Nedēļa Lietuvā: Valdība «stūrē» atpakaļ no ierobežojumiem; katram pensionāram 200 eiro; atceļ Misiju Sibīrija

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija karantīnas ierobežojumu mīkstināšana, Seima lēmums piešķirt pensionāriem un bezdarbniekiem 200 eiro maksājumu, kā arī ikgadējās vēstures ekspedīcijas Misija Sibīrija atcelšana.

Valdība pieņem COVID-19 krīzes vadības divu gadu stratēģiju

Lietuvas valdība trešdien, 6.maijā, pieņēma stratēģiju rīcībai COVID-19 apstākļos nākamajos divos gados. Dokumentā paredzēta regulāra, mērķtiecīga analīžu ņemšanas organizēšana, esošās veselības pakalpojumu sniegšanas kārtības pārskatīšana, kā arī pasākumi, lai nodrošinātu vīrusa aizsardzības aprīkojuma ražošanu Lietuvā un aizsargātu iedzīvotājus riska grupās. Stratēģijā viens no galvenajiem veidiem, kā organizēt valsts dzīvi slimības izplatības apstākļos, ir preventīva testēšanas organizēšana mērķa grupās. Varasiestādes arī rīkos analīžu ņemšanas kampaņas visā valstī un konkrētos reģionos pēc nejaušības principa.

Lietuva pagarina karantīnu līdz 31.maijam, turpina mīkstināt ierobežojumus

Lietuvas valdība trešdien, 6.maijā, pagarināja valsts mēroga karantīnu līdz 31.maijam. Vienlaikus tā mīkstināja ierobežojumus ieceļošanai Lietuvā no 11.maija. Vēl valdība lēma no 18.maija atļaut atvērt bērnudārzus un sporta klubus. Šajā datumā Lietuvā tiks atļauta arī visu skaistumkopšanas pakalpojumu atsākšana, zobārstniecības pakalpojumu atjaunošana un pacientu viesu ielaišana slimnīcās.

Lietuvas bīskapi atļauj svētdienās pulcēties uz misēm

Romas katoļu baznīcām Lietuvā būs atļauts svinēt mises visās nedēļas dienās, ieskaitot svētdienas, tā ceturtdien, 7.maijā, pavēstīja Lietuvas Bīskapu Konference. Saskaņā ar paziņojumu ir atļauts rīkot arī iesvētību un kāzu dievkalpojumus, ja vien tiek ievēroti sociālās distancēšanās noteikumi.

Ministrs gandarīts par elektrības tirgus liberalizāciju

Lietuvas enerģētikas ministrs Žigmints Vaičjuns (Žygimantas Vaičiūnas) ceturtdien, 7.maijā, pauda gandarījumu par Seima lēmumu liberalizēt elektroapgādes tirgu un sākt pāreju no regulēta tirgus uz konkurences tirgu. Ministra ieskatā, tas ir ilgi gaidīts solis, ko daudzas ES dalībvalstis jau ir spērušas. Elektroenerģijas tirgus atvēršana bijusi viens no Lietuvas solījumiem ES.

Pensionāri, darba meklētāji saņems 200 eiro

Lietuvā pensionāri un citi sociālo pabalstu saņēmēji, kā arī darba meklētāji 2020.gada augustā saņems vienreizēju pabalstu 200 eiro apmērā, tā ceturtdien, 7.maijā, lēma parlaments. Seims tiesību aktu pieņēma ar lielu balsu vairākumu. Ja to parakstīs prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda), aptuveni 910 000 iedzīvotājiem tiks izmaksāti kopumā 182 miljoni eiro. Lietuvas valdošā koalīcija skaidrojusi, ka maksājums palīdzēs veicināt patēriņu un mazināt nabadzību. Ieceres oponenti savukārt šo lēmumu sauc par valdošo politiķu mēģinājumu izpatikt vēlētājiem saistībā ar oktobrī gaidāmām parlamenta vēlēšanām.

Premjerministrs: bankas prezidenta alga ir pārmērīga

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) un valdošās Lietuvas Zemnieku un zaļo savienības līderis Ramūns Karbausks (Ramūnas Karbauskis) norādījuši, ka Lietuvas Bankas prezidenta alga ir nesamērīgi augsta un, iespējams, to vajadzētu samazināt. Lietuvas Seimā Liberālā kustība iesniegusi priekšlikumu samazināt bankas vadītāja algu par vienu piektdaļu. Pati Lietuvas Banka atteikusies komentēt likumdošanas iniciatīvu, tomēr norādījusi, ka, pirms grozīt Likumu par Lietuvas Banku, ir jāapspriežas ar Eiropas Centrālo Banku.

Kultūras ministrs pateicīgs par finansējumu kultūras infrastruktūrai

Lietuvas kultūras ministrs Mindaugs Kvietkausks (Mindaugas Kvietkauskas) ir atzinīgi novērtējis plānoto 43,3 miljonu eiro piešķīrumu valsts kultūras infrastruktūrai, kas saskaņā ar viņa pausto palīdzēs risināt ilgi sasāpējušas problēmas un nāks par labu māksliniekiem. Kvietkausks pavēstīja, ka no šīs summas 25 miljoni eiro tiks tērēti kultūras jomas aktivitātēm un pārējā nauda tiks lietota, lai visā valstī atjaunotu vairāk nekā 80 kultūras iestādes, tostarp teātrus, kultūras namus un muzejus. Karantīna, kas ieviesta koronavīrusa pandēmijas dēļ, ir izraisījusi pagaidu dīkstāvi kultūras jomā ar koncertu, teātra izrāžu un citu kultūras notikumu atcelšanu.

Viens miljons sabiedrības informēšanai par COVID-19

Lietuvas valdība piešķirs papildu vienu miljonu eiro informācijas izplatīšanai par koronavīrusa pandēmiju, tā norādījis premjerministra padomnieks Ģedrs Surplis (Giedrius Surplys). Naudu plānots tērēt valsts iepirkumos, ko rīkos Lietuvas Sabiedrības veselības veicināšanas fonds un vairākas ministrijas.

Sola pensijas pielikumu 7-8% apmērā

Tā kā Lietuvas likumdevēji grasās mainīt esošo pensiju indeksācijas formulu, lai novērstu pensiju pieauguma iesaldēšanu 2021.gadā, kas varētu notikt krīzes dēļ, premjerministrs Sauļus Skvernelis norādījis, ka nākamgad pensijām būtu jāaug 7-8% apmērā. Koronavīrusa pandēmijai nevajadzētu ietekmēt pensiju celšanu, sacījis premjerministrs.

Rosina otru rezolūciju par Krievijas centieniem pārrakstīt vēsturi

Lietuvas Seimā rosināts pieņemt vēl vienu rezolūciju par Otrā pasaules kara cēloņiem un Krievijas centieniem sagrozīt vēstures notikumus. 7.aprīlī parlaments pieņēma līdzīgu rezolūciju pēc ārlietu ministra Lina Linkeviča (Linas Linkevičius) ierosinājuma. Pēcāk triju pozīcijas un opozīcijas partiju pārstāvji kopīgi ierosināja pieņemt jaunu dokumentu. Otrās rezolūcijas projektā norādīts, ka Krievija šobrīd cenšas uzvelt Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm līdzatbildību par Otrā pasaules kara izraisīšanu.

Lietuva vēlas panākt drošu Astravjecas AES darbību

Lietuva uzstās, lai Baltkrievija, pirms iedarbināt jauno Astravjecas Atomelektrostaciju (AES), īsteno visas drošības prasības, tā trešdien, 6.maijā, intervijā sacīja prezidents Gitans Nausēda. Baltkrievijas valdība iepriekš pavēstīja, ka Astravjecas AES nogādāta pirmā daļa no tai nepieciešamās kodoldegvielas.

Atceļ izsūtījuma vietu ekspedīciju Misija Sibīrija

Misija Sibīrija, kas ir ikgadēja ekspedīcija ar mērķi sakopt deportēto lietuviešu un lietuviešu politieslodzīto kapa vietas, šogad ir atcelta koronavīrusa pandēmijas dēļ, tā otrdien, 5.maijā, paziņoja ekspedīcijas rīkotāji. 2018. un 2019.gadā brauciena dalībnieki nevarēja doties uz Sibīriju, jo Krievijas Vēstniecība Lietuvā tiem liedza vīzas, tomēr tā vietā notika ekspedīcijas uz Kazahstānu.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas