Nedēļa Lietuvā: Polijas prezidenta vizīte, nākamā valdība, ES samazina naudassodu

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija Polijas prezidenta Andžeja Dudas (Andrzej Duda) vizīte, Lietuvas nākamās valdības sastāva paziņošana un ES Vispārējās tiesas lēmums samazināt naudassodu dzelzceļa uzņēmumam Lietuvos Geležinkeliai par Mažeiķu-Reņģes sliežu ceļa nojaukšanu.

Seima prezidijā amatu piedāvā Sabatauskam

Lietuvas Sociāldemokrātiskā partija pirmdien, 16.novembrī, nominējusi Seima priekšsēdētāja vietniekam Jūliju Sabatausku (Julius Sabatauskas). Tas noticis pēc tam, kad opozīcijas partijas priekšsēdētājs Gintauts Palucks (Gintautas Paluckas) atteicies kandidēt uz šo amatu. Pieredzējušais politiķis Palucks lēmumu skaidrojis, tā, ka atsaucis savu kandidatūru, jo tai nav bijis atbalsta no Seima centriski labējā vairākuma puses.

Lietuva «nepievērs acis» uz cilvēktiesību problēmām Polijā

Lietuva uzskata un turpinās uzskatīt Poliju par savu stratēģisko partnervalsti, taču tā neizliksies, ka neredz kaimiņvalstī cilvēktiesību problēmas, tā otrdien, 17.novembrī, sacījis Gabrieliuss Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) (Tēvzemes savienība–Lietuvas Kristīgie demokrāti), kurš topošajā Lietuvas valdībā nosaukts kā ārlietu ministra kandidāts.

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) otrdien Viļņā ticies ar vizītē atbraukušo Polijas kolēģi Andžeju Dudu. Tikšanās reizē Nausēda aicinājis Polijas prezidentu meklēt dialoga iespējas ar sabiedrību saistībā ar plašām protesta akcijām Polijā pret abortu ierobežošanu.

Topošā premjerministre iepazīstina ar kabineta sastāvu

Lietuvas iespējamā, nākamā valdības vadītāja Ingrīda Šimonīte (Tēvzemes savienība–Lietuvas Kristīgie demokrāti) trešdien, 18.novembrī, nosauca sarakstu ar kandidātiem, kurus viņa vēlētos redzēt savas valdības ministru amatos. No 14 valdības locekļiem iecerēts, ka sešas būs sievietes, tikmēr zemkopības ministra amatam pagaidām nav konkrēta kandidāta. Trešdien Šimonīte iesniedza ministru sarakstu prezidentam izskatīšanai Gitanam Nausēdai.

ES tiesa samazina naudassodu valsts uzņēmumam par sliežu ceļa demontāžu

Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmums Lietuvos Geležinkeliai 2008.gadā valsts ziemeļos demontēja 19 kilometrus garu sliežu ceļa posmu no Mažeiķu naftas pārstrādes rūpnīcas Orlen Lietuva līdz Reņģes robežpunktam Latvijā. ES Vispārējā tiesa Briselē ir apstiprinājusi, ka uzņēmums, šādi rīkojoties, neatļauti izmantojis savu dominējošo stāvokli Lietuvas kravu pārvadājumu nozarē. Trešdien ES Vispārējā tiesa noraidīja uzņēmuma lūgumu atcelt senāku ES Eiropas Komisijas lēmumu piespriest Lietuvos Geležinkeliai naudassodu 27,87 miljonu eiro apmērā, taču ņēma vērtā uzņēmuma iebildumus attiecībā uz pārkāpuma smagumu un ilgumu un samazināja naudassodu līdz 20,07 miljoniem eiro.

ASV spēku izvietošanu Lietuvā varētu panākt dažu gadu laikā

ASV militāro vienību izvietošana Lietuvā ir prioritāte, ko var sasniegt nākamo dažu gadu laikā, tā trešdien norādīja Arvīds Anušausks (Arvydas Anušauskas), kura kandidatūru partija Tēvzemes savienība–Lietuvas Kristīgie demokrāti ir piedāvājusi nākamā aizsardzības ministra amatam. Kā citus galvenos mērķus savai politiskai darbībai amatā viņš nosaucis iedzīvotāju izpratnes un iesaistīšanās stiprināšanu aizsardzības jomā, politisko partiju vienošanās par aizsardzības tēriņu palielināšanu izpildi, militārpersonu sociālās drošības uzlabošanu un Lietuvas Bruņoto spēku modernizācijas turpināšanu.

Apstiprina 2,5 milj. eiro COVID-19 vakcīnas izstrādei

Lietuva iemaksās vēl 2,5 miljonus eiro ES Ārkārtas atbalsta fondā COVID-19 vakcīnas izstrādei, tā trešdien lēma valdība. Lai veiktu šo maksājumu, Lietuvas valdība tērēs naudu no valsts aizņēmuma. Tiek vēstīts, ka Lietuvai par COVID-19 vakcīnu kopumā būs jāmaksā līdz aptuveni 125 miljoniem eiro.

Aizejošais veselības ministrs prognozē karantīnas turpināšanu

Lietuvas valdībai tiks lūgts paildzināt visā valstī spēkā esošo karantīnas režīmu vēl uz vismaz trīs nedēļām, tā ceturtdien, 19.novembrī, paziņoja aizejošais Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga (Aurelijus Veryga). Valdība valstī ieviesa karantīnu 7.novembrī, kā tās beigu termiņu nosakot 29.novembri. Ierobežojumi paredz elpceļu masku nēsāšanu sabiedriskās vietās visiem iedzīvotājiem no sešu gadu vecuma, kā arī pasākumu un pulcēšanās aizliegšanu, izņemot profesionālas sporta sacensības bez skatītāju klātbūtnes. Ēdināšanas iestādēm un bāriem atļauts tirgot dzērienus un ēdienus tikai līdzi ņemšanai, savukārt sporta zāles, baseini, teātri un SPA centri Lietuvā ir slēgti.

Baltkrievijas AES atsāk elektrības ražošanu

Baltkrievijas jaunā Astravjecas atomelektrostacija (AES) ceturtdienas, 19.novembra, rītā atsāka elektroenerģijas ražošanu pēc pusotru nedēļu ilga pārtraukuma, tā informēja Lietuvas sadales tīklu uzņēmums Litgrid. Uzņēmuma Sistēmu kontroles centra dati liecina, ka ceturtdienas rītā AES, kas atrodas otrpus Lietuvas-Baltkrievijas robežai, atsākta elektrības ražošana un ievade tīklā. Astravjecas AES pārtrauca elektrības ražošanu 8.novembrī, nepilnu nedēļu pēc tam, kad tika sākta tās ekspluatācija.

Lietuvā uzņēmumu izveido ASV finanšu pakalpojumu sniedzējs Sezzle

Amerikāņu finanšu pakalpojumu jaunuzņēmums Sezzle ir nodibinājis uzņēmumu Lietuvā un varētu to izmantot, ka iespēju izvērst darbību Eiropā, tā ceturtdien vēstīja biznesa laikraksts Verslo Žinios. Sezzle preses pārstāve Erina Forana (Erin Foran) informējusi laikrakstu, ka Sezzle plāno sākt darbību Eiropas tirgū, taču sīkākas ziņas nav sniegusi. ASV jaunuzņēmums uztur naudas maksājumu platformu, kas ļauj veikt pirkumus uz nomaksu konkrētos interneta veikalos.

LZZS līderis Karbausks atsakās no Seima deputāta vietas

Viens no Lietuvas pēdējo gadu ietekmīgākajiem politiķiem, līdzšinējā valdībā dominējošās Lietuvas Zemnieku un zaļo savienības (LZZS) līderis Ramūns Karbauks (Ramūnas Karbauskis) nolēmis atstāt Seimu. Par viņa lēmumu nolikt likumdevēja mandātu ceturtdien paziņoja ceturtdien paziņojusi Karbauska kolēģe LZZS Seima frakcijā Daļa Vencevičiene (Dalia Vencevičienė).

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas