bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 27.01.2020 | Vārda dienas: Ildze, Ilze, Izolde
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | Ķirsis: Nepieciešams audits arī citās Rīgas kapitālsabiedrības – tur varētu būt vēl lielāki «brīnumi»

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Vairākās Rīgas kapitālsabiedrībās vajadzētu veikt tādu pašu auditu kā Rīgas satiksmē. «Esmu pārliecināts, ka no Rīgas mežiem, Rīgas Centrāltirgus. Rīgas namu pārvaldnieka nāktu vēl lielāki «brīnumi ārā»,» intervijā BNN pauž Rīgas domes opozīcijas deputāts Vilnis Ķirsis.

«Domes politiskās vadības mērķis to visu padarīt neredzamāku»

Ķirsis uzskata, ka viena lielākajām riska zonām, kur Rīgas domē saskaras ar koruptīvām darbībām, ir kapitālsabiedrības. Tāpēc, viņaprāt, patvaldības modelis ir jāmaina. «Domes politiskās vadības primārais mērķis ir to visu padarīt neredzamu, lai īstenotu kaut kādas slēptās vēlmes. Tas pats ir Ventspilī – redzams, ka [Aivars] Lembergs to lieliski īsteno. Tas pats ir noticis Rīgā.»

«Līdz šim iecelšana amatos, piemēram, Rīgas satiksmē, ir notikusi tā – [Nils] Ušakovs sēdējis, un [Ineses] Strautiņas kundze viņam vadījusi kaut kādu atlases komisiju. Tad [it kā konkursa rezultātā Rīgas satiksmes valdē] ielikts [Emīls] Jakrins. Arī Rīgas siltumā ielikti «savējie». Tas viss noticis pēc kaut kāda varas vertikāles principa, pazīšanās, nevis izvērtējot profesionālās iemaņas.»

Lai cīnītos ar koruptīvām darbībām kapitālsabiedrībās, sākot ar iecelšanu amatos un vieglāku naudas plūsmu, Ķirsis uzskata, ka viens no risinājumiem būtu ieviest OECD vadlīnijas kapitālsabiedrībās. Proti, viņaprāt, ir svarīgi izveidot neatkarīgu komisiju un valdes locekļu atlasi veikt pēc profesionalitātes principiem.

«Tad kapitālsabiedrībās būtu tiešām profesionāli, neatkarīgi izraudzīti cilvēki, kam nebūtu jādod kaut kāda nodeva «saimniekam», caram, kurš viņus ir tur iecēlis.»

Tāpat, Rīgas domes deputāta ieskatā, ir ļoti svarīgi ieviest maksimālu caurspīdīgumu, lai būtu vieglāk izsekot visām darbībām – kur tiek ieguldīti līdzekļi un kam tiek maksāts no kapitālsabiedrībām. «Mēs redzam, ka [politiķi] ir slēpušies aiz mistiskiem komercnoslēpumiem daudzus gadus, nedodot informāciju par uzņēmumiem. Visa [krāpniecība] būtu krietni grūtāk [īstenojama], ja nekas netiktu slēpts.»

Ķirša ieskatā, pats par sevi uzņēmums kā forma nav kā ļaunums, jo Rīgas mežiem vai tam pašam Centrāltirgum vai vēl kādam uzņēmumam ir jābūt kādai formai. «Tie īsti nav pašvaldības departaments, bet palaist «brīvā vaļā» arī nevar. Ja šo labās pārvaldības principu tomēr ieviestu – gan OECD, gan caurspīdīgumu, piemēram, iepirkumi ar visu specifiku būtu publicēti mājaslapā, tiktu radīta lielāka konkurence –, tas palīdzētu attaisnot kapitālsabiedrību efektivitāti, nevis radītu iespēju, kā vieglāk «paņemt».»

«Ar nazi var nogriezt maizi, bet var arī kādam iedurt. Ar uzņēmumu ir tāpat – ja mērķis ir labs, tad tas strādās labi, ja mērķis ir kaut ko nozagt, tad tas kalpos tādam nolūkam,»

BNN par kapitālsabiedrībām izsakās Ķirsis.

«Aiz Ušakova tāda «numur divi cilvēka» nemaz nav»

Ķirsis uzskata, ka ir nepieciešamas ārkārtas vēlēšanas, lai mainītu esošo sistēmu Rīgas domē.

«Rīgā desmit gadus ir valdījis režīms, kur valdīšanas filozofija ir bijusi darīt lietas, kas izskatās ārēji labi, bet fundamentālās, kuras tik labi uz āru neredz un prasa daudz darba, resursu, nedarīt.»

Par piemēru tiek minēti gan Rīgas tilti, kas brūk, gan ielas kā Barona iela, kur, Ķirša ieskatā, darbi tikuši darīti «darīšanas pēc un pavirši».

«Tanī brīdī, kad paviršība sāka līst uz āru, divi pilsētas vadoņi saprata, ka šo izstrebt viņi nevar, un aizlaidās prom no visām problēmām.»

Tas, kāpēc Rīgas domē notiek haoss un koalīcijas deputāti nespēj vienoties, Ķirša ieskatā, ir, jo Saskaņas galā vienmēr ir valdījusi varas vertikāle – viņiem ir Ušakovs un aiz Ušakova tāda «numur divi cilvēka» nemaz nav.»

«Nākamais aiz viņiem ir [Oļegs] Burovs vai [Vadims] Baraņņiks, vai kāds cits. Respektīvi, izteikta vienvaldība. Tāpēc arī šobrīd viņi paši ir haosā, jo viņiem nav cilvēku, kas vispār būtu spējīgi uzņemties līderību un cīnīties. Līdz ar to kaut kādā brīdī sākas šķelšanās, jo daļa uzskata – kāpēc es nevarētu būt tas «mantinieks».»

«Šī sasaukuma ietvaros lietas nevar izdarīt»

«Mēra ievēlēšana nav vienīgais lēmums. Jo mērs nav karalis, kuram iedod zizli, un tad viņš skalda un valda. Tas ir tikai viens no lēmumiem. Domes priekšsēdētājam ir tiesības  organizēt domes sēdes u.tml., bet nav tā, ka viņam uzreiz būtu absolūta vara.» Ķirsis pauž, ka turpmāk, lai «izkļūtu no visas šīs jezgas, saimnieciskās korupcijas, krīzes utt., būtu jāveic vesela virkne pasākumu, kuru raksturotu kā vecās sistēmas nojaukšanu, demontāžu».

Viņaprāt, šī sasaukuma ietvaros sabiedrībai svarīgākās lietas nevar izdarīt. «Tie paši 32 deputāti, kas Rīgu mērķtiecīgi ir veduši uz turieni, [kur tā šobrīd ir], joprojām te sēž un nebūs gatavi nojaukt to sistēmu, ko paši radījuši. Tur tā sāls,» skaidro Ķirsis.

Ķirsis uzskata, ka pavisam noteikti, ja būtu ārkārtas vēlēšanas, tad Saskaņa un Gods kalpot Rīgai (GKR) paliktu krietnā mazākumā. Viņaprāt, to pierāda Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultāti, ja ņem vērā tikai Rīgā iegūtos rezultātus.

«Viņiem sarakstā bija Ušakovs, [Andris] Ameriks – Saskaņas vēlētāju ikonas. Viņiem vēlēšanās bija masīva reklāmas kampaņa un iepriekšējās vēlēšanas tikai knapi uzvarēja. Turklāt toreiz nevienam vēl nebija zināmi visi milzīgie korupcijas skandāli, nebija tik acīmredzama visa infrastruktūras sabrukšana. Tagad tas viss ir atklājies un es neredzu iespēju, kā Saskaņa un GKR Rīgā varētu noturēt varu.»

«Šķiet, ka drīz Rīgas dome vispār nevarēs savākt kvorumu, jo visi būs vai nu «Septītajās debesīs», aizturēti vai nedrīkstēs tuvoties cits citam,» pieļauj Ķirsis.

«Papildu iemesls tam, kāpēc, manuprāt, ir nepieciešamas ārkārtas vēlēšanas ir – man šķiet, šāda [koruptīva] sastāva te nav bijis nekad,» turpina opozīcija deputāts.

Vienlaikus uz BNN jautājumu, kā Ķirsis vērtē to, ka arī opozīcijas deputāte Baiba Broka tiek vainota korupcijas skandālā, viņš pauž, ka Brokai vajadzēja atkāpties. «Ja Brokas kundze noliktu mandātu Rīgas domē, viņa tikai paceltu ētikas latiņu un parādītu tiem pašiem GKR un Saskaņas biedriem, ka var rīkoties arī tā.»

«Rīgai kādu laiku nebūs naudas»

Viņa ieskatā, pēc ārkārtas vēlēšanām piecu gadu laikā varētu «daudz maz savest kārtībā iekavētās lietas un ķerties pie lielās vīzijas». «Rīgai kādu laiku nebūs naudas, lai veicinātu attīstību, taču būs visa nauda, lai savestu kārtībā Deglava tiltu, Zemitāna tiltu, ielas un komunikācijas, kas maksā milzīgu naudu un kurās faktiski desmit gadus nav ieguldīti līdzekļi,» komentē Ķirsis.

Ķirsis uzskata, ka nākamajam Rīgas mēram būtu jābūt kā krīzes menedžerim. «Ir ievārītas pamatīgas ziepes un tās visas ir jāizstrebj. Nākamajam mēram pat nav jābūt ar spēcīgu attīstības vīziju, bet gan tādam, kas spēj sakārtot gan finanses, gan pārvaldības lietas, kā arī saimnieciskās lietas.»


Pievienot komentāru

Igauņu zemnieki pērn ievākuši rekordlielas ražas

Igaunijā 2019.gads bijis zemniekiem labvēlīgs laiks, jo izaudzētas rekordlielas ražas un arī kultūraugu ražība uz vienu hektāru bijusi rekordaugsta, tā aplēsusi Igaunijas Statistikas pārvalde.

Brexit pārejas periodā Latvijas pilsoņiem saglabāsies esošā veselības aprūpes kārtība

Brexit pārejas perioda ietvaros Latvijas valstspiederīgajiem saglabāsies līdzšinējā veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas kārtība, informē Nacionālais veselības dienests.

Elektrības cena pagājušajā nedēļā Baltijā pieauga par procentu

Elektroenerģijas cena biržā Nord Pool pagājušajā nedēļā Latvijā, Lietuvā un Igaunijā pieauga par 1%, informē AS Latvenergo pārstāvji.

ZM: Ēdināšanas uzņēmumos konstatētie pārkāpumi lielākoties saistīti ar higiēnas prasību neievērošanu

Ēdināšanas uzņēmumos, kuri sniedz pakalpojumus Latvijas pirmsskolas izglītības iestādēs, konstatēti pārkāpumi, kas lielākoties saistīti ar vispārīgo higiēnas prasību neievērošanu.

Ebreji Aušvicas atbrīvošanas gadadienā norāda uz antisemītismu kā šodienas problēmu

Bijušajā Aušvicas koncentrācijas nometnē, kur savulaik iznīcināti 1,1 miljons cilvēku, pirmdien, 27.janvārī, norisinās piemiņas pasākums par godu 75 gadadienai kopš tās atbrīvošanas.

Kristīne Misāne lūdz Ģenerālprokuratūru veikt viņas nopratināšanu Dānijas cietumā

Misāne lūdz Ģenerālprokuratūru veikt viņas nopratināšanu Dānijas cietumā, lai, iespējams, iegūtu papildus pierādījumus par viņai inkriminētajām apsūdzībām.

Stradiņa slimnīcai pacienti parādā ap 0,7 miljonus eiro

Paula Stradiņa Klīniskajai universitātes slimnīcai pacienti ir palikuši parādā 686 774 eiro, liecina iestādes apkopotie dati pērnā gada izskaņā.

SPKC: Saņemot sūtījumus no Ķīnas, inficēšanās ar koronavīrusu nav iespējama

Saņemot sūtījumus no Ķīnas, inficēšanās ar koronavīrusu nav iespējama, jo tas nespēj ilgstoši izdzīvot ārējā vidē.

Afganistānā avarē lidmašīna, paziņo varasiestādes

Afganistānas varasiestādes paziņojušas par lidmašīnas avāriju teritorijā militārā grupējuma Taliban klātbūtni. Pagaidām nav zināms pasažieru un apkalpes liktenis.

Saeimas opozīcijas deputāti rosina ar digitālo nodokli aplikt «interneta milžus»

Saeimas opozīcija izskatīšanai parlamentā iesniegusi likumprojektu, kas paredz digitālā nodokļa ieviešanu Latvijā.

Tiesa atstāj spēkā KNAB lēmumu par sodu Dienas Biznesam slēptās aģitācijas lietā

Artuss Kaimiņš intervijā BNN paudis, ka, iespējams, Aldis Gobzems slēpti ir izmantojis ietekmi, lai rakstus par KPV LV «iebīdītu» laikrakstā, kas varētu piederēt politbiznesmenim Aināram Šleseram.

Ēnu dienas organizatori: Arvien vairāk jauniešu ieinteresēti darbā veselības aprūpē

Audzis to skolēnu skaits, kas savu profesiju nākotnē vēlas saistīt ar veselības aprūpi, liecina  Junior Achievement Latvia veiktā aptauja.

Lauku atbalsta dienestā darbu sāk virtuālā asistente Ieva

Lauku atbalsta dienestā darbu uzsāk virtuālā asistente Ieva jeb Ieinteresēta Elektroniska Virtuālā Asistente, kuras uzdevums būs palīdzēt klientiem atrast atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem jebkurā diennakts laikā.

Ķīnā koronavīrusa upuru skaits pārsniedz 81, saslimšanas gadījumi – 2 800

Ķīnā to cilvēku skaits, kuru dzīvības prasījis koronavīrusa uzliesmojums, ir pieaudzis līdz 81, tikmēr valstī ir reģistrēti 2 827 saslimšanas gadījumi.

Swedbank: Tiek 27% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka pārzina nodokļu atvieglojumus

Tikai katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs uzskata, ka pilnībā pārzina nodokļus un atvieglojumus, kas tiek piemēroti viņa darba algai, atklāj Swedbank Finanšu institūta veiktais pētījums.

Kas Lielbritānijā notiks Brexit dienā un pēc tās?

Lielbritānija šajā piektdienā, 31.janvārī, sāks izstāšanos no Eiropas Savienības. Kas valstī mainīsies šajā dienā?

Baltijas Ekspresis: Situāciju tranzītā uzlabos tirgus atvēršana brīvai konkurencei un LDz politikas maiņa

Kravu apmēra samazinājuma tendenci Latvijā iespējams mazināt, steidzami pārskatot un būtiski samazinot LDz monopola pakalpojumu cenas, kas ir iespējams, ievērojami uzlabojot LDz darbības izmaksu efektivitāti.

LTV: Ministrija, neveicot plašākus pētījumus, skatīšanai valdībā virzīs izmaiņas koku ciršanas noteikumos

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards ignorēs VARAM iebildumus pret koku ciršanas noteikumu maiņu un bez papildu visaptverošu pētījumu veikšanas plāno tos virzīt tālāk izskatīšanai valdībā, vēsta LTV raidījums de facto.

Adlers šonedēļ pametīs Latvijas skaļāko korupcijas lietu nodaļas virsprokurora amatu

Janvāra beigās vairākus mēnešus pirms amata pilnvaru termiņa beigām pensijā dosies Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas virsprokurors Modris Adlers.

Amatpersonas nesniedz skaidru atbildi par valsts dotācijām LDz

Atbildīgās amatpersonas nesniedz skaidru atbildi, vai VAS Latvijas dzelzceļš nonācis vai drīzumā nonāks līdz situācijai, kad kompānijai būs nepieciešama valsts budžeta palīdzība.

NBA zvaigznes Braienta aviokatastrofa notikusi lidošanai bīstamos apstākļos

Helikoptera avārija ASV, kas prasījusi NBA basketbola zvaigznes Kobes Braienta un vēl astoņu cilvēku dzīvības notikusi apstākļos, ko policija uzskatījusi par pārāk bīstamiem, lai lidotu.

Linkaits: Iespējams, valstij vajadzētu investēt ostu terminālī, lai nodrošinātu kravu plūsmu

Iespējams, valstij vajadzētu investēt ostu terminālī, lai nodrošinātu, piemēram, Baltkrievijas kravu plūsmu, izteicies satiksmes ministrs Tālis Linkaits, komentējot potenciālo sadarbību ar Baltkrieviju naftas produktu pārvadājumos.

ENAP, iespējams, sācis kriminālprocesu par Olainfarm padomes veiktajām darbībām Rebenoka laikā

ENAP, iespējams, sākusi kriminālprocesu par farmācijas uzņēmuma Olainfarm kādreizējās padomes darbībām, kad to vadīja Pāvels Rebenoks un jurists Mārtiņš Krieķis, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Raidījums: Gerhards, iespējams, AS Latvijas Valsts meži izveidojis ietekmīgu amatu savam ilggadējajam kolēģim

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, iespējams, izveidojis amatu savam ilggadējajam kolēģim Jānim Lapiņam ministrijas pakļautībā esošajā uzņēmumā Latvijas Valsts meži, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Turcijas zemestrīcē izglābti 45 cilvēki

Glābšanas dienesti Turcijā samazinājuši gruvešu pārmeklēšanas darbu apmērus pēc piektdienas, 24.janvāra, zemestrīces, kas prasījusi ne mazāk kā 36 cilvēku dzīvības.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!