bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 20.02.2020 | Vārda dienas: Smuidra, Smuidris, Vitauts
LithuaniaLietuva

Nedēļa Lietuvā. Publicē iesaukuma sarakstus, policija meklē bērna nolaupītāju, cietumsods Krievijas spiegam paliek

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Lietuva, Viļņa, Gitans Nausēda, nafta, Baltkrievija, Sauļus Skvernelis

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi ziņas bija policijas rīcība iespējama bērna nolaupītāja atrašanai, obligātā dienesta jauniesaucamo saraksta publicēšana, septiņu gadu soda saglabāšana Krievijas spiegam un Baltkrievijas vēršanās ar lūgumu pēc naftas Lietuvā.

Policija lūdz informāciju par iespējamu bērna nolaupīšanu

Lietuvas policija izsludinājusi meklēšanā vīrieti, kurš varētu sniegt informāciju par iespējamu meitenītes nolaupīšanu Viļņā, ko izmeklē policija. Galvaspilsētas likumsargi trešdien, 15.janvārī, saņēma iesniegumu, ka Viļņā kādā sudraba vai dzeltenas krāsas automašīnā ar ārzemju numura zīmēm, iespējams, ar varu iegrūsta 11 līdz 12 gadus veca meitene.

Krievijas spiegam saglabā septiņu gadu cietumsodu

Lietuvas Apelācijas tiesa piektdien, 17.janvārī, atstājusi spēka septiņu gadu cietumsoda spriedumu Lietuvas pilsonim, kurš notiesāts par spiegošanu Krievijas labā.

2019.gada aprīlī Klaipēdas Apgabaltiesa vīrietim piesprieda cietumsodu par informācijas vākšanu Krievijas labā par NATO kuģiem, naftas produktu un sašķidrinātās dabasgāzes termināļa operatoru Klaipėdos Nafta. Vīrietis pirmajā tiesas instancē nav atzinis savu vainu.

Publicē 2020.gada iesaucamo sarakstus

Lietuvas Nacionālā Aizsardzības ministrija trešdien, 15.janvārī, publicējusi 2020.gada obligātā militārā iesaukuma sarakstus. Tajos minēti kopumā 38 000 iedzīvotāju vārdi. No tiem 3 828 personas iecerēts iesaukt deviņus mēnešus ilgā militārā dienestā. Saraksti sagatavoti pirmoreiz kopš jauno vīriešu iesaukuma vecuma ierobežojums valstī vairs nav 19 līdz 26 gadi, bet gan 18 līdz 23 gadi.

Pretdarbība Astravjecas AES ir prezidenta prioritāte

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) aizvadītajā nedēļā solījis turpināt runāt visaugstākajā līmenī par Baltkrievijā topošās Astravjecas atomelektrostacijas (AES) jautājumu. Viņa vārdiem, Eiropas Savienībai (ES) un tās līderiem ir jāsaprot, ka topošā spēkstacija visas ES problēma. Nausēda arī norādījis, ka par AES norisinās konstruktīvas sarunas Poliju, Latviju un Igauniju.

Prezidenta viedoklis par Skverneli var mainīties

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda ceturtdien, 16.janvārī, norādījis, ka premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir pilnībā atbildīgs par satiksmes ministru Jaroslavu Narkeviču (Jaroslav Narkevič). Prezidents piebildis, ka viņa attieksmi pret Skverneli var ietekmēt ētikas uzraudzības iestādes secinājumi par ceļa noasfaltēšanu gar premjerministra māju, saistībā ar ko daudz kritizēts gan satiksmes ministrs, gan premjerministrs, kurš gan pagaidām negrasās atbrīvot Narkeviču no amata.

Ministrs gandarīts par atjaunojamās enerģijas izsoles iznākumu

Lietuvas patērētāji būs ieguvēji no tā, ka valsts pirmajā atjaunojamās enerģijas izsolē ir uzvarējis investors, kurš nepretendē uz valsts atbalstu, tā ceturtdien, 16.janvārī, paziņojis Lietuvas enerģētikas ministrs Žigimants Vaičūns (Žygimantas Vaičiūnas).

Lietuvas Nacionālā Enerģētikas regulatora padome pavēstījusi, ka valsts pirmajā dabai neitrālās enerģētikas izsolē ir uzvarējis ārzemju kapitāla uzņēmums Windfarm Akmenė One. Tas plāno Lietuvas ziemeļos būvēt 18 vēja turbīnu vēja elektrostaciju ar kopējo jaudu no 90 līdz 101 megavatam.

Baltkrievijas lūgums Lietuvai

Lietuvas naftas termināļa uzņēmums Klaipėdos Nafta paziņojis, ka ir saņēmis lūgumu no Baltkrievijas – kurai ir strīds ar Krieviju par naftas piegādēm – piegādāt kaimiņvalstij jēlnaftu. Lietuvas uzņēmums paudis gatavību pārkraut jēlnaftu no kuģiem. Klaipėdos Nafta piedāvājis pārkraut līdz trijiem miljoniem tonnu naftas Baltkrievijai, kura 2019.gadā no Krievijas importēja aptuveni 18 miljonus tonnu jēlnaftas.

Baidās par «šoka terapiju» līdz ar ES finansējuma kritumu

Vairāki Lietuvas valdības ministri, kuri trešdien, 15.janvārī, tikās ar prezidentu Gitanu Nausēdu norādījuši, ka Lietuvas valsts budžetam neizvairīties no «šoka terapijas», ko var radīt ES kohēzijas finansējuma kritums.

Saskaņā ar ES daudzgadu budžeta priekšlikumu 2021. līdz 2027.gadam dalībvalstu dzīves līmeņa izlīdzināšanai paredzētais kohēzijas finansējums Lietuvai tiks samazināts par aptuveni 27%. Dalībvalstu vadītāju sarunas par bloka nākamo daudzgadu budžetu ir gaidāmas februāra beigās.

Prezidents piedāvā iepirkumu kārtības reformu

Lietuvas prezidents aizvadītajā nedēļā rosinājis pārveidot valstī spēkā esošo publiskā iepirkuma sistēmu. Nausēdas priekšlikums ir centralizēt līgumslēdzēju iestāžu tīklu un vienkāršot to iepirkumu procedūru, kuru cena ir salīdzinoši zema. Valsts galva arī rosinājis publisko iepirkumu jomā likt uzsvaru uz iniciatīvām sociālajā un vides jomā, kā arī iepirkuma konkursantu strīdus izskatīt Lietuvas Publisko iepirkumu birojā.

Rosina pazemināt Seima kandidātu vecuma ierobežojumu

Lietuvas Seima opozīcijā strādājošā Liberālā kustība ir rosinājusi veikt Konstitūcijas grozījumu ar mērķi mainīt vecumu, no kāda persona var kandidēt uz vietu Lietuvas parlamentā. Šobrīd valsts pamatlikums ļauj kandidēt uz ievēlēšanu Seimā no 25 gadu vecuma. Liberāļi norādījuši, ka jaunieši arvien vairāk vēlas iesaistīties politikā, bet nav pārstāvēti parlamentā. Šī iemesla dēļ vecuma slieksnis būtu jāsamazina līdz 21 gadam, uzskata deputāti.

Krustu kalna apgānītāju vēlas likt «melnajā sarakstā»

Lietuvas Krustu kalnā kāda ķīniešu valodas lietotāja izrāvusi un aizmetusi Honkongas demokrātijas aizstāvjiem veltītu krustu. Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius) nu solījis panākt vainīgās iekļaušanu valstī nevēlamu personu sarakstā.

Kā vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT, Linkevičs par savu lēmumu paziņojis mikroemuāru vietnē Twitter otrdien, 14.janvārī.

«Ka pausts iepriekš, šāda izturēšanās nav pieļaujama un netiks pieciesta. Esmu veicis oficiālu lūgumu liegt personai, kura ir atbildīga par šādu vandālismu vienā no Lietuvas vissvētākajām vietām, Krustu kalnā, turpmāk ieceļot valstī,» vēsta Linkeviča paziņojums angļu valodā. Tam pievienots video, kur sievietes līdzzinātāja nofilmējusi notikušo.

Lietuvas policija 2019.gada nogalē sāka izmeklēšanu uz aizdomu pamata par vandālismu saistībā ar šī video parādīšanos internetā. Tajā, kā raksta LRT, ķīniešu valodā runājoša sieviete Krusta kalna apskates laikā izrauj zemē iespraustu krustu, uz kura pausts atbalsts Honkongas protesta akciju dalībniekiem, un smiedamās aizmet to prom.

Pēdējā temata oriģinālais raksts lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1133284/lithuania-to-ban-chinese-speaker-who-vandalised-pro-hong-kong-crosses-lithuanian-fm


Pievienot komentāru

ANO: Klimata pārmaiņas apdraud bērnu nākotni visās valstīs

Neviena valsts pasaulē nedara gana, lai pasargātu tās bērnus no klimata pārmaiņu ietekmes – ar šādu skarbu secinājumu nākts klajā pētījumā, ko kopīgi veidojušas ANO organizācijas Pasaules Veselības organizācija, Apvienoto Nāciju Starptautiskais Bērnu fonds un medicīnas žurnāls The Lancet, vēsta DW.

Plāno paredzēt bargākus sodus par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpumiem

Par likuma prasībām neatbilstošu telpu ierādīšanu smēķēšanai juridiskajām personām varētu palielināt sodu no 1 000 līdz 2 500 eiro līdzšinējo 210 līdz 350 eiro vietā.

Igaunijā vēja ģeneratoru parka zemi pārdod par 51,4 miljoniem eiro

Igauņu energokoncerns Eesti Energia sīvā izsolē uzvarējis cīņā par vēja ģeneratoru parka zemes gabalu, nosaucot augstāko cenu 51,5 miljonus eiro, ziņo ERR.

Saeimas komisija atbalsta lēmumu atteikties no atturēšanās iespējas balsojumos

«Šāda kārtība maldina sabiedrību par deputāta patieso nostāju pret balsojamo priekšlikumu» grozījumu nepieciešamību pamatoja Kaimiņš.

Putins atsakās no kaimiņvalstu destabilizēšanas polittehnologa Surkova

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir atbrīvojis no amata savu palīgu Vladislavu Surkovu, kurš vadījis Kremļa sadarbību ar Maskavas atbalstīto separātistu reģioniem Gruzijā un Ukrainā, vēsta Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS.

Citskovskis: Trīs gadu laikā valsts pārvaldes štats samazināts par 3 000 cilvēku

2017.gadā valdībā apstiprinātais valsts pārvaldes reformu plāns paredzēja tuvāko gadu laikā valsts pārvaldes štatu samazināt par 6%. 

Eiropas Centrālā banka anulē AS PNB Banka licenci

FKTK pērn 12.septembrī iesniedza šādu priekšlikumu ECB izskatīšanai, ņemot vērā  Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas 12.septembra lēmumu pasludināt PNB Banku par maksātnespējīgu.

Latvijā janvārī par 5% vairāk jaundzimušo nekā pērn

Pēdējos četrus gadus dzimstība samazinās, tomēr gada ietvaros ir atsevišķi mēneši, kad dzimušie reģistrēti vairāk. 2020.gada janvārī reģistrēti 1,6 tūkstoši  jaundzimušo, kas ir par 5% vairāk nekā pagājušā gada attiecīgajā mēnesī.

Spānijas valdība apstiprina digitālo pakalpojumu nodokli

Eiropas valstīm meklējot iespējas, kā gūt ieņēmumus no interneta lieluzņēmumu veiksmīgā biznesa, Spānijas valdība ir apstiprinājusi digitālo pakalpojumu nodokli, kas var attiekties uz tādiem milžiem kā Facebook un Google, raksta portāls The Guardian.

Pērn labklājības nozarē likvidētas 133 darba vietas

Pēc divu VSAC administrāciju apvienošanas piecu centru vietā būs četri – Rīga, Kurzeme, Zemgale un Latgale, kā arī samazināsies darbinieku skaits.

Saeimā visai lielā vienprātībā virzās uz lēnāku akcīzes likmes kāpumu alkoholam

Savukārt alum akcīzes nodoklis par katru absolūtā spirta tilpumprocentu par 100 litriem augs nedaudz straujāk nekā iepriekš paredzēts – nevis no 7,4 eiro uz 8,1 eiro par 100 litriem, bet gan no 7,4 eiro līdz 8,2 eiro.

Igaunijas policija narkotikās atrod žurku indi un veļas pulveri

Igaunijā policija informējusi, ka narkotikās ir atrastas vielas, kā, piemēram, žurku inde un veļas pulveris, kas cilvēka veselībai var būt bīstamākas par pašām narkotikām, vēsta ERR.

SPRK: Būtiski samazinājies sūdzību skaits ūdenssaimniecības nozarē

Izskatot saņemtās sūdzības, SPRK ir secinājis, ka astoņas no 12 nav bijušas SPRK kompetencē, savukārt četras – izteiktas nepamatoti.

Latvijai nepieciešami teju 300 miljoni Rail Baltica īstenošanai

Latvijai  nepieciešamais finansējums Rail Baltica projekta īstenošanai ir 297 620 500 eiro apmērā.

Ukrainā saasinās karadarbība; EDSO aicina apturēt uguni

Ukrainas austrumos šonedēļ pastiprinājusies karadarbība. Kaujā laupītas dzīvības četriem separātistu kaujiniekiem un vienam ukraiņu karavīram, vēsta ASV medijs Radio Brīvā Eiropa.

Diennakts laikā dzēsti trīs kūlas ugunsgrēki

Jēkabpilī sausā zāle dega 1000 m2 platībā,  Jelgavā – 300 m2, savukārt Dobelē – 600 m2 platībā. 

Kariņš: Kliedzoši, ka tik ilgi bija jāgaida pirmās instances tiesas spriedums Maxima traģēdijas lietā

Tas ir kliedzoši, ka līdz pirmās instances tiesas spriedumam Maxima traģēdijas lietā bija jāgaida vairāk nekā seši gadi kopš pašas traģēdijas.

No amata atsauc Piejūras slimnīcas valdes locekli Eviju Siliņu

Pārbaudē konstatēts, ka slimnīcas valdes sēdēs ir apstiprināts amatu apmaksas saraksts un šajā sarakstā ir iekļauti arī amati, kurus pilda un par kuriem atlīdzību saņem valdes locekle Siliņa – bērnu psihiatrs un psihiatrs dežūrārsts.

Komisija trešajā lasījumā atbalsta izmaiņas ģenerālprokurora izraudzīšanas kārtībā

Rosinātās izmaiņas paredz paplašināt ģenerālprokurora amata kandidātu loku, nosakot, ka par ģenerālprokurora amata kandidātu turpmāk varētu kļūt arī 40 gadus sasniegusi persona, kurai ir 15 gadu darba stāžs tiesneša vai prokurora amatā.

Lielbritānija pēc Brexit nevēlas dot vīzas nekvalificētiem eiropiešiem

Lielbritānijas valdība ir nākusi klajā ar tās imigrācijas plānu attiecībā uz laiku pēc valsts pilnīgas izstāšanās no Eiropas Savienības. Tas paredz nepiešķirt vīzas nekvalificētam darbspēkam, ziņo raidorganizācija BBC.

Rīgas satiksmes jaunajai valdei vēl nav skaidrības par potenciālo līguma laušanu ar Rīgas karti

«Esam pasūtījuši finanšu izvērtējumu un pieņemu, ka martā vai aprīlī varēsim ar to iepazīstināt,» stāstīja Innusa, skaidrojot, ka pašreiz pietrūkst informācijas, lai izvērtētu tālāko rīcību un ir jāsaprot, kāds lēmums būtu finansiāli izdevīgāks.

Kijevā atklāj piemiņas vietu Irānā notriektās lidmašīnas upuriem

Kijevas Borispiļas starptautiskajā lidostā atklāts memoriāls, lai pieminētu janvārī notikušo Ukrainas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Irānā, vēsta ASV medijs Radio Brīvā Eiropa.

Valdība pārņem Nacionālās operas ēku

Valdība lēma Latvijas Nacionālās operas un baleta ēku bez atlīdzības pārņemt valsts īpašumā un nodot Kultūras ministrijas valdījumā.

Bildēs: Vētra Lielbritānijā atnes pēdējo gadu smagākos ziemas plūdus

Vētra Deniss Lielbritānijā atnesusi smagākos plūdus pēdējo gadu laikā. Vētras nestās lietavas skārušas plašus valsts reģionus, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Par netiklām darbībām ar mazgadīgo Rīgā aizturēts vīrietis; policija lūdz atsaukties cietušos

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Latgales iecirkņa kriminālpolicija 15.februārī Rīgā aizturēja 1976.gadā dzimušu vīrieti par netiklu darbību veikšanu ar mazgadīgu bērnu.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!