bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 05.04.2020 | Vārda dienas: Aivija, Vidaga, Vija
LithuaniaLietuva

Nedēļa Lietuvā. Prezidents iesniedz likumu grozījumus, Tesla pēta Lietuvu, ostai draud sods

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Lietuva, Gitans Nausēda, manipulācija ar vēsturi, enerģētika, Kuršu joma, piesārņojums, dzīvsudrabs, Rail Baltica, iesakām, Viļņa, Tesla

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) priekšlikumi publisko iepirkumu sistēmas reformai un citās jomās, kā arī ASV elektroautoražotāja Tesla izpētes vizīte Lietuvā un Klaipēdas ostai draudošs naudas sods par iespējamu ķimikāliju izpludināšanu notekūdeņos.

Nausēdas deviņas likumdošanas iniciatīvas

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) nācis klajā ar deviņām likumdošanas iniciatīvām parlamenta pavasara sesijai. Prezidents rosinājis īstenot reformu publisko iepirkumu jomā, samazināt kailciršu apjomu mežistrādē, piešķir vecākiem ar bērnu vecumā līdz 12 gadiem papildu brīvdienu un citus likumu grozījumus. Prezidents vēlas pārskatīt publisko iepirkumu sistēmu, centralizēt līgumslēdzēju iestāžu tīklu un vienkāršot iepirkumus salīdzinoši lētu preču un pakalpojumu iegādei.

Tesla domā par elektromobiļu uzlādes tīklu Lietuvā

Ceturtdien, 20.februārī, Lietuvā viesojušies amerikāņu elektroauto ražotāja Tesla pārstāvji saistībā ar to, ka uzņēmums izskata iespēju Baltijas valstī izveidot elektromobiļu uzlādes staciju tīklu. Neoficiāla tikšanās ar uzņēmuma pārstāvjiem bijusi Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministra vietniekam Marjum Skuodim (Marius Skuodis). Pirms vairākiem gadiem Lietuva izteica uzņēmumam Tesla piedāvājumu būvēt rūpnīcu Lietuvā, tomēr autoražotājs to nolēma darīt Vācijā.

Nepietiekams finansējums Kaļiņingradas tranzīta programmai apdraud ES drošību

Ja Eiropas Savienība (ES) nesniegs pietiekamu finansējumu Krievijas eksklāva Kaļiņingradas tranzīta programmai, Krievijas pilsoņiem kļūs grūtāk ceļot caur Lietuvu un tas var negatīvi ietekmēt ES drošību, tā aizvadītajā nedēļā brīdinājis Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius). Lietuva šīs programmas vajadzībām no bloka daudzgadu budžeta 2021-2027.gadam vēlas saņemt 215 miljonus eiro lielu ES finansējumu. Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels (Charles Michel) šim mērķim ir piedāvājis 139 miljonus eiro.

Augstākā tiesa apstiprina bijušā deputāta vainu seksuālas uzmākšanās lietā

Lietuvas Augstākā tiesa ceturtdien, 20.februārī, atstājusi spēkā spriedumu lietā, kur bijušais Lietuvas Seima deputāts Ķēstutis Puks (Kęstutis Pukas) atzīts par vainīgu seksuālas uzmākšanās gadījumā un nelikumīgā ieroču un munīcijas glabāšanā. Zemākas instances tiesas Puku atzina par vainīgu apsūdzībā par seksuālu uzmākšanos savai palīdzei laikā, kad viņš ieņēma Seima deputāta amatu. Zemākas instances tiesas iepriekš atzina Puku par nevainīgu uzmākšanās apsūdzībās pret trim citām sievietēm.

Nausēda sola prasīt lielāku finansējumu no ES

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) aizvadītajā nedēļā solījis ES Eiropadomes sanāksmē lūgt lielāku finansējumu no bloka daudzgadu budžeta kā kompensāciju par lietuviešu izbraukšanu uz Rietumeiropas valstīm. Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels iepriekš norādījis, ka valstīm, kuras pēdējā desmitgadē zaudējušas lielāko skaitu iedzīvotāju, būtu jāpiešķir ES papildu finansējums.

Ostai draud sods par iespējamu dzīvsudraba noplūdi notekūdeņos

Klaipēdas ostai Lietuvā draud naudassods par, iespējams, neatļautu dzīvsudrabu saturošu notekūdeņu ieplūšanu Kuršu jomā septiņu gadu garumā, tā secinājusi Lietuvas sabiedriskā medija pētnieciskās žurnālistikas grupa. Tā atklājusi, ka notekūdeņi atdalīti no piesārņotas augsnes, kas izcelta no Maluku līča, kur piesārņojošas vielas uzkrājušās kopš Padomju laikiem, un uzglabāti bīstamo dūņu glabāšanas vietā pie Smeltes pussalas.

Ostas izpilddirektora vietas izpildītājs Vidmants Paukšts (Vidmantas Paukštė) komentējis, ka projekta mērķis ir iztīrīt Kuršu jomu un šķidrums, kas izlaists no dūņu maisiem ir Kuršu jomas ūdens, nevis notekūdeņi.

Nausēda: Lēmumi par valsts banku iespējami tikai pēc vēlēšanām

Attiecībā uz ierosinājumu Lietuvā izveidot valsts komercbanku Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) sacījis, ka ieceri ir vērts apdomāt, taču lēmumus par šo jautājumu var pieņemt tikai pēc parlamenta vēlēšanām, kas gaidāmas 2020.gada rudenī.

Rail Baltica posmu būvēs vācu kapitāla uzņēmums no Igaunijas

Vācu uzņēmējiem piederošs, Igaunijā reģistrēts uzņēmums Leonhard Weiss ir stājies lietuviešu uzņēmuma Hidrostatyba vietā projektā par Rail Baltica posma izbūvi. Tam tiks uzticēta Eiropas platuma sliežu ceļa Rail Baltica būvniecība posmā Kauņa-Palemona. Būvdarbu vērtība ir 55 miljoni eiro. Hidrostatyba 2019.gada nogalē pieteica uzņēmuma pārstrukturēšanu.

Lietuva veidos vēstniecību Austrālijā

Lietuvas valdība trešdien, 19.februārī, nolēma izveidot vēstniecību Austrālijā. Lietuvas Ārlietu ministrijas priekšlikums paredz Lietuvas vēstniecību Austrālijas galvaspilsētā Kanberā atklāt 2020.gada jūlijā. Diplomātiskais dienests aplēsis, ka Austrālijā dzīvo aptuveni 50 000 lietuviešu izcelsmes iedzīvotāju.

Ierobežojumus enerģijas ražošanai no atkritumiem atzīst par neatbilstošiem konstitūcijai

Lietuvas Konstitucionālā tiesa otrdien, 18.februārī, nolēma, ka 2018.gadā pieņemtie grozījumi Likumā par atkritumu savākšanu, saskaņā ar kuriem tika ieviests liegums celt rūpnīcas enerģijas ražošanai no atkritumiem 20 kilometru rādiusā ap dzīvojamām zonām, ir pretrunā Lietuvas konstitūcijai. Tiesa secināja, ka liegums ir nesamērīgs.

Teātris atceļ viesizrādes Ķīnā koronavīrusa dēļ

Lietuvas Nacionālais Drāmas teātris ir atcēlis mēnesi ilgu turneju Ķīnā bīstamā koronavīrusa uzliesmojuma dēļ. Teātra vadība pirmdien, 17.februārī, pavēstīja, ka bijušas plānotas viesizrādes piecās Ķīnas pilsētās no aprīļa beigām līdz maija nogalei. Lietuvas Nacionālais Drāmas teātris izrādīšanai Ķīnas publikai bija sagatavojis izrādi Lokis, un turnejas organizēšana tam aizņēmusi vairāk nekā gadu.

Prezidents vērš diplomātu uzmanību uz manipulācijām ar vēsturi

Lietuvas trīs galvenās ārlietu politiskās prioritātes ir pasaulē mazināt šķelšanos, partneru meklēšana pasaulē un maigās varas attīstīšana, tā pirmdien, 17.februārī, prezidents Gitans Nausēda sacījis tikšanās reizē ar Lietuvā akreditētiem ārvalstu vēstniekiem. Nausēda arī uzsvēris, ka ir svarīgi iestāties pret centieniem sagrozīt un izdomāt Lietuvas un pārējo Baltijas valstu vēstures faktus.


Pievienot komentāru

  1. Anonīms teica:

    Lieli projekti uz parāda.

Nedēļa Lietuvā: Eksprezidentei darbs ANO, slēdz robežu Baltkrievijas, Krievijas automašīnām, ceļ mediķu algas

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija eksprezidentes Daļas Grībauskaites jaunais amats ANO, robežas slēgšana vieglajām automašīnām no Baltkrievijas un Krievijas, kā arī Lietuvas mediķu algu celšana.

Ar COVID-19 inficējušies jau 40 veselības aprūpes darbinieki

Varianti, kā ārstniecības personas inficējušās, varētu būt dažādi, klāstīja Perevoščikovs, piebilstot, ka infekcijas avots varētu būt gan pacienti, gan arī kolēģi.

airBaltic līdz oktobra beigām atcels apmēram 50% plānoto reisu

Turpinoties COVID-19 pandēmijas izraisītajai krīzei, Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic no 15.aprīļa līdz 31.oktobrim atcels apmēram 50% plānoto lidojumu.

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies 1 792 iedzīvotāji

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies vēl 1 792 iedzīvotāji, tādējādi kopējais bezdarbnieku skaits valstī sasniedzis 63 319, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotie dati.

Igaunijā pašvaldībām gatavo 30 miljonu eiro atbalstu no papildbudžeta

Igaunijas valdība ir izstrādājusi valsts papildbudžetu. Tajā pašvaldībām krīzes ietekmes mazināšanai paredzēts piešķirt 30 miljonus eiro un vēl 100 miljoni eiro ieplānoti ekonomikas stimulēšanai.

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Latvijā mirusi 99 gadus veca pensionāre, kurai konstatēts COVID-19

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 493, pēdējā diennaktī nākot klāt 35 gadījumiem.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696, Igaunijā – 961

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!