bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 23.10.2019 | Vārda dienas: Daina, Dainida, Dainis
LatviaLatvija

Nelēkt no tiltiem un citi ieteikumi drošākai vasarai

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ūdenstilpēs bojāgājušo skaits Latvijā sešas reizes pārsniedz Eiropas Savienības (ES) vidējos rādītājus – 6,1 bojāgājušais uz 100 000 iedzīvotājiem, kamēr vidēji ES ir 1,1, bet Lielbritānijā 0,4. Vidēji no desmit bojāgājušajiem astoņi ir vīrieši un divas sievietes. 29% no vīriešiem ir vecumā no 45 līdz 54 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes 2018.gadā publicētie dati.

Kādi ir galvenie cēloņi nelaimēm uz ūdeņiem un to tuvumā? Cilvēku vieglprātība un savu spēju pārvērtēšana dažkārt noved pie ļoti nepatīkamām sekām. Lai, sākoties karstajam laikam, atpūta būtu drošāka un patīkamāka, glābēja un biznesa augstskolas Turība studente Ieva Lapše sniedz vairākus ieteikumus.

Peldēties drīkst tikai iepriekš izpētītās ūdenstilpnēs un oficiālās peldvietās

Visdrošāk ir izvēlēties oficiālās peldvietas, kuras aprīkotas ar bojām un kur ir glābēji, kuri spējīgi zibenīgi rīkoties briesmu un apdraudējumu gadījumā. Ūdens gultne šādas peldvietās ir kārtīgi izpētīta, kas samazina risku gūt traumas, saskaroties ar kādu straumes atnestu priekšmetu. Bīstami peldēt upēs ar spēcīgu straumi, piemēram, Gaujā. Tāpat nav ieteicams peldēties zem tiltiem, kur būvniecības rezultātā iespējams saglabājušās betona un armatūras paliekas.

Lēkšana no tiltiem jāaizmirst

Ļoti nopietnas traumas izraisa arī lēkšana no tiltiem un laipām iepriekš neizpētītās ūdenstilpnēs. Dažkārt sekas ir letālas, ja upes vai ezera gultne bijusi pārāk sekla vai tur atradies kāds straumes atnests dzelzs gabals. Lēkšana no tiltiem ir jāizmirst, adrenalīns iegūstams arī drošākā veidā. Ir speciāli ierīkoti ūdens parki vai āra peldbaseini, kur izvietoti tramplīni tiem, kuri papildus peldei vēlas iegūt lielāku adrenalīna devu. Viens no šādiem peldbaseiniem ar tramplīnu, platformu lēkšanai atrodas Kandavā, iemantojot lielu popularitāti ne tikai vietējo, bet arī citu Latvijas iedzīvotāju vidū.

Neskriet ūdenī sakarsušiem

Vairākas stundas pavadīt karstā saulē un tad skriet ūdenī veldzēties nav prāta darbs. Kad organisms ir ļoti sakarsis, strauja lēkšana vai skriešana vēsā ūdenī var izraisīt šoku, kas rezultējas ar elpas trūkumu, krampjiem, citkārt pat sirdsdarbības traucējumiem cilvēkiem, kuru organisms nav tik spēcīgs. Ja krampji radušies seklumā, peldētājs visbiežāk var izkļūt no ūdens paša spēkiem, taču lielākā dziļumā palielinās bīstamība, jo nav iespējams nostāties kājās un nākas iesaistīties glābējiem. Ja ūdens temperatūras izmaiņas jūtamas pat baseinā, kur gaisa un ūdens atšķirība ir vien pāris grādu, tad iedomāsimies, cik liela starpība ir jūrā, upē vai ezerā – vismaz desmit un vairāk grādi. Pirms skriet – jāpadomā!

Nestāvēt malā, bet rīkoties

Redzot, ka kāds nonācis nelaimē – noteikti jārīkojas. Nevajag baidīties izdarīt ko nepareizi! Protams, ja nav atbilstošu prasmju peldēšanā, nevajadzētu steigties palīgā slīcējam un censties viņu glābt pašam, taču nekavējoties jāmeklē iespējamā palīdzība un jāzvana atbildīgajiem dienestiem. Uzskatu, ka katram iedzīvotājam regulāri jāatjauno prasmes pirmās palīdzības sniegšanā, lai vajadzības gadījumā spētu palīdzēt līdzcilvēkam. Ļoti daudziem šādu prasmju nav, bet citi tās ieguvuši autoskolā, gadu gaitā piemirstot pareizos rīcības soļus.

Īpaša piesardzība arī laivās

Ja esat nolēmuši doties izbraucienā ar laivu vai kuteri, nevajadzētu domāt, ka nekas jau nenotiks. Piesardzības pasākumus nepieciešams ievērot vienmēr. Jāatceras, ka katrai laivai ir noteikts svara un cilvēku skaita limits, kuru nedrīkst pārsniegt. Laivām, kas garākas par četriem metriem, glābšanas riņķis ir obligāta prasība. Bērniem līdz 12 gadu vecumam, atrodoties ūdens transportlīdzeklī, mugurā jābūt uzvilktai drošības vestei, savukārt pārējo cilvēku drošības vestēm atbilstošā skaitā jāatrodas laivā. Iegādājoties vestes, nevajag taupīt līdzekļus, bet jāvēršas sertificētos veikalos pie zinošiem speciālistiem.

Vieglprātība un savu spēju pārvērtēšana

Lielākā daļa nelaimes gadījumu ūdenī un tā tuvumā joprojām notiek cilvēku vieglprātības un savu spēju pārvērtēšanas rezultātā. Dažkārt sāncensība un centieni pierādīt savu spēku un varējumu draugiem vai apkārtējiem noved līdz traumu vai slīkšanas riskam. Būtisks ietekmējošs faktors ir alkohola lietošana, apvienojot to ar peldēm, sekas var izvērsties ļoti bēdīgas. Tāpat glābējiem regulāri nākas aizrādīt vecākiem, kuri iegrimstot telefonos, novēršot uzmanību no saviem bērniem. Kontakts ar bērnu jāsaglabā nepārtraukti, it sevišķi, atpūšoties ūdens tuvumā.

Ļoti populāra nodarbe ūdenī ir gulēšana uz piepūšamajiem matračiem, nepadomājot, ka krasta vējš matraci ienesīs dziļāk ūdenstilpnē. Bīstamāk, ja panikas rezultātā cilvēks iekrīt ūdenī, bet peldēšanas prasmes nav pietiekamas drošai nokļūšanai sauszemē, tad nekavējoties jārīkojas glābējiem. Interesanti, ka negadījumi nereti notiek tieši ar labiem peldētājiem, kas skaidrojams ar pārgalvību un pārlieku lielu pašpārliecinātību.

Cilvēki kļuvuši apzinīgāki

Kopumā cilvēki kļuvuši apzinīgāki, turklāt katru gadu sabiedrība tiek informēta par drošu atpūtu ūdenī un tā tuvumā. Preventīvie pasākumi tiek veikti gan pirms sezonas sākuma, gan turpināti peldsezonas laikā. Pludmalēs izvietotas informatīvas norādes, izveidoti bukleti un bērniem skolās lasītas izglītojošas lekcijas. Priecājamies, ja ziņojumu sniegšanā iesaistās arī sabiedrība, policijas pārstāvjiem norādot uz nepilnībām vai pārkāpumiem peldvietās. Cilvēki arvien vairāk ieklausās atbildīgo institūciju sniegtajos ieteikumos, mazinot risku iekļūt paaugstinātas bīstamības situācijās. Pozitīvas iezīmes vērojamas arī vecāku rīcībā, kuri savas atvases pieskata vērīgāk, dažkārt bērna apģērbam pievienojot unikālu atpazīšanas zīmi. Jāpiebilst, ka arī alkohola lietošana pludmalēs nav novērojama tik bieži kā salīdzinot ar situāciju dažus gadus atpakaļ.


Pievienot komentāru

Seima komisija pauž bažas, ka Baltkrievu investīcijām Lietuvā līdzi varētu nākt noteiktas saistības

Baltkrievu investīcijām Lietuvā līdzi varētu nākt noteiktas saistības, tāds uzskats pausts Lietuvas parlamenta Nacionālās drošības un aizsardzības komisijā.

Rinkēvičs: Mēs nevelkam emocionālas paralēles starp to, kas ir Katalonija un kas bija Baltijas valstis

«Mēs nevelkam emocionālas paralēles starp to, kas ir Katalonija un kas bija Baltijas valstis gan juridiski, gan politiski, gan vēsturiski.»

Atlaista visa Rīgas kartes valde

Līdz šim valdes locekļu amatus no Rīgas satiksmes puses ieņēma Jānis Meirāns un Pāvels Tulovskis, bet no Conduent – Ēriks Morizūrs. 

Pētījums: Tikai pusei Latvijas iedzīvotāju pietiekamas zināšanas par HIV

Latvijā ir tādi iedzīvotāji, kuri aplami uzskata, ka ar HIV var inficēties no kukaiņu kodumiem, kā arī saskarē ar kanalizāciju, turklāt pietiekamas zināšanas par HIV ir tikai nedaudz vairāk kā pusei iedzīvotāju.

Ekskluzīvi | Gorkšs: LFF ir norakstījusi lielas naudas summas, kuras varēja novirzīt futbola attīstībai

Par Latvijas Futbola federācijas finanšu noziegumiem un nesaimnieciski izlietoto naudu, visdrīzāk, maksāsim šodien, atņemot naudu futbola attīstībai rīt, intervijā BNN uzsver no LFF prezidenta amata atstādinātais Kaspars Gorkšs.

Deviņu mēnešu laikā iesaldēti noziedzīgi iegūti līdzekļi 212,5 miljonu eiro apmērā

Finanšu izlūkošanas dienests  šogad deviņos mēnešos izdevis 266 iesaldēšanas rīkojumus, kopumā iesaldējot iespējami noziedzīgi iegūtus līdzekļus 212,5 miljonu eiro apmērā.

Igaunijā neizdodas panākt vienošanos par minimālo algu 2020.gadā

Igaunijas Darba devēju apvienībai un Igaunijas Tirdzniecības savienības konfederācija nav panākušas vienošanos par minimālās algu 2020.gadā.

Ārsti centīsies ietekmēt Saeimas deputātu lēmumu par veselības budžetu

Protestējot pret politiķu liekulību, Latvijas Ārstu biedrība un Latvijas Jauno ārstu asociācija ir nosūtījusi vēstules visiem Saeimas deputātiem, atgādinot partiju programmās rakstīto un tautas priekšstāvju iepriekš solīto.

Turcija un Krievija vienojas par Sīrijas kurdu spēku tālāku atkāpšanos

Turcijas un Krievijas prezidenti ir vienojušies Sīrijas ziemeļos dot kurdu spēkiem laiku, lai tie atkāptos tālāk no Turcijas-Sīrijas pierobežas apgabaliem, kur Ankara cenšas izveidot drošības zonu sīriešu bēgļu nometināšanai un kurdu spēku vājināšanai.

Nemiro: Nākamgad Baltijā varētu viesoties 80 000 Ķīnas tūristu

Tūristu skaits no Ķīnas nākamgad Baltijas valstīs varētu sasniegt 80 000, pēc piektā Ķīnas un Centrālās un Austrumeiropas valstu augsta līmeņa tūrisma foruma žurnālistiem sacījis ekonomikas Ralfs Nemiro.

Aptauja: Autovadītāji pie lielā ceļu satiksmes negadījumu skaita vaino braukšanas kultūru

Lielākā daļa jeb 62% autovadītāju pārliecināti, ka pie ceļu satiksmes negadījumiem visbiežāk vainojama šoferu braukšanas kultūra un regulāri pārsniegtais atļautais braukšanas ātrums.

Krievijas politoloģe: Baltijas valstīm jāuzmanās no jebkādām pārmaiņām Krievijā

Baltijas valstīm ir jāuzmanās no jebkādām pārmaiņām Krievijā, uzskata Londonā bāzētās starptautisko attiecību domnīcas Chatham House Krievijas eksperte Lilija Ševcova, jautāta par Krievijas politikas maiņas iespējamo ietekmi uz Baltijas valstīm.

Pēdējo gada laikā rindas uz vietām Rīgas bērnudārzos dubultojušās

Pēdējā gada laikā rindas uz vietu Rīgas pašvaldības bērnudārzos ir dubultojušās, liecina Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta informācija.

Prasa saglabāt 52 kokus Pārdaugavā un ekosistēmu LU Botāniskajā dārzā

Lai saglabātu apdraudēto ekosistēmu LU Botāniskajā dārzā, vietnē ManaBalss aicina nepieļaut 52 koku izciršanu zaļajā teritorijā Pārdaugavā.

Audits: Augstākās izglītības reforma Igaunijā nav sasniegusi savus mērķus

Igaunijas Nacionālā audita biroja ziņojums liecina, ka 2013.gadā veiktā pārēja uz bezmaksas augstāko izglītību un citas reformas nav nesušas gaidītos rezultātus, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Lietuvas biodegvielas ražotāji raizējas, ka Baltkrievu imports viņus izstums no tirgus

Lietuvas biodegvielas ražotāji satraukušies, ka lētā baltkrievu malka viņus stumj laukā no tirgus un valsts riskē nonākt Baltkrievijas importa atkarībā, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Konfektes un elektropreces – zādzība, par ko tiesā 25 gadus pēc nozieguma

Romans  Siņicins Latvijā tiek tiesāts saistībā ar konfekšu, elektropreču un citu lietu zādzībām no veikaliem, kas norisinājušās pirms 25 gadiem.

Dzīvokļu mājā Rīgā atrasta sālsskābe un miris cilvēks

Izmantojot gāzes analizatoru, NBS kopā ar VUGD pārbaudīja arī ēku, lai konstatētu sālsskābes koncentrāciju gaisā un to, vai iedzīvotāji var atgriezties savos dzīvokļos.

Brexit iestrēgst Lielbritānijas parlamentā; Džonsons apsver jaunas vēlēšanas

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons rosinās vispārējās vēlēšanas, ja Eiropas Savienības aicinās Brexit atlikt līdz janvārim, ziņo BBC.

Kosmētikas ražotāju Dzintars lūdz pasludināt par maksātnespējīgu

Dzintara sagatavotie tiesiskās aizsardzības procesa pasākuma plāna grozījumi netika saskaņoti no kreditoru puses, tādēļ administrators tiesā iesniedzis maksātnespējas procesa pieteikumu.

Līdz ar novadu reformu plāno noteikt minimālo audzēkņu skaitu skolās

Izglītības un zinātnes ministrija līdz ar novadu reformu rosina noteikt minimālo pieļaujamo audzēkņu skaitu ne tikai skolās, bet arī to filiālēs.

Saeimas komisijā konceptuāli atbalsta finansējuma palielināšanu partijām

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija konceptuāli atbalstījusi grozījumu Politisko organizāciju finansēšanas likumā skatīšanu 2020.gada budžeta likumprojektu paketē, kas nozīmē, ka tie tiks vērtēti steidzamības kārtībā.

Eurostat: Latvija otrajā ceturksnī starp 14 ES valstīm ar budžeta pārpalikumu

Latvijā otrajā ceturksnī vispārējās valdības budžetā fiksēts pārpalikums attiecībā pret iekšzemes kopproduktu, tādējādi tai esot starp 14 Eiropas Savienības valstīm, kurās valsts ienākumi pārsnieguši izdevumus.

Igaunijā neplāno ar nodokli aplikt dabai nedraudzīgas automašīnas

Politiķi Igaunijā nevēlas ieviest nodokli automašīnām, lai samazinātu novecojušo spēkratu skaitu valstī, un nav plānotas arī plašākas diskusijas par šo jautājumu, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Par spīti speciālistu trūkumam nākamgad finansējumu rezidentūrai neplāno palielināt

Neskatoties uz jauno speciālistu trūkumu veselības nozarē, valsts finansējumu rezidentu apmācībai nākamgad nav plānots palielināt, turklāt no budžeta finansētā rezidentūrā plānots uzņemt vien par sešiem topošajiem speciālistiem vairāk.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->