bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 11.12.2018 | Vārda dienas: Valdis, Voldemārs, Valdemārs
LithuaniaLietuva

Nedēļa Lietuvā. Skolotājiem algas varēs celt 2020.gadā, pedagogi turpina streiku

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Reaģējot uz ilgstošu skolotāju streiku valstī, Lietuvas valdība aizvadītajā nedēļā piedāvājusi pedagogu arodbiedrībām parakstīt vienošanos ar politiskajām partijām, kas paredzētu pedagogu darba samaksu paaugstināt 2020.gadā. Pie Seima ēkas Viļņā ceturtdien, 29.novembrī, sapulcējušies ap 100 skolēni, lai paustu solidaritāti ar skolotājiem, kuri valstī jau divas ar pusi nedēļas piedalās streiku.

Valdība norādījusi, ka algu celšanai ir vajadzīgi papildu 130 miljoni eiro, ko būtu iespējams nodrošināt 2020.gadā. Lietuvas Izglītības darbinieku arodbiedrība uz to atbildējusi, ka šāds priekšlikums esot nepieņemams, un iestājusies par to, lai algu aprēķina koeficienti jau no 2019.gada 1.janvāra tiktu paaugstināti par vienu piekto daļu.

Elektrības cenas mājsaimniecībām pieaugs par 15%

Lietuvas Nacionālā enerģētikas kontroles un cenu komisija, piektdien, 30.novembrī, apstiprinājusi elektrības cenas mājsaimniecībām 2019.gadam, kas paredz, ka par elektroenerģiju būs jāmaksā par 15% dārgāk.

Mājsaimniecību lietotāju iecienītākajā tarifu plānā maksa par vienu kilovatstundu pieaugs par 1,7 eiro centiem līdz 13 eiro centiem. Lietuvas enerģētikas ministrs Žigmants Vaičjūns (Žygimantas Vaičiūnas) trešdien, 28.novembrī, skaidrojis, ka cenu kāpuma iemesls ir izejmateriālu cenas pieaugums tirgū, tomēr valdībai esot izdevies samazināt elektrības cenu sadārdzinājumu par aptuveni 33%.

Iekļauj partijā bez piekrišanas

Daļa no partijas Lietuvas Krievu savienība biedriem paši nezina, ka ir iekļauti partijas biedru sarakstā, pie šāda secinājuma nonākuši sabiedriskās raidorganizācijas LRT žurnālisti.

Viņu veiktā pētījumā atklāts, ka attiecīgo personu piekrišanas partijas rindās iekļauti ne mazāk kā 200 cilvēki. Biedrus partijai Lietuvas Krievu savienība 2015.gadā palīdzējis piesaistīt Valdemārs Tomaševskis (Valdemar Tomaševski), kurš darbojas Seimā pārstāvētajā Lietuvas poļu vēlēšanu akcijā.

Fiktīvie biedri lielākoties dzīvo Lietuvas austrumu daļā, kur Lietuvas poļu vēlēšanu akcija ir vispopulārākais politiskais spēks. Lietuvas Krievu savienība savukārt visaktīvāk darbojas Klaipēdas pilsētā, kas atrodas valsts ziemeļrietumos.

Centrālā banka brīdina par kredītu procentu kāpumu

Pārkaršana Lietuvas nekustamā īpašuma tirgū nav gaidāma, bet nozare drīzumā saskarsies ar izaicinājumiem aizdevumu procentlikmju kāpuma dēļ, tā ceturtdien, 29.novembrī, paziņojis Lietuvas Bankas prezidents.

Vits Vasiliausks (Vitas Vasiliauskas) brīdinājis, ka līdzšinājis zemu procentlikmju periods tuvojas savam noslēgumam, tādēļ nekustamā īpašuma pircējiem, attīstītājiem un bankām būtu jāizvērtē iespējamie riski. Lietuvas Bankas prezidents arī atkārtoti ieteicis valstī ieviest nekustamā īpašuma nodokli.

Vēlas Polijā retranslēt Lietuvas sabiedriskos medijus

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) aizvadītajā nedēļā aicinājis Polijas valdību nodrošināt apstākļus, lai valsts daļās, kur mīt lietuviešu izcelsmes iedzīvotāji, būtu iespējams retranslēt Lietuvas sabiedriskos medijus.

Skvernelis šādu aicinājumu paudis tikšanās reizē ar Polijas kultūras un nacionālā mantojuma ministru Pjotru Gliņski (Piotr Gliński). Polijas ministrs apsolījis, ka jautājums tikšot atrisināts, tā pēc sarunas solījis Lietuvas valdības vadītājs.


Pievienot komentāru

Makrons tiekas ar arodbiedrībām, lai apturētu «dzelteno vestu» nemierus

Pēc masu nemieriem Francijā, kuros nedēļas nogalē aizturēti 1,709 protestētāji, Francijas prezidents Emanuels Makrons pirmdien tiekas ar arodbiedrībām un darbadevēju organizācijām, lai mēģinātu rast izeju no politiskas krīzes, ko izraisījuši mēnesi ilgi protesti.

Keris: Pagaidām pāragri spriest par arodbiedrības atbalstu virsstundu skaita palielināšanai

Pagaidām ir pāragri spriest par arodbiedrības atbalstu virsstundu skaita palielināšanai, teica Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris.

Tiesai nodod krimināllietu pret bijušo bērnunama Līkumi vadītāju Boķi

Zemgales tiesas apgabala prokuratūra ir nodevusi tiesai krimināllietu, kurā apsūdzība uzrādīta bijušajam bērnunama Līkumi vadītājam Jurim Boķim.

Mainīgi laika apstākļi sarežģī braukšanas apstākļus uz grants autoceļiem

Mainīgos laika apstākļos īpaši uzmanīgiem ir jābūt uz reģionālās un vietējās nozīmes ceļiem ar grants segumu, kas ziemā tiek uzturēti ar sniega kārtu. Autoceļiem ar grants segumu pārsvarā ir C uzturēšanas klase, kas nozīmē, ka laiks autoceļu brauktuves kaisīšanai ar pretslīdes materiālu un rievu izveidošanai sasalušā vai piebrauktā sniegā uz ceļa brauktuves netiek normēts.

Jurašs: Likumdošanas procesam jāvieš uzticība sabiedrībā

Lobēšanas apkarošana un tās regulējums ir viens no pretkorupcijas politikas elementiem. Tas uzlabo lēmumu pieņemšanas procesu, padara to maksimāli godīgu, atklātu un vieš uzticību sabiedrībā. To pirmdien, 10.decembrī, atklājot Saeimā pasākumu par godu Starptautiskajai pretkorupcijas dienai, uzsvēra Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Jurašs.

ANO konferencē pieņemts globālais migrācijas pakts

Neskatoties uz vairāku valstu izstāšanos, ANO konferencē Marrākešā pirmdien, 10.decembrī, parakstīts globālais migrācijas pakts.

Vējonis atsauks Gobzema nomināciju premjera amatam

Valsts prezidents Raimonds Vējonis atsauks politiķa, KPV LV pārstāvja Alda Gobzema nomināciju premjera amatam.

Ekonomisti: Turpmāk inflāciju diktēs ārējie faktori

Šobrīd Latvijā nav pārāk straujas inflācijas, kas liecinātu par ekonomikas pārkaršanu, taču nav arī deflācijas, kas vairumā gadījumu arī nav vēlama. Algu kāpums ir straujš, bet neaiziet tādās galējībās kā Eiropas Savienības jaunajās dalībvalstīs Centrāleiropā, norāda Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Turpinās Rail Baltica dzelzceļa līnijas būvprojekta iepirkumi Latvijā un Igaunijā

Rail Baltica kopuzņēmums izsludinājis otrās kārtas iepirkumu par būvprojektēšanas un autoruzraudzības pakalpojumu sniegšanu posmiem Vangaži–Salaspils–Misa Latvijā un Tallina–Rapla Igaunijā.

RD pārņems Kalnciema ielas grausta sakārtošanu, kuram pēkšņi mainījušies īpašnieki

Ja Kalnciema ielā 2B esošā nama īpašnieki neturpinās nama bīstamo daļu demontāžu, otrdien, 11.decembrī, to sāks pašvaldības pieaicinātie speciālisti, Rīgas domes Pilsētas īpašumu komitejas sēdē paziņoja tās vadītājs Oļegs Burovs.

Valsts fondēto pensiju shēmas plānos uzkrātais kapitāls audzis par 10,2%

Šā gada deviņos mēnešos valsts fondēto pensiju shēmas jeb pensiju 2.līmeņa ieguldījumu plānos Latvijā uzkrātais pensiju kapitāls pieaudzis par 10,2% jeb 334,8 miljoniem eiro, septembra beigās sasniedzot 3,61 miljardu eiro.

KPV LV frakcija pauž atbalstu Gobzemam

Partijas KPV LV Saeimas frakcija paudusi atbalstu Ministru prezidenta amata kandidātam Aldim Gobzemam kā valdības veidošanas sarunu vedējam.

Publisko Finanšu ministrijas un LIKA izstrādātās FIDIC līgumu veidnes

Finanšu ministrijas darba grupa, kurā piedalījās arī Latvijas inženierkonsultantu asociācijas pārstāvji, pabeigusi darbu pie divām FIDIC standarta būvniecības līgumu veidnēm. To galvenais uzdevums – standartizēt un vienkāršot iepirkumu sistēmu.

Atalgojumu mediķiem plāno palielināt no nākamā gada janvāra

Lai nodrošinātu ārstniecības personu darba samaksas palielinājumu par 20% saskaņā ar iepriekš apstiprinātajiem politikas plānošanas dokumentiem, Veselības ministrija izstrādājusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos, paredzot attiecīgu vidējās darba samaksas palielinājumu ārstiem, māsām un citam medicīnas personālam.

Slimnīca Igaunijā prasīs maksāt par neatceltiem ārsta apmeklējumiem

Igaunijā Austrumviru Centrālā Slimnīca grasās ieviest kārtību, ka pacientam, kurš neierodas uz pierakstu pie ārsta un nav par to iepriekš informējis, par nenotikšu apmeklējumu būs jāmaksā šā vai tā.

Novembra beigās nedaudz pieaudzis bezdarba līmenis Latvijā

Latvijā šogad novembra beigās reģistrētā bezdarba līmenis bija 6,2% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, kas par 0,1 procentpunktu vairāk nekā mēnesi iepriekš.

Baltijas lauksaimnieki Briselē protestēs par godīgiem tiešajiem maksājumiem

Eiropadomē ceturtdien, 13.decembrī pulcēsies Eiropas Savienības valstu vai to valdību vadītāji, Eiropas Komisijas priekšsēdētājs un Augstākā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos, lai apspriestu ES budžeta jautājumu. Baltijas lauksaimnieki šajā laikā Briselē protestēs par godīgiem tiešajiem maksājumiem.

Pētījums: Jādara vairāk, lai ar tehnoloģijām atvieglotu nodokļu saistību izpildi

Uzņēmējdarbības nodokļu saistību izpildes sloga četri galvenie rādītāji vidēji pasaulē gandrīz nav mainījušies: saistību izpildes laiks; maksājumu skaits; kopējā nodokļu un iemaksu likme jeb KNIL un pēcdeklarēšanas indekss, secināts PwC un Pasaules Bankas Grupas veidotajā pārskatā Paying Taxes 2019.

Inflācija Latvijā gada griezumā sasniedz 3%

Šā gada novembrī, salīdzinot ar 2017.gada novembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājies par 3,0%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Gan precēm, gan pakalpojumiem cenas pieauga par 3,0%.

Bildēs: Viļņā plaša demonstrācija skolotāju streika atbalstam

Viļņā plaši apmeklēta bijusi protesta akcija «Pēdējais zvans», lielam skaitam iedzīvotāju, paužot solidaritāti ar vairāk nekā tūkstoti pedagogu, kuri valstī streiko jau vairākas nedēļas, lai panāktu algu celšanu un citus uzlabojumus skolu un bērnudārzu darbībā.

Pacientei pēc onkoloģiskas saslimšanas veic Eiropā unikālu rekonstruktīvo operāciju

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā kādai aptuveni 50 gadus vecai pacientei ar onkoloģisku saslimšanu veikta Eiropas mērogā unikāla operācija, lai atjaunotu balss saišu funkcijas, izmantojot transplantātu no pašas pacientes kājas. Operācija ilgusi piecas stundas

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi krietni straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā šogad trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn bijis krietni straujāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas pārvaldes Eurostat pārskatītie dati, kas apkopoti par 26 bloka zemēm.

Būvvalde izsniegusi visu Skanstes tramvaja posmu būvatļaujas

Rīgas pilsētas būvvalde izsniegusi būvatļaujas visiem pieciem Skanstes tramvaja projekta posmiem, apliecināja Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Una Ahuna-Ozola.

ES Tiesa: Lielbritānija drīkst vienpusēji atcelt izstāšanos no bloka

Eiropas Savienības Tiesa ir atzinusi, ka Lielbritānijai ir tiesības vienpusēji atcelt tās izstāšanos no ES, arī nesaņemot atļauju tā rīkoties no pārējām 27 dalībvalstīm.

Konkurences padomes locekles amatā stājas Līga Daugaviete

Konkurences padomes locekles amata pienākumus no pirmdienas, 10.decembra, sāk pildīt Līga Daugaviete, kuru šī gada 13.novembrī amatā apstiprinājis Ministru kabinets, BNN informē Konkurences padomes Komunikācijas speciāliste Zane Gorškova.

Jaunākie komentāri