Nedēļa Lietuvā: Prezidents apstiprina valdību, Viļņā izmeklēs iespējamu Minskas spīdzināšanu

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā zīmīgākie notikumi ziņās bija prezidenta atbalsts jaunās valdības sastāvam, ģenerālprokurora lēmums ierosināt izmeklēšanu uz aizdomu pamata par, iespējams, Baltkrievijas policijas veiktu spīdzināšanu Minskā un Tēvzemes Savienības–Lietuvas Kristīgo demokrātu (TS-LKD) līdera Gabrieļa Landsberģa (Gabrielius Landsbergis) kandidēšana uz trešo pilnvaru termiņu partijas galvgalī.

Prezidents apstiprina Šimonītes kabineta sastāvu

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) pirmdien, 7.decembrī, parakstījis rīkojumu, ar ko apstiprinājis jaunieceltās premjerministres Ingrīdas Šimonītes (Ingrida Šimonytė) centriski labējās valdības sastāvu. Tajā strādās deviņi ministri no TS-LKD, trīs no liberālās Brīvības partijas un divi no Liberālās kustības. Apstiprināto ministru kabinetu veido finanšu ministre Gintare Skaiste (Gintarė Skaistė), aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks (Arvydas Anušauskas), iekšlietu ministre Agne Bilotaite (Agnė Bilotaitė), veselības ministrs Arūns Dulks (Arūnas Dulkys), ārlietu ministrs Gabrieļs Landsberģis (Gabrielius Landsbergis), sociālā nodrošinājuma un darba lietu ministre Monika Navickiene (Monika Navickienė), izglītības, zinātnes un sporta ministre Jurgita Šjugždiniene (Jurgita Šiugždinienė), enerģētikas ministrs Daiņus Kreivs (Dainius Kreivys), zemkopības ministrs Ķēstutis Navicks (Kęstutis Navickas), ekonomikas un inovāciju ministre Aušrine Armonaite (Aušrinė Armonaitė), tieslietu ministre Evelīna Dobrovoļska (Evelina Dobrovolska), satiksmes ministrs Marijs Suods (Marius Skuodis), vides ministrs Simons Gentvils (Simonas Gentvilas) un kultūras ministrs Simons Kairis (Simonas Kairys).

Jaunā valdība tieksies bloķēt Baltkrievijas AES

Lietuvas jaunā valdība iecerējusi paātrināti īstenot projektu par valsts elektrosadales tīkla pielāgošanu kontinentālās Eiropas elektrosadales tīklu sistēmai un turpināt centienus pilnībā bloķēt Baltkrievijas Astravjecas atomelektrostacijas (AES) darbību. Tā paredz valdības programma, kas publicēta aizvadītajā pirmdienā.

Landsberģis kandidēs uz trešo TS-LKD pilnvaru termiņu

Lietuvas jaunieceltais ārlietu ministrs Gabrieļs Landsberģis vēlas pretendēt uz trešo pilnvaru termiņu Lietuvas lielākās nacionālkonservatīvās partijas TS-LKD priekšsēdētāja amatā. Politiķis par savu lēmumu pavēstījis aizvadītajā pirmdienā, kaut arī viņa pašreizējās pilnvaras beigsies tikai 2021.gada pavasarī. Landsberģis TS-LKD ir vadījis kopš 2015.gada

Jaunā valdība gatavojas palielināt atbalstu vientuļiem pensionāriem un vecākiem

Lietuvas jaunā valdība apņēmusies palielināt atbalstu vientuļiem pensionāriem un vientuļiem vecākiem ar bērniem tā otrdien, 8.decembrī, pavēstījusi jaunieceltā Lietuvas finanšu ministre Gintare Skaiste. Politiķe arī norādījusi, ka neatbalsta iepriekšējās valdības ieceri izmaksāt gada 13.pensiju visiem pensionāriem. Pensijas vajadzīgs palielināt konsekventi, lai mazinātu nabadzību, norādījusi Skaiste. Politiķe arī piebildusi, ka jaunā valdība plāno koncentrēties uz konkrētāku mērķa grupu atbalstīšanu. Starp plānotajiem pasākumiem ir sociālā nodrošinājuma palielināšana vientuļiem vecākiem, kuri audzina bērnus, kā arī vientuļiem pensionāriem, jo šobrīd Lietuvā īpašs pabalsts tiek maksāts tikai atraitnēm un atraitņiem.

Baznīca aicina nepielīdzināt viendzimuma savienības ģimenēm

Lietuvas Romas katoļu baznīcas augstākā garīdzniecība otrdien aicinājusi jauno valdību nepielīdzināt viendzimuma savienības jēdzienu ģimenes jēdzienam. Dažādu kopdzīves formu vienādošana ar ģimenes jēdzienu, ignorējot pretējo dzimumu savstarpējo papildināšanos, neizbēgami noliedz ģimenes dabisko būtību un izdzēš to kā sabiedrības un valsts konstitucionālo pamatu, tā trešdien, 9.decembrī, pavēstīja Lietuvas augstākā katoļu garīdzniecība. Koalīcijas līgumā starp TS-LKD, Brīvības partiju un Liberālo kustību partijas vienojās tiekties uz to, lai ar likumu atzītu dzimumneitrālas partnerattiecības.

Beidz pirmstiesas izmeklēšanu par Seima priekšsēdētāja izteikumiem

Lietuvā trešdien, 9.decembrī, tika izbeigta pirmstiesas izmeklēšana par bijušā Seima priekšsēdētāja Arūna Valinska (Arunas Valinskas) izteikumiem par eiroparlamentārieti Valdemāru Tomeševski (Valdemar Tomaševski), kurš ir partijas Lietuvas Poļu vēlēšanu akcija–Kristīgo ģimeņu savienība līderis. Izmeklēšana uz aizdomu pamata par iespējamu naida kurināšanu tika uzsākta oktobra beigās, pēc Valinska intervijas kādam ziņu portālam. Tobrīd augstā amatpersona intervijā komentēja parlamenta vēlēšanu iznākumu, un sacīja, ka tādus cilvēkus kā Tomeševski būtu «jānošauj», salīdzinot viņu ar «absolūtu kartupeļu Kolorado vaboli». Prokuratūra pavēstīja, ka secinājusi, ka šajā gadījumā nav nozieguma pazīmju. Tā arī norādīja, ka Valinska izteikumi bijuši cilvēka cieņu pazeminoši un apvainojoši un ka viņš izmantojis vārda brīvību, izvēloties nepienācīgus izteiksmes līdzekļus.

Seims atbalsta ģenerālprkurora atstādināšanu

Lietuvas likumdevēji aizvadītajā trešdienā apstiprināja Lietuvas ģenerālprokurora Ēvalda Pašiļa (Evaldas Pašilis) atstādināšanu no amata ar 126 balsu atbalstu no kopskaitā 141. Pašilis tiks atbrīvots pēc viņa pilnvaru termiņa beigām, 29.decembrī. Oktobra beigās amatpersona piedalījās Tieslietu ministrijas rīkotā kandidātu atlasē, lai pretendētu uz norīkošanu darbam ES Vispārējā tiesā, un valdība izvēlējās viņu kā labāko pretendentu, tomēr pēcāk viņa kandidatūru noraidīja Lietuvas prezidents.

Sāk izmeklēt Baltkrievijas policijas, iespējams, veiktu spīdzināšanu Minskā

Lietuvas ģenerālprokurors Ēvalds Pašilis trešdien ierosinājis pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamiem noziegumiem pret cilvēci saistībā ar kāda Baltkrievijas pilsoņa sūdzību, tā pavēstīja Lietuvas ģenerālprokuratūra. Baltkrievijas pilsonis, kurš šobrīd dzīvo Lietuvā, prokuratūrā vērsās 30.novembrī saistībā ar vardarbību, kurai, pēc viņa teiktā, viņš ticis pakļauts 13.oktobrī Minskā.

Atzīst vietējas krantīnas kļūdu cīņā ar COVID-19

Lietuvas valdība šoruden kļūdījās, mēģinot mazināt jaunā koronavīrusa izplatību valstī, ieviešot vietēja mēroga karantīnas režīmu atsevišķās pašvaldībās, tā ceturtdien, 10.decembrī, atzina aizejošais Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga (Aurelijus Veryga). Viņš tomēr aizstāvējis viedokli, ka pašreizējā, sevišķi smagā situācija ar vīrusa izplatību valstī, pirmkārt, ir saistīta ar epidemioloģisko prasību neievērošanu iedzīvotāju vidū.

Seims apstiprina valdības programmu

Lietuvas Seims piektdien, 11.decembrī, atbalstījis premjerministres Ingrīdas Šimonītes jaunās valdības darba programmu. No 141 deputāta priekšlikums atbalstījuši 78, 30 balsojuši «pret» un 20 atturējušies.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas