Nedēļa Lietuvā: Saredz cilvēktiesību stāvokļa pasliktināšanos, Covid-19 upuru skaits pārsniedz 4 000, Seimā rosina partnerattiecību likumu

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā galvenie notikumi ziņās bija ar Covid-19 izraisītām veselības komplikācijām saistīto nāves gadījumu skaita kāpums virs 4 000, ievērojamas rakstnieces skeptisks skatījums uz cilvēktiesību stāvokli Lietuvā un Polijā, kā arī plašs ugunsgrēks Klaipēdas kokapstrādes rūpnīcā.

Lietuva novēro robežpārkāpēju skaita pieaugumu uz Baltkrievijas robežas

Lietuva pirmdien, 3.maijā, pavēstīja, ka šogad ir novērojusi nelikumīgu robežšķērsošanas gadījumu skaita pieaugumu uz valsts robežas ar Baltkrieviju. Tas novērots kopš 2020.gada augusta, kad Baltkrievijā notika pretrunīgi vērtētas prezidenta vēlēšanas, kas noveda pie Minskas-Viļņas politisko attiecību pasliktināšanās. 2021.gada pirmajā ceturksnī Lietuvā neatļautā veidā centās iekļūt 90 ārvalstnieki, kas, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, bijis straujš kāpums par 85 robežpārkāpējiem, liecina Lietuvas Valsts robežsardzes dati. Vairums ārvalstnieku, kuri mēģinājuši iekļūt Lietuvā nelikumīgā veidā, bijuši Irākas pilsoņi. To skaits no minētajiem 85 cilvēkiem bijis 59. Salīdzinājumam – 2020.gada pirmajā ceturksnī nelikumīgi iekļūt valstī nemēģināja neviens Irākas pilsonis.

Sabaļauskaite saskata cilvēktiesību situācijas pasliktināšanos

Lietuviešu rakstniece Kristīna Sabaļauskaite (Kristina Sabaliauskaitė), kura ir pazīstama kā vēstures romānu sērijas Silva Rerum autore, aizvadītajā pirmdienā saņēma Divu nāciju balvu, ko kopīgi piešķir Lietuva un Polija. Savā uzrunā saistībā ar balvas saņemšanu rakstniece aicinājusi mūsdienu Poliju un Lietuvu ievērot kādreizējās Polijas-Lietuvas Ūnijas 1791.gada 3.maija Konstitūcijas vērtības. Viņa norādījusi, ka valstu starptautiskai reputācijai ir būtiski kaitējušas aktuālas problēmas ar cilvēktiesību ievērošanu, jo sevišķi attiecībā uz seksuālo minoritāšu tiesībām un sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni. Lietuva un Polija 3.maijā atzīmēja 230.gadadienu, kopš kādreizējā kopvalsts vienojās par minēto vēsturisko pamatlikumu.

Ugunsgrēks Klaipēdas kokapstrādes rūpnīcā

Ugunsdzēsējiem izdevies nodzēst lielu ugunsgrēku skaidu plākšņu ražotnē ostas pilsētā Klaipēdā. Aizvadītajā pirmdienā ugunsdzēsēji un glābēji saņēma izsaukumu uz rūpnīcu Klaipėdos Mediena, kur noticis sprādziens un tam sekojis ugunsgrēks. Pēc sprādziena sagruvis bioloģiskās attīrīšanas iekārtu cehs. No degošās ēkas tikuši evakuēti 28 cilvēki. Astoņi cilvēki nogādāti slimnīcā, un pieci no tiem ievietoti intensīvās terapijas nodaļā. Klaipėdos Mediena ietilpst uzņēmumu grupā Vakarų Medienos Grupė, kas ir viena lielākajām koksnes pārstrādes un mēbeļu ražošanas apvienībām Baltijas valstīs.

Lasiet arī: Viļņā aicina vakcinēties no 35 gadiem

Papildpensija vientuļiem pensionāriem tiks ieviesta jūlijā

Gaidāms, ka papildu pensijas maksājumu personām, kuras ir sasniegušas pensijas vecumu un dzīvo vienas, Lietuvā sāks maksāt jūlijā, tā otrdien, 4.maijā, pavēstīja Lietuvas Sociālā nodrošinājuma un darba lietu ministre Monika Navickiene (Monika Navickienė). Viņa piebildusi, ka vientuļā pensionāra pensija 2022.gadā tiks paaugstināta. Jaunais ikmēneša pabalsts nomainīs pašreizējo atraitnes un atraitņa pensiju, ko šobrīd valstī saņem 210 000 cilvēku un kuras apmērs ir 28 eiro. Lietuvas Sociālā nodrošinājuma un darba lietu ministrijas dati liecina, ka vientuļā pensionāra pensija valstī pienāksies vairāk nekā 400 000 iedzīvotāju.

SEB banka paaugstina Lietuvas IKP prognozi 2021.gadam

Lietuvas banka SEB Bankas aizvadītajā otrdienā nāca klajā ar uzlabotu Lietuvas iekšzemes kopprodukta (IKP) prognozi. 2021.gada janvārī bankas ekonomisti Lietuvai šogad prognozēja ekonomisko izaugsmi 1,8% apmērā, tomēr tagad tie sagaida, ka IKP gadā augs par 4,6%. SEB Bankas pazeminājusi IKP izaugsmes prognozi 2022.gadam, ko tās ekonomisti iepriekš paredzēja 4,6% apmērā, bet maijā lēš 3,8% apmērā. Izmaiņas 2021.gada Lietuvas IKP prognozē, bankas ekonomisti skaidro ar gaidāmām izmaiņām iedzīvotāju privātā patēriņa jomā, kas, SEB Bankas ieskatā, šogad piedzīvos izaugsmi 3,2% apmērā, un ne vairs 2,6%, ka bankas ekonomisti paredzēja janvārī.

Liberāļi nāk klajā ar dzimumneitrālu partnerattiecību likumprojektu bez adopcijas atļaušanas

Trešdien, 5.maijā, grupa liberālu Seima deputātu nākuši klajā ar likumprojektu par dzimumneitrālu partnerattiecību regulējuma ieviešanu Lietuvā, neparedzot pāriem, kuri reģistrētu savas partnerattiecības, tiesības adoptēt bērnus. Cita starpā partnerattiecības būtu iespējams oficiāli reģistrēt Lietuvas Civilstāvokļa aktu reģistrācijas birojā un uz šī pamata arī mainīt uzvārdu vai pieņemt partneru kopīgu uzvārdu. Šķirt partnerattiecības būtu vienkāršāk nekā izbeigt laulību. Ja partnerattiecībās nebūtu iesaistīti bērni, tad tās varētu šķirt notārs. Likumprojektā partneriem nav paredzētas tiesības adoptēt bērnus.

Lietuvā atklāj Brazīlijas koronavīrusa paveidu

Lietuvā ir konstatēts pirmais vīrusa SARS-CoV-2 Brazīlijas paveids, tā aizvadītajā trešdienā paziņoja valsts Nacionālā sabiedriskās veselības novērojumu laboratorija.

Vācu liftu ražotājs atver ražotni Šauļos

Lietuvas ziemeļu pilsētā Šauļos aizvadītajā trešdienā ražotni atvēris Vācijas uzņēmums Baer Cargolift, kas ir viens no lielākajiem kravas liftu ražotājiem Eiropā. Ražošanas cehu izveidē ieguldīti desmit miljoni eiro, un ražotnē būs darbs līdz simtam darbinieku. Saskaņā ar uzņēmuma pausto šī ir Baer Cargolift pirmā filiāle ārvalstīs. Uzņēmums prognozē, ka Šauļu ražotnes gada apgrozījums līdz 2022.gada beigām sasniegs septiņus miljonus eiro, bet līdz 2025.gadam – 20 miljonus eiro.

Centrālā banka ieguldījusi 180 miljonus eiro Ķīnas vērtspapīros

Lietuvas Banka aizvadītajā nedēļā pavēstījusi, ka 2020.gadā ieguldījusi 180 miljonus eiro Ķīnas vērtspapīros, savukārt 2021.gadā tā plāno pastiprināt ieguldījumus Kanādas un Lielbritānijas vērtspapīros, neuzņemoties valūtas riskus. Jons Kanapecks (Jonas Kanapeckas), kurš ir Lietuvas Bankas Banku pakalpojumu daļas direktors, skaidrojis, ka ieguldījumi Ķīnā veido mazu daļu no centrālās bankas investīciju portfeļa.

Premjerministre: Ierobežojumi iestiepsies vasarā

Valstī pieaugot pret Covid-19 vakcinēto iedzīvotāju skaitam, turpināsies karantīnas ierobežojumu mīkstināšana, taču daļa ierobežojumu paliks spēkā arī vasarā, tā aizvadītajā trešdienā norādījusi Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte (Ingrida Simonyte). Lietuvas 14 dienu inficēšanās gadījumu rādītājs šobrīd ir 575 uz 100 000 iedzīvotāju, un katru dienu valstī tiek atklāti aptuveni 1 000 jaunu inficēšanās gadījumu.

Koronavīrusa upuru skaits sasniedz 4 000

Lietuvā oficiāli reģistrētais skaits, cik iedzīvotāju valstī kopš pandēmijas sākuma miruši no Covid-19 izraisītām veselības komplikācijām, ir pārsniedzis 4 000. Pēdējie dati no Lietuvas piektdien, 7.maijā, liecināja par 255 384 Lietuvas iedzīvotājiem, kuri kopš vīrusa izplatīšanās saslimuši ar jauno koronavīrusu, nākot klāt 1 244 inficētajiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas