Nedēļa Lietuvā: Valstiskuma atjaunošanai – 103, nopludināti 110 000 CityBee lietotāju dati

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā zīmīgākie notikumi ziņas bija valstiskuma atjaunošanas 103.gadadienas atzīmēšana karantīnā, kibernoziedznieku veiktā 110 000 CityBee pakalpojuma lietotāju datu nopludināšana un lēmums neļaut lidostās izmantot Ķīnas ražojuma bagāžas skenēšanas iekārtas.

Plānus Viļņas lidostā piesaka Avia Solutions Group

Aviācijas uzņēmumu grupa Avia Solutions Group aizvadītajā pirmdienā, 15.februārī, paziņoja, ka ir lūgusi Lietuvas valdības atļauju atjaunot kādu angāru Viļņas Lidostas teritorijā, kur notiek lidaparātu apkope un remonts. Uzņēmēji iecerējuši ieguldīt septiņus miljonus eiro un paplašināt angāra platību no esošajiem 2 898 kvadrātmetriem līdz 5 500 kvadrātmetriem, kā arī izveidot 200 jaunas darbavietas.

Projekts nodots izskatīšanai Lietuvas valdības komisijai, kas vērtē nacionālai drošībai svarīgus darījumus. Pēdējos gados Lietuvas nacionālās drošības iestādes ir uzmanīgi vērtējušas lietuviešu uzņēmējam Ģediminam Žiemelim (Gediminas Žiemelis) piederošās Avia Solutions Group ieguldījumus. Piesardzība saistīta ar uzņēmumu grupas iepriekšējo darbību Maskavas Žukovska lidostā.

Lietuva atzīmē 103.gadadienu kopš valstiskuma atjaunošanas

Otrdien, 16.februārī, visā valstī spēkā esošie karantīnas ierobežojumi neliedza atzīmēt valsts svētkus – Neatkarības akta parakstīšanas dienu. Vēsturiskais dokuments tika parakstīts Viļņā 1918.gada 16.februārī. Otrdien visi galvenie svētku pasākumi un koncerti tika pārraidīti tiešraidē televīzijā. Kā ierasts, valsts augstākās amatpersonas nolika ziedus Viļņas Rasos kapsētā, tā godinot Neatkarības akta parakstītājus.

Nopludina 110 000 transporta pakalpojuma lietotāju personas datus

Kibernoziedznieki ir nopludinājuši aptuveni 110 000 to cilvēku datus, kuri Lietuvā reģistrējušies kā automašīnu koplietošanas pakalpojuma CityBee lietotāji, taču noziedznieki nav piekļuvuši maksājumu karšu datiem, otrdien paziņoja pakalpojuma nodrošinātāju uzņēmuma izpilddirektors. Dati tika nopludināti divās daļās, kas liecina, ka noziedznieki vērojuši, kāda būs reakcija, norādīja uzņēmuma izpilddirektors. CityBee aizvadītās pirmdienas vakarā saņēma informāciju, ka kādā tiešsaistes forumā ir publicēti daļas šī uzņēmuma klientu vārdi, e-pasta adreses, personas kodi un šifrētas paroles.

Pastiprina robežkontroli

Lietuvā pēdējā mēneša laikā ir mazinājusies Covid-19 izplatība, un, lai nepieļautu tās atkārtotu kāpumu, Lietuvas valdība paziņoja, ka no trešdienas, 17.februāra, tikusi pastiprināta robežkontrole uz valsts robežas ar Poliju. Valsts robežsardzes darbiniekiem ir arī uzdots palīdzēt Nacionālajām Sabiedrības veselības centram veikt pārbaudes uz autoceļiem valsts robežas tuvumā.

Jaunu auto iegādes kritums – lielākais Baltijā

2021.gada janvārī Lietuvā novērots lielākais jaunu auto tirdzniecības apjoma kritums Baltijas valstīs, kā arī viens no lielākajiem šādiem tirdzniecības apjoma samazinājumiem ES dalībvalstu vidū, tā trešdien liecināja jaunākie Eiropas Automobiļu ražotāju asociācijas dati. Gada pirmajā mēnesī Lietuvā jaunu pasažieru auto reģistrāciju skaits, salīdzinot ar 2020.gada janvāri, sarucis par 45,6% līdz 2 306 reģistrācijas gadījumiem. Baltijas kontekstā Latvija šajā rādītājā bijis kritums par 33,3% līdz 989 automašīnām, bet Igaunijā par 12,7% līdz 1 982 automašīnām.

Seimā gatavo rezolūciju par uiguru tautības likteni Ķīnā

Lietuvas Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komisija trešdien vienojās ar Seima Ārlietu komisiju sagatavot rezolūciju par uiguru tautības dzīves apstākļiem Ķīnā. Pēc tam, kad ierosinājums guvis abu komisiju piekrišanu, likumdevēji lūgti iesniegt savus komentārus. Dokuments ir jāsagatavo līdz Seima pavasara sesijas sākumam, kas gaidāms 10.martā. Cilvēktiesību organizācijas ir norādījušas, ka Siņdzjanas Uiguru autonomajā reģionā, kas atrodas Ķīnas ziemeļrietumos, ieslodzījumā tā saucamās pāraudzināšanas nometnēs tiek turēti ne mazāk kā viens miljons uiguru un citu tjurku valodu grupai piederošu musulmaņu. Ķīna tiek vainota arī uiguru sieviešu piespiedu sterilizācijā.

Valdība piebremzē ar karantīnas ierobežojumu mīkstināšanu

Lietuvas valdība trešdien atlika Covid-19 epidemioloģiskās karantīnas atvieglošanu par vienu nedēļu. Valdībai būs jālemj, kurus ierobežojumus atvieglot, kad 28.februārī, beigsies pašreizējās karantīnas laika periods, tā trešdien kolēģiem valdībā sacīja premjerministre Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė). Aizliegums nedoties nebūtiskos ceļojumos ārpus dzīvesvietas pašvaldības teritorijas Lietuvā ir spēkā jau kopš decembra vidus.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Lietuvas uzņēmēji prasa valdībai turpināt nozaru atvēršanu

Lidostās aizliedz Ķīnas ražojuma bagāžas skenēšanas iekārtas

Lietuvas valdība trešdien, 17.februārī, lēma drošības apsvērumu dēļ aizliegt Ķīnas valsts kontrolētajam uzņēmumam Nuctech piegādāt rentgenstaru skenēšanas aprīkojumu Baltijas valstī esošām lidostām. Nuctech pieteicās izpildīt iepirkumu par bagāžas skenēšanas iekārtu nodrošināšanu Lietuvas lidostās. Valstij piederošais lidostu uzņēmums Lietuvos Oro Uostai, kas vada Lietuvas trīs starptautiskās lidostas un Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Laurins Kasčjūns (Laurynas Kasčiūnas) iepriekš lūdza valdības komisiju pārliecināties, vai Ķīnas investīcijas atbilst Lietuvas nacionālās drošības interesēm.

Pilsētas kritizē valdību par lēmumu atlikt pārvietošanās ierobežojumu atcelšanu

Šauļu, Paņevežas un Alītas pilsētu mēri aizvadītājā nedēļa izteica nopēlumu Lietuvas centrālai valdībai par to, ka tā atlikusi lēmumus par ceļošanas ierobežojumu atcelšanu starp šīm trijām pilsētām un apkārtējām pašvaldībām. Šobrīd izbraukt ārpus savas pašvaldības teritorijas ir atļauts tikai cilvēkiem, kuri dodas uz darbu, apmeklē ārstu vai dodas uz bērēm. Alītas mērs Nerijs Cesjuls (Nerijus Cesiulis) norādījis, ka cilvēki, kuri izbrauc no pilsētas, piemēram, lai dotos makšķerēt, brīdī, kad tiek apturēti, melo policijai.

Paraksta līgumu par 300 000 ātro antigēna testu iegādi

Lietuvas Nacionālā sabiedrības veselības uzraudzības laboratorija ceturtdien, 18.februārī, pavēstīja, ka ir parakstījusi līgumu par 300 000 Covid-19 ātro antigēna testu iegādi par 552 000 eiro. Līgums noslēgts ar uzņēmumu Biovita pēc iepirkuma konkursa, kura trīs kārtās uzvarētājs izraudzīts no kopskaitā 43 piedāvājumiem. Laboratorija plāno saņemt pasūtīto preču pirmo kravu līdz februāra beigām.

Lietuvā reģistrē 663 inficēšanās un 13 nāves gadījumus .

Lietuva diennaktī līdz piektdienai, 19.februārim, konstatējusi 663 jaunus Covid-19 inficēšanās un 13 nāves gadījumus, tā piektdien paziņoja valsts statistikas pārvalde. Lietuvas 14 dienu jaunā koronavīrusa inficēšanās rādītājs uz 100 000 cilvēkiem bija 243,2. Kopš pandēmijas sākuma inficēšanās ar jauno koronavīrusu ir konstatēta 192 986 Lietuvas iedzīvotājiem. Par slimību uzveikušiem uzskata 178 126 lietuviešus, taču slimība pēdējās 28 dienās ir konstatēta 8 365 cilvēkiem. Lietuvā kopumā no Covid-19 izraisītām veselības komplikācijām miruši 3 145 cilvēki. Kopējais ar koronavīrusu tieši vai netieši saistītais mirušo cilvēkus skaits valstī ir sasniedzis 6 105.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas