Nedēļa Lietuvā: Piešķir patvērumu 326 baltkrieviem; Igaunijai un Polijai nosaka ceļošanas izņēmumu

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā galvenie notikumi ziņās bija patvēruma piešķiršana 326 Baltkrievijas pilsoņiem, ieceļotāju pašizolācijas prasības izņēmuma attiecināšana uz Igauniju un Poliju, kā arī Francijas prezidenta Emanuela Makrona (Emmanuel Macron) valsts vizīte.

Lietuva iekļauj Vāciju ieceļotāju pašizolācijas sarakstā, izņēmumi Polijai un Igaunijai

Lietuvas Veselības ministrija pirmdien, 28.septembrī, iekļāva Vāciju, Islandi un Sanmarīno to valstu sarakstā, no kurām, ieceļojot Lietuvā, ir jāievēro pašizolācija. Sarakstā ir iekļauta arī Polija un Igaunija, taču šīm valstīm ir noteikti vairāki izņēmumi.

Epso-G neatmaksās 157 miljonu eiro parādu enerģētikas koncernam Ignitis Grupė

Lai arī Lietuvas valdība 2019.gadā atrada kompromisu par Lietuvas enerģētikas kompānijas Epso-G parāda atmaksu Lietuvas enerģētikas koncernam Ignitis Grupė, un tika panākta vienošanās par tā agrāku atmaksu, izmantojot bankas aizņēmumus un ilgāku atmaksas periodu, šī iecere netiks īstenota, tā pirmdien paziņoja Lietuvas valdība. Epso-G parāds Ignitis Grupė 2020.gada jūnijā bija 157 miljonus eiro liels. Parāds ir par Lietuvas elektrotīklu uzņēmuma Litgrid akciju iegādi, kas notika 2012.gadā. Parāda atmaksu tagad plānots pabeigt 2022.gadā.

Lietuvā ielaiž valstī 326 Baltkrievijas pilsoņus, sniedzot humāno palīdzību

Humānu apsvērumu vadīta, Lietuva līdz šim ir atļāvusi valstī ieceļot 326 Baltkrievijas pilsoņiem, no kuriem valstī ir ieceļojis 81. Vēl 26 kaimiņvalsts pilsoņi ir lūguši valstij sniegt patvērumu, tā pirmdien paziņoja Lietuvas Iekšlietu ministrija.

Francijas prezidents tiekas ar Tihanovsku, apmeklē franču militārpersonas

Otrdien, 29.septembrī, Lietuvas valsts vizītes otrajā dienā Francijas prezidents Emanuels Makrons (Emmanuel Macron) Viļņā tikās ar Baltkrievijas opozīcijas līderi Svetlanu Tihanovsku. Dienas turpinājumā viņš tikās ar Viļņas Universitātes akadēmiķiem un apmeklēja Francijas militārpersonas, kuras Ruklas karaspēka bāzē dienē NATO bataljona sastāvā.

Lietuva apmaksās studijas 100 Baltkrievijas pilsoņiem

Lietuvas valdība nolēmusi piešķirt līdzekļus, lai 100 Baltkrievijas pilsoņi varētu bez maksas studēt Lietuvā, tā otrdien paziņoja Lietuvas Izglītības, zinātnes un sporta ministrija. Ministrs Aļģirds Monkevičs (Algirdas Monkevičius) otrdien parakstīja attiecīgu rīkojumu.

Paplašināsies degvielas tirgotājs Circle K Lietuva

Circle K Lietuva, kas ir viens no valstī lielākajiem degvielas uzpildes staciju tīkliem, 2020.gadā nemaksās dividendes tā vienīgajam akcionāram Norvēģijas uzņēmumam Circle K, kaut arī tā neto peļņa par 2019.gadu bija vairāk nekā 23 miljoni eiro. Pagājušā gada peļņa tiks ieguldīta degvielas uzpildes staciju tīkla paplašināšanā, tā trešdien, 30.septembrī, norādīja Circle K Lietuva izpilddirektors Skirmants Mičjuks (Skirmantas Mačiukas).

Nesokas sarunas par minimālās algas celšanu

Lietuvas Trīspusējā padome, kurā pārstāvēta valdība, darbadevēji un strādnieki trešdien, 30.septembrī, pavēstīja, ka tai nav izdevies panākt vienošanos par minimālās mēnešalgas paaugstināšanu 2021.gadā un ka valdībai tiks iesniegtas atšķirīgas nostājas. Valdības pārstāvji ir piedāvājuši par pamatu minimālās mēnešalgas aprēķinam ņemt Lietuvas Bankas aprēķinus un paaugstināt minimālo algu līdz 642 eiro un paziņojuši par sarunu turpināšanu padomē pēc mēneša.

Valdība neplāno ne valsts, ne vietēja mēroga karantīnu

Lai arī ar jauno koronavīrusu inficēto iedzīvotāju skaits valstī turpina augt, Lietuvas valdība neapsver iespēju valstī ieviest atkārtotu karantīnas stāvokli vai ieviest vietēja mēroga karantīnu atsevišķās pašvaldībās, tā trešdien, 30.septembrī, paziņoja premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis). Viņš arī sacīja, ka viņam ir zināms par baumām, ka Lietuvā varot tikt ieviesta karantīna 16.oktobrī.

Valdība norāda uz izlūkdienestu uzraudzības jautājumiem

Lietuvas valdība trešdien nāca klajā ar priekšlikumu dot Seima tiesībsargam papildu pilnvaras, lai tas uzraudzītu valsts izlūkdienestu darbu. Šādi varētu izvairīties no vajadzības izveidot papildu tiesībsarga biroju.

ERAB: Lietuvas ekonomikā būs 2% recesija

Lietuvas ekonomika 2020.gadā saruks par diviem procentiem un 2021.gadā augs par četriem procentiem, tā ceturtdien, 1.oktobrī, paziņoja Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB). Maijā ERAB prognozēja, ka šogad Lietuvas ekonomika saruks par septiņiem procentiem un nākamgad augs par pieciem procentiem.

Prezidents izsakās par ES dialogu ar Krieviju

ES dialogs ar Krieviju nevar notikt tikai vienā virzienā vien, un Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija indēšana pierāda, ka Maskava noraida demokrātijas noteikumus, tā, ierodoties uz ES galotņu sanāksmi Briselē ceturtdien, 1.oktobrī, sacīja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda). Sanāksmē cita starpā tika apspriesta arī iespējamā atbilde uz Navaļnija indēšanas incidentu.

Policija nedos prioritāti smēķēšanas uz balkona pārkāpumiem

Lietuvas policija piektdien, 2.oktobrī, pavēstīja, ka nedos prioritāti smēķēšanas uz balkona pārkāpumiem, kas no 2021.gada valstī būs aizliegta saskaņā ar jaunu Seima lēmumu, tā ceturtdien pavēstīja policijas ģenerālkomisārs Renāts Požela (Renatas Požėla). Seims ceturtdien pieņēma likuma grozījumus, kas paredz aizliegt smēķēt uz daudzdzīvokļu nama balkona, ja pret to iebilst vismaz viens kaimiņš.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas