Nedēļa Lietuvā: Robežas žogam paredz 102 milj. eiro, reformēs azartspēles, prezidents atstādina tiesnesi

Aizvadītajā nedēļā zīmīgākie notikumi ziņās bija Lietuvas valdības lēmums paredzēt 102 miljonus eiro robežas žoga izbūvei, prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) lēmums atstādināt tiesnesi uz aizdomu pamata par korupciju un Seima apstiprinājums azartspēļu nozares reformai.

ANO bažīga par migrantu neielaišanu, sadzīves apstākļiem Lietuvā

Pirmdien, 11.oktobrī, ANO augstā komisāra bēgļu jautājumos pārstāvis Baltijā un Ziemeļvalstīs Henriks M. Nordentofts (Henrik M. Nordentoft) norādījis, ka atzīst to ārkārtas nelikumīgās migrācijas situāciju, ar kādu saskaras Lietuva, taču vienlaikus paudis bažas par valsts likumdevēju atbildi uz izveidojušos situāciju. Nordentofts arī paudis bažas par apstākļiem, kādos Lietuva izmitina migrantus. Lietuvā līdz šim 2021.gadā, patvaļīgi šķērsojot robežu ar Baltkrieviju ir ieradušies vairāk nekā 4 100 migranti, lielākoties, Irākas pilsoņi.

Paredz lielu naudu robežas žogam

Lietuvas valsts budžetā 2022.gadam iekļauts vairāk nekā 102 miljonu eiro liels finansējums žoga izbūvei uz valsts robežas ar Baltkrieviju, tā aizvadītajā pirmdienā pavēstīja finanšu ministre Gintare Skaiste (Gintarė Skaistė). Lietuva jau ir sākusi gar šo robežu celt trīs metrus augstu žogu, kura paredzamās kopējās izmaksas plānotas 152 miljonu eiro apmērā. Lietuvai ir 679 kilometrus gara robeža ar Baltkrieviju, no kuras vairāk nekā 100 kilometri stiepjas pa upēm un ezeriem. Septembra beigās 111 kilometrus garu žoga posmu sāka celt valsts energokoncerna Espo-G meitasuzņēmums Tetas.

Aizsardzībai paredz finansējuma kāpumu līdz 2,05% no IKP

Lietuvas valdība nākamgad ierosinājusi palielināt valsts aizsardzības finansējumu par 128 miljoniem eiro, lai sasniegtu līmeni 2,05% no iekšzemes kopprodukta (IKP), aizvadītajā pirmdienā sacījusi finanšu ministre. Dzintate Skaiste norādījusi, ka piedāvātais finansējuma kāpums atbilst Lietuvas politisko partiju kopīgi noteiktajam, ka valsts aizsardzības nozares finansējums līdz 2030.gadam tiks pakāpeniski palielināts līdz 2,5% no IKP.

Prezidents aizdomās par korupciju atstādina tiesnesi

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda aizvadītajā nedēļā atstādinājis no amata tiesnesi Kauņas pilsētā Rimantu Grigu (Rimantas Grigas), kurš tiek turēts aizdomās par kukuļa pieņemšanu. Nausēda rīkojumu parakstīja pirmdien, pārmetot Grigam tiesneša profesijas diskreditēšanu, pēc tam, kad šo soli bija apstiprinājusi Lietuvas Tieslietu padome. Tiesībsargājošām iestādēm ir aizdomas, ka Grigs, iespējams, pieņēmis 2 000 eiro lielu kukuli apmaiņā par autovadītāja apliecības atņemšanas laika samazināšanu no 12 mēnešiem uz trim. Noziegums, iespējams, noticis, izskatot administratīvā pārkāpuma lietā iesniegtu pārsūdzību.

Bezdarbs sarūk līdz 11,3%

Lietuvā reģistrētais bezdarba līmenis 1.oktobrī bija 11,3%, kas ir par 0,9% zemāks nekā septembrī, tā trešdien, 13. oktobrī, paziņoja valsts Nodarbinātības dienests. Baltijas valstī 1.oktobrī bija 195 200 reģistrētie bezdarbnieki. Septembrī reģistrēti 25 200 jauni bezdarbnieki, kas ir par 3,7% vairāk nekā augustā, bet par 11,7% mazāk nekā 2020.gada septembrī. Lielākā daļa jaunreģistrēto bezdarbnieku iepriekš bijuši nodarbināti ražošanas jomā (10,1%), mazumtirdzniecībā (9,9%) un būvniecībā (6,2%).

Lasiet arī: BNN PĒTA | Lietuvas opozīcija un prezidents runā par veselības ministra demisiju pie 70% vakcinēto

Iekšlietu ministrija rosina nošķirt patvēruma meklētājus un migrantus

Lietuvas Iekšlietu ministrija trešdien, 13. oktobrī, ierosināja nošķirt patvēruma meklētājus un migrantus atbilstoši grozījumiem Likumā par ārvalstnieku tiesisko statusu, ko ministrija reģistrējusi trešdien. Likuma grozījumus ministrija plāno nodot izskatīšanai valdībā nākamnedēļ. Saskaņā ar spēkā esošo likuma redakciju patvēruma meklētājus var turēt apcietinājumā līdz sešiem mēnešiem kara, ārkārtēju apstākļu vai ārkārtas situācijas laikā, kamēr tiek izskatīts šo personu patvēruma pieprasījums. Ministrija uzskata, ka šādas izmaiņas likumā saīsinātu dokumentu izskatīšanas laiku no 148 līdz 81 dienai un lēmums par ārvalstnieku tiesisko statusu tiktu pieņemts ātrāk.

Tadžikistānai ziedos 60 000 vakcīnas devu

Lietuvas valdība aizvadītajā trešdienā lēma ziedot Tadžikistānai 60 000 ražotāja AstraZeneca Covid-19 vakcīnas devu. Lēmums pieņemts, atbildot uz Vidusāzijas valsts lūgumu palīdzēt. Lietuvas Veselības ministrijai valdībā piešķirti 30 000 eiro no valsts rezervēm, lai humānās palīdzības sūtījumu nogādātu Tadžikistānā. Lietuva līdz šim ziedojusi vairāk nekā 606 500 Covid-19 vakcīnas devas, liecina valsts statistikas pārvaldes dati.

Atbalstīta energoresursu cenu kāpuma kompensēšana

Cenšoties mazināt strauji augošo enerģijas resursu cenu ietekmi uz mājsaimniecību tēriņiem, Lietuvas valdība aizvadītajā trešdienā apstiprinājusi ieceri sadalīt 2021.gada elektroenerģijas un dabasgāzes cenu sadārdzinājumu piecu gadu garumā un uz pusgadu atlikt termiņu, līdz kuram jāizvēlas neatkarīgas elektrības piegādātājs. Valdības nolemtais vēl jāapstiprina Seimā.

Lietuviešu eiroparlamentārieti ieceļ par EP frakcijas priekšsēdētāja vietnieci

Lietuvas pārstāve Eiropas Parlamentā (EP) Rasa Juknevičiene (Rasa Juknevičienė) no konservatīvās Tēvzemes savienības-Lietuvas Kristīgiem demokrātiem aizvadītajā nedēļā ievēlēta par Eiropas Tautas partiju grupas priekšsēdētāja vietnieci. Pirmoreiz kāds lietuviešu EP deputāts ir ieņems šādu amatu šajā frakcijā, medijiem sacījis Juknevičienes pārstāvis. Eiroparlamentāriete bijusi viena no pieciem kandidātiem, kuri saņēmuši visvairāk balsu 11 kandidātu konkurencē.

Viļņā viesojas Ungārijas parlamenta spīkers

Ceturtdien, 14.oktobrī, Viļņu apmeklējis Ungārijas Nacionālās sapulces priekšsēdētājs Lāslo Kevērs (László Kövér). Amatpersona tikās ar savu Lietuvas kolēģi Viktoriju Čmilīti-Nīlsenu (Viktorija Čmilytė-Nielsen), prezidentu Gitanu Nausēdu un iekšlietu ministri Angri Bilotaiti (Agnė Bilotaitė). Abu parlamentu priekšsēdētāji pārrunājuši divpusējās un daudzpusējās sadarbības jautājumus.

Oktobrī atvērs Palangas lidostu

Oktobra otrajā pusē satiksmei tiks atvērta kūrortpilsētas Palangas lidosta, kas bijusi slēgta kopš septembra sākuma, pavēstījis Lietuvas lidostu pārvaldības uzņēmums Lietuvos Oro Uostai. Lidostas modernizācijas darbus par 16,5 miljoniem eiro veikuši latviešu būvnieki A.C.B..

Azartspēļu nozare tiks reformēta

Lietuvas Seims aizvadītajā ceturtdienā pieņēmis grozījumus Azartspēļu likumā ar 94 deputātu atbalstu no kopskaitā 141. Grozījumu mērķis ir no 2022.gada īstenot reformu azartspēļu jomā, uzņēmumiem ieviešot vienreizēju licences maksājumu un dažādas akciju kapitāla prasības, kā arī liedzot attālinātiem azartspēļu rīkotājiem darboties fiziskā ķēdē.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas