Nedēļa Lietuvā: Valsts grasās aizņemties 5,7 miljardus eiro, mīkstina ierobežojumus, bet skolas modernizēs ar tūkstošgades programmu

Aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi Lietuvas ziņās bija karantīnas ierobežojumu mīkstināšana, valsts plāns 2021.gadā aizņemties 5,7 miljardus eiro, iecere veidot 150 īpašu tūkstošgades skolu un grūtības vakcinācijas elektroniskās pieteikšanās sistēmas darbībā.

Problēmas ar vakcinācijas reģistrācijas e-sistēmu

Aizvadītajā pirmdienā, 17.maijā, darbību sāka Lietuvas nacionālā elektroniskā Covid-19 vakcinācijas reģistrācijas sistēma koronastop.lt. Līdz ar sistēmas darbības sākšanu sākās arī tehniskas kļūmes tās darbībā. Tās izdevās atrisināt un no trešdienas, 19.maija, nodrošināt raitu sistēmas darbību. Sistēmai ir pievienojušās visas 60 Lietuvas pašvaldības. Paralēli reģistrācijai vakcinācijai internetā iedzīvotājiem ir iespējams reģistrēties vakcinācijai arī pa tālruni.

Lietuva šogad plāno aizņemties 5,7 miljardus eiro

Lietuvas valdība aizvadītajā pirmdienā pavēstīja, ka 2021.gada gaitā grasās uzņemties 5,7 miljardus eiro lielas parādsaistības, ar kurām finansēt valsts budžeta deficītu un citas vajadzības. Skaitlis par aptuveni 0,4 miljardiem eiro pārsniedz to parādsaistību apjomu, ko valdība plānoja aizņemties iepriekš, kad tika apstiprināts valsts budžets 2021.gadam. Valdība iecerējusi aizņemties 2,75 miljardus eiro, izdodot eiro parādzīmes, 2,1 miljardu eiro aizņemties vietējā tirgū, un 0,87 miljardus – starptautiskajās finanšu iestādēs. Kopš gada sākuma vietējo valdības vērtspapīru piedāvāšanas ceļā jau ir izdevies aizņemties aptuveni 845 miljonus eiro.

Izveido jaunu naudas atmazgāšanas apkarošanas centru

Lietuvas jaunajam Naudas atmazgāšanas apkarošanas izcilības centram (NAAIC) dots uzdevums pastiprināt cīņu pret naudas atmazgāšanu nacionālā līmenī un pastiprināt speciālistu sadarbību starptautiskā un reģionālā līmenī. Iestāde darbu sāka aizvadītajā pirmdienā. Starptautiskā sadarbība būs būtiska centra prioritāte, tā norādījis NAAIC direktors Eimants Vituvs (Eimantas Vytuvis). Valdība savu atbalstu iestādes izveidei deva 2020.gada oktobrī, reaģējot pēdējos gados notikušu virkni naudas atmazgāšanas skandālu Ziemeļvalstu un Baltijas reģionā.

Finanšu tehnoloģiju uzņēmums cīnās ar pārmetumiem

Finolita, Lietuvā reģistrētam finanšu tiešsaistes pakalpojumu uzņēmumam, ir pievērsta pastiprināta uzmanība saistībā ar skandālu, kas izcēlies ap Vācijas uzņēmumu Wirecard, tā pagājušajā pirmdienā pavēstījis lietuviešu uzņēmums, kas paziņojis par tā saimnieciskās darbības nodalīšanu no uzņēmuma Singapūras akcionāriem. Uzņēmuma rīcība sekoja aizdomām, ka Finolita akcionāri Senjo Group, ir saistīti ar Wirecard skandālu, pavēstījis Lietuvas uzņēmuma izpilddirektors Dans Oleškevičs (Danas Oleškevičius). Medijs Financial Times ziņojis, ka Vācijas prokuroriem ir aizdomas, ka Finolita izmantots, lai no Wirecard dažas nedēļas pirms vācu uzņēmuma sabrukuma nozagtu vairāk nekā 100 miljonus eiro.

Modernizēt izglītību centīsies ar 150 tūkstošgades skolām

Lietuvas Izglītības, zinātnes un sporta ministrija otrdien, 18.maijā, nāca klajā ar ieceri līdz 2025.gadam visā valstī izveidot 150 tā sauktās tūkstošgades skolas, kur būtu mūsdienīga pedagoģijas infrastruktūra un mācību metodes. Skolu izveides programma, kurai tiks piešķirti 210 miljoni eiro, tiktu sākta 2022.gada janvārī. Iniciatīvā tiktu iekļautas tikai tās jau esošās vispārizglītojošās skolas, kuras neveic skolēnu atlasi.

Marjampolē vēlas motivēt vakcinēties ar dāvanām

Dienvidlietuvas pilsētā Marjampolē tās mērs Povils Isoda (Povilas Isoda) aizvadītajā otrdienā, 18.maijā, pavēstīja, ka ir nolēmis mudināt iedzīvotājus vakcinēties pret Covid-19 un izmantot pašvaldībā esošās vakcīnu devas ar biļetēm uz kultūras pasākumiem, balvām un loterijām. Pēc Marjampoles mēra teiktā šādi soļi palīdzētu izmantot pašvaldībai pāri palikušās vakcīnu devas saistībā ar to, ka valstī aizvadītajā pirmdienā sākta masu vakcinācija bez prioritāro grupu dalījuma.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Kā darbosies Lietuvas «Iespēju pase» imūnajiem pret Covid-19?

Centrālā banka modra par īpašumu tirgus «temperatūras kāpumu»

Lietuvas Banka trešdien, 19.maijā, norādīja, ka bažas raisa norises nekustamo īpašumu tirgū. Lai arī «pārkaršanas» pazīmes vēl nav redzamas, ir nepieciešams pastiprināti novērot situāciju nozarē. Lietuvas Bankas prezidents Ģedimins Šimkus (Gediminas Šimkus) sacījis Seima Budžeta un finanšu komisijai, ka banka nevar teikt, ka Lietuvas nekustamo īpašumu cenas ir sasniegušas nepamatoti aukstu līmeni, taču piekritis novērojumam, ka tirgus ir «uzsilis».

Lietuva atļauj pulcēties vairāk cilvēkiem, paildzina bāru darba laiku

Lietuvas valdība aizvadītajā trešdienā apstiprināja vairākus Covid-19 karantīnas noteikumu mīkstināšanas pasākumus. Proti, nolemts ļaut bāriem un kafejnīcām strādāt par vienu stundu ilgāk un lielveikaliem darboties nedēļas nogalēs. Nolemts arī ļaut pulcēties lielākam skaitam cilvēku, divkārošot ārtelpu pasākumu apmeklētāju skaitu un mīkstināt ierobežojumus baseiniem un pirtīm. Lai veicinātu tūrisma aktivitāti, valdība atļāva no 31.maija Lietuvā ieceļot visiem ārvalstniekiem, kuri ir pilnībā vakcinēti pret Covid-19 ar kādu no ES apstiprinātajām vakcīnām (Johnson & Johnson, Pfizer, Moderna vai AstraZeneca), ieceļot Lietuvā no 31.maija. Vienīgais izņēmums ir Indijas pilsoņi.

Seima spīkere: Koalīcija ir vienojusies par partnerattiecību likumprojektu

Lietuvas valdošā koalīcija ir atradusi kopsaucēju par partnerattiecību likumprojekta virzīšanu, tā aizvadītajā trešdienā pavēstījusi Seima priekšsēdētāja Viktorija Čmilīte-Nīlsena (Viktorija Čmilytė-Nielsen), kura ir viena no ieceres virzītājām. Likumprojekts jau ir sagatavots un saskaņā ar spīkeres teikto tā reģistrācija gaidāma tuvāko nedēļu laikā. Čmilīte-Nīlsena arī piebildusi, ka likumprojekta pabeigšana aizņēmusi laiku un prasījusi zināmas pūles.

Nevēlamo personu sarakstā iekļaus ārvalstniekus – atklātus naidīgu valstu atbalstītājus

Lietuvas Seims ceturtdien, 20.maijā, pieņēma likuma grozījumus, lai valstī nevēlamo personu sarakstā varētu iekļaut tos ārvalstniekus, kuri ir publiski pauduši atbalstu kādas ārvalsts agresīvai politikai, kas pārkāpj starptautisko tiesību normas. Grozījumi Likumā par ārvalstnieku statusu parlamentā pieņemti ar 113 balsīm «par», vienu «pret» un 16 deputātiem atturoties.

664 jauni inficētie, seši mirušie

Diennaktī līdz piektdienai, 21.maijam, Lietuva reģistrējusi 664 jaunus inficētos ar vīrusu SARS-CoV-2 un sešus ar slimības Covid-19 izraisītām komplikācijām saistītus nāves gadījumus, pavēstījusi Lietuvas statistikas pārvalde. Kopumā kopš pandēmijas sākuma ar vīrusu inficējušies 269 363 cilvēki. No Covid-19 Lietuvā miruši 4 161 cilvēki. Kopējais to nāves gadījumu skaits, kas bijuši tieši vai netieši saistīti ar jauno koronavīrusu, valstī sasniedzis 8 395.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas