bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 21.09.2019 | Vārda dienas: Mariss, Matīss, Modris
LatviaLatvija

Nelēkt no tiltiem un citi ieteikumi drošākai vasarai

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ūdenstilpēs bojāgājušo skaits Latvijā sešas reizes pārsniedz Eiropas Savienības (ES) vidējos rādītājus – 6,1 bojāgājušais uz 100 000 iedzīvotājiem, kamēr vidēji ES ir 1,1, bet Lielbritānijā 0,4. Vidēji no desmit bojāgājušajiem astoņi ir vīrieši un divas sievietes. 29% no vīriešiem ir vecumā no 45 līdz 54 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes 2018.gadā publicētie dati.

Kādi ir galvenie cēloņi nelaimēm uz ūdeņiem un to tuvumā? Cilvēku vieglprātība un savu spēju pārvērtēšana dažkārt noved pie ļoti nepatīkamām sekām. Lai, sākoties karstajam laikam, atpūta būtu drošāka un patīkamāka, glābēja un biznesa augstskolas Turība studente Ieva Lapše sniedz vairākus ieteikumus.

Peldēties drīkst tikai iepriekš izpētītās ūdenstilpnēs un oficiālās peldvietās

Visdrošāk ir izvēlēties oficiālās peldvietas, kuras aprīkotas ar bojām un kur ir glābēji, kuri spējīgi zibenīgi rīkoties briesmu un apdraudējumu gadījumā. Ūdens gultne šādas peldvietās ir kārtīgi izpētīta, kas samazina risku gūt traumas, saskaroties ar kādu straumes atnestu priekšmetu. Bīstami peldēt upēs ar spēcīgu straumi, piemēram, Gaujā. Tāpat nav ieteicams peldēties zem tiltiem, kur būvniecības rezultātā iespējams saglabājušās betona un armatūras paliekas.

Lēkšana no tiltiem jāaizmirst

Ļoti nopietnas traumas izraisa arī lēkšana no tiltiem un laipām iepriekš neizpētītās ūdenstilpnēs. Dažkārt sekas ir letālas, ja upes vai ezera gultne bijusi pārāk sekla vai tur atradies kāds straumes atnests dzelzs gabals. Lēkšana no tiltiem ir jāizmirst, adrenalīns iegūstams arī drošākā veidā. Ir speciāli ierīkoti ūdens parki vai āra peldbaseini, kur izvietoti tramplīni tiem, kuri papildus peldei vēlas iegūt lielāku adrenalīna devu. Viens no šādiem peldbaseiniem ar tramplīnu, platformu lēkšanai atrodas Kandavā, iemantojot lielu popularitāti ne tikai vietējo, bet arī citu Latvijas iedzīvotāju vidū.

Neskriet ūdenī sakarsušiem

Vairākas stundas pavadīt karstā saulē un tad skriet ūdenī veldzēties nav prāta darbs. Kad organisms ir ļoti sakarsis, strauja lēkšana vai skriešana vēsā ūdenī var izraisīt šoku, kas rezultējas ar elpas trūkumu, krampjiem, citkārt pat sirdsdarbības traucējumiem cilvēkiem, kuru organisms nav tik spēcīgs. Ja krampji radušies seklumā, peldētājs visbiežāk var izkļūt no ūdens paša spēkiem, taču lielākā dziļumā palielinās bīstamība, jo nav iespējams nostāties kājās un nākas iesaistīties glābējiem. Ja ūdens temperatūras izmaiņas jūtamas pat baseinā, kur gaisa un ūdens atšķirība ir vien pāris grādu, tad iedomāsimies, cik liela starpība ir jūrā, upē vai ezerā – vismaz desmit un vairāk grādi. Pirms skriet – jāpadomā!

Nestāvēt malā, bet rīkoties

Redzot, ka kāds nonācis nelaimē – noteikti jārīkojas. Nevajag baidīties izdarīt ko nepareizi! Protams, ja nav atbilstošu prasmju peldēšanā, nevajadzētu steigties palīgā slīcējam un censties viņu glābt pašam, taču nekavējoties jāmeklē iespējamā palīdzība un jāzvana atbildīgajiem dienestiem. Uzskatu, ka katram iedzīvotājam regulāri jāatjauno prasmes pirmās palīdzības sniegšanā, lai vajadzības gadījumā spētu palīdzēt līdzcilvēkam. Ļoti daudziem šādu prasmju nav, bet citi tās ieguvuši autoskolā, gadu gaitā piemirstot pareizos rīcības soļus.

Īpaša piesardzība arī laivās

Ja esat nolēmuši doties izbraucienā ar laivu vai kuteri, nevajadzētu domāt, ka nekas jau nenotiks. Piesardzības pasākumus nepieciešams ievērot vienmēr. Jāatceras, ka katrai laivai ir noteikts svara un cilvēku skaita limits, kuru nedrīkst pārsniegt. Laivām, kas garākas par četriem metriem, glābšanas riņķis ir obligāta prasība. Bērniem līdz 12 gadu vecumam, atrodoties ūdens transportlīdzeklī, mugurā jābūt uzvilktai drošības vestei, savukārt pārējo cilvēku drošības vestēm atbilstošā skaitā jāatrodas laivā. Iegādājoties vestes, nevajag taupīt līdzekļus, bet jāvēršas sertificētos veikalos pie zinošiem speciālistiem.

Vieglprātība un savu spēju pārvērtēšana

Lielākā daļa nelaimes gadījumu ūdenī un tā tuvumā joprojām notiek cilvēku vieglprātības un savu spēju pārvērtēšanas rezultātā. Dažkārt sāncensība un centieni pierādīt savu spēku un varējumu draugiem vai apkārtējiem noved līdz traumu vai slīkšanas riskam. Būtisks ietekmējošs faktors ir alkohola lietošana, apvienojot to ar peldēm, sekas var izvērsties ļoti bēdīgas. Tāpat glābējiem regulāri nākas aizrādīt vecākiem, kuri iegrimstot telefonos, novēršot uzmanību no saviem bērniem. Kontakts ar bērnu jāsaglabā nepārtraukti, it sevišķi, atpūšoties ūdens tuvumā.

Ļoti populāra nodarbe ūdenī ir gulēšana uz piepūšamajiem matračiem, nepadomājot, ka krasta vējš matraci ienesīs dziļāk ūdenstilpnē. Bīstamāk, ja panikas rezultātā cilvēks iekrīt ūdenī, bet peldēšanas prasmes nav pietiekamas drošai nokļūšanai sauszemē, tad nekavējoties jārīkojas glābējiem. Interesanti, ka negadījumi nereti notiek tieši ar labiem peldētājiem, kas skaidrojams ar pārgalvību un pārlieku lielu pašpārliecinātību.

Cilvēki kļuvuši apzinīgāki

Kopumā cilvēki kļuvuši apzinīgāki, turklāt katru gadu sabiedrība tiek informēta par drošu atpūtu ūdenī un tā tuvumā. Preventīvie pasākumi tiek veikti gan pirms sezonas sākuma, gan turpināti peldsezonas laikā. Pludmalēs izvietotas informatīvas norādes, izveidoti bukleti un bērniem skolās lasītas izglītojošas lekcijas. Priecājamies, ja ziņojumu sniegšanā iesaistās arī sabiedrība, policijas pārstāvjiem norādot uz nepilnībām vai pārkāpumiem peldvietās. Cilvēki arvien vairāk ieklausās atbildīgo institūciju sniegtajos ieteikumos, mazinot risku iekļūt paaugstinātas bīstamības situācijās. Pozitīvas iezīmes vērojamas arī vecāku rīcībā, kuri savas atvases pieskata vērīgāk, dažkārt bērna apģērbam pievienojot unikālu atpazīšanas zīmi. Jāpiebilst, ka arī alkohola lietošana pludmalēs nav novērojama tik bieži kā salīdzinot ar situāciju dažus gadus atpakaļ.


Pievienot komentāru

Bildēs: Pasaule vienojas klimata aizsardzībai

Piektdien daudzviet pasaulē ar sevišķi lielu aktivitāti norisinās iknedēļas protesta akcija Piektdiena nākotnei. ko aizsākuši skolēni, lai panāktu, ka valstu valdības un ietekmīgu uzņēmumu vadītāji sāk iestāties pret siltumnīcefekta gāzu izplūdēm.

ERAB domā pārdot Šiauliu bankas akcijas, bet neplāno aiziet no bankas Citadele

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka gatavojas pārdot Lietuvas Šiauliu bankas akcijas, tomēr pagaidām neplāno aiziet no bankas Citadele.

Uzņēmums: Rīgā vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Lietuvu

Rīgas īres tirgu ir salīdzinoši neliels maza izmēra dzīvokļu piedāvājums, savukārt vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Viļņu un Tallinu.

Konkurences padome atļāvusi Bauskas alus kapitāldaļu pārdošanu Cido grupai

Konkurences padome ir apstiprinājusi SIA Bauskas alus 100% kapitāldaļu pārdošanu CIDO Grupai bez īpašiem nosacījumiem. Darījumu paredzēts pilnībā noslēgt pāris mēnešu laikā.

Līdz šim deviņiem bērniem no Siguldas atklāta salmoneloze, bet pieciem – zarnu nūjiņu infekcija

Līdz šim salmoneloze laboratoriski apstiprināta deviņiem, bet šiga toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas izraisītā infekcija jeb STEC – pieciem bērniem no Siguldas puses, informē Slimību profilakses un kontroles centrā.

Rimšēvičs: Komercbankas Latvijas Bankā glabā piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» ekonomikā

Patlaban komercbankas Latvijas Bankā glabā aptuveni piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» valsts ekonomikā, informē centrālās bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Latvijas Banka IKP pieauguma prognozi šim gadam samazina līdz 2,5%

Latvijas Banka samazinājusi IKP pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš lēstajiem 2,9%, pēc izlīdzinātajiem datiem, līdz 2,5%, bet nākamajam gadam–- no 3,1% līdz 2,6%.

ES pārliecināta par jaunu Krievijas-Ukrainas gāzes līgumu, Ukraina kritiska

Sarunās Briselē par ilgtermiņa līgumu starp Krieviju un Ukrainu par Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropas Savienības valstīm sperti soļi, lai panāktu jauna līguma noslēgšanu. Ukraina tikmēr atkārtojusi iespēju pārtraukt gāzes tranzītu cauri savai teritorijai.

Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs

Ēdinātājs Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs Ieviņa un Saulīte.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā samazinājās par 0,1%

Salīdzinot ar 2019.gada jūliju, augustā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos prokurora amatam Latvijas skaļāko korupcijas lietu nodaļā

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos uz Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora amata vakanci.

Igaunija nokļūst Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras Direktoru valdē

Igaunija pirmoreiz ievēlēta Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras vadībā, kur tās mērķi ir iestāties pret kodolieroču izplatību un par radioaktīvo atkritumu iespējami drošu noglabāšanu.

EP rosina noteikt atceres dienu cīnītājiem pret totalitārismu

Eiropas Parlamenta deputāti rosina noteikt 25.maiju, kas ir Aušvicas varoņa Vitolda Pilecka nāvessoda gadadiena, par Starptautisko dienu varonīgo cīnītāju pret totalitārismu atcerei.

Rīgas Centrāltirgus kļuvis pieejamāks iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem

Ņemot vērā iedzīvotāju iebildumus, Rīgas Centrāltirgus Gastronomijas paviljons tagad padarīts pieejamāks cilvēkiem ar kustību traucējumiem un ērtāks pārdevējiem.

Ministrs: Igaunija pat neapspriedīs centralizētu ES migrantu uzņemšanu

Eiropas Savienības dalībvalstis aicina pārskatīt bloka migrācijas politiku, lai panāktu visu dalībvalstu līdzdalību migrantu uzņemšanā. Starpvalstu diskusiju atteicies apmeklēt Igaunijas iekšlietu ministrs, norādot, ka Igaunija nevēlas pat apspriest priekšlikumu.

Aptur Saeimas ēkas atsevišķu telpu ekspluatāciju

Lai veiktu padziļinātu būvkonstrukciju izpēti, Saeimas Prezidijs pieņēma lēmumu ierobežot atsevišķu telpu ekspluatāciju Saeimas ēkā Jēkaba ielā 11.

Ievestā benzīna apmērs septiņos mēnešos sarucis par 6,7%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad septiņos mēnešos samazinājies par 6,7% salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 0,1% vairāk.

Ryanair Olīrijam piesolīta 99 miljonu eiro piemaksa

Eiropā lielākās lidsabiedrības Ryanair akcionāri ar 50,5% balsīm apstiprinājuši jaunu piemaksu kārtību uzņēmuma izpilddirektoram Maiklam Olīrijam. Ļoti veiksmīgas darbības gadījumā tā paredz piecos gados viņam izmaksāt 99 miljonus eiro.

Kad studenti «pazūd» darba tirgū un neatgriežas. Saruna ar RISEBA rektori

Vēlme ātrāk kļūt patstāvīgiem un pelnīt pašiem savu naudu nereti izkonkurē vēlmi studēt, sarunā ar BNN pauž RISEBA rektore Irina Senņikova, runājot par nepabeigtu mācību problēmu Latvijā.

Austrija bloķē ES-Dienvidamerikas tirdzniecības līgumu lietusmežu, darba tiesību dēļ

Brīvās tirdzniecības līgums starp ES un Dienvidamerikas lielāko tirdzniecības bloku Mercosur gatavots 20 gadus, taču Austrijas valdošās koalīcijas partijas ir to noraidījušas ar mērķi saglabāt Amazones mežus un darba tiesību ievērošanu.

Plāno liegt pašvaldībām reģistrēt savus plašsaziņas līdzekļus

Likumprojekts paredz, ka pašvaldībām līdz 2019.gada 31.decembrim būs jāiesniedz Uzņēmumu reģistram pieteikumu par to īpašumā esošo masu informācijas līdzekļu izslēgšanu no reģistra.

PVD: Pārbaudēs Siguldas bērnudārzos zarnu nūjiņas vairāk nav konstatētas

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, ir izdarīts maksimālais, lai jauni saslimšanas gadījumi nenotiktu, piektdien, 20.septembrī, intervijā Latvijas Radio sacījis PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Vēl saglabāsies lietains un vējains laiks

Brīvdienās laika apstākļus turpinās noteikt ciklonu darbība, tādēļ debesis skaidrosies tikai brīžiem, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->