Nedēļa Lietuvā: Prezidents godina Viļņas gaonu, premjers ignorē opozīciju, Telia atvaira kiberuzbrukumu

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija karantīnas perioda pagarināšana līdz 11.maijam, Viļņas gaona godināšana no prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) puses un Seima deputātes Irinas Rozovas atstādināšanas priekšlikums.

Seimā iesniedz deputātes atstādināšanas priekšlikumu

Lietuvas parlamentā ceturtdien, 23.aprīlī, tika iesniegts priekšlikums par mandāta atņemšanu deputātei Irinai Rozovai (Irina Rozova). Balsojumā 37 deputāti atbalstīja un viens nepiekrita īpašas parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidei, lai tā izlemtu, vai ir jāierosina atstādināšanas procedūra. Kolēģi likumdevēji apšauba deputātes Rozovas reputāciju saistībā ar viņas saiknēm ar Krievijas organizācijām.

Nausēda godina Viļņas gaonu

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda ceturtdien sazvanījās ar savu Izraēlas kolēģi Rūvenu Rivlinu (Reuven Rivlin), un sarunas temats bija 300.gadadiena kopš dzimis Elija Ben Solomons Zalmans jeb Viļņas gaons (1720.-1797.g.). Sarunas laikā Lietuvas līderis godināja vēsturiskā personības piemiņu. Elija Ben Solomons Zalmans bija Viļņā dzīvojošs ebreju rabīns, kurš tagadējo Lietuvas galvaspilsētu padarīja zināmu pasaulē kā Ziemeļu Jeruzalemi. Nausēda sarunā sacījis, ka garīdznieks ar izteiktu intelektu un erudīciju ir palīdzējis padarīt pilsētu par Eiropas ebreju garīgo centru.

Premjerministrs un finanšu ministrs ignorē opozīcijas jautājumus

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) un finanšu ministrs Viļus Šapoka ceturtdien atteicās atbildēt uz jautājumiem, ko rakstiski iesniedza opozīcija. Todien Seimā pēc opozīcijas ierosinājuma notika plenārsēde, kas iepriekš nebija paredzēta. Seima spīkers Viktors Pranckietis (Viktoras Pranckietis) pavēstīja likumdevējiem, ka viņi ir tiesīgi iesniegt tikai vienu rakstisku jautājumu. Tā kā tika saņemti vairāki jautājumi, deputātiem tika lūgts izvēlēties vissvarīgāko. Lietuvas valdības locekļi arī informēja Seimu, ka jautājumu un atbilžu sēde parlamentā sakrita ar laiku, kad ieplānota sēde valdības COVID-19 krīzes koordinācijas komisijai.

Lietuva apstiprina atbalstu Armēnijai, Gruzijai, Moldovai un Ukrainai

Lietuvas valdība ir apstiprinājusi humāno palīdzību kopumā 100 000 eiro vērtībā Armēnijai, Gruzijai, Moldovai un Ukrainai. Ministru kabinets trešdien, 22.aprīlī, nolēma piešķirt humāno palīdzību 20 000 eiro vērtībā Armēnijai, Gruzijai un Moldovai, savukārt Ukrainai – 40 000 eiro vērtībā. Nauda tiks tērēta medicīniskā aizsargaprīkojuma iegādei, kas minētajām valstīm palīdzēs cīnīties ar koronavīrusa pandēmiju.

Paildzina karantīnu līdz 11.maijam

Lietuvas valdība trešdien paildzināja līdz 11.maijam laiku, uz kuru valstī būs spēkā karantīna. Ceturtdien valdība apsprieda iespējamos datumus, kad varētu atvērt bērnudārzus un skolas. Tā nolēma arī palikt pie ieteikuma, ka pieaugušajiem ir jāstrādā attālināti, ja vien tas ir iespējams, paziņoja Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis. Viņš norādīja, ka 1.jūnijs vēlākais iespējamais datums, kad skolēni varēs attālināti pabeigt mācību gadu. Valdība pagaidām neiesaka vecākiem, kuri strādā no mājām vai mājās pieskata bērnus, atgriezties darbavietās.

Telekomunikāciju uzņēmums atvaira kiberuzbrukumu

Trešdien Lietuvā tika traucēta virknes to uzņēmumu interneta pakalpojumu un tīmekļa vietņu darbība, kuri strādā operatora Telia uzturētajā tīklā. Uzņēmums paziņoja, ka tā sistēmas cietušas sarežģītā DDoS uzbrukumā, kas bijis vērsts pret Hostex infrastruktūru. Kiberuzbrukumā tika apturēta vai bremzēta vairāku uzņēmumu, piemēram, ziņu aģentūras BNS, tīmekļa vietņu darbība. Telia pavēstīja, ka visu cietušo tīmekļa vietņu darbība pēcāk ir atjaunota.

Izmeklēšana paliatīvās aprūpes iestādē

Trešdien par lēmumu uzsākt izmeklēšanu paziņoja Klaipēdas Reģionālā prokuratūra, prokuroriem kādā paliatīvās aprūpes iestādē saskatot iespējamus epidēmijas un infekciju slimību apkarošanas noteikumu pārkāpums. Izmeklēšana sākta pēc tam, kad atklātībā nāca fakti, ka iestādē ar jauno koronavīrusu sasirguši 33 no kopumā 38 pacientiem, turklāt divi pēcāk no COVID-19 komplikācijām mira. Pozitīvas analīzes uzrādījuši arī 11 iestādes darbinieki.

Naftas pārstrādātājs Orlen Lietuva beidz remontdarbus

Aizvadītajā nedēļā remontdarbus pabeidza Mažeiķos strādājošā naftas pārstrādes rūpnīca Orlen Lietuva. Poļu energokoncernam Orlen piederošais uzņēmums remontdarbus veica vairākas nedēļas un tie radīja produkcijas apjoma kritumu. Uzņēmums aprēķinājis, ka aprīlī eksports uz tuvākajiem tirgiem – Lietuvu un Igauniju – saruka par 20 līdz 30%.

Nausēda atbalsta sadarbību ar Taivānu, taču ne tās dalību PVO

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda atbalsta praktisku sadarbību ar Taivānu un dalīšanos ar to pieredzē par koronavīrusa izplatības apturēšanu, tomēr Taivāna nevar kļūt par oficiālu dalībvalsti Pasaules Veselības organizācijā (PVO), tā trešdien paziņoja prezidenta preses sekretārs Antans Bubnelis (Antanas Bubnelis). Šāds paziņojums bija atbilde uz Nausēdam adresētu vēstuli ar 50 Seima deputātu un vairāk nekā 100 kultūras un zinātnes darbinieku parakstiem. Vēstulē pausts aicinājums prezidentam augstākajā politiskajā līmenī atbalstīt Taivānas līdzdalību Pasaules Veselības organizācijas darbībās.

Polijas zemniekiem ļauj apstrādāt zemi Lietuvā

Tā kā vairāk nekā 100 Polijas zemniekiem jau mēnesi bijis liegts iebraukt Lietuvā, lai apstrādātu tiem piederošu zemi, Lietuvas atbildīgās iestādes paziņoja, ka tiem tiks ļauts šķērsot robežu. Iestādes arī uzsvērušas, ka procesi aizkavējušies Polijas pusē. Lietuvas zemkopības ministra padomniece Ģedre Pupšīte (Giedrė Pupšytė) norādīja, ka sākotnējais lēmums pieņemts karantīnas ierobežojumu dēļ, taču patlaban lēmums ir atcelts, un Lietuva gaida poļu zemnieku dokumentus, tā amatpersona skaidroja otrdien, 21.aprīlī.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas