Nedēļa Lietuvā: Zvērestus dod jaunais Seima sastāvs, nepalielinās radiācija no Baltkrievijas AES

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņas bija jaunā parlamenta sasaukuma zvērestu došana, radiācijas apjoma novērošana no Baltkrievijas atomelektrostacijas un piektās paaudzes (5G) mobilo sakaru tīkla izveide.

Zemes orbītā palaiž sesto Lietuvas NanoAvionics pavadoni

Lietuvas kosmosa tehnoloģiju uzņēmuma NanoAvionics Zemes mākslīgais pavadonis R2 ir nogādāts planētas orbītā, tā pirmdien, 9.novembrī, pavēstīja uzņēmuma izpilddirektors un inženieris Vītenis Buzs (Vytenis Buzas). Satelīts Zemes orbītā nogādāts no Indijas Satīša Dhavana kosmosa centra sestdien, 7.novembrī.

Astravjecas AES aptur darbību, Lietuvā radiācijas kāpumu nenovēro

Lietuvā nav novērots radiācijas līmeņa kāpums pēc tam, kad Baltkrievijas jaunā Astravjecas atomelektrostacija (AES) negaidīti apturējusi elektroenerģijas ražošanu, tā pirmdien pavēstīja Lietuvas Radiācijas Aizsardzības centrs. Pirmdien Lietuvas elektrosadales tīklu uzņēmums Litgrid ziņoja, ka AES, kas sākusi darbību šoruden Baltkrievijā netālu no valstu robežas ar Lietuvu, nav ražojusi elektrību kopš svētdienas, 8.novembra, pēcpusdienas. Baltkrievijas mediji ziņojuši, ka spēkstacijas pirmā reaktora turbīnas darbība apturēta pēc tam, kad uzsprāguši vairāki augstsprieguma transformatori, tomēr šīs informācijas patiesums nav neatkarīgi apstiprināts.

Lietuvā 5G sakaru tīklu iedarbina Telia

Ziemeļvalstu telekomunikāciju un informācijas tehnoloģiju uzņēmums Telia Lietuva otrdien, 10.novembrī, paziņojis, ka valstī iedarbinājis piektās paaudzes mobilo sakaru tīklu. Kopskaitā piecas 5G bāzes stacijas jau darbojas Viļņā, Kauņā un Klaipēdā, un decembra sākumā plānota vēl divu bāzes staciju iedarbināšana Klaipēdas Brīvajā ekonomiskajā zonā, paziņoja uzņēmuma pārstāvji. Telia Lietuva plāno sākt 5G pakalpojumu sniegšanu klientiem 2021.gadā.

Seims atbalsta maksas ceļu sistēmas ieviešanu

Seims otrdien, 10.novembrī, deva atļauju Lietuvas Ceļu pārvaldei ieviest jaunu, ap 90 miljonus eiro vērtu elektronisku ceļu nodevas iekasēšanas sistēmu. Nodevas par maksas ceļu lietošanu, būs atkarīgas nevis no attiecīgā autoceļa izmantošanas laika, bet gan no nobrauktā attāluma. Nodevas apmēru ietekmēs arī transportlīdzekļa veids un radītais piesārņojums. Nodevas tiks iekasētas tikai par valsts nozīmes autostrādēm un galvenajiem autoceļiem. Plānots, ka vieglajiem pasažieru transportlīdzekļiem ar masu līdz 3,5 tonnām un autobusiem nodeva būs 3,5-7 eiro centi par kilometru, bet kravas transportlīdzekļiem – 5-16 eiro centi par kilometru.

Koalīcija vienojas par Čmilīti-Nīlsenu kā jauno Seima priekšsēdētāju

Lietuvas centriski labējās partijas, kas aizvadītajā pirmdienā parakstīja koalīcijas līgumu par jaunas valdošās koalīcijas izveidi, vienojās Seima priekšsēdētāja amatam virzīt Liberālās kustības līderes Viktorijas Čmilītes-Nīlsenas (Viktorija Čmilytė-Nielsen) kandidatūru. Politisko spēku trijotne arī vienojušies, ka Liberālā kustība valdībā saņems vismaz divus ministra amatus, savukārt Brīvības partija saņems trīs ministru amatus.

Aizejošā valdība sanāk uz pēdējo sēdi

Trešdien, 11.novembrī, notikusi aizejošās, premjerministra Sauļus Skverneļa (Saulius Skvernelis) vadītās valdības pēdējā oficiālā sēde. Šis ministru kabinets gan vēl turpinās darbu, līdz jaunu valdību izveidos Seima nākamā centriski labējo partiju koalīcija.

Eksprezidenta atraitne saņems piemaksu

Bijušā Lietuvas prezidenta Aļģirda Brazauska (Algirdas Brazauskas) atraitne Kristīna Brazauskiene (Kristina Brazauskienė) saņems valsts piemaksu kā 1990.gada Neatkarības deklarācijas parakstītāja atraitne. Eksprezidenta kundzei nepienākas naudas piemaksa kā bijušā prezidenta dzīvesbiedrei. Brazauskienei minētā piemaksa piešķirta atpakaļejoši, proti, no 2010.gada 23.jūlija. Attiecīgi viņai būtu jāsaņem 37 000 eiro par aizvadītajiem desmit gadiem un turpmāk jāsaņem ikmēneša piemaksa ar šā brīža apmēru 331,11 eiro. Saskaņā ar Lietuvas Reģistru centra datiem Brazauskiene šobrīd ir divu uzņēmumu – Imperiva un Embex – valdes locekle.

Apelācijas tiesa beidz 13.janvāra lietas izskatīšanu

Lietuvas Apelācijas tiesa ceturtdien, 12.novembrī, beigusi izskatīt ar traģiskiem Barikāžu laika notikumiem saistīto 13.janvāra lietu. Gaidāms, ka tiesnešu kolēģija spriedumu pasludinās 2021.gada 15.martā. Vladimirs Uskhopčiks, Padomju Savienības armijas bijušais Viļņas Garizona komandieris, pirmās instances tiesā sodīts ar 14 gadiem cietumā un Mihails Golovatovs, bijušais Padomju Savienības Valsts drošības komitejas virsnieks, ar 12 gadiem cietumā. Vairums no 13.janvāra lietā apsūdzētajiem ir notiesāti to prombūtnē, jo Krievija un Baltkrievija ir atteikušās viņus izdot. 14 civiliedzīvotāji tika nogalināti un vēl vairāki simti ievainoti, kad 1991.gada 13.janvārī Padomju karavīri veica uzbrukumu, lai ieņemtu Viļņas televīzijas torni un Radio un televīzijas komitejas ēku.

Prokuratūra izmeklēs izteikumus TV par seksuālo minoritāšu tiesībām

Viļņas apgabala prokuratūra ceturtdien, 12.novembrī, ierosināja pirmstiesas izmeklēšanu saistībā ar bijušā Seima deputāta kandidāta izteikumiem par cilvēkiem, kuri pārstāv seksuālās minoritātes. Tie pausti diskusijā, kas notika valsts televīzijā LRT. Policija sākotnēji atteicās sākt izmeklēšanu par iespējamu naida kurināšanu par Lietuvas Tautas partijas kandidāta Pranciška Valicka (Pranciškus Valickas) izteikumiem, tomēr prokurors Justs Laučus (Justas Laucius) tagad ir pieņēmis pretēju lēmumu.

Jauna tīmekļa vietne ar Pretpadomju partizānu datu bāzi

Lietuvas Genocīda un pretošanās pētījumu centrs piektdien, 13.novembrī, publicēja tīmekļa vietni LaisvesKovos.lt, kur sabiedrībai pieejams darīts detalizēts saraksts ar personām, kuras no 1944. līdz 1953.gadam Lietuvas teritorijā piedalījās partizānu karā pret Padomju Savienības okupācijas režīmu. Saraksts nav pilnīgs, norādījis centrs, taču tīmekļa vietnē jau ir minēti 12 799 personu vārdi. Šie kaujinieki tika nonāvēti kaujās, nāves soda izpildes operācijās un nomira cietumos. Pēcāk sarakstu plānots papildināt ar izdzīvojušo cilvēku vārdiem, tiem, kuri tika nosūtīti uz soda nometnēm un vēlāk atgriezās dzimtenā, un tiem, kuri devās pagrīdē, lai slēptos no Padomju okupācijas iestādēm.

Darbu sāk jaunais Seima sastāvs

Piektdien, 13.novembrī, uz pirmo sēdi sanāca oktobra parlamenta vēlēšanās ievēlētais Lietuvas Seima sasaukums. Tam būs jāstrādā no 2020. līdz 2024.gadam. Jaunievēlētos deputātus parlamenta sēžu zālē sveica Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) un Viļņas arhibīskaps Gintars Grušs (Gintaras Grušas), kuru uzrunām sekoja deputātu zvērestu došanas ceremonija. Nausēda aicināja jauno Seimu gādāt par valsts iedzīvotāju sociālās noslāņošanās mazināšanu un uzsvēra, ka ekonomiskā izaugsme pati par sevi šo problēmu neatrisinās.

Saistītie raksti

Jaunatklātie COVID-19 gadījumi Baltijā. Latvijā – 690, Lietuvā – 2 109, Igaunijā – 524

Latvijā pēdējā diennaktī konstatēti 690 jauni saslimšanas gadījumi ar koronavīrusu COVID-19, tādējādi kopš pavasara inficēto skaitam sasniedzot 18 377. Savukārt jaunākie publiskie dati par Igauniju liecina,...

Baltkrievu organizācija vēsta par incidentu Astravjecas AES

Baltkrievijas pirmajā kodolspēkstacijā, Astravjecas atomelektrostacijā (AES), kuras ekspluatācija sākta šoruden, ir noticis otrais tehniskas dabas incidents, pavēstījusi baltkrievu vides aizsardzības organizācija Ekodom, kā tās pausto citē Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

COVID-19 inficētie Baltijā. Latvijā – 612, Lietuvā – 1 187, Igaunijā – 191

Latvijā pēdējā diennaktī konstatēti 612 jauni saslimšanas gadījumi ar koronavīrusu COVID-19, tādējādi kopš pavasara inficēto skaitam sasniedzot 17 687. Savukārt jaunākie publiskie dati par Igauniju liecina,...

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ziņas

Jaunatklātie COVID-19 gadījumi Baltijā. Latvijā – 690, Lietuvā – 2 109, Igaunijā – 524

Latvijā pēdējā diennaktī konstatēti 690 jauni saslimšanas gadījumi ar koronavīrusu COVID-19, tādējādi kopš pavasara inficēto skaitam sasniedzot 18 377. Savukārt jaunākie publiskie dati par Igauniju liecina,...

Saeima pieņem nākamā gada budžetu, paredzot tēriņus 10,758 miljardu eiro apmērā

Saeima trešdien, 2.decembrī, galīgajā lasījumā pieņēmusi 2021.gada budžetu, paredzot kopējos izdevumus 10,758 miljardu eiro apmērā, bet ieņēmumus 9,579 miljonu eiro apmērā. Par budžeta pieņemšanu nobalsoja...

ES budžets: Fon der Leiena mudina Ungāriju un Poliju tiesāties

ES dalībvalstīm joprojām nespējot vienoties par bloka daudzgadu budžeta un atjaunošanas fonda apstiprināšanu saistībā ar Ungārijai un Polijai nepieņemamu nosacījumu finansējuma piešķiršanā, Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena aicinājusi abas valstis vērsties tiesā, nevis bloķēt svarīgo dokumentu pieņemšanu.

Policija aiztur trīs nelegālās televīzijas izplatītājus

Valsts policijas (VP) Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa šā gada novembrī aizturēja trīs personu grupu, kas tiek turēta aizdomās par nelegālās televīzijas izplatīšanu. Izmeklēšanas laikā noskaidrots,...

COVID-19 ietekme uz kultūras nozari – kompensācijas, un kas varēs strādāt

Mērķtiecīgai cīņai ar COVID-19 pandēmijas izplatību Latvijā valdība lēmusi pagarināt ārkārtējo situāciju valstī līdz 2021.gada 11.janvārim un noteikt papildu drošības pasākumus, tostarp kultūrā. To...

Portugāle savā ES prezidentūrā koncentrēsies uz sociālo jomu

Portugāle, kura 2021.gada 1.janvārī pārņems prezidentūru ES Padomē no Vācijas, vēlas dot koncentrēties uz Eiropas sociālo modeli bloka dienaskārtībā saistībā ar atbalstu iedzīvotājiem krīzes laikā.

Pasaules diktātu latviešu valodā bez kļūdām šogad uzrakstījuši četri cilvēki

Izlabojot 2 457 pārbaudei pieņemtos darbus, kļuvis zināms, ka VI pasaules diktātu latviešu valodā, kas 2020.gada 7.novembrī plkst. 12.15 vienlaikus Latvijā un pasaulē norisinājās...

Epidemiologu aprēķini: Vakcinējot 70 līdz 75% Latvijas iedzīvotāju, varētu apturēt COVID-19 izplatīšanos

Pēc epidemiologu aprēķiniem, vakcinējot 70 līdz 75% Latvijas iedzīvotāju varētu apturēt COVID-19 izplatīšanos, lai gan ideālā variantā būtu, ja visi Latvijas iedzīvotāji izvēlētos vakcinēties pret COVID-19 vīrusu.

Rīgā oficiāli sākas A.Čaka ielas pagaidu velojoslu eksperiments

Otrdien, 1.decembrī, oficiāli sācies A.Čaka ielas pagaidu velojoslu eksperiments, kas turpināsies līdz nākamā gada 1.aprīlim, vēsta Rīgas domes Satiksmes departaments. Eksperimenta mērķis ir veikt satiksmes...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!