Nedēļa Lietuvā: Seims gatavs atsākt darbu, eksprezidentu attaisno, nepārtikas veikaliem ļauj atvērt durvis

Seima sēžu zāle

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija likumdevēju plāni atsākt darbu, valdības atļauja nepārtikas mazumtirgotājiem un remontdarbnīcām atkal atvērt durvis, kā arī Lietuvas eksprezidenta Rolanda Paksa (Rolandas Paksas) attaisnošana apsūdzībā par tirgošanos ar ietekmi.

Seims atsāks normālu darbu

Lietuvas Seims ir nolēmis atsākt iepriekšējo darbību pēc tam, kad valstī spēkā esošās karantīnas dēļ tā sēdes nenotika. Nākamās Seima sēdes ir plānotas aprīļa pēdējās divās nedēļās, tā ceturtdien, 16.aprīlī, paziņoja Lietuvas likumdevēju iestādes priekšsēdētāja vietniece Rima Maškiene (Rima Baškienė). Dienu iepriekš pie Seima spīkera Viktora Pranckieša (Viktoras Pranckietis) un citiem prezidija locekļiem vērsās opozīcijas partijas Tēvzemes savienība – Lietuvas Kristīgie demokrāti līderis Gabrieliuss Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) ar aicinājumu atļaut parlamentam veikt ierasto darbu, jo, viņaprāt, kopš karantīnas ieviešanas valstī cietusi arī demokrātija tādēļ, ka tautas priekšstāvji bijuši faktiski izolēti no lemšanas pienākumiem.

Viļņā atver kinoteātri skatītājiem automašīnās

Viļņā piektdien, 17.aprīlī, koronavīrusa drošības ierobežojumu apstākļos darbu sācis kinoteātris skatītājiem automašīnās. Ievērojot veselības ministra Aurēlija Verīgas (Aurelijus Veryga) norādes, skatītāji drīkstēs doties uz kino ar nosacījumu, ka seansa laikā tie uzturas automašīnās un visiem logiem jābūt aizvērtā stāvoklī. Automašīnā drīkstēs atrasties ne vairāk kā divi cilvēki un biļetes uz kinoseansiem būs pieejamas tikai tiešsaistē. Pirmo karantīnas laika kino rīko uzņēmēji ZMONES Cinema Drive-in, un tas notiks izstāžu centra Litexpo autostāvvietā, kur vienlaicīgi var novietot 180 automašīnas.

Premjerministrs paredz elektrības un gāzes cenu kritumu mājsaimniecībām

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) aizvadītajā nedēļā prognozēja, ka, sākot no jūlija, Lietuvas mājsaimniecībām saruks elektrības un dabasgāzes cenas par 10 līdz 15%. Ierakstā savā sociālā tīkla Facebook lapā, valdības vadītājs rakstīja, ka uzskata, ka no 1.jūlija standarta elektroenerģijas tarifs saruks par vismaz 10% un dabasgāzes cenai būtu jāsarūk par vismaz 15%. Šādus tarifu samazinājums plāno Lietuvas valdība, lai mazinātu jaunā koronavīrusa krīzes radīto negatīvo iespaidu, kā arī lai pielāgotos esošajām tendencēm elektrības un gāzes tirgū.

Lietuva importējusi vairāk sašķidrinātās dabasgāzes nekā pirkusi no Gazprom

2020.gada pirmajā ceturksnī no Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes termināļa nākušas trīs ceturtdaļas gāzes, kas pārvadīta Lietuvas gāzes tīklos. Šī ir pirmā reize, kad ziemas periodā sašķidrinātā dabasgāze valstī izkonkurējusi gāzi, ko pa cauruļvadiem piegādā Krievijas valsts kontrolētais energokoncerns Gazprom, tā ceturtdien, pavēstīja Lietuvas gāzes pārvades tīklu uzņēmums Amber Grid.

Lietuvā izolēs mazpilsētu lokāla COVID-19 uzliesmojuma dēļ

Lietuvas valdība lēmusi norobežot no ārpasaules Nemenčines mazpilsētu Viļņas tuvumā, jo tajā satraucošā ātrumā izplatījies jaunais koronavīruss, tā trešdien, 15.aprīlī, paziņojis Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis).

«Tur situācija ir diezgan draudīga un bīstama,» sociālajā tīklā Facebook norādījis Skvernelis, ziņo raidorganizācija LRT.

«Tikai tiem, kuri dzīvo un strādā Nemenčinē, būs atļauts iekļūt, citādi – tikai ar īpašu Nacionālā Veselības centra atļauju.»

Visā Lietuvā jau aptuveni mēnesi ir spēkā karantīna ar pārvietošanās, pulcēšanās un uzņēmējdarbības ierobežojumiem. Premjerministrs skaidrojis, ka izolēt pilsētu ar aptuveni 5 000 iedzīvotājiem, kura atrodas ap 20 kilometru attālumā no Viļņas, vajadzīgs, lai apturētu COVID-19 izplatību.

Nemenčine par vīrusa izplatības perēkli kļuva aizvadītajā nedēļas nogalē, kad vietējā apģērbu rūpnīcā Vilnika, bīstamā slimība tika konstatēta 19 cilvēkiem. To tiem seši ir ievietoti slimnīcā. Rūpnīca šobrīd ir slēgta un visi tās darbinieki tiks pārbaudīti pret COVID-19.

Raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1163602/lithuanian-town-to-be-put-under-lockdown-to-contain-coronavirus

Izveido valdības komisiju elektrotīklu salāgošanai

Lietuvas valdība trešdien, 15.aprīlī, ir izveidojusi īpašu komisiju, kurai uzdots eletrotīklu pielāgošanas projektā nodrošināt tā koordināciju augstākajā izpildvaras līmenī. Komisiju vadīs premjerministrs un tajā darbosies arī enerģētikas, vides, finanšu, ārlietu un zemkopības ministrs, kā arī uzņēmumu Litgrid un EPSO-G vadības pārstāvji. 2019.gada augustā Lietuvas valdība apstiprināja sarakstu ar 14 sinronizācijas projektiem, kuriem piešķirts valsts nozīmes projektu statuss.

Eksprezidentu Paksu attaisno par tirgošanos ar ietekmi

Tiesa Viļņā trešdien, 15.aprīlī, atzina Lietuvas bijušo prezidentu Rolandu Paksu un mediju grupas Lietuvos Rytas izpilddirektoru Gedvidu Vainausku (Gedvydas Vainauskas) par nevainīgu apsūdzībā par tirgošanos ar ietekmi. Prokurori bija lūguši piespriest Paksam un Vainauskam nosacītu cietumsodu. Saskaņā ar apsūdzību 2015.gadā Pakss, kurš tolaik bija partijas Kārtība un taisnīgums priekšsēdētājs, iespējams, piekritis pieņemt 15 000 eiro lielu kukuli no Vainauska apmaiņā pret spiediena izdarīšanu uz būvinspektoriem, lai tie atļauj Prieņu pilsētā atvērt jaunu mazumtridzniecības veikalu Norfa. Vainausks tiesā skaidrojis, ka viņš tolaik veicis žurnālistikas pētījumu, savukārt Paksa vērtējumā lietas mērķis bijis izstumt viņu no politikas.

Valdība ļaut atvērt atsevišķus nepārtikas veikalus un darbnīcas

Lietuvas valdība pēc mēnesi ilga slēgšanas perioda, aizvadītajā nedēļā atļāva atvērt apmeklētājiem vairāku veidu uzņēmumus, tostarp nepārtikas mazumtirgotājus, izņemot tos, kur atrodas lielveikalos un mazas remontdarbnīcas, kurās var ieiet no ielas. Ekonomikas un inovāciju ministra vietnieks Mariuss Skuodis (Marius Skuodis) paskaidroja, ka koronavīrusa ierobežojumu atcelšanas pirmajā posmā nebūs iespējams atvērt skaistumkopšanas salonus, ielas kafejnīcas un sporta klubus, taču valdība plāno, ka, iespējams, tie varēs atsākt darbu jūnija sākumā.

Norvēģu uzņēmumam uztic enerģētikas attīstības plāna izstrādi

Norvēģijas konsultāciju uzņēmumam DNV GL uzticēts izstrādāt pētījumu par Lietuvas elektroenerģijas nozares attīstību, tā otrdien, 14.aprīlī, pavēstīja Lietuvas elektrotīklu uzņēmums Litgrid. Norvēģu uzņēmums uzvarēja 2019.gada decembrī izsludinātajā konkursā, un pēcāk Ligrid ar to parakstīja līgumu par pakalpojumiem 120 000 eiro vērtībā. Gaidāms, ka līdz 2020.gada beigām DNV GL izstrādās Lietuvas enerģētikas sektora attīstības plānu no 2020. līdz 2050.gadam.

Prezidents: Drošības dienesta direktora palikšana ir uzticības zīme

Lietuvas Valsts Drošības departamenta (LVDD) vadītāja iecelšana uz otro amata termiņu liecina par lielu uzticēšanos viņam, otrdien norādīja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda). Prezidents aizvadītājā nedēļā pieņēma LVDD vadītāja Darija Jauniška (Darius Jauniškis) amata zvērestu. Nausēda uzteica Jauniškas lomu spiegu apmaiņā, kad 2019.gada novembrī divi Lietuvā notiesāti Krievijas spiegi tika apmainīti pret diviem Lietuvas un vienu Norvēģijas pilsoni. Aizvadītajā nedēļā Seims atbalstīja Jauniškas iecelšanu LVDD direktora amatā uz otro amata termiņu.

Pienāk Ķīnas pasta vilciens

Lieldienu brīvdienās Lietuvu sasniedza vilciens no Ķīnas ar pasta paciņu sūtījumiem, kuru adresāti atrodas 30 Eiropas valstīs, tā otrdien, 14.aprīlī, paziņoja pasta uzņēmums Lietuvos Paštas. Līdz šim pasta paciņas no Ķīnas uz Eiropu lielākoties tika sūtītas ar kravas lidmašīnām.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas