Nedēļa Lietuvā: Vakcinācija pludmalēs, rosināts pazemināt alkohola iegādes slieksni, tiesa nepieņem Krievijas dziedātāja sūdzību

Aizvadītajā nedēļā galvenie notikumi Lietuvas ziņās bija priekšlikums alkohola aprites jomā pazemināt dzērienu iegādes vecumu līdz 18 gadiem, Veselības ministrijas iecere piedāvāt vakcinēšanos pret Covid-19 pludmalēs un tiesas noraidījums attiecībā uz Krievijas dziedātāja pārsūdzību par aizliegumu viņam ieceļot Lietuvā.

Centrālā banka paaugstina IKP gada prognozi līdz 5,1%

Lietuvas centrālā banka Lietuvos Bankas pirmdien, 14. jūnijā, paaugstinājusi valsts iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozi 2021.gadam līdz 5,1 procentam, atsaucoties uz labākiem, nekā gaidīts, šī gada pirmā ceturkšņa ekonomikas rādītājiem. Martā centrālā banka paredzēja, ka Lietuvas ekonomika šogad piedzīvos 2,9 procentu izaugsmi. Pēc jaunākām prognozēm paredzams, ka nākamgad Lietuvas izaugsme palēnināsies līdz 4,1 procentam, tā Lietuvos Bankas.

Prezidents Nausēda lūdz Vašingtonu pastiprināt ASV militāro klātbūtni reģionā

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) aizvadītajā pirmdienā Briselē, tiekoties ar ASV prezidentu Džo Baidenu (Joe Biden), apsprieda iespējas stiprināt ASV militāro klātbūtni Baltijas reģionā. Visu trīs Baltijas valstu prezidenti tikās ar ASV prezidentu NATO galotņu sanāksmes laikā.

Tiesa noraida Krievijas popzvaigznes Kirkorova apelāciju par ieceļošanas aizliegumu

Viļņas Administratīvā apgabaltiesa pirmdien, 14. jūnijā, noraidīja Krievijas estrādes zvaigznes Filipa Kirkorova apelāciju par migrācijas iestādes lēmumu aizliegt viņam piecus gadus ieceļot Lietuvā. Krievu dziedātājam liegts ieceļot Lietuvā, jo viņš paudis atbalstu Kremlim un Ukrainas Krimas pussalas aneksijai.

NATO 2023.gada sanāksme notiks Lietuvā

Pēc diviem gadiem Lietuvā notiks NATO samits notiks– par to alianses līderi vienojās pirmdien, 14. jūnijā. Vienošanās faktu žurnālistiem Briselē apstiprināja arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda).

Piektdaļa lietuviešu pacientu atzīst kukuļa došanu mediķiem

Lietuvā turpat katrs piektais iedzīvotājs (19 procenti), kurš apmeklējis veselības aprūpes iestādes, atzinis, ka ir devis kukuli, un katrs ceturtais (25 procenti) atzinis, ka vismaz vienu reizi izmantojis personiskos sakarus veselības aprūpes iestādēs, tā liecina otrdien, 15. jūnijā, publiskotie Lietuvas Transparency International nodaļas dati. Starptautiskā korupcijas novērošanas organizācija paziņoja, ka Lietuva joprojām ir viena no korumpētākajām valstīm ES. Salīdzinājumam citviet Baltijā tikai divi procenti aptaujāto pacientu Igaunijā un desmit procenti Latvijā atzinuši, ka kādreiz ir devuši kukuļus mediķiem.

Izmeklēšanu par iespējamu deputāta kukuļošanu pārņem ģenerālprokuratūra

Lietuvas Ģenerālprokuratūra aizvadītajā otrdienā, paziņoja, ka pārņem Lietuvā notiekošo pirmstiesas izmeklēšanu par mēģinājumu uzpirkt Seima deputātu. Kā norādīja ģenerālprokurore Nida Grunskiene (Nida Grunskienė), pirmstiesas izmeklēšana tika sākta 27. aprīlī pēc tam, kad Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienestam par mēģinājumu uzpirkt deputātu Mantu Maldeiki (Mantas Maldeikis) bija paziņojis pats deputāts, kurš pārstāv valdošo konservatīvo Tēvzemes savienība–Lietuvas Kristīgie demokrāti. Saskaņā ar pirmstiesas izmeklēšanā iegūto informāciju opozīcijā strādājošā deputāta Mindauga Puidoka (Mindaugas Puidokas) palīgs parlamenta telpās vērsies pie Maldeiķa, piedāvājot viņam 50 000 eiro kukuli. Izmeklētāji noskaidrojuši, ka apmaiņā prasīts atbalstīt iniciatīvu, kuras mērķis bijis apturēt vai uz nenoteiktu laiku atlikt grozījumu pieņemšanu Likumā par izložu un loteriju nodokli, kā arī mēģināt pārliecināt citus deputātus rīkoties tāpat.

Lasiet arī: Krievijas Impērijas laika cietums Viļņā pārtop par kultūras centru

Rosina pazemināt alkohola iegādes vecumu līdz 18 gadiem, pagarināt tirdzniecības laiku

Lietuvas valdošajā koalīcijā strādājošā Liberālā kustība trešdien, 16. jūnijā, ierosinājusi grozīt Alkohola aprites likumu, lai pazeminātu esošo alkohola tirdzniecības vecuma slieksni un arī visām nedēļas dienām noteiktu vienādu alkohola tirdzniecības ilgumu. Liberālās kustības frakcija rosinājusi pazemināt vecuma slieksni atkarībā no alkoholisko dzērienu stipruma, lai ļautu personām no 18 gadus vecuma lietot alkoholiskos dzērienus ar alkohola saturu līdz 15 procentiem un ļautu stiprākus dzērienus iegādāties no 20 gadu vecuma. Deputāti arī aicinājuši noteikt vienādu alkohola tirdzniecības vietu darba laiku – no pulksten 10 līdz 22 – vienādu visām nedēļas dienām. Visbeidzot, rosināts arī atcelt daļu esošo alkohola reklāmas ierobežojumu.

Opozīcija pauž neuzticību deputātam Paviļonim

Lietuvas parlamenta opozīcijas deputāti aizvadītajā trešdienā iesniedza Seima priekšsēdētājai Viktorijai Čmilītei-Nīlsenai (Viktorija Čmilytė-Nielsen) parakstus, ko deputāti savākuši, izsakot neuzticību parlamenta Ārlietu komisijas priekšsēdētājam Žigimantam Paviļonim (Žygimantam Pavilionim), kurš pārstāv Tēvzemes savienību–Lietuvas Kristīgos demokrātus. Opozīcijas tāpat pārstāvji draudējuši pamest komisiju, ja Paviļonis turpinās to vadīt. Dienu iepriekš Seima opozīcija savākusi aptuveni 50 parakstus, lai Paviļonis tiktu atbrīvots no amata saistībā izskanējušo video formātā ierakstītā sarunā ar viltvāržiem, kas nonākusi publiskajā telpā. Video redzams, kā deputāts pauž savu viedokli par valdošo partiju bloku un par dažādiem ārpolitikas jautājumiem. Sarunas beigās viņš it kā mudinājis sarunas biedru ignorēt Lietuvas prezidenta attieksmi, nosaucot prezidenta lomu par «simbolisku».

Lietuva pasaules konkurētspējas reitingā ierindojas 30. vietā

Lietuva IMD pasaules konkurētspējas reitingā, kur vērtēta 64 valstu konkurētspēja, šogad pakāpusies par vienu pakāpienu uz 30.vietu. Valsts ierindota aiz Igaunijas, kas pakāpusies uz 26.vietu, salīdzinājumā ar pagājušā gada 28.vietu un ieguvusi labāko rezultātu Austrumeiropas-Baltijas reģionā, ieskaitot Baltijas valstis, tā ceturtdien, 17.jūnijā, paziņoja Lietuvas eksporta veicināšanas aģentūra Versli Lietuva. Visa reģiona konkurencē Lietuva ierindota otrajā vietā no 12 valstīm. Latvija šogad pakāpusies trim pakāpieniem uz 38.vietu, bet Polija ir ierindota 47.vietā.

Veselības ministrija plāno pludmalēs aicināt potēties pret Covid-19

Lietuvas Veselības ministrija plāno pludmalēs valstī piedāvāt Covid-19 vakcīnas, tā, piektdien, 18. jūnijā, vēstīja ziņu portāls 15min.lt. Ministrija vēlas Lietuvā palielināt vakcinācijas vietu skaitu un pēc iespējas uzlabot vakcīnu pieejamību tiem, kuri joprojām nav izlēmuši par labu imunitātei pret bīstamo slimību. Aptuveni 42,6 procenti Lietuvas iedzīvotāju jau ir saņēmuši vismaz vienu koronavīrusa vakcīnas devu.

Iecere izveidot izlūkošanas tiesībsarga iestādi

Lietuvas parlamenta deputātu grupa, kas pārstāv gan koalīciju, gan opozīciju, piektdien, 18. jūnijā, reģistrēja likumprojektu, ar ko iecerēts valstī izveidot izlūkošanas tiesībsarga iestādi. Tai tiktu uzdota atbildība par «izlūkošanas iestāžu darbības likumības neatkarīgu uzraudzību un to darbības atbilstības novērtēšanu attiecībā uz cilvēktiesību un brīvību aizsardzības prasību ievērošanu», teikts likumprojektā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas