Nedēļa Lietuvā. Prezidente izsludina jauno referendumu likumu

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite (Dalia Grybauskaitė) aizvadītajā nedēļā izsludinājusi valsts jauno Referendumu likumu, kur grozīta tautas nobalsošanu rīkošanas kārtība un centrālai vēlēšanu komisijai atļauts ārzemēs atvērt vairāk vēlēšanu iecirkņus nekā līdz šim.

Seims likumprojektu pieņēma pagājušajā nedēļā, un jaunievedumu galvenais mērķis ir sagatavoties referendumam par dubultpilsonību. Šāds referendums Lietuvā un vēlēšanu iecirkņos ārvalstīs ir ieplānots divos balsošanas posmos 2019.gada 12. un 26.maijā, vienā laikā ar prezidenta vēlēšanu pirmo un otro kārtu.

Atbalsta vjetnamiešu deportēšanas nolīgumu

Lietuvas valdība ceturtdien, 27.decembrī, atbalstījusi nolīgumu starp Lietuvu un Vjetnamu par tāda regulējuma izveidi, kas ļautu abām valstīm izraidīt otras valsts nelegālos imigrantus.

Tā kā Lietuvas pilsoņi Vjetnamas robežu bieži nepārkāpj, aktuālāks šis nolīgums būs Baltijas valstij. Saskaņā ar lietuviešu robežsardzes datiem 2017.gadā valstī nelikumīgi mēģinājuši ieceļot 122 Vjetnamas pilsoņi, savukārt 2015.gadā šis skaits bijis 374.

Iepērk raķetes par 110 miljoniem eiro

Lietuva ir iegādājusies kaujas un mācību raķetes, ko lietot ar Norvēģijas ražojuma vidējas distances aizsardzības raķešu sistēmām NASAM. Lietuvas Nacionālās aizsardzības ministrija ceturtdien, 26.decembrī, pavēstījusi, ka pašu raķešsistēmu un raķešu iepirkuma līguma kopējā vērtība ir 110 miljoni eiro. Atsaucoties uz drošības apsvērumiem, ministrija ir atteikusies atklāt raķešu skaitu vai vienas raķetes cenu.

Lietuva un Polija vienojas par jūras elektrosavienojumu

Lietuvas un Polijas elektrotīklu pārvaldes uzņēmumi Litgrid un PSE piektdien, 27.decembrī, parakstījuši līgumu par Lietuvas-Polijas starpsavienojuma elektrības kabeļa izbūvi Baltijas jūrā. Šis projekts ietilpst kopējā iecerē par Baltijas valstu elektrotīklu savienošanu ar kontinentālās Eiropas elektrotīkliem, ko plānots pabeigt līdz 2025.gadam.

Lietuvieši – proeiropeiskākā nācija visā ES

Lietuvieši uz Eiropas Savienību raugās atzinīgāk nekā jebkuras citas dalībvalsts iedzīvotāji, tā secināts jaunā Eirobarometra aptaujā, kuras rezultāti paziņoti aizvadītajā nedēļā.

No lietuviešu respondentiem 92% atbildējuši, ka uz ES raugās pozitīvi, bet septiņi procenti pauduši skepsi par valsts dalību 28 Eiropas valstu blokā. Vēl liels atbalsts valsts dalībai ES konstatēts Dānijā (91% pozitīva vērtējuma) un Īrijā (90%).

Pašlaik visskeptiskākie par valsts dalību ES ir grieķi, kur pozitīvi uz starptautisko bloku pašlaik raugās vien 61% no aptaujātiem iedzīvotājiem, liecina Eirobarometra aptauja.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas