Nedēļa Lietuvā: Vīruss uzveic piekto pacientu, Nausēda aicina ES nopietnāk cīnīties pret pandēmiju

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija pirmo piecu cilvēku nāve no COVID-19 komplikācijām, prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) aicinājums ES dalībvalstīm izvērst nopietnāku cīņu pret pandēmijas izplatību un Lietuvas Apelācijas tiesas lēmums pārcelt 13.janvāra krimināllietas izskatīšanu.

Mirst piektais pacients

Piektdien, 27.martā, Klaipēdas Universitātes Slimnīcā mira Lietuvas piektais pacients. Viņš bija klaipēdietis, kurš sava vecuma dēļ bija vīrusa riska grupā, tā paziņoja Lietuvas Veselības ministrija. Līdz piektdienai valstī bija veiktas kopumā 5 495 vīrusa analīzes un inficēšanās gadījumu skaits ar jauno koronavīrusu bija 5 495.

Tiesa pārceļ sēdi lietā par 1991.gada 13.javāra uzbrukumu

Lietuvas Apelācijas tiesa ir pārcēlusi plānoto apelācijas tiesvedības sākumu tā saucamajā 13.janvāra lietā par PSRS drošībnieku traģisko uzbrukumu barikāžu dalībniekiem pie Viļņas Televīzijas torņa 1991.gadā. Apelācijas tiesvedības sākums lietā bija plānots ceturtdien, 26.martā. Tiesa pavēstīja, ka tiesvedības sākums šobrīd ir pārcelts uz 6.maiju. Pirmās instances tiesa trīs tiesnešu sastāvā iepriekš atzina 67 Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas pilsoņus par vainīgiem kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci un piesprieda tiem cietumsodus robežās no četriem līdz 14 gadiem.

Prezidents: ES pret COVID-19 ir jācīnās nopietnāk

ES ir jāpastiprina tās koordinēšanas centieni, lai apturētu vīrusa izplatību un nodrošinātu iedzīvotāju veselības aizsardzību, tā ceturtdien, 26.martā, Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) paziņoja pēc neklātienes video konferences ar pārējiem ES Eiropadomes locekļiem. Nausēda uzskata, ka bloka kopējā iepirkuma process ir pārāk lēns un notiek kavēšanās ar iepirkto preču piegādi.

Eksāmeni notiks parastajā laikā

Mācību iestāžu beigšanas eksāmenus Lietuvā varētu rīkot atbilstoši ierastajai praksei, ja karantīna Lietuvā tiks izbeigta līdz jūnija vidum, tā ceturtdien, 26.martā, paziņoja izglītības, zinātnes un sporta ministrs. Izglītības resors informēja, ka no ES valstīm tikai Polija, Čehija, Grieķija, Malta, Luksemburga, Somija un Ungārija joprojām plāno rīkot eksāmenus pēc līdzšinējā grafika. Citas bloka dalībvalstis ir vai nu pārcēlušas, vai arī atcēlušas eksāmenus.

Ukmerģē netiks ieviesti papildu ierobežojoši pasākumi

Valdības komisija ceturtdien nolēma neieviest jaunus pārvietošanās ierobežojumus koronavīrusa skartajā Ukmerģes pašvaldībā, valsts vidienē. Amatpersonas tomēr aicināja iedzīvotājus atturēties no jebkuras atceļamas pārvietošanās ārpus mējām. Komisija norīkoja Lietuvas Veselības ministriju nodrošināt vīrusa analīžu veikšanu Ukmerģes iedzīvotājiem un izveidot pilsētā izbraukuma analīžu ņemšanas punktu. No Lietuvas pieciem letāliem saslimšanas gadījumiem ar COVID-19 Ukmerģē ir miruši trīs cilvēki, turklāt pozitīvas vīrusa analīzes ir saņemtas arī par astoņiem vietējas slimnīcas mediķiem.

Konkurences uzraugs beidz izmeklēšanu pret Senukai

Lietuvas Konkurences padome ir beigusi divus gadus ilgu izmeklēšanu uz aizdomu pamata par konkurencei nelabvēlīgiem līgumiem starp septiņiem Lietuvas un Latvijas uzņēmumiem, kuri nodarbojas ar celtniecības, remontdarbu un mājsaimniecības preču ražošanu un tirdzniecību. Mērķis izmeklēšanai, kas tika sākta 2018.gada aprīlī, bija noskaidrot vai uzņēmums Tikkurila, Kesko Senukai Lithuania, Kesko Senukai Digital, Ermitažas, DAW Lietuva un Topcolor nav saskaņojuši preču cenas vai veikuši citas darbības, kas varētu būt kaitējušas konkurencei.

Centrālā banka iebilst pret cenu regulēšanu valdības līmenī

Lietuvas valdības tiekšanās ārkārtējās situācijas laikā sākt preču cenu regulēšanu, iespējams, izskatās pievilcīga politiskā ziņā, tomēr tai nav ekonomiskas jēgas, tā tiešsaistes preses konferencē ceturtdien norādīja Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētājs Vits Vasiļausks (Vitas Vasiliauskas). Lietuvas valdība trešdien, 25.martā, apstiprināja tiesību aktu kopumu, kura mērķis ir atļaut valdībai ārkārtējās situācijas laikā regulēt preču cenas.

Viļņas Lidostā klusums no pasažieru lidojumiem

Viļņas Lidostā ceturtdien nenolaidās neviena pasažieru lidmašīna. Tas ir saistīts ar robežu slēgšanu un lidojumu atcelšanu jaunā koronavīrusa dēļ. Lidosta ceturtdien apkalpoja tikai kravas lidojumus, tā pavēstīja lidostu pārvaldītāja Lietuvos Oro Uostai preses pārstāvis Tads Vasiļausks (Tadas Vasiliauskas). Saskaņā ar viņa pausto šāda situācija Viļņas Lidostā ir pirmoreiz lidostas vēsturē, izņemot 2017.gada vasaru, kad tā tika slēgta skrejceļa remontdarbu dēļ.

Konservatīvo līderis aicina uz ES centriski labējo partiju galotņu sanāksmi

Lietuvas konservatīvās partijas Tēvzemes savienība–Lietuvas Kristīgie demokrāti līderis Gabrieliuss Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) ceturtdien nāca klajā ar aicinājumu sarīkot Eiropas centriski labējo partiju ārkārtas galotņu sanāksmi, lai apspriestu ES rīcību, saskaroties ar apdraudējumu, ko rada jaunā koronavīrusa pandēmija. Vēstulē Donaldam Tuskam (Donald Tusk), kurš ir Eiropas Tautas partijas (ES dalībvalstu centriski labējo partiju apvienības) priekšsēdētājs, Landsberģis brīdināja, ka, ja nebūs pienācīgas reakcijas uz vīrusa radīto satricinājumu sabiedrībā, tad tā var apdraudēt tādas vērtības kā demokrātija, likuma vara un cilvēktiesības.

Piešķir naudu Baltijas Rail Baltica uzņēmumam

Lietuvas sliežu ceļu uzņēmums Lietuvos Geležinkeliu Infrastruktūra pārskaitīs 2,1 miljonu eiro Baltijas valstu kopuzņēmumam RB Rail, kas ir izveidots dzelzceļa projekta Rail Baltica īstenošanai, jo pastāv iespēja, ka uzņēmumam trūks finansējuma. Aizvadītajā nedēļā abi uzņēmumi parakstīja līgumu par pakalpojumu veikšanu projekta vadībai, koordinēšanai un atbalstam. Lietuva ir pirmā Baltijas valsts, kura ir izpildījusi apņemšanos par RB Rail darbības nodrošināšanu 2020.gadā, tā paziņoja Lietuvas Satiksmes ministrija.

Kauņas stadiona līgums lauzts likumīgi

Lietuvas otras lielākās pilsētas Kauņas pašvaldība līgumu ar Turcijas uzņēmumu Kayi Insaat par stadiona būvniecību ir lauzusi likumīgi, tā secinājusi tiesa. Kauņas Apgabaltiesa otrdien, 24.martā, noraidīja Turcijas uzņēmuma apelācijas sūdzību, kur tas apstrīdēja Kauņas pašvaldības lēmumu izbeigt sadarbību, uzskatot to par nelikumīgu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas