Nedēļa Lietuvā: Prezidents rosina 90% vakcinācijas mērķi, SVF saskata ekonomikas pārkaršanas risku

Aizvadītajā nedēļā zīmīgākie notikumi Lietuvas ziņās bija prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) aicinājums nospraust 90% vakcinācijas mērķi Lietuvas sabiedrībai pēc 70% pieaugušo vakcinācijas un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) brīdinājums valstij par iespējamu ekonomikas pārkaršanu.

70% pieaugušo saņēmuši vismaz vienu poti, Nausēda aicina nospraust nākamo mērķi

Lietuvas prezidents aizvadītajā pirmdienā, 30.augustā, izteicies, ka atbalsta obligātu vakcināciju pret Covid-19 vairākās profesijās strādājošiem. Nausēda arī aicinājis kā nākamo sabiedrības vakcinācijas mērķi nospraust 90%. Saskaņā ar Lietuvas oficiālo statistiku vismaz vienu Covid-19 vakcīnas devu ir saņēmuši 69,5% pieaugušo valsts iedzīvotāju.

Priecājas par gāzes piegādes līguma grozījumiem

Lietuvas enerģētikas ministrs Daiņus Kreivis (Dainius Kreivys) aizvadītajā pirmdienā atzinīgi izteicies par grozījumiem valstiski nozīmīgajā līgumā ar Norvēģijas uzņēmumu Equinor par sašķidrinātas dabasgāzes piegādi. Kā pavēstījis uzņēmums Ignitis (tas ietilpst valsts energokoncernā Ignitis Grupė), grozījumi līgumā ļaus līguma atlikušajā darbības posmā, proti, no 2022. līdz 2024.gadam, ietaupīt no 14 līdz 17 miljoniem eiro.

Aprit 28 gadi kopš Krievijas armijas izvešanas

Lietuvā otrdien, 31.augustā, tika atzīmēta 28.gadadiena kopš Krievija pabeigusi pēdējo karaspēka daļu izvešanu no Lietuvas teritorijas. Pieminot šo notikumu, Lukišķu laukumā Viļņā notika valsts karoga pacelšanas ceremonija ar klusuma brīdi kritušo atcerei.

SVF brīdina par iespējamu ekonomikas pārkaršanu

Finanšu institūcija SVF trešdien, 1.septembrī, nāca klajā ar brīdinājumu Lietuvai par tās tautsaimniecības iespējamu pārkaršanu, kas SVF skatījumā ir iespējams gan konkrētās nozarēs, gan ekonomikā kopumā. Kā vienu no riskiem, SVF nosauca nevienmērīgu tempu, kādā notiek valsts galveno ārējās tirdzniecības partneru atgūšanās no krīzes, kā arī ģeopolitisko spriedzi, grūtības Covid-19 vakcinācijas procesā un gausu ES ekonomikas atlabšanas finansējuma apguvi.

Lietuva saņem pirmo gripas vakcīnas kravu

Lietuva aizvadītajā trešdienā saņēma pirmo gripas vakcīnas kravu, kopumā 100 000 vakcīnas devu, kas paredzētas gaidāmai gripas sezonai, pavēstīja Lietuvas Nacionālais veselības apdrošināšanas fonds. Gatavojoties 2021./2022.gada gripas sezonai, Lietuva par vairāk nekā 2,2 miljoniem eiro jau ir iepirkusi kopumā 257 000 četrvērtīgās vakcīnas devu, kas ir par nepilniem 5% vairāk nekā 2020.gadā. Otro gripas vakcīnas kravu Lietuvā plānots saņemt oktobra beigās.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Lietuvas sabiedrībā spriedzi rada migrācijas krīze, pandēmija un seksualitātes jautājums. Kā notiks izlāde?

Par kukuļa došanu tiesnesim aizdomās tur Kauņas advokātus

Divi Kauņas juristi un advokātu biroja darbinieks tiek turēti aizdomās par tiesneša uzpirkšanu, tā aizvadītajā trešdienā ziņoja Lietuvas Īpašais izmeklēšanas dienests. Saskaņā ar pirmstiesas izmeklēšanā noskaidroto, bijušī tiesnese un pašreizējā advokāte B.L. slepus plānojusi kopā ar citu Kauņas advokātu V.G., ka B.L., darbojoties saskaņoti ar viņas advokātu biroja darbinieku T.G., nodos nelikumīgu maksājumu Kauņas Rajona tiesas Kauņas palātas tiesnesim Rimantam Grigam (Rimantas Grigas).

Seima frakcijas paraksta izglītības politikas vienošanos

Seimā strādājošo frakciju pārstāvji trešdien, 1. septembrī, parakstīja izglītības politikas memorandu. Dokumentā ir izklāstītas 18 politiskas apņemšanās izglītības jomā, astoņi sasniedzami mērķi un trīs finanšu mērķi. Vienošanās paredz, ka līdz 2024. gada beigām skolotāju vidējā alga tiks paaugstināta līdz 130% no valsts vidējās algas, bet augstskolu pasniedzēju, zinātnieku un citu pētnieku alga – līdz vismaz 150% no valsts vidējās algas.

Tiesa noraida dziedātāja Kirkorova neielaišanas lēmuma pārsūdzību

Lietuvas Augstākā administratīvā tiesa aizvadītajā trešdienā noraidīja Krievijas estrādes zvaigznes Filipa Kirkorova apelācijas sūdzību pret Lietuvas Migrācijas pārvaldes lēmumu liegt viņam piecus gadus ieceļot Baltijas valstī. 14.jūnijā Viļņas Administratīvā apgabaltiesa noraidīja Kirkorova pirmo pārsūdzību un atstāja spēkā Migrācijas pārvaldes lēmumu.

Valdībā atbalstīts priekšlikums minimālās algas celšanai līdz 730 eiro

Valdība aizvadītajā trešdienā principiāli atbalstīja Lietuvas Sociālā nodrošinājuma un darba lietu ministrijas priekšlikumu no 2022.gada 1.janvāra paaugstināt valstī minimālo mēneša darba algu par 88 eiro līdz 730 eiro. Nozares ministre Monika Navickiene (Monika Navickienė) sacījusi valdībai, ka priekšlikums ir saskaņā ar Lietuvas Finanšu ministrijas atjauninātajām ekonomikas attīstības prognozēm. Ministru kabinets galīgo lēmumu pieņems oktobrī, pirms nākamā gada budžeta projekta nosūtīšanas apstiprināšanai parlamentā. Minimālā mēnešalga Lietuvā pēdējo reizi tika paaugstināta 2020.gada janvārī līdz 642 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Aizturētos migrantus septembrī pārvietos no teltīm uz telpām

Lietuvas varas iestādes līdz septembra beigām pārvietos 1 400 nelikumīgi ieceļojušos migrantus no teltīm robežposteņos un pašvaldības telpām uz citām, piemērotām telpām, tā ceturtdien, 2. septembrī, paziņoja Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite (Agnė Bilotaitė). Cilvēki ar vārīgu veselību tiks izmitināti Ruklas bēgļu uzņemšanas centrā un pagaidu hostelī Viļņas rajona Naujininkos, informēja ministre. Citi tiks izmitināti Medininkos un Ārzemnieku reģistrācijas centrā Pabradē, kas atrodas netālu no galvaspilsētas. Vīrieši, kuri ieceļojuši valstī bez ģimenēm un kuri tagad dzīvo telšu pilsētiņā Rudninku militārā poligona teritorijā, tiks pārvietoti uz bijušo ieslodzījuma vietu Kibartos.

Tiesa liek Luminor bankai mainīt Šveices franku aizdevumus un procentu likmes

Lietuvas Apelācijas tiesa aizvadītajā ceturtdienā noteica komercbankai Luminor pienākumu grozīt līgumus ar klientiem, kuri laika posmā līdz 2009.gadam ņēmuši aizņēmumus Šveices franku valūtā. Tiesa likusi bankai šos aizdevumus mainīt uz eiro valūtu pēc valūtu maiņas kursa, kāds bijis spēkā aizdevumu piešķiršanas brīdī, kā arī mainīt atsauces procentu likmi no CHF LIBOR uz EURIBOR.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas