Nedēļa Lietuvā: Veselības ministru atsauc no atvaļinājuma, valsts domā pirkt banku, plānota aviopasažieru reģistrācija

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija veselības ministra Aurēlja Verīgas (Aurelijus Veryga) atsaukums no atvaļinājuma saistībā ar korupcijas skandālu, prezidenta atbalsts 13.janvāra piemiņas brīvdienas ieviešanai un Polijas-Lietuvas gāzes starpsavienojuma izbūve zem Lietuvas garākās upes.

Prezidents atbalsta valsts brīvdienu Brīvības aizstāvju dienā

Pirmdien, 3.augustā, Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) norādīja, ka atbalsta valdības ierosinājumu 13.janvārī ieviest ikgadēju brīvdienu, lai pieminētu Padomju Savienības vardarbīgo vēršanos pret Lietuvas brīvības aizstāvjiem Viļņā 1991.gada 13.janvārī. Lietuvas valdība ir apstiprinājusi Sociālā nodrošinājuma un darba lietu ministrijas iniciatīvu grozīt likumu, lai 13.janvārim, Lietuvas Brīvības aizstāvju dienai, manītu statusu no piemiņas dienas uz valsts svētkiem – brīvdienu. Gala lēmumu šajā jautājumā pieņems Seima deputāti.

Viļņa uz Baltkrieviju nesūta vēlēšanu novērotājus

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas aizvadītajā nedēļā iepriekšējā balsošanā un vēlēšanu dienā, 9.augustā, notikušas bez Lietuvas novērotāju delegācijas klātbūtnes. Pirms vēlēšanām Lietuvas Ārlietu ministrija paziņoja, ka vēlēšanas klātienē novēros trīs lietuviešu diplomāti, kuri dzīvo Baltkrievijā, taču Viļņa nolēmusi nesūtīt novērotāju delegāciju, kā tas darīts 2015.gada Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās.

Sāk būvēt Lietuvas-Polijas gāzes tīklu starpsavienojuma posmu

Lietuvā sākti Lietuvas-Polijas gāzes tīklu starpsavienojuma būvdarbi zem Nemunas upes, tā otrdien, 4.augustā, pavēstīja Lietuvas dabasgāzes tīklu uzņēmums Amber Grid. Rakšanas darbus zem Nemunas upes Alītas rajonā veic Vācijas uzņēmums LMR Drilling, kas jūnijā jau veiksmīgi ieracis cauruļvada posmu zem Neres upes. 20 metru dziļumā, zem Lietuvas garākās upes Nemunas iecerēts guldīt divas aptuveni 700 metrus garas caurules.

Spiegošanā apsūdzēts politiķis vēlas maigākus novērošanas apstākļus

Aļģirds Palecks (Algirdas Paleckis) bijušais Lietuvas politiķis, kurš ir apsūdzēts par spiegošanu Krievijas labā otrdien, 4.augustā, lūdza Šauļu Apgabaltiesai mīkstināt nosacījumus attiecībā uz viņa novērošanu. Tiesas preses pārstāvis Vītauts Jončs (Vytautas Jončas) pavēstīja, ka Palecks arī lūdzis tiesu atļaut viņam atrasties ārpus dzīvesvietas ilgāk, jo viņš vēlas atsākt darba gaitas un braucienam uz darbu vajadzīgs papildu laiks. Palecks un uzņēmējs Deimants Bertausks (Deimantas Bertauskas) ir apsūdzēti spiegošanā ārvalsts labā, darot to organizētā grupā. Uzņēmējs savu vainu ir atzinis, taču Palecks vainu neatzīst un pastāv uz to, ka vācis materiālus žurnālistikas pētījumam.

Plānojot valsts banku, apsver bankas iegādi

Esošas bankas iegāde ir viena no iespējām, ko Lietuvas valdība apsver, virzoties uz priekšu ar plāniem valsts attīstības bankas izveidē, tā trešdien, 5.augustā, paziņoja Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministrs Rimants Sinkevičs (Rimantas Sinkevičius). Ministrs arī norādīja, ka cits variants būtu apvienot valsts attīstības aģentūru Investīcijas un biznesa garantijas, Nacionālo Reklāmas biroju un Lauksaimniecības aizdevumu garantiju fondu.

Plāno visu ielidojošo aviopasažieru reģistrāciju lidmašīnā

Meklējot iespējas, kā valstī ierobežot vīrusa COVID-19 izplatību un vienkāršot infekcijas ķēdes izsekošanu, Lietuvā tiek apsvērta iespēja reģistrēt visus valstī ielidojošos aviopasažierus, vēl pirms viņi izkāpj no lidmašīnas, tā trešdien, 5.augustā, paziņoja Lietuvas Veselības ministrijas Nacionālā Sabiedrības veselības centra vecākā epidemioloģe Rolanda Lingiene (Rolanda Lingienė). Saskaņā ar viņas teikto par ceļotāju reģistrāciju būtu atbildīgas lidsabiedrības un tūrisma aģentūras. Kaut arī lēmums par šādu prasību vēl nav pieņemts, NSVC pārstāve netieši norādīja, ka aviopasažieriem tiks prasīts lidmašīnā aizpildīt reģistrācijas veidlapas. Lietuvas Administratīvo pārkāpumu kodekss jau paredz naudassodu par noteikuma pārkāpšanu no 500 līdz 1 500 eiro privātpersonām un 1 500 līdz 6 000 uzņēmumiem.

Mācību gads sāksies 1.septembrī

Lietuvas skolās jaunais mācību gads, visticamāk, sāksies 1.septembrī, un stundas notiks klātienē un klasēs, kā bija ierasts pirms pandēmijas, tā ceturtdien 6.augustā, paziņoja Lietuvas izglītības ministrs Aļģirds Monkevičs (Algirdas Monkevičius). Ja attiecīgajā pašvaldībā jaunu inficēšanās gadījumu skaits sasniegs 16 uz 100 000 iedzīvotāju, tad skolas varēs nolemt ieviest obligātu elpceļu masku prasību, un, ja tas pārsniegs 25 gadījumus uz 100 000, tad – nolemt pāriet uz attālinātām mācībām.

Ministrs: Baltkrievijā galvenie notikumi būs pēc vēlēšanām

Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius) ceturtdien norādīja, ka attiecībā uz Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu norisi un sabiedrības un varas attiecībām kaimiņvalstī galvenais ir nevis tas, kas notiks prezidenta vēlēšanu dienā, bet notikumi pēc vēlēšanām. Pēc Linkeviča domām vēlēšanu dienā nekādi dramatiski notikumi nav gaidāmi.

Prezidents aicina veselības ministru atpakaļ no atvaļinājuma ar paskaidrojumu

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda ceturtdien aicināja veselības ministru Aurēliju Verīgu pārtraukt vasaras brīvdienas, atgriezties darbā un sniegt paskaidrojumu par korupcijas aizdomām pret veselības ministra vietnieci Linu Jaruševičieni (Lina Jaruševičienė). Lietuvas Finanšu noziegumu izmeklēšanas dienests paziņojis, ka tam ir aizdomas, ka Jaruševičiene ļaunprātīgi izmantojusi amata stāvokli un pārkāpusi savas amata pilnvaras, nodarot valstij lielus zaudējums. Saistībā ar pirmstiesas izmeklēšanu dienests ir publiskojis izmeklētāju aizdomas pret sešiem cilvēkiem. Veselības ministrs Verīga piektdien, 7.augustā pieņēma savas vietnieces atlūgumu.

Baltkrievija pārvieto lietuviešu bērnudārzu

Baltkrievijas un Lietuvas attiecības jau vairākus gadus ir saspīlētas saistībā ar Baltkrievijas Astravjecas atomelektrostacijas būvniecību un ir vēl saasinājušās, tuvojoties spēkstacijas iedarbināšanas brīdim. Baltkrievija ir pārvietojusi lietuviešu bērnudārzu, kas atrodas Astravjecas rajona Rimdžuņu ciemā, uz jaunām telpām Rimdžuņu Vidusskolā. Bērnudārza jauno telpu atklāšana notikusi piektdien, 7.augustā, paziņoja Baltkrievijas Vēstniecība Lietuvā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas