Nedēļa Lietuvā: Prezidents atsauc vēstnieku no Maskavas; tieslietu ministre mana vārda, uzvārda rakstību

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) parakstījis rīkojumu par Lietuvas vēstnieka atsaukšanu no Krievijas, tieslietu ministre Evelina Dobrovolska mainījusi sava vārda rakstību, bet Viļņā notikusi NATO parlamentārās asamblejas sēde.

Nausēda atsauc vēstnieku no Krievijas

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda pirmdien, 23. maijā, parakstījis rīkojumu, ar kuru no Maskavas 1.jūnijā tiek atsaukts Eitvīds Bajarūns (Eitvydas Bajarūnas), Lietuvas vēstnieks Krievijā. Valdība iepriekš lūdza prezidentu atsaukt vēstnieku, reaģējot uz Krievijas karaspēka veikto civiliedzīvotāju slaktiņu Kijivas priekšpilsētā Bučā. Reaģējot uz Krievijas karu pret Ukrainu, Viļņa vēl aprīlī nolēma izraidīt Krievijas vēstnieku Alekseju Isakovu un Krievijas ģenerālkonsulāta Klaipēdā darbiniekus, kā arī pazemināt Lietuvas un Krievijas diplomātiskās attiecības līdz pilnvarotā pārstāvja līmenim.

Premjerministre atbalsta pareizticīgo priesteru vēlmi atšķelties no Maskavas vadības

Lietuvas ministru prezidente Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė) ir nosūtījusi vēstuli Konstantinopoles ekumeniskajam patriarham Bartolomejam I, lūdzot atbalstīt dažu Lietuvas pareizticīgo aicinājumu atdalīties no Maskavas pareizticīgās baznīcas jurisdikcijas. Kā aizvadītajā pirmdienā apstiprināja viņas pārstāve Rasa Jakilaitiene (Rasa Jakilaitienė), vēstulē Bartolomejam I, Šimonīte paudusi atbalstu pareizticīgo kristiešu aicinājumam un apliecinājusi gatavību apspriest iespējamo valdības lomu baznīcas darbības atjaunošanā Lietuvā.

Prezidents apstiprina budžeta grozījumus, kritizē lēnu cīņu ar inflāciju

Aizvadītajā pirmdienā Lietuvas prezidents Gitans Nausēda parakstījis grozīto 2022.gada valsts budžeta likumprojektu, taču kritizēja valdību par pārāk lēnu pasākumu ieviešanu, lai palīdzētu iedzīvotājiem pārvarēt kraso inflāciju. Viņš sacīja, ka Lietuva piedzīvo lielāko cenu šoku kopš 1996.gada. Labotajā budžetā celtas pensijas, ar nodokļiem neapliekamā ienākumu minimuma likme, kā arī ieviestas kompensācijas iedzīvotājiem par elektrības un gāzes cenu pieaugumu. Inflācijas seku mazināšanai kopumā atvēlēti 973 miljoni eiro, turklāt budžetā paredzēti līdzekļi arī Ukrainas bēgļu uzņemšanai un dzelzceļa infrastruktūrai.

Lietuviešu-britu ārlietu ministri apspriež labības eksportu no Odesas

Lietuvas un Lielbritānijas ārlietu ministri otrdien, 24.maijā, Londonā apsprieda Ukrainas labības eksportu caur Melnās jūras ostu Odesu un parakstīja deklarāciju par divpusējo sadarbību. Gabrielis Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) un Elizabete Trasa (Elizabeth Truss) pavēstījuši, ka apsprieduši nepieciešamību mobilizēt centienus un partnerus, lai atrastu veidu, kā pēc iespējas ātrāk atbloķēt Odesas ostu un nodrošināt Ukrainas graudu eksporta drošību, lai labība tiktu piegādāta valstīm, kas atrodas uz bada sliekšņa

Tieslietu ministre maina vārda rakstību uz poļu valodai atbilstošāku

Lietuvas tieslietu ministre Evelina Dobrovolska trešdien, 25.maijā, paziņoja, ka ir oficiāli mainījusi sava vārda un uzvārda rakstību un turpmāk to rakstīs poļu valodā – Ewelina Dobrowolska. Līdz šim sievietes vārds tika rakstīts atbilstoši lietuviešu alfabētam kā Evelina Dobrovolska. Mainīt savu vārdu rakstību pieteikušies arī vairāki citi poļu izcelsmes Lietuvas politiķi. Pēc gadu desmitiem ilgām debatēm Seims pieņēmis likumu, kas ir spēkā kopš 1.maija. Tajā noteikts, ka Lietuvas pilsoņi atsevišķos gadījumos personu apliecinošos dokumentos savu vārdu un uzvārdu drīkst rakstīt ar latīņu burtiem bez diakritiskajām zīmēm. Šāda rakstība ir iespējama, ja Lietuvas pilsonis pieņem laulātā uzvārdu, kas nav lietuviešu valodas uzvārds, vai ja pāra vecāku vai viena no vecākiem uzvārdu avota dokumenta izmanto rakstzīmes, kas nav raksturīgas lietuviešu alfabētam.

Turpina inficēties ar kovidu

Kovida pacientu skaits Lietuvas slimnīcās aizvadītajā darba nedēļā bija 79, no tiem deviņi cilvēki ārstējās intensīvās terapijas nodaļās. Primārās inficēšanās līmenis 14 dienu laikā Lietuvā ir samazinājies līdz 65,6 gadījumiem uz 100 000 cilvēku, un septiņu dienu pozitīvo testu īpatsvars bija 10,2 procenti. Vairāk nekā miljonam cilvēku Lietuvā vismaz vienu reizi ir bijis pozitīvs kovida tests. Aptuveni 69,8 procenti Lietuvas iedzīvotāju līdz šim ir saņēmuši vismaz vienu koronavīrusa vakcīnu.

Finanšu ministre neatbalsta PVN samazināšanu pārtikai

Lietuvas valdība neplāno samazināt PVN likmi pārtikai, jo tas nenestu cilvēkiem labumu, ceturtdien, 26. maijā, sacīja finanšu ministre Gintare Skaiste (Gintarė Skaistė), atbildot uz prezidenta padomnieku aicinājumiem ieviest zemāku PVN likmi pārtikai tādā veidā, lai tas dotu labumu patērētājiem. Aizvadītajā otrdienā prezidenta galvenā padomniece ekonomikas un sociālās politikas jautājumos Irēna Segalovičiene (Irena Segalovičienė) sacīja, ka, lai cīnītos ar augošo inflāciju, varētu ieviest zemāku PVN likmi pārtikai, tomēr piebilstot, ka ir jāatrod modelis, kas nodrošinātu, ka tas nāktu par labu gala patērētājam.

Viļņā notiek VIII Krievijas forums

Cilvēktiesību eksperti un aizstāvji, pilsoniskās sabiedrības pārstāvji un akadēmiķi aizvadītajā nedēļā piedalījās VIII Krievijas forumā no 26. līdz 27.maijam. Pasākuma uzmanības bija Krievijas karš Ukrainā, agresijas apturēšanas veidi, kā arī pilsoniskās sabiedrības situācijas pasliktināšanās un mediju ierobežojumi Krievijā. Šogad dalībnieku vidū bijis Mihails Hodorkovskis, bijušais Krievijas premjerministrs Mihails Kasjanovs, organizācijas Freedom House, ASV medija Radio Brīvā Eiropa vadītāji un citi.

Viļņā notiek NATO parlamentārās asamblejas sanāksme

Piektdien, 27. maijā, Viļņā tika atklāta NATO Parlamentārās asamblejas pavasara sesija, kur galvenā uzmanība tika pievērsta Ukrainā notiekošajam karam un NATO darba kārtībai jūnijā gaidāmajā Madrides samitā. Pasākumā piedalījās ap 300 likumdevēju no 30 NATO dalībvalstīm un ap 100 pārstāvju no citām 30 partnervalstīm, ziņoja Lietuvas Seims.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas