Nedēļa Lietuvā. Prezidents apžēlo Krievijas spiegus, apstiprināts klimata rīcības plāns, izmeklē cilvēkkontrabandu

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda

Aizvadītajā nedēļā svarīgākie notikumi Lietuvā bija prezidentāla apžēlošana Krievijas spiegiem, klimata pārmaiņu rīcības plāna apstiprināšana valdībā un 15 cilvēku aizturēšana uz aizdomu pamata par cilvēkkontrabandas tīklu.

Nausēdas žēlastība

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) aizvadītajā nedēļa devis apžēlošanu diviem Krievijas pilsoņiem, kuri Lietuvā izcieš cietumsodu par spiegošanu. Prezidenta solis pavēris ceļu ieslodzīto apmaiņai starp Krieviju un Lietuvu.

Nikolajs Filipčenko un Sergejs Moisejenko Lietuvā tika notiesāti 2017.gadā.

Par kopumā piecu spiegu apmaiņas veikšanu piektdien, 15.novembrī, pavēstījis Lietuvas Valsts drošības departaments un tā notikusi dienā, kad stājušies spēkā Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) parakstīti Krievijas pilsoņu apžēlošanas raksti, vēsta britu medijs BBC.

Nausēdas apžēlotie ir Nikolajs Filipčenko un Sergejs Moisejenko, kuri Lietuvā tika notiesāti 2017.gadā.

Maskava savukārt atbrīvojusi lietuviešus Jevgēniju Mataiti (Yevgeny Mataitis) un Aristīdu Tamošaiti (Aristidas Tamošaitis), kuri savukārt Krievijā notiesāti uz attiecīgi 13 un 12 gadiem cietumā.

Lietuvas Valsts Drošības departamenta vadītājs Darjus Jaunišks (Darius Jauniškis) arī pavēstījis, ka Krievija ir atbrīvojusi un ļāvusi Lietuvā no Kaļiņingradas nokļūt norvēģim Frodem Bergam (Frode Berg). Viņš ir pensionēts robežsargs, kurš atzinies, ka strādājis Norvēģijas militārā izlūkdienesta labā, bet noliedzis saistību ar spiegošanu.

SVF sāk vētīt Lietuvas ekonomiku

Lietuvas Banka pavēstījusi, ka piektdien, 15.novembrī, darbu valstī sākusi Starptautiskā Valūtas fonda delegācija. Tās locekļi pētīs Lietuvas vispārējo makroekonomisko situāciju, ekonomiskās attīstības tendences un finanšu sistēmas stāvokli. Finanšu organizācijas pārstāvji arī vērtēs valsts budžeta projektu 2020.gadam, sociālo politiku un Lietuvas banku resora fokusā esošo finanšu interneta pakalpojumu jomu.

Viļņā likvidē aviācijas bumbu

Lietuvas galvaspilsētas rajonā Žvērinā ceturtdien, 14.novembrī, atrasta un neitralizēta aviācijas bumba. Sprāgstvielu likvidēšanas speciālisti tās pašas dienas vakarā spējuši izņemt bumbas degli, kas bijis aktīvā pozīcijā un radījis apdraudējumu.

Bumba atrasta, veicot rakšanas darbus trīs metru dziļumā, vietā, kur nojaukta kāda ēka. Pēc spridzekļa atrašanas Žvērinas rajonā tika evakuēti māju iemītnieki, kāds lielveikals un tikušas norobežotas ielas.

Klimatu saudzēs, samazinot siltumnīcefekta gāzu emisijas

Lietuvas valdība trešdien, 13.novembrī, principiāli atbalstīja Nacionālā Enerģētikas un klimata plāna projektu, kur nosprausti valsts mērķi, kā samazināt klimatam kaitīgā gaisa piesārņojuma līmeni. Plāns ir arī nodots sabiedriskai apspriešanai. Dokumentā, kā trīs galvenie mērķi, kuri jāsasniedz līdz 2030.gadam, izvirzīti: siltumnīcefeka gāzu samazināšana par 40% (salīdzinot ar 2005.gada līmeni), energoefektivitātes palielināšana par vismaz 32,5% un atjaunojamās enerģijas īpatsvara palielināšana valstī līdz 32%.

Cilvēkkontrabandas izmeklēšanā aiztur 15 cilvēkus

Lietuvā un Spānijā uz aizdomu pamata par cilvēkkontrabandu aizturēti 15 cilvēki, tā trešdien, 13.novembrī, pavēstīja Lietuvas tiesībsargājošās iestādes. Kā norādīja Viļņas Apgabala Prokuratūras Organizētās noziedzības un korupcijas izmeklēšanas nodaļas vecākais prokurors Nerijs Puškorjus (Nerijus Puškorius) aizturētās personas tiek turētas aizdomās ne tikai par cilvēkkontrabandu, bet arī par citu noziedzīgu nodarījumu pastrādāšanu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas