bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 04.04.2020 | Vārda dienas: Ārvalda, Ārvaldis, Ārvalds, Herta, Valda
LithuaniaLietuva

Nedēļa Lietuvā: Rīcība vīrusa profilaksei, vētra nes postījumus, sadarbība CIP ieslodzījuma vietas izmeklēšanā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Lithuania, coronavirus, Baltic, emergency, ban, travel

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija koronavīrusa analīzes un piesardzības pasākumu ieviešana, kā arī transporta piesārņojuma iespēju apspriešana un Lietuvas piekrišana sadarboties ar izmeklēšanu par ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) iespējamām ieslodzījuma vietām.

Lietuvā pārbauda 45 koronavīrusa analīzes, jaunus saslimšanas gadījumus neatrod

Ceturtdien, 12.martā, Lietuvā tika veiktas 45 asins paraugu analīzes par iespējamu jaunā koronavīrusa infekciju, un tām visām rezultāti bijuši negatīvi, ziņoja Lietuvas Veselības ministrija. Skaitļi rāda, ka kopumā valstī ir veiktas 366 COVID-19 analīzes, un saslimšana ir konstatēta trijos gadījumos. Sasirgušie ir kāda sieviete Šauļos un divi iedzīvotāji Kauņā. Visi trīs ir bijuši ceļojumā uz Itālijas ziemeļiem un šobrīd tiek ārstēti slimnīcā. Lietuvā ir arī izsludināts ārkārtas stāvoklis saistībā ar COVID-19 iespējamu izplatību.

Uz divām nedēļām slēdz skolas

Lietuvā valdība noteikusi līdz 27.martam mācību iestāžu slēgšanu un aizliegumu rīkot sporta, kultūras un izklaides pasākumus. No 13. līdz 27.martam valstī ir aizliegti sporta, kultūras, atpūtas un izklaides pasākumi. Šādi pasākumi ārpus telpām ir atļauti, ja tajos nav iesaistīti vairāk kā 100 cilvēki. Profesionālā sporta sacensības bez skatītājiem ir atļautas. Ir aizliegti pasākumi, kas veltīti saslimšanas riska grupām – senioriem un cilvēkiem ar hroniskām elpceļu un citām saslimšanām.

Lietuvā liegts arī klātienē apmeklēt muzejus, teātrus, kinoteātrus, sporta zāles un naktsklubus.

Sākot no 13.marta, Lietuvas valdība ir noteikusi iedzīvotājiem obligātu prasību nedoties uz vīrusa izplatības skartām valstīm, ieskaitot Itāliju, Franciju, Vāciju, Spāniju, Ķīnu, Irānu, Dienvidkoreju, Singapūru un Japānu. Valdība ieteikusi pilsoņiem līdz 14.aprīlim izvairīties no jebkuras ārvalsts apmeklēšanas.

Viļņā ģenerālim un diviem virsniekiem nosaka karantīnu

Lietuvas Sauszemes spēku komandieris, brigādes ģenerālis Raimunds Vaikšnors (Raimundas Vaikšnoras) otrdien, 10.martā, tika sagaidīts Viļņas lidostā, kad atgriezās no brauciena uz Vāciju un tika nogādāts slimnīcā, lai viņam veiktu COVID-19 analīzes. Piesardzības pasākumi veikti pēc tam, kad ārzemju presē vēstīts, ka pozitīvas COVID-19 analīzes bijušas diviem virsniekiem, kuri savā valstī atgriezušies no militāra rakstura konferences, kas 5. un 6.martā notika Vīsbādenē, Vācijā.

Vētrā iet bojā sieviete, brāzmas rada postījumus

Piektdienas, 13.marta, rītā Lietuvas Ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 417 izsaukumus saistībā ar postījumiem, ko iepriekšējā naktī radījusi vētra. Ziņots, ka Ukmerges pilsētā vēja nesta jumta daļa nonāvējusi kādu sievieti. Visvairāk saņemto izsaukumu bijuši no Klaipēdas rajona. Mazāks izsaukumu skaits saņemts Viļņas, Paņevežas, Kauņas, Šauļu un Utenas rajonā.

Mirusi Vītauta Landsberģa dzīvesbiedre

Otrdien, 11.martā, 90 gadu vecumā mirusi Gražina Ručite-Landsberģiene (Gražina Ručytė-Landsbergienė), Lietuvas atjaunotās neatkarības pirmā vadītāja Vītauta Landsberģa kundze. Ručite-Landsberģiene dzimusi 1930.gadā Anīkščos un studējusi Lietuvas Konservatorijā, līdz 1949.gadā mācības pārtraukusi viņas izvešana uz Sibīriju. Atgriezusies Lietuvā, Ručite-Landsberģiene strādājusi par pasniedzēju Viļņas Pedagoģiskajā institūtā un Lietuvas Mūzikas akadēmijā. 1991.gadā viņa kļuva par Landsberģa Fonda vadītāju un 1993.gadā par Lietuvas pārstāvi ASV-Lietuvas Bāreņu aprūpes komitejā.

Apspriež iespējas samazināt transporta radīto piesārņojumu

Lietuva grasās nākamajā desmitgadē samazināt piesārņojumu, ko rada transports, un šīs jomas plašāku ietekmi uz vidi. Lietuvas valdība otrdien, 10.martā, apsprieda plānoto rīcību, kas naudas izteiksmē prasīs aptuveni 1,5 miljardus eiro lielu finansējumu. Enerģētikas ministrs Žigmants Vaičjūns (Žygimantas Vaičiūnas) iepazīstināja ministru kabinetu ar grozījumu projektu Likumam par elektroenerģiju no atjaunojamiem avotiem. Grozījumu nolūks ir panākt, lai līdz 2030.gadam valsts transporta jomā atjaunojami ir 15% izmantoto energoresursu.

Grieķijai sūtīs humāno palīdzību

Lietuvas valdība otrdien, 10.martā, pieņēma lēmumu piešķirt humāno palīdzību Grieķijai. Valdība to skaidroja ar atsaukšanos Grieķijas lūgumam sniegt humāno palīdzību un palīdzēt noregulēt bēgļu krīzes ietekmi Eiropā. Lietuva plāno uz Grieķiju nosūtīt teltis, gultas, guļammaisus, spilvenus un apavus kopumā 79 600 eiro vērtībā. Lietuvas valdība no valsts rezervēm šim mērķim nolēma piešķirt 50 000 eiro.

Prezidents ir pret NATO imitēšanu Eiropas aizsardzības sistēmā

Runas par atsevišķu ES aizsardzības sistēmu rada lielas bažas, un jaunas militāras sadarbības veidojums radītu apjumu, ja tas līdzinātos NATO, tā otrdien, 10.martā, norādīja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda). Prezidents Viļņā uzrunāja ārlietu ministrus, kuri bija sapulcējušies uz Bukarestes devītnieka formāta valstu tikšanos. 2018.gadā deviņas ES dalībvalstis atbalstīja Francijas priekšlikumu izveidot Eiropas aizsardzības grupu.

Nausēda kritizē Rietumus par pasivitāti attieksmē pret Krieviju

Krievija joprojām ir ilgtermiņa drauds NATO un Rietumu pasivitāte attieksmē pret Krievijas rīcību militārajā jomā tikai veicina šīs valsts agresiju, Nausēda sacījis minētajā sanāksmē Viļņā. Viņš arī vērsis uzmanību uz faktu, ka NATO klātbūtne tās austrumu flangā ir ļoti pieticīga, ja to samēro ar Krievijas agresīvi militāro pozu, sevišķi Kaļiņingradas apgabalā, kas robežojas ar Lietuvu.

Gatavi sadarboties ar tiesu CIP cietumu izmeklēšanā

Lietuva ir gatava sadarboties Starptautiskās Krimināltiesas izmeklēšanā par iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem slepenos ASV CIP cietumos, tā otrdien, 10.martā, pavēstīja Lietuvas Tieslietu ministrija un Ģenerālprokuratūra. Eiropas Cilvēktiesību tiesa 2018.gadā secināja, ka Lietuvā no 2005. līdz 2006.gadam darbojās slepens CIP cietums iespējama terorista turēšanai, un lika Lietuvai maksāt palestīnietim Abu Zubaidaham 130 000 eiro lielu kompensāciju. Starptautiskā Krimināltiesa Strasbūrā šobrīd izskata otru lietu pret Lietuvu, kuras pamatā ir Saūda Arābijas pilsoņa Mustafas al Havsavi sūdzība par viņa nelikumīgu turēšanu slepenā ASV cietumā Lietuvas teritorijā.

Lietuviešu ceļotājs Nigērijā mirst no malārijas

Kāds lietuviešu uzņēmējs un kaismīgs ceļotājs pagājušajā nedēļā Āfrikā ir miris no malārijas. Ar bīstamo slimību ir sasirdzis viens lietuviešu ceļotājs, un viņa veselības stāvoklis ir smags. Lietuviešu ceļotāju grupa devās uz Āfriku pirms vairākiem mēnešiem. Ceļojuma mērķis bija atzīmēt Lietuvas Neatkarības dienu, ko svin 11.martā.


Pievienot komentāru

Avots: Ventspils turpina sportot arī COVID-19 laikā. Politiķi melo par OC Ventspils darbību

Ja privātie sporta infrastruktūras turētāji ir savus infrastruktūras objektus slēgušas pilnībā, tad atrodas mūsu valstī gudrinieki, kuri turpina attiekties pret COVID-19 vieglprātīgi.

Ar COVID-19 inficējušies jau 40 veselības aprūpes darbinieki

Varianti, kā ārstniecības personas inficējušās, varētu būt dažādi, klāstīja Perevoščikovs, piebilstot, ka infekcijas avots varētu būt gan pacienti, gan arī kolēģi.

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies 1 792 iedzīvotāji

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies vēl 1 792 iedzīvotāji, tādējādi kopējais bezdarbnieku skaits valstī sasniedzis 63 319, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotie dati.

Igaunijā pašvaldībām gatavo 30 miljonu eiro atbalstu no papildbudžeta

Igaunijas valdība ir izstrādājusi valsts papildbudžetu. Tajā pašvaldībām krīzes ietekmes mazināšanai paredzēts piešķirt 30 miljonus eiro un vēl 100 miljoni eiro ieplānoti ekonomikas stimulēšanai.

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Latvijā mirusi 99 gadus veca pensionāre, kurai konstatēts COVID-19

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 493, pēdējā diennaktī nākot klāt 35 gadījumiem.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696, Igaunijā – 961

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

COVID-19 dēļ armiju iesaistīs arī patruļās uz robežas ar Baltkrieviju

No 30.marta, atsaucoties Valsts robežsardzes lūgumam, NBS iesaistījušies Latvijas-Krievijas robežas uzraudzībā.

ASV koronavīrusa upuru skaits pārsniedz 5 000, Itālijā – 12 400

Valstī ar pasaulē vislielāko COVID-19 saslimušo skaitu, ASV, nāves gadījumu skaits paātrinās un ir pārsniedzis 5 000. Itālijā, kas ir valsts ar pasaulē vislielāko slimības upuru skaitu, reģistrēti 12 430 mirušie no slimības komplikācijām, ziņo BBC un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!