Nedēļa Lietuvā: Šimonīte aicina nevērsties pret krievvalodīgiem, atbalsts Ukrainai, Vācijas prezidenta vizīte

Pagājušajā nedēļā galvenie notikumi Lietuvas ziņās bija premjerministres Ingrīdas Šimonītes (Ingrida Šimonytė) aicinājums saglabāt cieņpilnas attiecības ar krievvalodīgajiem, valdības lēmums sniegt medicīnisku atbalstu Ukrainai un Vācijas prezidenta vizīte Lietuvā.

Četri miljoni eiro medicīnas atbalstam Ukrainai

Lietuvas valdība pirmdien, 28.februārī, apstiprinājusi medicīnisko palīdzību Ukrainai četru miljonu eiro apmērā, lai atbalstītu valsti tās cīņā pret Krievijas iebrukumu. Atbalsts tiks sniegts no valsts rezervēm un Lietuvas Veselības ministrijas rezervēm. Sūtījumā Ukrainai būs sejas maskas, ķirurģiskie komplekti, pārsēji, ķirurģiskie halāti, dažādi komplekti asiņošanas apturēšanai un kaulu lūzumu un apdeguma brūču ārstēšanai, kā arī dažādi citi medikamenti. Lietuvas Satiksmes ministrija organizē šī sūtījuma transportēšanu uz Ukrainu ar 30 kravas automašīnām.

Ekonomists pārliecināts par ES centienu iedarbīgumu

Kad ES pagājušajā nedēļas nogalē paziņoja par jaunām plaša mēroga sankcijām pret Krieviju saistībā ar tās iebrukumu Ukrainā, lietuviešu ekonomists Žigimants Maurics (Žygimantas Mauricas) nāca klajā ar vērtējumu, ka nākamo nedēļu laikā ierobežojumi varētu novest Krieviju finansiāla sabrukuma priekšā. Pēc viņa teiktā, pamatojoties uz bijušā Igaunijas armijas komandiera aplēsēm, viena kara diena Ukrainā Krievijai izmaksā aptuveni 20 miljardus ASV dolāru (18 miljardus eiro). Attiecīgi, kā uzskata ekonomists, šāda militāra kampaņa varētu ilgt ne vairāk kā mēnesi, jo Krievijas kopējais gada budžets ir aptuveni 600 miljardi ASV dolāru (542 miljardi eiro), un valsts nacionālajā sociālā nodrošinājuma fondā ir vēl aptuveni 180 miljardi ASV dolāru (163 miljardi eiro). Pēc mēneša Krievija varēt būt spiesta drukāt rubļus ar vērtību, piemēram, 1 000 rubļi par vienu eiro, lēsis Maurics.

Gāzes vadu ar Poliju iedarbinās 1.maijā

Jaunais Lietuvas-Polijas gāzes tīklu starpsavienojums tiks iedarbināts 1.maijā, tā aizvadītajā nedēļā pavēstīja abu valstu gāzes tīklu uzņēmumi Amber Grid un Gaz-System. Gāzes vada būvniecība ir gandrīz pabeigta, norādījuši uzņēmumi. No 1.maija līdz 30.septembrim regulārā jauda energoresursa tranzītam no Polijas uz Lietuvu plānota 230 000 m3/stundā jeb 2,6 GWh, kas gadā būtu divi miljardi m3 jeb 22,5 TWh.

508 km garais GIPL gāzesvads savienos Lietuvu, pārējās Baltijas valstis un Somijas gāzes tirgu ar ES. Cauruļvads stiepjas 165 km garumā Lietuvā un 343 km garumā Polijā.

Lietuva aizliedz vēl divus Krievijas TV kanālus

Lietuvas Radio un televīzijas komisija otrdien, 1.martā, aizliedza valstī retranslēt vēl divus krievu valodā raidošos televīzijas kanālus saistībā ar karadarbības attaisnošanu. Nolemts aizliegt kanālu MIR24 un RBK-TV retranslāciju valstī uz pieciem gadiem, informējusi komisija. Pagājušajā nedēļā mediju uzraudzības iestāde uz pieciem gadiem apturējusi telekanālu RTR Planeta, Rossija 24, NTV Mir un Belarus 24 retranslāciju un uz trīs gadiem – telekanālu PBK un TVCi retranslāciju. ES svētdien, 27.februārī, paziņoja par stingrām, jaunām sankcijām pret Krieviju saistībā ar tās iebrukumu Ukrainā, slēdzot ES gaisa telpu Krievijas lidmašīnām un aizliedzot Krievijas valsts mediju pārraidīšanu bloka teritorijā.

Ledusskapju ražotājs aptur darbību Ukrainā

Lietuvas ledusskapju ražotājs Snaigė, ko netieši kontrolē Krievijas uzņēmums Polair, ir uz laiku apturējis Ukrainas meitasuzņēmuma Snaigė Ukraina darbību. Uzņēmums otrdien paziņojumā biržai norādījis, ka tā pārdošanas ieņēmumi Ukrainā ir 3,5 miljoni eiro jeb 11% no kopējā apgrozījuma.

Krievijā turpinās darboties ļoti maz lietuviešu uzņēmumu

No aptuveni 300 pašreizējiem lietuviešu kapitāla uzņēmumiem Krievijā valstī turpinās darboties ļoti mazs skaits, tā trešdien, 2.martā, intervijā sacījis Lietuvas-Krievijas Uzņēmējdarbības padomes priekšsēdētājs Arūns Laurinaits (Arūnas Laurinaitis). Šobrīd Lietuvas galvenās importa preces no Krievijas ir minerālu produkti, kokmateriāli un energoresursi, galvenokārt dabasgāze. Laurinaits uzvēris, ka lietuviešu uzņēmumi sākuši samazināt darbību Krievijā pēc Krimas aneksijas 2014.gadā.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Lietuva sākusi bezprecedenta humānās palīdzības kampaņu Ukrainai

Lietuvā ierodas vairāki simti ukraiņu – mazāk nekā gaidīts

Nav ļoti daudz ukraiņu, kuri, bēgot no kara dzimtenē, vēlas ierasties Lietuvā, trešdien, 2.martā, sacījis Lietuvas Valsts robežsardzes dienesta komandieris Rustams Ļubajevs (Rustamas Ļubajevas). Lietuvas robežsargi saviem Ukrainas kolēģiem nodevuši vairākus desmitus portatīvo datoru, cieto disku, sakaru līdzekļu un apģērbu. Ukraiņu robežsargi saskaras ar pieaugošo bēgļu plūsmu uz ES dalībvalsti Poliju. Kopš kara sākuma no Ukrainas uz Poliju, Rumāniju un Moldovu devušies simtiem tūkstoši kara bēgļu, un līdz šim Lietuvā ieradušies vairāki simti Ukrainas pilsoņu.

Vizītē ierodas Vācijas prezidents

Ceturtdien, 3.martā, Lietuvā viesojās Vācijas prezidents Franks Valters Šteinmeiers (Frank-Walter Steinmeier), kurš ticies ar Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu (Gitanas Nausėda) un pārrunājis atbalstu Ukrainai, NATO austrumu flanga aizsardzības stiprināšanas pasākumus un atbildi uz Baltkrievijas atbalstīto Krievijas militāro agresiju pret Ukrainu. Prezidenti apmeklējuši arī Ruklā izvietoto Vācijas vadīto NATO pastiprinātās klātbūtnes kaujas grupu, teikts prezidenta biroja paziņojumā presei. Vācija vada Lietuvā izvietoto NATO daudznacionālo bataljonu. Pagājušajā nedēļā Berlīne nosūtījusi uz Lietuvu vēl 350 karavīrus, reaģējot uz pieaugošo spriedzi reģionā saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā.

Premjerministre aicinājusi izturēties pret krievvalodīgajiem ar cieņu

Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė) aicinājusi cilvēkus atturēties no vēršanās pret krievvalodīgiem un no jebkādiem uzbrukumiem viņiem saistībā ar Krievijas agresiju Ukrainā. «Mums ir jāatturas no jebkādas rīcības, kas jebkādā veidā varētu radīt pamatu Putina propagandai izplatīt melus par kādiem ksenofobiskiem vai jebkāda veida uzbrukumiem Lietuvā,» Šimonīte sacījusi ceturtdien, 3.martā, reaģējot uz Padomju karavīru pieminekļu apgānīšanu Jurbarkas un Kaišjadoru rajonos. Viņa arī aicinājusi cilvēkus nepaust «aizspriedumus vai kādus stereotipus savu cilvēku lokā», apkārtnē, darba vietā un mācību iestādē.

Uz Baltkrievijas robežas aptur 31 migranta iekļūšanu valstī

Lietuvas robežsargi diennaktī līdz piektdienas, 4.marta, rītam no iekļūšanas valstī pāri Baltkrievijas-Lietuvas robežai atturējuši 31 robežpārkāpēju. Kopumā gada pirmajos divos mēnešos valstī no Baltkrievijas nelikumīgi centušies iekļūt 357 cilvēki.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas