Nedēļa Lietuvā: Seimā opozīcija «saķeras» ar koalīcijas partijām, ministrija aicina apturēt Krievijas dalību Pasaules Bankā

Aizvadītajā nedēļā galvenie notikumi Lietuvas ziņās bija Seima strīdi starp opozīcijas un valdības partijām, Finanšu Ministrijas aicinājums apturēt Krievijas dalību Pasaules Bankā un ārlietu ministra lūgums Japānai palīdzēt panākt Ukrainas Odesas ostas blokādes atcelšanu.

Uz Baltkrievijas robežas atraidīti 1 892 robežpārkāpēji

Lietuvas robežsargi ceturtdien, 9.jūnijā, lieguši valstī iekļūt sešiem migrantiem, kuri mēģinājuši nelikumīgi ieceļot valstī no Baltkrievijas, paziņojis Lietuvas Valsts robežsardzes dienests (LVRD). Dienu iepriekš no robežas atraidīti 11 migranti. Nedēļas sākumā robežpārkāpēji pie Lietuvas-Baltkrievijas robežas nav manīti. 2022.gadā nelikumīgi iekļūt Lietuvā no Baltkrievijas robežšķērsošanai neparedzētās vietās liegts kopumā 1 892 cilvēkiem.

Opozīcijas-koalīcijas strīds Seimā

Lietuvas opozīcijas partijas sagaida, ka tiks izveidota sarunu grupa, lai atrisinātu strīdu starp Seima opozīcijas un koalīcijas deputātiem, tā piektdien, 10.jūnijā, radio kanālam Žinių Radijas sacīja opozīcijas deputāts Andrjus Mazurons (Andrius Mazuronis) no Darba partijas frakcijas. Nesaskaņas starp valdošajām partijām un opozīciju izcēlās pēc tam, kad Seimā otrdien, 7.jūnijā, pēc opozīcijas pieprasījuma notika debates par paskaidrojumu lūgšanu zemkopības ministram. Likumdevējiem atlika tikai nobalsot par to, vai pieņemt ministra atbildes, un opozīcija lūdza pārtraukumu līdz nākamajai parlamenta sēdei, cerot līdz ceturtdienas, 9.jūnija, balsojumam mainīt politisko spēku samēru. Valdošā koalīcija tomēr lēma citādi. Trešdienas, 8.jūnija, rītā tā sasauca neplānotu sēdi, lai pieņēmtu zemkopības ministra atbildes. Protestējot pret to, opozīcija neieradās uz Seima trešdienas sēdi un sarīkoja atsevišķu sēdi ceturtdien, 9.jūnijā.

Finanšu tehnoloģiju sektorā ienāk izraēliešu UNIPaaS

Izraēlas finanšu tehnoloģiju uzņēmums UNIPaaS piektdien, 10.jūnijā, paziņojis, ka Lietuvā izveidojis filiāli UNIPaaS Financial Services Europe. Uzņēmums reģistrēts Viļņā 1.jūnijā, un tā izpilddirektors paziņojis, ka gaida Lietuvas Centrālās bankas licenci finanšu pakalpojumu sniegšanai, lai sīkāk iepazīstinātu ar saviem plāniem Lietuvā pēc licences saņemšanas. UNIPaaS, kas dibināta 2020.gadā, savā tīmekļa vietnē raksta, ka tai ir biroji ASV un Apvienotajā Karalistē, un drīzumā būs arī Nīderlandē. Uzņēmuma pakalpojumi ir paredzēti tam, lai vienkāršotu uzņēmumu savstarpējos norēķinus digitālajos tirgos.

Vēlas apturēt Krievijas dalību Pasaules Bankā

Lietuvas finanšu ministre Gintare Skaiste (Gintare Skaistė) aizvadītajā ceturtdienā, 9.jūnijā, aicināja apturēt dalību Pasaules Bankā Krievijai kā valstij, kas pārkāpj fundamentālus, vērtībās balstītus principus, kā arī aicināja nepiekāpties Krievijas šantāžai saistībā ar pasaulē draudošo pārtikas krīzi. Krievija cenšas mainīt skatījumu uz savu rīcību un likt starptautiskajai sabiedrībai apšaubīt esošo sankciju lietderību, sacījusi ministre. Karš ir izgaismojis dažas viedokļu atšķirības starp Pasaules Bankas loceklēm un sarežģī stratēģisku lēmumu pieņemšanu par palīdzību Ukrainai, vērtējusi Skaiste, uzsverot, ka ir nepieciešama vienota rīcība un izceļot pārtikas krīzes patiesos cēloņus.

Top stingrāks regulējums kriptovalūtu biznesam

Lietuvas valdība aizvadītajā trešdienā apstiprināja stingrāku kriptovalūtu sektora regulējumu, reaģējot uz augošu virtuālo valūtu uzņēmumu skaitu, kuri pārcēlušies uz Lietuvu. Finanšu ministre Gintare Skaiste sacījusi Lietuvas Ministru kabinetā, ka daudzi uzņēmumi pārcēlušies uz Lietuvu no Igaunijas saistībā ar nozares stingrāku regulējumu Igaunijā. Citējot pieejamos datus, ministre sacījusi, ka Lietuvā 2021.gadā ir nodibināti 188 virtuālās valūtas pakalpojumu sniedzēju uzņēmumi, salīdzinot ar astoņiem šādiem jaunuzņēmiem 2020.gadā. Lietuvas centrālās bankas valdes loceklis Simons Krēpšta (Simonas Krėpšta) arī norādījis, ka, ņemot vērā riskus, nepieciešami tiesību aktu grozījumi, kas saistīti ar kriptovalūtu nozari.

Lietuvas gada inflācija maijā sasniedz 18,9%

Lietuvas gada inflācija maijā sasniegusi 18,9%, tā aizvadītajā trešdienā ziņoja Lietuvas Statistikas pārvalde, norādot, ka vidējā gada inflācija Lietuvā mēnesi iepriekš bijusi 10,5%. Gada inflāciju galvenokārt ietekmējis cenu kāpums degvielai un eļļām, apkurei, pienam un piena produktiem, cietajam kurināmajam, maizei un graudaugu produktiem, gaļai un gaļas izstrādājumiem, gāzei, ēdināšanas pakalpojumiem, transportlīdzekļu apkopes un remonta pakalpojumiem, kā arī elektrībai un dārzeņiem. Patēriņa preču cenas gada laikā augušas par 22%, bet pakalpojumiem – par 11,5%.

Lasiet arī: Gada inflācijas prognoze Latvijā – 14,8% apmērā

212 jaunu kovida gadījumi, viens mirušais

Aizvadītajā otrdienā Lietuvā reģistrēti 212 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi un viens nāves gadījums no kovida, paziņojusi Lietuvas Statistikas pārvalde. Aptuveni 184 no jaunajiem inficēšanās gadījumiem bijuši tā saukti primārie un 28 – sekundārie. Vairāk nekā miljonam cilvēku Lietuvā vismaz vienu reizi ir bijušas pozitīvas koronavīrusa SARS-CoV-2 analīzes. Aptuveni 69,8% Lietuvas iedzīvotāju līdz šim ir saņēmuši vismaz vienu koronavīrusa vakcīnu.

Landsberģis vēršas pie Japānas par Odesas ostas atvēršanu

Lietuvas ārlietu ministrs Gabrielis Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) aizvadītajā pirmdienā, 6.jūnijā, Tokijā lūdzis Japānas valdības palīdzību, lai tiktu izveidota valstu grupa, kas nodrošinātu, ka no Odesas ostas, no kuras šobrīd kuģu kustību nepieļauj Krievijas karakuģi un mīnas, varētu sākt izvest Ukrainas labību drošos apstākļos. Landsberģis aicinājis Japānas pārstāvjus aktualizēt jautājumu par Odesas ostas blokādes atcelšanu rūpnieciski attīstīto valstu G7 sanāksmēs, lai palīdzētu rast ātrus un efektīvus ceļus, kā pasaules pārtikas tirgū nodrošināt Ukrainas labības klātbūtni. Odesa ir vitāli svarīga osta, jo īpaši graudu eksportam, un tās blokādes turpināšana var izraisīt pārtikas izejvielu nepietiekamību Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas valstīs, un ietekmēt arī citus pārtikas tirgus.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas