viņš apgalvo, ka nozieguma epizodēs veicis žurnālistisku izmeklēšanu un nav zinājis, ka attiecīgie Krievijas pilsoņi bijuši saistīti ar Krievijas izlūkdienestiem.

Sociāldemokrāti kļūst par populārāko partiju valstī

Seima opozīcijā strādājošā Lietuvas Sociāldemokrātiskā partija ir kļuvusi par politisko partiju ar visaugstāko reitingu valstī, liecina socioloģisko pētījumu centra Vilmorus vēlētāju aptaujas rezultāti, kas publicēti aizvadītajā pirmdienā. Aptauja liecina, ka, ja augustā notiktu Seima vēlēšanas, par sociāldemokrātiem balsotu 15,9% vēlētāju, par Lietuvas Zemnieku un zaļo savienību – 15,6% vēlētāju. Populārākā no valdības partijām ir Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti ar 13,1% un trešo augstāko reitingu. Pārējās valdības partijas – Liberālā kustība un Brīvības partija – saņemtu attiecīgi 5,5% un trīs procentus vēlētāju atbalsta.

Trīs irākieši aizturēti aizdomās par nekārtību izraisīšanu migrantu nometnē

Trīs Irākas pilsoņi ir arestēti aizdomās par nemieru kūdīšanu un organizēšanu migrantu nometnē 19.augustā, tā aizvadītajā pirmdienā vēstīja prokuratūra. Migrantu nometne izveidota Lietuvas dienvidaustrumu rajonā Šalšininkos, Rudninku militārajā poligonā. Trīs aizturētie Irākas pilsoņi devuši liecības, kurās nav atzinuši savu vainu, sakot, ka viss noticis spontāni. Irākieši uzstāj, ka viņi nav darījuši neko neatļautu, izņemot iziešanu no nometnes teritorijas.

Nacionālā stadiona projektā mainās pašvaldības partneri

Lietuvas Nacionālā stadiona būvniecības projektā uzņēmums Axis Industries, kas ir būtisks stadiona koncesijas līgumu ieguvušās uzņēmumu apvienības dalībnieks, pavēstījis, ka izstājas no projekta, un to aizstās fonds BaltCap – projekta līdzšinējais finanšu partneris. Projekts, kura izmaksas aplēstas virs 150 miljoniem eiro, pēdējos gados ir apstājies saistībā ar juridiskiem strīdiem ar tiesībsargājošām iestādēm un Lietuvas Publisko iepirkumu biroju. Tajā tomēr atsākusies virzība pēc tam, kad tiesa atcēla biroja lēmumu, ka koncesijas iepirkuma procedūra bijusi nelikumīga.

Lietuva no ES saņem 289 miljonus eiro priekšfinansējuma

Eiropas Komisija otrdien, 17.augustā, izmaksāja Lietuvai 289 miljonus eiro lielu priekšfinansējumu jeb 13% no ES Atveseļošanas un noturības mehānisma līdzekļiem, tā pavēstīja Lietuvas Finanšu ministrija. Pēc ministrijas paustā, saņemtie līdzekļi tiks izmantoti, lai veiktu priekšmaksājumu 200 MW bateriju piegādātājam, kā arī valsts IT pārvaldes risināju izstrādei un IT reformu veikšanai, lai budžeta līdzekļu saņēmēju datorsistēmas tiktu pārceltas uz centralizētu mākoņdatošanas infrastruktūru. Gaidāms, ka Lietuva no ES Atveseļošanas un noturības mehānisma līdzekļiem saņems kopumā 2,22 miljardus eiro lielas dotācijas.

Laisiet arī: BNN PĒTA | Lietuvā spriež, vai migrācijas vilnis no Afganistānas ir neizbēgams un kā izvest tulkus?

Atrod kontrabandas cigaretes divu miljonu eiro vērtībā

Lietuvas muitnieki aizvadītajā otrdienā paziņoja, ka kravas furgonā atklājuši Baltkrievijas kontrabandas cigaretes ar tirgus vērtību diviem miljoniem eiro. Kravas auto bijis ceļā uz Itāliju. Transportlīdzeklī aiz pītiem groziem bijušas paslēptas vairāk nekā 500 000 cigarešu paciņu. 2021.gadā, līdz šim lietuviešu muitnieki konfiscējuši kopumā 12 miljonus cigarešu paciņu 42 miljonu eiro vērtībā.

Lietuva iesniedz Minskai notu par robežas pārkāpšanu

Viļņa trešdien, 18. augustā, iesniedza diplomātisko notu Minskai, reaģējot uz otrdienas incidentu, kad Lietuvas teritorijā nelikumīgi ienāca 12 Baltkrievijas robežsargi, pavēstīja ārlietu ministrs Gabrielis Landsberģis (Gabrielius Landsbergis). Pēc viņa teiktā, par notikušo ir informēti arī NATO un ES partneri.

Liels Klaipēdas uzņēmums prasa valdībai palīdzību ASV Baltkrievijas sankciju dēļ

Baltkrievijas lauksaimniecības minerālmēslu kravu kustība caur Lietuvas jūras ostu Klaipēdā turpinās ierastajā kārtībā arī pēc ASV paziņojuma par sankcijām pret uzņēmumu Belaruskali, kas ir viens no pasaulē lielākajiem potašas piegādātājiem. Klaipēdas lieluzņēmums Birių Kroviniu Terminalas (BKT) norādījis, ka sagaida valdības palīdzību, ja kravu plūsma apstāsies, tā aizvadītajā trešdienā sacījis uzņēmuma vairākuma akcionārs Igors Udovickis. Ja valsts nesniegs palīdzību, BKT berkravu ostas terminālim būs jāpāriet uz graudu pārkraušanu, taču, ja nākotnē potašas sūtījumi atsāktos, Lietuvai nebūtu termināļa, kur pārkraut mēslojuma kravas, tā Udoviciks. Pēc akcionāra teiktā, 2021. gada pirmajos sešos mēnešos kālija lauksaimniecības mēslojuma kravas caur BKT augušas par aptuveni 700 000 tonnu.

Lietuva nav ieinteresēta attiecību pasliktināšanā ar Ķīnu

Lietuva nevēlas pasliktināt divpusējās attiecības ar Ķīnu, ceturtdien, 19. augustā, norādīja prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) galvenā padomniece ārpolitikas jautājumos Asta Skaiskirīte (Asta Skaisgirytė). Pirms vairākām nedēļām Taivāna paziņoja par plāniem līdz vasaras beigām atvērt pārstāvniecību Viļņā ar Taivānas vārdu.

Lietuva arī plāno atvērt tirdzniecības biroju Taivānā. Atbildot uz to, Ķīna atsaukusi savu vēstnieku no Viļņas un pieprasījusi Lietuvai atsaukt savu sūtni no Pekinas. Ķīnas Ārlietu ministrija paziņoja, ka lēmums pieņemts, reaģējot uz plāniem atvērt Taivānas pārstāvniecību Lietuvā, kas Pekinai nešķiet pieņemami.

Ieilgst strīds starp Viļņu un franču enerģētikas uzņēmumu Veolia

Juridiskais strīds Stokholmas šķīrējtiesā starp Viļņas pašvaldību, tās apkures uzņēmumu Vilniaus Šilumos Tinklai (VST) un Francijas enerģētikas koncernu Veolia aizņems ilgāk, nekā gaidīts, tā aizvadītajā ceturtdienā pavēstīja Viļņas vicemērs Valds Benkunsks (Valdas Benkunskas). Lietas izskatīšana pēc Veolia lūguma ir atlikta līdz 2022.gada aprīlim. Viļņas pašvaldība un apkures uzņēmums vēlas no Veolia piedzīt nodarīto zaudējumu kompensāciju 560 miljonu eiro apmērā.

Robežas žogu plāno pabeigt līdz 2022.gada septembrim

Lietuvas iekšlietu ministre pavēstījusi, ka 500 kilometrus garš žogs gar valsts robežu ar Baltkrieviju tiks pabeigts gada laikā – līdz 2022.gada septembrim. Projekts izmaksās 152 miljonus eiro, ministrija pavēstīja piektdien, 20.augustā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas