Nedēļa Lietuvā: Valsts apstrīd ES tālbraucēju noteikumus, «humpalu» milzis pārpērk Nīderlandes uzņēmumu

Aizvadītajā nedēļā zīmīgākie notikumi Lietuvā bija valsts vēršanās tiesā pret jauno ES transporta regulējumu, lietoto apģērbu interneta veikala Vinted veiktā nīderlandiešu konkurenta pārpirkšana un karantīna lielākajās pilsētās.

Lietuva ievieš karantīnu trīs lielākajās pilsētās

Lietuvas valdība pirmdien, 26.oktobrī, ieviesa karantīnas ierobežojumu Viļņā, Kauņā, Klaipēdā un piecās citās pašvaldībās, un noteica prasību tajās iedzīvotājiem nēsāt elpceļu masku visās sabiedriskās vietās. Papildus šīm pilsētām karantīna ieviesta arī Šilales, Širvintu, Telšu, Traķu un Viļņas rajonos. Elpceļu maskas nebūs obligātas ārpus dzīvojamo namu kvartāliem, situācijā, kad 20 metru rādiusā neatrodas cilvēki, kuri nav attiecīgās personas ģimenes locekļi. Kopumā Lietuvā karantīnas ierobežojumi ir spēkā 21 pašvaldībā.

Premjerministra kandidāte: Ekonomikas atbalsta pasākumus varbūt pārskatīsim

2021.gadā var tikt pārskatītas investīcijas, kas ir paredzētas 2021.gada Lietuvas valsts budžetā, tā pirmdien preses pārstāvjiem norādīja Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė), kura ir neseno Seima vēlēšanu uzvarētāju, Tēvzemes savienības–Lietuvas kristīgo demokrātu, izvirzītā premjerministra amata kandidāte. Šimonīte, kura ir bijusī Lietuvas finanšu ministre, sacījusi, ka lielākos jautājumus liek uzdot tā saucamais «ekonomikas DNS plāns», ko izstrādājusi pašreizējā Lietuvas Zemnieku un zaļo savienības vadītā valdība. Tēvzemes savienība–Lietuvas kristīgo demokrātu aizvadītajā nedēļā sāka koalīcijas sarunas ar Liberālo kustību un Brīvības partiju, kopā ar kurām tā Seimā varētu nodrošināt četru balsu vairākumu.

Lietuva apstrīd ES Tiesā tālbraucēju šoferu noteikumus

Lietuva ir vērsusies ES Tiesā, apstrīdot tiesā tā saukto mobilitātes tiesību aktu pakotni, pirmdien paziņoja Lietuvas Tieslietu ministrija. Lietuvai nav pieņemami noteikumi, ar kuriem prasīts kravas furgonus reizi astoņās nedēļās nogādāt to reģistrācijas valstī, ierobežot kabotāžas pakalpojumus ES un mainīt šoferu atpūtas noteikumus situācijā, kad trūkst vajadzīgās infrastruktūras. Lietuva uzskata, ka noteikumi ir pretrunā ES tiesību aktiem un ES politikas virziena Eiropas zaļais kurss mērķiem, jo ar tiem tiek ierobežotas Lietuvas uzņēmumu saimnieciskās darbības iespējas citās ES valstīs, un lielāka gaisa piesārņojuma dēļ.

Vinted pārņem nīderlandiešu konkurentu United Wardrobe

Eiropā lielākais lietoto apģērbu modes veikals Vinted ir pārņēmis konkurentu, Nīderlandes uzņēmumu United Wardrobe, tā otrdien, 27.oktobrī, paziņoja Viļņā strādājošā uzņēmuma Vinted pārstāvji. Lietuvas uzņēmums, kas iepriekš jau darbojies Nīderlandes tirgū, pavēstīja, ka abiem apģērbu e-veikaliem kopā būs vairāk nekā 34 miljoni lietotāju. Vinted 2019.gada novembrī kļuva par Lietuvas pirmo «vienradzi». Tā dēvē jaunuzņēmumus, kuru vērtība pārsniedz vienu miljardu eiro. Uzņēmums dibināts 2008.gadā Viļņā un ir pārstāvēts Beļģijā, Polijā, Lietuvā, Lielbritānijā un ASV.

Iesniedz notu Minskai par Astravjecas AES

Viļņa otrdien iesniegusi diplomātisko notu Minskai par plāniem novembra sākumā sākt elektroenerģijas ražošanu Astravjecas atomelektrostacijā (AES). Notā Lietuva stingri nosodījusi Baltkrievijas iestāžu lēmumu sākt elektroenerģijas ražošanu spēkstacijā, ko Lietuva uzskata par nedrošu un par tādu, kur ignorētas drošības prasības, kuras izvirzījusi Lietuva un ES. Lietuvas elektrosadales tīklu uzņēmums Litgrid aizvadītajā pirmdienā informēja, ka no Baltkrievijas kolēģiem Belenergo saņēmis ziņu, ka elektroenerģijas ražošana Astravjecas AES tiks sākta laikā no 1. līdz 10.novembrim.

Prasa maigāku sodu 13.janvāra lietā notiesātajam Meļam

Krievijas pilsoņa Jurija Meļa – bijušā Padomju armijas virsnieka, kurš notiesāts 1991.gada 13.janvāra lietā – advokāts otrdien lūdzis Lietuvas Apelācijas tiesai samazināt soda apmēru viņa klientam. Tiesa spriedumu lietā dos 4.novembrī. Meļs, kurš 1991.gada 13.janvāra notikumu laikā dienēja Viļņā, tika aizturēts 2014.gadā Panemunes robežpunktā uz Lietuvas-Krievijas robežas. Viņš ir atzinies, ka asiņainajos 13.javāra notikumos atradies vienā no tankiem, ar kuriem tika īstenots uzbrukums Viļņas televīzijas tornim, kā arī atzinies, ka pēc komandiera pavēles no tanka izšauti trīs šāvieni. 2019.gada pavasarī Meļs tika notiesāts uz septiņiem gadiem cietumā.

Lietuva veidos izcilības centru naudas atmazgāšanas novēršanā

Lietuvas valdība trešdien, 28.oktobrī, atbalstīja ieceri par Naudas atmazgāšanas apkarošanas izcilības centra izveidi. Lēmums izveidot iestādi nācis pēc naudas atmazgāšanas skandāliem Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā. Centra dibinātāji būs Lietuvas Finanšu ministrija, Lietuvas Banka, kā arī komercbankas SEB, Swedbank, Luminor Bank, Šiaulių Bankas, Medicinos Bankas, Revolut Bank un Citadele.

Lietuva pirks COVID-19 zāles par 1,95 miljoniem eiro

Lietuvas valdība trešdien, 28.oktobrī, piešķīra 1,95 miljonus eiro medikamenta remdesivir iegādei. To lieto, lai ārstētu pacientus, kuriem ir COVID-19 izraisīts plaušu karsonis. Līdzekļi tiks lietoti, lai Lietuvas slimnīcām iepirktu medikamentu Veklury 100 mg (remdesivir), pavēstīja Lietuvas Veselības ministrija. Zāles tiks pirktas saskaņā ar līgumu starp ES Eiropas Komisiju un farmācijas uzņēmumu Gilead Sciences Ireland UC. Lietuvā norisinās šo un citu zāļu klīniskās pārbaudes un plānots, ka tās turpināsies līdz 2021.gada aprīlim.

Ģenerālprokurors Pašilis izvēlēts par ES Vispārējas tiesas tiesneša kandidātu

Lietuvas ģenerālprokurors Evalds Pašilis (Evaldas Pašilis) izvēlēts kā Lietuvas kandidāts uz tiesneša amatu ES Vispārējā tiesā, tā ceturtdien, 29.oktobrī, apstiprināja Lietuvas tieslietu ministrs Elvins Jankevičs (Elvinas Jankevičius). Pašiļa kandidatūra izvēlēta no sešu kandidātu vidus. Viņa izvirzīšana vēl jāapstiprina valdībai, prezidentam Gitanam Nausēdai (Gitanas Nausėda) un Seimam.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas