Nedēļa Lietuvā. Prezidents iesniedz likumu grozījumus, Tesla pēta Lietuvu, ostai draud sods

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) priekšlikumi publisko iepirkumu sistēmas reformai un citās jomās, kā arī ASV elektroautoražotāja Tesla izpētes vizīte Lietuvā un Klaipēdas ostai draudošs naudas sods par iespējamu ķimikāliju izpludināšanu notekūdeņos.

Nausēdas deviņas likumdošanas iniciatīvas

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) nācis klajā ar deviņām likumdošanas iniciatīvām parlamenta pavasara sesijai. Prezidents rosinājis īstenot reformu publisko iepirkumu jomā, samazināt kailciršu apjomu mežistrādē, piešķir vecākiem ar bērnu vecumā līdz 12 gadiem papildu brīvdienu un citus likumu grozījumus. Prezidents vēlas pārskatīt publisko iepirkumu sistēmu, centralizēt līgumslēdzēju iestāžu tīklu un vienkāršot iepirkumus salīdzinoši lētu preču un pakalpojumu iegādei.

Tesla domā par elektromobiļu uzlādes tīklu Lietuvā

Ceturtdien, 20.februārī, Lietuvā viesojušies amerikāņu elektroauto ražotāja Tesla pārstāvji saistībā ar to, ka uzņēmums izskata iespēju Baltijas valstī izveidot elektromobiļu uzlādes staciju tīklu. Neoficiāla tikšanās ar uzņēmuma pārstāvjiem bijusi Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministra vietniekam Marjum Skuodim (Marius Skuodis). Pirms vairākiem gadiem Lietuva izteica uzņēmumam Tesla piedāvājumu būvēt rūpnīcu Lietuvā, tomēr autoražotājs to nolēma darīt Vācijā.

Nepietiekams finansējums Kaļiņingradas tranzīta programmai apdraud ES drošību

Ja Eiropas Savienība (ES) nesniegs pietiekamu finansējumu Krievijas eksklāva Kaļiņingradas tranzīta programmai, Krievijas pilsoņiem kļūs grūtāk ceļot caur Lietuvu un tas var negatīvi ietekmēt ES drošību, tā aizvadītajā nedēļā brīdinājis Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius). Lietuva šīs programmas vajadzībām no bloka daudzgadu budžeta 2021-2027.gadam vēlas saņemt 215 miljonus eiro lielu ES finansējumu. Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels (Charles Michel) šim mērķim ir piedāvājis 139 miljonus eiro.

Augstākā tiesa apstiprina bijušā deputāta vainu seksuālas uzmākšanās lietā

Lietuvas Augstākā tiesa ceturtdien, 20.februārī, atstājusi spēkā spriedumu lietā, kur bijušais Lietuvas Seima deputāts Ķēstutis Puks (Kęstutis Pukas) atzīts par vainīgu seksuālas uzmākšanās gadījumā un nelikumīgā ieroču un munīcijas glabāšanā. Zemākas instances tiesas Puku atzina par vainīgu apsūdzībā par seksuālu uzmākšanos savai palīdzei laikā, kad viņš ieņēma Seima deputāta amatu. Zemākas instances tiesas iepriekš atzina Puku par nevainīgu uzmākšanās apsūdzībās pret trim citām sievietēm.

Nausēda sola prasīt lielāku finansējumu no ES

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) aizvadītajā nedēļā solījis ES Eiropadomes sanāksmē lūgt lielāku finansējumu no bloka daudzgadu budžeta kā kompensāciju par lietuviešu izbraukšanu uz Rietumeiropas valstīm. Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels iepriekš norādījis, ka valstīm, kuras pēdējā desmitgadē zaudējušas lielāko skaitu iedzīvotāju, būtu jāpiešķir ES papildu finansējums.

Ostai draud sods par iespējamu dzīvsudraba noplūdi notekūdeņos

Klaipēdas ostai Lietuvā draud naudassods par, iespējams, neatļautu dzīvsudrabu saturošu notekūdeņu ieplūšanu Kuršu jomā septiņu gadu garumā, tā secinājusi Lietuvas sabiedriskā medija pētnieciskās žurnālistikas grupa. Tā atklājusi, ka notekūdeņi atdalīti no piesārņotas augsnes, kas izcelta no Maluku līča, kur piesārņojošas vielas uzkrājušās kopš Padomju laikiem, un uzglabāti bīstamo dūņu glabāšanas vietā pie Smeltes pussalas.

Ostas izpilddirektora vietas izpildītājs Vidmants Paukšts (Vidmantas Paukštė) komentējis, ka projekta mērķis ir iztīrīt Kuršu jomu un šķidrums, kas izlaists no dūņu maisiem ir Kuršu jomas ūdens, nevis notekūdeņi.

Nausēda: Lēmumi par valsts banku iespējami tikai pēc vēlēšanām

Attiecībā uz ierosinājumu Lietuvā izveidot valsts komercbanku Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) sacījis, ka ieceri ir vērts apdomāt, taču lēmumus par šo jautājumu var pieņemt tikai pēc parlamenta vēlēšanām, kas gaidāmas 2020.gada rudenī.

Rail Baltica posmu būvēs vācu kapitāla uzņēmums no Igaunijas

Vācu uzņēmējiem piederošs, Igaunijā reģistrēts uzņēmums Leonhard Weiss ir stājies lietuviešu uzņēmuma Hidrostatyba vietā projektā par Rail Baltica posma izbūvi. Tam tiks uzticēta Eiropas platuma sliežu ceļa Rail Baltica būvniecība posmā Kauņa-Palemona. Būvdarbu vērtība ir 55 miljoni eiro. Hidrostatyba 2019.gada nogalē pieteica uzņēmuma pārstrukturēšanu.

Lietuva veidos vēstniecību Austrālijā

Lietuvas valdība trešdien, 19.februārī, nolēma izveidot vēstniecību Austrālijā. Lietuvas Ārlietu ministrijas priekšlikums paredz Lietuvas vēstniecību Austrālijas galvaspilsētā Kanberā atklāt 2020.gada jūlijā. Diplomātiskais dienests aplēsis, ka Austrālijā dzīvo aptuveni 50 000 lietuviešu izcelsmes iedzīvotāju.

Ierobežojumus enerģijas ražošanai no atkritumiem atzīst par neatbilstošiem konstitūcijai

Lietuvas Konstitucionālā tiesa otrdien, 18.februārī, nolēma, ka 2018.gadā pieņemtie grozījumi Likumā par atkritumu savākšanu, saskaņā ar kuriem tika ieviests liegums celt rūpnīcas enerģijas ražošanai no atkritumiem 20 kilometru rādiusā ap dzīvojamām zonām, ir pretrunā Lietuvas konstitūcijai. Tiesa secināja, ka liegums ir nesamērīgs.

Teātris atceļ viesizrādes Ķīnā koronavīrusa dēļ

Lietuvas Nacionālais Drāmas teātris ir atcēlis mēnesi ilgu turneju Ķīnā bīstamā koronavīrusa uzliesmojuma dēļ. Teātra vadība pirmdien, 17.februārī, pavēstīja, ka bijušas plānotas viesizrādes piecās Ķīnas pilsētās no aprīļa beigām līdz maija nogalei. Lietuvas Nacionālais Drāmas teātris izrādīšanai Ķīnas publikai bija sagatavojis izrādi Lokis, un turnejas organizēšana tam aizņēmusi vairāk nekā gadu.

Prezidents vērš diplomātu uzmanību uz manipulācijām ar vēsturi

Lietuvas trīs galvenās ārlietu politiskās prioritātes ir pasaulē mazināt šķelšanos, partneru meklēšana pasaulē un maigās varas attīstīšana, tā pirmdien, 17.februārī, prezidents Gitans Nausēda sacījis tikšanās reizē ar Lietuvā akreditētiem ārvalstu vēstniekiem. Nausēda arī uzsvēris, ka ir svarīgi iestāties pret centieniem sagrozīt un izdomāt Lietuvas un pārējo Baltijas valstu vēstures faktus.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas