Nedēļa Lietuvā. Skolotājiem algas varēs celt 2020.gadā, pedagogi turpina streiku

Reaģējot uz ilgstošu skolotāju streiku valstī, Lietuvas valdība aizvadītajā nedēļā piedāvājusi pedagogu arodbiedrībām parakstīt vienošanos ar politiskajām partijām, kas paredzētu pedagogu darba samaksu paaugstināt 2020.gadā. Pie Seima ēkas Viļņā ceturtdien, 29.novembrī, sapulcējušies ap 100 skolēni, lai paustu solidaritāti ar skolotājiem, kuri valstī jau divas ar pusi nedēļas piedalās streiku.

Valdība norādījusi, ka algu celšanai ir vajadzīgi papildu 130 miljoni eiro, ko būtu iespējams nodrošināt 2020.gadā. Lietuvas Izglītības darbinieku arodbiedrība uz to atbildējusi, ka šāds priekšlikums esot nepieņemams, un iestājusies par to, lai algu aprēķina koeficienti jau no 2019.gada 1.janvāra tiktu paaugstināti par vienu piekto daļu.

Elektrības cenas mājsaimniecībām pieaugs par 15%

Lietuvas Nacionālā enerģētikas kontroles un cenu komisija, piektdien, 30.novembrī, apstiprinājusi elektrības cenas mājsaimniecībām 2019.gadam, kas paredz, ka par elektroenerģiju būs jāmaksā par 15% dārgāk.

Mājsaimniecību lietotāju iecienītākajā tarifu plānā maksa par vienu kilovatstundu pieaugs par 1,7 eiro centiem līdz 13 eiro centiem. Lietuvas enerģētikas ministrs Žigmants Vaičjūns (Žygimantas Vaičiūnas) trešdien, 28.novembrī, skaidrojis, ka cenu kāpuma iemesls ir izejmateriālu cenas pieaugums tirgū, tomēr valdībai esot izdevies samazināt elektrības cenu sadārdzinājumu par aptuveni 33%.

Iekļauj partijā bez piekrišanas

Daļa no partijas Lietuvas Krievu savienība biedriem paši nezina, ka ir iekļauti partijas biedru sarakstā, pie šāda secinājuma nonākuši sabiedriskās raidorganizācijas LRT žurnālisti.

Viņu veiktā pētījumā atklāts, ka attiecīgo personu piekrišanas partijas rindās iekļauti ne mazāk kā 200 cilvēki. Biedrus partijai Lietuvas Krievu savienība 2015.gadā palīdzējis piesaistīt Valdemārs Tomaševskis (Valdemar Tomaševski), kurš darbojas Seimā pārstāvētajā Lietuvas poļu vēlēšanu akcijā.

Fiktīvie biedri lielākoties dzīvo Lietuvas austrumu daļā, kur Lietuvas poļu vēlēšanu akcija ir vispopulārākais politiskais spēks. Lietuvas Krievu savienība savukārt visaktīvāk darbojas Klaipēdas pilsētā, kas atrodas valsts ziemeļrietumos.

Centrālā banka brīdina par kredītu procentu kāpumu

Pārkaršana Lietuvas nekustamā īpašuma tirgū nav gaidāma, bet nozare drīzumā saskarsies ar izaicinājumiem aizdevumu procentlikmju kāpuma dēļ, tā ceturtdien, 29.novembrī, paziņojis Lietuvas Bankas prezidents.

Vits Vasiliausks (Vitas Vasiliauskas) brīdinājis, ka līdzšinājis zemu procentlikmju periods tuvojas savam noslēgumam, tādēļ nekustamā īpašuma pircējiem, attīstītājiem un bankām būtu jāizvērtē iespējamie riski. Lietuvas Bankas prezidents arī atkārtoti ieteicis valstī ieviest nekustamā īpašuma nodokli.

Vēlas Polijā retranslēt Lietuvas sabiedriskos medijus

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) aizvadītajā nedēļā aicinājis Polijas valdību nodrošināt apstākļus, lai valsts daļās, kur mīt lietuviešu izcelsmes iedzīvotāji, būtu iespējams retranslēt Lietuvas sabiedriskos medijus.

Skvernelis šādu aicinājumu paudis tikšanās reizē ar Polijas kultūras un nacionālā mantojuma ministru Pjotru Gliņski (Piotr Gliński). Polijas ministrs apsolījis, ka jautājums tikšot atrisināts, tā pēc sarunas solījis Lietuvas valdības vadītājs.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas