bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 04.04.2020 | Vārda dienas: Ārvalda, Ārvaldis, Ārvalds, Herta, Valda
LithuaniaLietuva

Nedēļa Lietuvā: Pimais koronavīrusa gadījums, Rail Baltica trūkst naudas, Nausēda noraida kritiku

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Lietuva Covid-19. koronavīruss Gitans Nausēda policja PVO Rail Baltica

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija valsts pirmais koronavīrusa gadījums, papildu naudas vajadzība Rail Baltica projektam Lietuvā un prezidenta atbilde savai priekštecei par neizteiksmīgām sekmēm darbā.

Uz lidostām, robežām un pasākumiem nosūtīs karavīrus

Lietuvas valdība jaunā koronavīrusa izplatības apturēšanai piektdien, 28.februārī, nolēma nosūtīt militārpersonas uz lidostām, valsts robežām un masu pasākumiem. Tā arī ieteica atcelt pasākumus ar liela cilvēku skaita piedalīšanos Šauļu pilsētā un Šauļu rajonā, valsts ziemeļos. Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga (Aurelijus Veryga) tā pavēstījis žurnālistiem pēc valdības ārkārtas situācijas komisijas sēdes, ka karavīri vāks informāciju no cilvēkiem, kuri ierodas no vīrusa skartajiem reģioniem ārvalstīs. Lietuvā pirmais koronavīrusa gadījums tika reģistrēts piektdien, 28.februārī, Šauļos, kur pozitīvas analīzes bijušas kādai sievietei, kura šonedēļ atgriezusies Lietuvā no Itālijas. Sieviete ievietota karantīnā vietējā slimnīcā.

Lietuvas valdība trešdien, 26.februārī, izsludināja valstī ārkārtas stāvokli, lai labāk koordinētu iestādes un neļautu valstī izplatīties jaunajam koronavīrusam.

Viļņu apmeklē Francijas prezidenta sūtnis

Ceturtdien, 27.februārī, Viļņā ieradās Francijas prezidenta Emanuela Makrona (Emmanuel Macron) īpašais sūtnis stratēģiskā dialoga jautājumos ar Krieviju Pjērs Vimons (Pierre Vimont). Sūtnis tikās ar Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) ārpolitikas padomnieku, apmeklēja Lietuvas Valsts Kanceleju, ārlietu un nacionālās aizsardzības ministrijas un piedalījās pusdienās ar Lietuvas Seima deputātiem.

Lietuva nepiekrīt Francijas prezidenta nostājai par nepieciešamību uzlabot attiecības ar Krieviju un aicina turēt Krieviju starptautiskā izolācijā līdz tā maina tās agresīvo rīcību kaimiņvalstīs un Tuvajos Austrumos.

Par Lietuvas vēstnieku NATO ieceļ karjeras diplomātu Matuļoni

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) ceturtdien, 27.februārī, iecēla Valsts Kancelejas vadītāja vietnieku Deividu Matuļoni (Deividas Matulionis) par Lietuvas pastāvīgo pārstāvi. Matuļonis Lietuvas diplomātiskajā korpusā darbojies kopš 1991.gada, ir bijis Lietuvas vēstnieks Dānijā un Vācijā, bet 2017.gadā iecelts par Lietuvas premjerministra Sauļus Skverneļa (Saulius Skvernelis) padomnieku starptautiskās politikas jautājumos.

Lietuva lūdz papildu līdzekļus Rail Baltica projektam

Lietuva aizvadītajā nedēļā vērsās ES ar iesniegumu pēc papildu finansējuma Eiropas platuma sliežu ceļa projektam Rail Baltica, konkrēti – dzelzceļa posmam no Kauņas līdz Paņevežai. Kopējais nepieciešamais finansējums no ES, kā norādīts iesniegumā, ko iesniegušas visas projektā iesaistītās valstis, ir 664,1 miljons eiro, no kuriem 278,9 miljoni eiro ir vajadzīgi Lietuvā, tā norādīja Lietuvas Satiksmes ministrija.

Par PVO īpašo sūtni Eiropā kļūs bijušais Lietuvas komisārs ES

Lietuvas bijušais eirokomisārs Vītenis Povils Andrjukaits (Vytenis Povilas Andriukaitis) iecelts par Pasaules Veselības organizācijas (PVO) īpašo sūtni Eiropas reģionā. Andrjukaiša birojs būs Dānijā un viņa pārraudzībā būs PVO kontakti ar 53 Eiropas valstīm.

Prezidents atbild uz priekšteces Grībuskaites komentāru par blāvu darību ES budžeta sarunās

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda trešdien, 26.februārī, atbildējis uz neglaimojošu vērtējumu par viņa panākto ES budžeta sarunās, norādot, ka dzirdētais viņam atgādina Padomju laiku joku, kur viens cilvēks strādā un pieci citi skatās un dod viņam nelietderīgus padomus.

Prezidents šādi izteicies, kad viņam jautāts, ko viņš domā par neglaimojošu vērtējumu, ko par viņa veikumu devusi iepriekšējā Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite (Dalia Grybauskaitė). Viņa iepriekšējā nedēļā, pēc tam, kad Briselē ES dalībvalstīm neizdevās vienoties par bloka daudzgadu budžetu sacīja, ka nav iespējams runāt par starpsasniegumiem sanāksmē, kur valsti pārstāvēja Lietuvas prezidents. Grībauskaite žurnālistiem sacījusi: «Nevar runāt par starpsasniegumiem, kamēr sarunas nav galā.»

Seima prezidijs nolemj nesākt izmeklēšanu

Lietuvas Seima prezidijs trešdien, 26.februārī, lēma, ka nav pamata uzsākt parlamentāro izmeklēšanu par nelikumīgu informācijas vākšanu, ko it kā veikusi viena no valsts tiesībsargājošām iestādēm. Lūgumu par šādas izmeklēšanas sākšanu iepriekšējā nedēļa bija iesniedzis Vītauts Baks (Vytautas Bakas), bijušais Seima Nacionālās Drošības un aizsardzības komisijas priekšsēdētājs.

Atbrīvo Kauņas policijas priekšnieku Žukausku

Kauņas Rajona Policijas pārvaldē no amata ticis atbrīvots tās priekšnieks Darijs Žukausks (Darius Žukauskas) pēc tam, kad amatpersonai liegta piekļuve klasificētai informācijai, tā trešdien, 26.februārī, pavēstīja Lietuvas Policijas pārvalde. Iepriekš tika veikta iekšējā izmeklēšana par Žukauska aizdomīgiem sakariem, saņemot informāciju pirmstiesas izmeklēšanā, kur bija iesaistīts Kauņas policijas darbinieks Donāts Karaluks (Donatas Karalukas). Pastāv aizdomas, ka Karaluks pieņēmis kukuli vairāk nekā 10 000 eiro vērtībā un piesedzis nelikumīgu uzņēmējdarbību.

Lietuvas Policijas pārvalde pavēstīja, ka iekšējā izmeklēšanā par Žukauska darbībām savākta vēl informācija par dažādiem laika periodiem un lēmums ticis pieņemts, ņemot vērā visu pieejamo informāciju.

Kauņā bažas par drošību rada ķīniešu novērošanas kameru uzstādīšana

Kauņā lielas bažas par datu aizsardzību izraisījusi tādu novērošanas kameru uzstādīšana publiskās vietās, kuras ražojis Ķīnas uzņēmums Hivision, vēstīja laikraksts Kauno Diena. Kauņā 2019.gada rudenī tika sākta 240 novērošanas kameru uzstādīšana. Lietuvas sabiedriskais medijs LRT informējis, ka ASV valsts iestādes atklājušas nepilnības minētā uzņēmuma ražoto novērošanas kameru darbībā.

Konstitucionālā tiesa spriedīs par tiesnešu imunitātes robežām

Lietuvas Konstitucionālā tiesa trešdien, 26.februārī, sāka izskatīt lietu par to, vai likums paredz taisnīgi, ka tiesnešu kratīšanas var veikt tikai ar Seima vai prezidenta piekrišanu. 2019.gada decembrī Seims šajā jautājumā vērsās Konstitucionālajā tiesā, reaģējot uz Lietuvas Augstākās tiesas sniegto precizējumu, ka tā kā kratīšanas ierobežo personas brīvību, tad tiesnešu kratīšanas var veikt tikai ar Seima vai plenārsēžu starplaikā ar prezidenta piekrišanu.

Prokurori izmeklēs ebreju līderes apvainošanu

Lietuvas prokurori otrdien, 25.februārī, nolēmuši sākt pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamu naida kurināšanu. Tā saistīta ar incidentu, kad Lietuvas Seimā tika apvainota Lietuvas Ebreju kopienas priekšsēdētāja Faina Kuklianska (Faina Kukliansky).


Pievienot komentāru

Avots: Ventspils turpina sportot arī COVID-19 laikā. Politiķi melo par OC Ventspils darbību

Ja privātie sporta infrastruktūras turētāji ir savus infrastruktūras objektus slēgušas pilnībā, tad atrodas mūsu valstī gudrinieki, kuri turpina attiekties pret COVID-19 vieglprātīgi.

Ar COVID-19 inficējušies jau 40 veselības aprūpes darbinieki

Varianti, kā ārstniecības personas inficējušās, varētu būt dažādi, klāstīja Perevoščikovs, piebilstot, ka infekcijas avots varētu būt gan pacienti, gan arī kolēģi.

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies 1 792 iedzīvotāji

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies vēl 1 792 iedzīvotāji, tādējādi kopējais bezdarbnieku skaits valstī sasniedzis 63 319, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotie dati.

Igaunijā pašvaldībām gatavo 30 miljonu eiro atbalstu no papildbudžeta

Igaunijas valdība ir izstrādājusi valsts papildbudžetu. Tajā pašvaldībām krīzes ietekmes mazināšanai paredzēts piešķirt 30 miljonus eiro un vēl 100 miljoni eiro ieplānoti ekonomikas stimulēšanai.

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Latvijā mirusi 99 gadus veca pensionāre, kurai konstatēts COVID-19

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 493, pēdējā diennaktī nākot klāt 35 gadījumiem.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696, Igaunijā – 961

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

COVID-19 dēļ armiju iesaistīs arī patruļās uz robežas ar Baltkrieviju

No 30.marta, atsaucoties Valsts robežsardzes lūgumam, NBS iesaistījušies Latvijas-Krievijas robežas uzraudzībā.

ASV koronavīrusa upuru skaits pārsniedz 5 000, Itālijā – 12 400

Valstī ar pasaulē vislielāko COVID-19 saslimušo skaitu, ASV, nāves gadījumu skaits paātrinās un ir pārsniedzis 5 000. Itālijā, kas ir valsts ar pasaulē vislielāko slimības upuru skaitu, reģistrēti 12 430 mirušie no slimības komplikācijām, ziņo BBC un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!