Nemiro: Latvija vēl nav izlēmusi, vai iegādāties Gazprom piederošās Conexus akcijas

Latvija izskatīs ikviena Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora Conexus Baltic Grid (Conexus) akcionāra piedāvājumu iegādāties kompānijas akcijas, sacījis ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV).

BNN jau vēstīja, ka Krievijas valsts kontrolētais dabasgāzes koncerns Gazprom šogad 30.decembrī rīkos tam piederošo 34,09911% Conexus akciju izsoli. Akciju paketes sākumcena izsolē būs 79 miljoni eiro, bet minimālā cena – 70 miljoni eiro. Izsoles lejupejošais solis būs viens miljons eiro, bet augšupejošais solis – 500 000 eiro.

Vēl par šo tematu: Gazprom decembra beigās izsolē ar 79 miljonu eiro sākumcenu piedāvās iegādāties Conexus akcijas

Nemiro informēja, ka Gazprom ir tiesības pārdot sev piederošās Conexus akcijas jebkuram investoram. Tajā pašā laikā ministrs apliecināja, ka Latvija vēl nav lēmusi, vai iegādāties šīs akcijas.

Nemiro atgādināja, ka Gazprom savas akcijas pārdod, ņemot vērā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) nosacījumus, ar kuriem tā sertificēja Conexus. Vēl viens SPRK nosacījums paredz, ka arī citam akcionāram – Marguerite Gas II S.a.r.l. – ir jānovērš interešu konflikta riski, ko rada vienlaicīga dalība gan Conexus, gan AS Latvijas gāzē.

«Latvija nav saņēmusi neviena akcionāra piedāvājumu, tāpēc patlaban nevaru atbildēt, vai šīs akcijas iegādāsimies. Kad saņemsim piedāvājumu, tad arī vērtēsim,» piebilda ekonomikas ministrs.

Viņš arī nevarēja atbildēt uz jautājumu, vai Latvijai būs līdzekļu akciju iegādei.

Nemiro gan norādīja, ka vēl nav zināms, vai investoriem būs interese par Gazprom izsolē piedāvātajām Conexus akcijām, tāpēc arī akciju cena var atšķirties no sākotnējā piedāvājuma.

Gadījumā, ja Latvija lems iegādāties pārējiem investoriem piederošās Conexus akcijas, to īpašniece būs AS Augstsprieguma tīkls.

2018.gada pavasarī iepriekšējais ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (JV) atzina, ka Latvija ar Gazprom nevar vienoties par nosacījumiem, kādā veidā valsts varētu iegūt Krievijas gāzes koncernam piederošās Conexus daļas.

«Mēs gaidām Gazprom atbildi. Reakcija ir, bet nespējam vienoties par noteikumiem, kā valsts varētu atpirkt akcijas. Pamatā runa ir par cenu,» teica Ašeradens. Tolaik viņš pauda, ka valsts vēlme ir iegūt 70% Conexus akciju.

Conexus dibināta 2016.gadā reorganizācijas rezultātā, no Latvijas gāzes nodalot pārvades un uzglabāšanas darbības virzienus. Conexus ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā. Tas pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālo dabasgāzes pārvades sistēmu, kas tieši savieno Latvijas dabasgāzes tirgu ar Lietuvu, Igauniju un Krievijas Ziemeļrietumu reģionu.

Conexus ir slēgta akciju sabiedrība. Kompānijas lielākais akcionārs ir Augstsprieguma tīkls (34,36%), kamēr Gazprom pieder 34,1%, bet Marguerite Gas – 29,06% akciju.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas