Nedēļa Lietuvā: «Zelta karošu» piegādātājam jāatmaksā nauda, samazina vakcīnas kravas, Baltkrievijas pārdēvēšanas ideja

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā zīmīgākie notikumi ziņās bija BioNTech-Pfizer vakcīnas kravu būtisks samazinājums turpmākajā nedēļas, deputāta imunitātes atņemšana likumdevējam Petram Gražulim (Petras Gražulis) un tiesas lēmums par 100 000 eiro piedzīšanu no sadārdzinātu virtuves piederumu piegādātāja.

Lietuva gatava apsvērt Baltkrievijas lietuviskā vārda maiņu

Lietuva ir gatava apsvērt Baltkrievijas valsts nosaukuma maiņu lietuviešu valodā, ja baltkrievi tā vēlas, pirmdien, 11.janvārī, sacījis Lietuvas ārlietu ministrs Gabrielis Landsberģis (Gabrielius Landsbergis). Ministrs šo jautājumu iepriekš apspriedis ar trimdā Lietuvā dzīvojošo Baltkrievijas opozīcijas līderi Svetlanu Tihanovsku. Lietuvieši savu kaimiņvalsti šobrīd sauc vārdā «Baltarusija». Tas līdzīgi latviešu valodas variantam nozīmē «Baltā Krievija ». «[Oficiālais nosaukums oriģinālvalodā] «Беларусь» nozīmē «Baltā Rusa», nevis «Krievija», un tas ir jāataino nosaukumā, ko lietojam mēs,» skaidroja Landsberģis. «Ja baltkrievi izsaka šādu vēlmi, tad mēs, protams, apsvērsim šo jautājumu, tāpat kā jau esam nomainījuši Gruzijas nosaukumu uz «Sakartvelo»».

ASV iestādes neizmeklē Lietuvas banku darbību

ASV tiesībsargājošās iestādes šobrīd nav iesaistītas izmeklēšanās saistībā ar Lietuvas bankām. Lietuvas prokurori tā komentējuši bažas no dažu parlamentāriešu puses attiecībā uz potenciālām ASV iestāžu izmeklēšanām par Skandināvu banku darbību valstī, rakstīs Lietuvas Ģenerālprokuratūras paziņojumā presei, kas izplatīts aizvadītajā pirmdienā. Iestāde arī norādīja, ka nav saņēmusi tiesiskās palīdzības lūgumus, kas attiektos uz šādām izmeklēšanām no ASV vai citām valstīm.

Tiesa liek «zelta karošu» piegādātājam atmaksāt naudu, bet maldināšanu nesaskata

Lietuvas Augstākā tiesa otrdien, 12.janvārī, likusi punktu tiesvedībai, kas ieguvusi apzīmējumu ««zelta karošu» lieta», un piespriedusi kādam virtuves piederumu piegādātājam atmaksāt Lietuvas Bruņotiem spēkiem vairāk nekā 100 000 eiro un ņemt preci atpakaļ. Izskatījusi armijas iesniegtu pārsūdzību, trīs tiesnešu kolēģija nolēma atstāt spēkā Apelācijas tiesas secināto, ka attiecīgajā 2014.gada līgumā ir pārkāpti publiskā iepirkuma principi un tādēļ līgums atzīstams par anulējamu, un iesaistītajām pusēm ir jāveic abpusēja restitūcija. Bruņotiem spēkiem tomēr neizdevās pierādīt, ka piegādātājs, ko tobrīd sauca Nota Bene iepirkumā bija centies tos maldināt.

Pirmstiesas izmeklēšanā pret Seima deputātu iegūst pierādījumus

Lietuvas Īpašais izmeklēšanas dienests ir izvirzījis aizdomas par iespējamiem likumpārkāpumiem pret Seima deputātu Petru Gražuli (Petras Gražulis), kuram nesen atņemta viņa deputāta imunitāte. Pirmstiesas izmeklēšanā iegūti pierādījumi devuši pietiekamu pamatu pieņemt, ka no 2015.gada maija līdz 2017.gada februārim deputāts centies saņemt un saņēmis mantiskus labumus no lietuviešu saldēto produktu ražotāja Judex, rīkojoties pretlikumīgi šī uzņēmuma interesēs un cenšoties novērst uzņēmuma eksporta aizliegumu, tā otrdien pavēstīja dienests.

Eiropas liberāļi prasa Lietuvas eiroparlamentārieša atvainošanos

Eiropas Parlamenta (EP) liberāļu politiskās grupas priekšsēdētājs Dacians Ciološs (Dacian Ciolos) prasījis atvainošanos no Lietuvas Darba partijas priekšsēdētāja Viktora Uspakiha (Viktor Uspaskich) saistībā ar viņa aizskarošiem izteikumiem par gejiem un brīdinājis, ka lietuviešu eiroparlamentārieti varētu izslēgt no viņa EP frakcijas. Iepriekšējā nedēļas nogalē Uspaskihs sociālā medijā Facebook publicējis video, kur nicinoši izteicies par seksuālo minoritāšu pārstāvjiem, apsaukājot viņus rupjos lamuvārdos. Lietuvas pārstāvis EP ceturtdien, 14.janvārī, pauda publisku atvainošanos.

Darbu Seimā beidz Darba partijas deputāts

Vēlmi nolikt Seima deputāta mandātu aizvadītajā otrdienā pauda likumdevējs Antans Guoga (Antanas Guoga) no opozīcijā strādājošās Darba partijas. Deputāts paziņoja, ka atkāpjas pēc brīvas gribas un ir lūdzis vēlēšanu komisiju sasaukt sapulci, lai viņš varētu nolasīt savu demisijas lūgumu. Guogas vietā būs jāstājas deputāta kandidātam Artūram Skardžum (Arturas Skardžius), kurš ir nākamais rindā Darba partijas vēlēšanu sarakstā uz 2020.gada rudens Seima vēlēšanām.

Atzīmē 13.janvāra notikumu 30.gadadienu

Lietuva trešdien, 13.janvārī, atzīmēja 30.gadadienu, kopš 1991.gada 13.janvārī Padomju Savienības militārās vienības īstenoja uzbrukumu neapbruņotiem civiliedzīvotājiem Viļņā. Šoreiz karantīnas ierobežojumu dēļ vēsturiskie notikumi pieminēti galvenokārt tiešsaistes pasākumus. Piemiņas pasākumi, kas tradicionāli tiek rīkoti 13.janvāra vakarā – ugunskuru iedegšana, koncerts un skrējiens pa Viļņas ielām – ir pārcelti uz augustu. 14 civiliedzīvotāji tika nogalināti un vēl vairāki simti ievainoti, kad Padomju Savienības karavīri 1991.gada 13.janvārī uzbruka Viļņas televīzijas tornim un Radio un televīzijas komitejas ēkai. Lietuva savu neatkarību no Padomju Savienības pasludināja 1990.gada 11.martā.

Lietuvā pērn par 13% vairāk mirušo nekā 2019.gadā

Lietuva 2020.gadā reģistrēja par 13% vairāk nāves gadījumu nekā 2019.gadā, tā ceturtdien, 14.janvārī, paziņoja valsts statistikas pārvalde. Valstī pērn kopskaitā nomiruši 43 400 cilvēku un tas bija par 5 100 jeb 13,3% vairāk nekā 2019.gadā.

Ieceļ jaunu ģenerālprokurori

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) ceturtdien, 14.janvārī, ģenerālprokurora amatā iecēla Nidu Grunskieni (Nida Grunskienė). Lietuvas jaunā ģenerālprokurore deva amata zvērestu un tikās ar prezidentu. Grunskiene, kura kopš 2013.gada ir vadījusi Paņevežas Reģiona Prokuratūru, stājās sava priekšteča Ēvalda Pašiļa (Evaldas Pašilis) vietā. Pašiļ amata pilnvaru termiņš noslēdzās 29.decembrī. Grunskienei prokurores darbā ir 28 gadu pieredze.

BioNTech-Pfizer vakcīnas piegādes Lietuvai samazina uz pusi

ES apstiprinātās Covid-19 vakcīnas ražotāji BioNTech un Pfizer ir uz pusi samazinājuši vakcīnas devu skaitu, ko nākamajās četrās nedēļās plānots piegādāt Lietuvai. Šajā periodā valstij tiks piegādātas kopumā 54 405, nevis 108 810 devas, piektdien, 15.janvārī, pavēstīja Lietuvas Veselības ministrija. Saskaņā ar tās pausto piegādājamo vakcīnas devu apjoms ir samazināts visām ES dalībvalstīm.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas