Nedēļa Lietuvā: Prezidentam uzlabojumi dzimumu vienlīdzībā ir «apkaunojoši lēni», valstī novēro dezinformācijas pieaugumu

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas skarbais vērtējums par nepietiekamiem uzlabojumiem dzimumu vienlīdzības sasniegšanā, militārās jomas novērotais dezinformācijas gadījumu skaita kāpums par 30% un valdības ambiciozie plāni aviācijā.

Avioreisu maršrutu skaitu vēlas palielināt līdz 110

Aizvadītajā pirmdienā, 8.martā, Lietuvas valdība nāca klajā ar ieceri panākt, lai līdz 2024.gadam avioreisu maršrutu skaits ar Lietuvu kā galamērķi sasniegtu 110. Pirms pandēmijas, 2019.gadā to bija 92. Šobrīd uz Lietuvu var aizlidot no 15 vietām pasaulē, taču gaidāms, ka marta beigās šis skaits trīskāršosies. Ārvalstu investīciju piesaistes aģentūra Investuok Lietuvoje, iepriekš norādījusi, ka prioritārie lidojumu maršruti ir Eiropas lielpilsētas: Parīze, Minhene, Hamburga, Diseldorfa, Amsterdama, Stambula, Dublina un Ženēva.

Prezidents izsakās par dzimumu vienlīdzību

Uzlabojumi, lai Lietuvā tiktu panākta patiesa dzimumu vienlīdzība, notiek «apkaunojoši lēni», tā Starptautiskajā sieviešu dienā, 8.martā, savā svētku uzrunā vērtējis Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda). 2020.gadā Lietuva starptautiskajā Dzimumu vienlīdzības indeksā ierindojās 22.vietā no 28 ES dalībvalstīm. Valsts tika novērtēta ar 56,3 no 100 punktiem, kas ir krietni zem bloka vidējā līmeņa – 67,9 punktiem.

Kristīgās kopienas iestājas pret Stambulas Konvenciju, partnerattiecībām

Lietuvas tradicionālās kristīgās kopienas otrdien, 9.martā, nāca klajā ar kopīgu paziņojumu, kur pauda, ka iestājas pret Stambulas Konvencijas ratifikāciju Lietuvā un centieniem valsts līmenī atzīt civilās partnerattiecības par juridiskām attiecībām. Paziņojumu parakstījis Lietuvas Bīskapu sapulces arhibīskaps Gintars Grušs (Gintaras Grušas), pareizticīgo baznīcas galva, arhibīskaps Inokentijs (Innokenty), Lietuvas Vecticībnieku baznīcas vadītājs, tēvs Grigorijs Bojarovs (Grigorij Bojarov), Lietuvas Evanģēliski luteriskās baznīcas bīskaps Mindaugs Sabuts (Mindaugas Sabutis), Lietuvas Evanģēliskās reformācijas baznīcas galva, mācītājs Raimonds Stankevičs (Raimondas Stankevičius) un basiliešu mūks, tēvs Mikolajs Kozelkivskis (Mykolai Kozelkivskyy).

Lietuva saņem dezinfekcijas robotu darbam poliklīnikā

Lietuvā aizvadītajā otrdienā piegādāts dezinfekcijas robots, ko iegādājusies ES Eiropas Komisija. To paredzēts nogādāt kādā Viļņas poliklīnikā. Lai veiktu telpu dezinfekciju, robots lieto ultravioleto gaismu, nevis ķīmiskas vielas, tādēļ medicīnas iestādes darbiniekiem nav jāuzglabā, jāpārvieto vai jāizsmidzina indīgas, bīstamas un rūsu veicinošas ķīmiskās vielas. Vidējas platības telpu tas var dezinficēt 10 minūtēs, un ar robota pilnībā uzlādētu bateriju tam pietiek enerģijas, lai dezinficētu 18 šādas telpas.

Valdība piedāvā palīdzību Igaunijai

Satraukta par kaimiņvalsts situāciju ar Covid-19, Lietuva pagājušajā nedēļā piedāvājusi Igaunijai savu atbalstu, lai palīdzētu tai risināt nopietno situāciju ar bīstamās vīrusa saslimšanas izplatību.

«Esam darījuši zināmu, ka esam gatavi sniegt atbalstu un šobrīd vienkārši gaidām, lai Igaunijas kolēģi norāda uz konkrētām vajadzībām, kur mēs varētu palīdzēt,» tā trešdien, 10.martā, paziņoja Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė).

Viņas vārdiem, Lietuva ir gatava nosūtīt uz Igauniju grupu mediķu, ja Tallina izteiks šādu vajadzību. Aizvadītajā nedēļā Igaunijā viesojās arī Lietuvas ārlietu ministrs Gabrielis Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) un arī piedāvāja palīdzību Baltijas kaimiņiem.

Uzņēmumu grupa SBA ieguldīs 300 miljonus eiro

Lietuviešu uzņēmumu grupa SBA, kas pieder uzņēmējam Arūnam Martinkevičam (Arūnas Martinkevičius), plāno veikt 300 miljonu eiro lielus ieguldījumus un Lietuvā un ārvalstīs izveidot 800 darbavietas, teikts SBA paziņojumā trešdien, 10.martā. Grupa plāno vairumu šo ieguldījumu veikt 2020. un 2021.gadā, un ieguldījumi nonākšot tādās nozarēs kā mēbeļu ražošana, tekstils, nekustamie īpašumi un daudzstāvu paneļu māju ražošana. Uzņēmumu grupa arī norādīja, ka līdztekus gatavojas ieguldīt vairākos jau iesāktos projektos.

Seims pateicas Islandei un Dānijai par neatkarības atzīšanu

Lietuvas Seims aizvadītajā trešdienā pauda pateicību Islandei un Dānijai par to, ka šīs Ziemeļvalstis bija pirmās, kuras pirms 30 gadiem atzina Lietuvas neatkarību. Rezolūcijā, ko deputāti pieņēma Lietuvas neatkarības atjaunošanas 31.gadadienas priekšvakarā, tie kopīgi pauda dziļu pateicību Islandei par nācijai neatņemamo valstiskuma tiesību atzīšanu un atbalstīšanu. Reikjavīkā šis vēsturiskais solis tika sperts 1991.gada 11.februārī. Islandes amatpersonām 17 dienas vēlāk sekoja Dānija.

Armija novēro dezinformācijas gadījumu kāpumu par 30%

Lietuvas militārie analītiķi aizvadītajā trešdienā pavēstīja, ka februārī ir novērojuši vairāk nekā 30% kāpumu attiecībā uz dezinformācijas gadījumiem valstī. Lietuvas Bruņoto spēku Stratēģiskās komunikācijas departaments pagājušajā mēnesī konstatējis 382 negatīvas informācijas izplatīšanas gadījumus. Dezinformācija bijusi vērsta pret darbībām, ko Lietuvas iestādes veic, lai panāktu energoneatkarību un atvienotu valsts elektrotīklu no postpadomju telpas elektrotīkla BRELL, kā arī Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes terminālī un ikdienas ekonomiskajos un sabiedriskajos procesos valstī. Populārs dezinformācijas temats februārī bijis arī Lietuvas-Baltkrievijas attiecības.

Lietuva pievienosies ES valstīm, iestājoties pret mobilitātes regulējumu

Lietuvas valdība aizvadītajā trešdienā nolēma pievienoties citu dalībvalstu prasībām ES Tiesā pret ES mobilitātes tiesību aktu noteikumiem par kravas automašīnu obligātu atgriešanos to reģistrācijas valstī un par kabotāžas ierobežojumiem. Saskaņā ar Lietuvas Tieslietu ministrijas sagatavotu rezolūciju ceturtdiena, 11.marts, bija pēdējā diena, kad valsts varēja pievienoties prasībām tiesai, ko bija iesniegusi Polija, Kipra, Malta, Ungārija, Rumānija un Bulgārija. Lietuva pati minētā ES regulējuma normas jau apstrīdēja ES Tiesā 2020.gada oktobrī.

Muzejiem, galerijām un vairumam veikalu atļauj atsākt darbu

Lietuvā, kur saslimstība ar Covid-19 šobrīd ir mazākā Baltijā, no nākamās nedēļas tiks atļauts atvērt apmeklētājiem muzejus un mākslas galerijas.

Trešdien, 10.martā, Lietuvas valdība lēmusi, sākot no pirmdienas, 15.marta, mīkstināt visā valstī spēkā esošos epidemioloģiskos ierobežojumus. Tiks atļauts muzejos un galerijās ielaist apmeklētājus. Atļaus atsākt darbu visiem veikaliem, kuros var ieiet tieši no ielas.

Gan veikaliem, gan muzejiem, gan galerijām būs jāievēro konkrēti epidemioloģiskie ierobežojumi. Veikalos katram pircējam būs jānodrošina 20 kvadrātmetru liela platība. Muzejos un galerijās savukārt drīkstēs ielaist tādu skaitu apmeklētāju, lai katram no tiem būtu 30 kvadrātmetru liela platība. Muzejiem un galerijām ar ieejas maksu tiek prasīts pārdot biļetes iepriekš internetā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas