bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 14.12.2019 | Vārda dienas: Auseklis, Gaisma
LatviaLatvija

Nekā personīga: Krievijas kravu apjoma kritums var apdraudēt dzelzceļa elektrifikāciju Latvijā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Nekā Personīga, tranzīts, tranzītbizness, Krievijas kravas, ogles, Rīgas Brīvosta, Juris Iesalnieks, Tālis Linkaits, Sandra Caune, Latvijas dzelzceļš, dzelzceļa elektrifikācija,

Paredzams, ka Baltijas ostās samazināsies kravu apjomi, Krievijas tranzītbiznesa uzņēmējiem kravas pārvirzot uz savas valsts ostām. Tas savukārt rada draudus ilgi lolotajam dzelzceļa elektrifikācijas projektam Latvijā, informē TV3 raidījums Nekā personīga.

Nekā personīga zināms, ka Krievijas tranzītbiznesa uzņēmējiem nācies noslēgt vienošanos ar valsti, kas paredz konkrētu laika rāmi, kura laikā viņiem kravas no Baltijas ostām jāpārceļ uz ostām Krievijā. Dati dzelzceļa pārvadājumiem novembrī liecina, ka akmeņogļu kravu apjoms krities vairākas reizes.

Satiksmes ministrija (SM) uzdevusi Latvijas dzelzceļam (LDz) pārskatīt uzņēmuma izdevumus un gatavoties sliktākajam scenārijam. Tāpat ir neskaidra 318 miljonus vērtā dzelzceļa elektrifikācijas projekta nākotne.

Lietuva un Igaunija savus dzelzceļus jau modernizē, kas nozīmē, ja Latvija savu projektu atliks, tā konkurentiem zaudēs. Arī kravu kritums LDz nozīmē zemākus ienākumus, kas savukārt rada draudus, ka uzņēmums viens pats nespēs īsteno elektrifikācijas projektu un, iespējams, būs nepieciešama papildu nauda no valsts budžeta, secina Nekā personīga.

Žurnālisti norāda, ka straujas Krievijas kravu kritums nozīmē, ka tuvojas scenārijs, kurā elektrifikācijas projekts kļūst finansiāli neizdevīgs.

Krievija gadiem ilgi draudējusi kravas no Baltijas pārvirzīt uz savām ostām, tomēr to apjomi piedzīvoja būtisku kritumu vien pēc Krimas aneksijas.

Nekā personīga zināms, ka Kremlī nesen sagatavotais plāns paredz tradicionālās kravas samazināt līdz nullei un caur Latviju vest tikai bīstamās kravas.

«Tas jau nav nekāds noslēpums, ka Krievija īsteno tos stratēģiskos plānus, kādi viņiem ir jau nosprausti daudzus gadus – kravu pārorientēšana uz savām ostām. Kopējais kravu apjoms arī paredzamā nākotnē samazināsies. Tāpēc LDz ir jāstrādā pie elastīgākas izmaksu samazināšanas programmas, lai būtu iespējams tajā brīdī, kad apjomi samazinās, attiecīgi mazināt arī izmaksas,» raidījumam komentē satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Nekā personīga vēsta, ka Rīgas Brīvostā līdzīgi kā aizvadītajā gadā valda neziņa, vai šogad ostā tiks pārslēgti līgumi ar piegādātājiem Krievijā. Tieši šīs valsts akmeņogles veido trešo daļu no kravu apjomiem Rīgas Brīvostā.

LDz pārvadāto kravu apjoms šī gada janvārī vēl bija pagājušā gada līmenī, tomēr tad sekoja kritums. No vasaras līdz oktobrim kopējais apmērs nav bijis lielāks par 87% no pirms gada pārvadātajām kravām, norāda žurnālisti. Ievērojamākais kritums bijis tieši akmeņoglēm un naftas produktiem – attiecīgi mīnuss 15,5% un 19,1%.

Nekā personīga pieejamie dati par Rīgas Brīvostā pārkrauto ogļu apjomu liecina, ka šī gada novembrī tas sarucis jau trīs reizes, salīdzinot ar šī gada oktobri.

Vēl par šo tematu: Noslēgts 318 miljonu vērts Kohēzijas fonda līgums par dzelzceļa elektrifikāciju Latvijā

«Neoficiālās ziņas ir tādas, ka Krievijas lielākie kravu nosūtītāji ir Krievijas valdībai parakstījušies par grafiku kādā veidā viņi samazinās kravu plūsmas sūtīšanai caur Latvijas ostām. Tā kā Krievijas valdība ir piegājusi ļoti nopietni šoreiz tam jautājumam,» raidījumam apstiprina Valsts dzelzceļa administrācijas direktors Juris Iesalnieks.

Viņš arī atzīst, ka kravu kritums redzams jau tagad – šī gada pirmajos deviņos mēnešos kravu apjomi kopumā samazinājušies par 12,5% salīdzinājumā ar šo pašu periodu 2018.gadā.

«Daudz drūmāks sevišķi arī ogļu ziņā, kas mums bija glābējs. Šobrīd ogļu apjomi ir tik zemi, kas ir zemāk nekā pašas pesimistiskākās prognozes, kas bija pirms pusgada,» atzīst Iesalnieks.

Iepriekšējā valdība lēmusi, ka, kravu apjomam piedzīvojot dramatisku kritumu, valsts varētu atteikties no 318 miljonu eiro vērtā dzelzceļa elektrifikācijas projekta.

Nekā personīga atgādina, ka jau tagad LDz ir kredītsaistības, kas lēšamas tuvu 200 miljoniem. Apgūstot Eiropas Savienības (ES) projektu naudu laikā, kad kravu apjomi samazinās, LDz nāksies vai nu celt tarifus, vai arī prasīt naudu no valsts.

LDz elektrifikācijas projekta dokumentus aizsūtījis uz Eiropas Komisiju, un drīzumā iecerēts sākt iepirkumus. Nākamgad iecerēts veikt projektēšanu, bet būvdarbus pabeigt līdz 2023.gada beigām, vēsta TV3 raidījums.

Lasiet arī: Linkaits: Latvijas dzelzceļš piedzīvo sāpīgas, taču nepieciešamas pārmaiņas

«Kravu apjomu rādītājus mēs tiešām monitorējam un daudz ko darām, lai kravas pieaugtu Latvijas virzienā. Taču jāsaka tā, ka kravu apjoms ir ļoti atkarīgs no ģeopolitskās situācijas. Ja paskatāmies gadu griezumā, kā kravas ir mainījušās, tad šobrīd varam teikt, ka atrodamies 2017.gada apjomā un vēl nav tā kritiskā robeža, lai pārvērtētu projekta esamību vai izšķirtos par kādu savādāku risinājumu,» žurnālistiem komentē SM Attīstības direkcijas direktore Sandra Caune.

«Jau Kučinska valdība noteica ļoti stingru fiskālo rāmi – valdība atbalsta šādu projektu pie nosacījuma, ja tas neietekmē valsts budžetu, neietekmē valsts saistības. Tiklīdz LDz indicē, ka būs jānāk pie valdības ar prasību pēc subsīdijas vai pēc kāda finansiāla atbalsta, valdībai šādam projektam atbalsta nav,» saka satiksmes ministrs Linkaits.


Pievienot komentāru

BK Ventspils Lemberga dēļ varētu būt problēmas ar finansējuma saņemšanu

ASV sankcijām pakļautā Aivara Lemberga atrašanās basketbola kluba Ventspils prezidenta amatā varētu būt šķērslis turpmākai finansējuma saņemšanai.

Lembergs aptur savu darbību Latvijas Olimpiskajā komitejā

Latvijas Olimpiskās komitejas Individuālais biedrs un Izpildkomitejas loceklis Aivars Lembergs piektdien, 13.decembrī, LOK Valdei paziņojis, ka aptur savu darbību organizācijā.

Domnīca: Pret Krievijas rīcību jācīnās, sodot Facebook, ķerot spiegus un atbalstot pilsonisko pretošanos

Domnīca Eiropas Vērtību centrs drošības politikai ir izstrādājusi vadlīnijas valstu cīņai pret Krievijas centieniem tās ietekmēt. Padomu vidū ir Krievijas spiegu izgaismošana, interneta lieluzņēmumu sodīšana un pilsoniskās pretošanās veicināšana.

ASV noteiktās sankcijas neskars uzņēmumus, kur Lembergam atņemtas kontroles tiesības

ASV noteiktās sankcijas neskars tos uzņēmumus, kuros ar tiesas lēmumu Aivaram Lembergam atņemtas jebkādas kontroles, ietekmes tiesības.

Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas valdi atstājuši Ralfs Kļaviņš un Edvīns Bērziņš

Darbu Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas valdē pārtraukuši SIA Rīgas tirdzniecības osta valdes priekšsēdētājs Ralfs Kļaviņš un bijušais Latvijas dzelzceļa valdes priekšsēdētājs Edvīns Bērziņš.

Igaunijā līdzsvarojas Tallinas reģiona IKP ar valsts vidējo rādītāju

2018.gadā iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju Tallinas reģionā bija 167% no Igaunijas vidējā.

Eurostat: Latvijā mājsaimniecību labklājība pērn bijusi viena no zemākajām ES

Reālais individuālais patēriņš uz vienu iedzīvotāju, kas raksturo mājsaimniecību labklājību, Latvijā pērn bijis viens no zemākajiem Eiropas Savienībā.

Likvidējot braukšanas atlaides vēl vairākos RMS maršrutos, Rīgas satiksme cer ietaupīt 1,75 miljonus eiro gadā

Likvidējot braukšanas maksas atlaides vēl vairākos SIA Rīgas mikroautobusu satiksme maršrutos, SIA Rīgas satiksme cer ietaupīt aptuveni 1,75 miljonus eiro gadā.

Vairāki valsts iestāžu darbinieki un politiķi ir piedzīvojuši mērķētu kiberuzbrukumu

Pēdējo dienu laikā vairāki valsts iestāžu darbinieki un politiķi ir piedzīvojuši mērķētu kiberuzbrukumu, liecina  informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Cert.lv incidentu analīze.

Ārkārtas vēlēšanu gadījumā Rīgas domi varētu ievēlēt uz pieciem gadiem

Ar grozījumiem paredzēts noteikt, ka domes atlaišanas gadījumā, ja līdz kārtējām vēlēšanām palikuši vairāk nekā 24 mēneši, rīko jaunas vēlēšanas un jauno domi ievēlē uz atlaistās domes pilnvaru termiņu.

ES pagarina sankcijas pret Krievijas nozarēm par Ukrainu

Eiropas Savienība ir paildzinājusi termiņu tās sankcijām pret Krievijas finanšu, enerģētikas un aizsardzības nozari līdz 2020.gada vidum. Maskava šādi tiek sodīta par agresiju, ko izvērsusi pret kaimiņvalsti Ukrainu.

Rīgas un Ventspils ostā vairs nestrādās vietvaru pārstāvji

Rīgas ostas valdē un Ventspils ostas valdē turpmāk būs četri valdes locekļi – ekonomikas ministra, finanšu ministra, satiksmes ministra un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra izvirzīti pārstāvji, kurus amatā ieceļ un no amata atbrīvo MK.

CSDD uzsāks starptautiskā parauga vadītāja apliecību izsniegšanu

«Šo jauninājumu īpaši novērtēts tie Latvijas iedzīvotāji, kas plāno apmeklēt kādu eksotiskāku valsti, jo tieši šajās valstīs ir bijuši gadījumi, kad netika atzītas Latvijā izsniegtās apliecības.»

Kopējie nodokļu parādi Latvijā decembra sākumā – 869,4 miljoni eiro

Latvijā šogad decembra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 869,367 miljonu eiro apmērā, kas ir par 1,9% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Briti Brexit vēlēšanās izvēlas Džonsona konservatīvos

Lielbritānijas parlamenta vēlēšanās uzvaru ir pieteikusi valdošā Konservatīvā partija. Tās solījums īstenot valsts izstāšanos no Eiropas Savienības tai atnesis drošu vienpartijas vairākumu, liecina nepilnīgi vēlēšanu rezultāti.

Autovadītājiem: Kurzemē apledojuši ceļi

Kurzemē 13.decembra rītā apledojums vietām apgrūtina braukšanu par valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

ES dalībvalstis atbalsta kursu uz klimatneitralitāti 2050.gadā, Polija ne

Eiropas Savienības dalībvalstis, tostarp Latvija, ir atbalstījušas Eiropas Komisijas piedāvāto politisko kursu, kas paredz konkrētu rīcību, lai bloks līdz 2050.gadam kļūtu klimatneitrāls. Polija atteikusies tam piekrist savas akmeņoģļu enerģētikas dēļ.

Eigimu rosina apsūdzēt par 10 000 eiro kukuļa pieprasīšanu

KNAB rosina Ģenerālprokuratūrai sākt kriminālvajāšanu divās lietās pret Rihardu Eigimu par 10 000 eiro kukuļa pieprasīšanu un nelikumīgi glabātu šaujamieroča munīciju.

Rīgas domes pagaidu vadību plāno uzticēt VARAM valsts sekretāram Balševicam

Ja Saeima nobalsos par Rīgas domes atlaišanu, pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs līdz ārkārtas vēlēšanām varētu būt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs Edvīns Balševics.

Nedēļas izskaņā un nākamās nedēļas sākumā silts laiks un bieži gaidāmi nokrišņi

Laika apstākļus nākamajā nedēļā noteiks ciklonu darbība. Debesis lielākoties klās mākoņi un bieži gaidāmi nokrišņi.

No ANO klimata konferences izraida vides aktīvistus, novērotājus

Madridē no ANO Klimata pārmaiņu konferences ceturtdien izraidīti vides aktīvisti un novērotāji pēc tam, kad konferences telpās sarīkota trokšņaina protesta akcija.

Rīgā 40.autobusa maršrutu Jugla–Ziepniekkalns aizstās 4.trolejbusa maršruts

Maršruta izmaiņas tiks īstenotas, sākot ar 2020.gada 2.janvāri, ziņo uzņēmumā Rīgas satiksme.

Ko Lietuvai nozīmēs zemāks vēlēšanu slieksnis – demokrātijas kvalitāti vai ķīviņus Seimā?

Lietuvas likumdevēji šonedēļ atbalstījuši vēlēšanu sliekšņa pazemināšanu politiskajām partijām līdz 3%, bet partiju apvienībām – līdz 5%. Ieceres atbalstītāji to raksturo kā valsts demokrātijas briedumu, taču pretinieki sauc to par kaitējumu Seima darbam, jo partiju sadalījums varētu kļūt vēl sadrumstalotāks.

Latvijas nepilsonim Skripņikam piecu gadu cietumsods par karošanu Austrumukrainā

Atstāts negrozīts spriedums, ar kuru daugavpilietim Artjomam Skripņikam par piedalīšanos bruņotajā konfliktā Austrumukrainā, apmācot jaunos karavīrus, piespriests piecu gadu cietumsods.

Kariņš izveido darba grupu Ventspils brīvostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ceturtdien, 12.decembrī, izdevis rīkojumu par darba grupas izveidi satiksmes ministra Tāļa Linkaita vadībā Ventspils brīvostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!