bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 22.09.2019 | Vārda dienas: Maigurs, Mārica, Māris
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | Ķirsis: Nepieciešams audits arī citās Rīgas kapitālsabiedrības – tur varētu būt vēl lielāki «brīnumi»

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Vairākās Rīgas kapitālsabiedrībās vajadzētu veikt tādu pašu auditu kā Rīgas satiksmē. «Esmu pārliecināts, ka no Rīgas mežiem, Rīgas Centrāltirgus. Rīgas namu pārvaldnieka nāktu vēl lielāki «brīnumi ārā»,» intervijā BNN pauž Rīgas domes opozīcijas deputāts Vilnis Ķirsis.

«Domes politiskās vadības mērķis to visu padarīt neredzamāku»

Ķirsis uzskata, ka viena lielākajām riska zonām, kur Rīgas domē saskaras ar koruptīvām darbībām, ir kapitālsabiedrības. Tāpēc, viņaprāt, patvaldības modelis ir jāmaina. «Domes politiskās vadības primārais mērķis ir to visu padarīt neredzamu, lai īstenotu kaut kādas slēptās vēlmes. Tas pats ir Ventspilī – redzams, ka [Aivars] Lembergs to lieliski īsteno. Tas pats ir noticis Rīgā.»

«Līdz šim iecelšana amatos, piemēram, Rīgas satiksmē, ir notikusi tā – [Nils] Ušakovs sēdējis, un [Ineses] Strautiņas kundze viņam vadījusi kaut kādu atlases komisiju. Tad [it kā konkursa rezultātā Rīgas satiksmes valdē] ielikts [Emīls] Jakrins. Arī Rīgas siltumā ielikti «savējie». Tas viss noticis pēc kaut kāda varas vertikāles principa, pazīšanās, nevis izvērtējot profesionālās iemaņas.»

Lai cīnītos ar koruptīvām darbībām kapitālsabiedrībās, sākot ar iecelšanu amatos un vieglāku naudas plūsmu, Ķirsis uzskata, ka viens no risinājumiem būtu ieviest OECD vadlīnijas kapitālsabiedrībās. Proti, viņaprāt, ir svarīgi izveidot neatkarīgu komisiju un valdes locekļu atlasi veikt pēc profesionalitātes principiem.

«Tad kapitālsabiedrībās būtu tiešām profesionāli, neatkarīgi izraudzīti cilvēki, kam nebūtu jādod kaut kāda nodeva «saimniekam», caram, kurš viņus ir tur iecēlis.»

Tāpat, Rīgas domes deputāta ieskatā, ir ļoti svarīgi ieviest maksimālu caurspīdīgumu, lai būtu vieglāk izsekot visām darbībām – kur tiek ieguldīti līdzekļi un kam tiek maksāts no kapitālsabiedrībām. «Mēs redzam, ka [politiķi] ir slēpušies aiz mistiskiem komercnoslēpumiem daudzus gadus, nedodot informāciju par uzņēmumiem. Visa [krāpniecība] būtu krietni grūtāk [īstenojama], ja nekas netiktu slēpts.»

Ķirša ieskatā, pats par sevi uzņēmums kā forma nav kā ļaunums, jo Rīgas mežiem vai tam pašam Centrāltirgum vai vēl kādam uzņēmumam ir jābūt kādai formai. «Tie īsti nav pašvaldības departaments, bet palaist «brīvā vaļā» arī nevar. Ja šo labās pārvaldības principu tomēr ieviestu – gan OECD, gan caurspīdīgumu, piemēram, iepirkumi ar visu specifiku būtu publicēti mājaslapā, tiktu radīta lielāka konkurence –, tas palīdzētu attaisnot kapitālsabiedrību efektivitāti, nevis radītu iespēju, kā vieglāk «paņemt».»

«Ar nazi var nogriezt maizi, bet var arī kādam iedurt. Ar uzņēmumu ir tāpat – ja mērķis ir labs, tad tas strādās labi, ja mērķis ir kaut ko nozagt, tad tas kalpos tādam nolūkam,»

BNN par kapitālsabiedrībām izsakās Ķirsis.

«Aiz Ušakova tāda «numur divi cilvēka» nemaz nav»

Ķirsis uzskata, ka ir nepieciešamas ārkārtas vēlēšanas, lai mainītu esošo sistēmu Rīgas domē.

«Rīgā desmit gadus ir valdījis režīms, kur valdīšanas filozofija ir bijusi darīt lietas, kas izskatās ārēji labi, bet fundamentālās, kuras tik labi uz āru neredz un prasa daudz darba, resursu, nedarīt.»

Par piemēru tiek minēti gan Rīgas tilti, kas brūk, gan ielas kā Barona iela, kur, Ķirša ieskatā, darbi tikuši darīti «darīšanas pēc un pavirši».

«Tanī brīdī, kad paviršība sāka līst uz āru, divi pilsētas vadoņi saprata, ka šo izstrebt viņi nevar, un aizlaidās prom no visām problēmām.»

Tas, kāpēc Rīgas domē notiek haoss un koalīcijas deputāti nespēj vienoties, Ķirša ieskatā, ir, jo Saskaņas galā vienmēr ir valdījusi varas vertikāle – viņiem ir Ušakovs un aiz Ušakova tāda «numur divi cilvēka» nemaz nav.»

«Nākamais aiz viņiem ir [Oļegs] Burovs vai [Vadims] Baraņņiks, vai kāds cits. Respektīvi, izteikta vienvaldība. Tāpēc arī šobrīd viņi paši ir haosā, jo viņiem nav cilvēku, kas vispār būtu spējīgi uzņemties līderību un cīnīties. Līdz ar to kaut kādā brīdī sākas šķelšanās, jo daļa uzskata – kāpēc es nevarētu būt tas «mantinieks».»

«Šī sasaukuma ietvaros lietas nevar izdarīt»

«Mēra ievēlēšana nav vienīgais lēmums. Jo mērs nav karalis, kuram iedod zizli, un tad viņš skalda un valda. Tas ir tikai viens no lēmumiem. Domes priekšsēdētājam ir tiesības  organizēt domes sēdes u.tml., bet nav tā, ka viņam uzreiz būtu absolūta vara.» Ķirsis pauž, ka turpmāk, lai «izkļūtu no visas šīs jezgas, saimnieciskās korupcijas, krīzes utt., būtu jāveic vesela virkne pasākumu, kuru raksturotu kā vecās sistēmas nojaukšanu, demontāžu».

Viņaprāt, šī sasaukuma ietvaros sabiedrībai svarīgākās lietas nevar izdarīt. «Tie paši 32 deputāti, kas Rīgu mērķtiecīgi ir veduši uz turieni, [kur tā šobrīd ir], joprojām te sēž un nebūs gatavi nojaukt to sistēmu, ko paši radījuši. Tur tā sāls,» skaidro Ķirsis.

Ķirsis uzskata, ka pavisam noteikti, ja būtu ārkārtas vēlēšanas, tad Saskaņa un Gods kalpot Rīgai (GKR) paliktu krietnā mazākumā. Viņaprāt, to pierāda Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultāti, ja ņem vērā tikai Rīgā iegūtos rezultātus.

«Viņiem sarakstā bija Ušakovs, [Andris] Ameriks – Saskaņas vēlētāju ikonas. Viņiem vēlēšanās bija masīva reklāmas kampaņa un iepriekšējās vēlēšanas tikai knapi uzvarēja. Turklāt toreiz nevienam vēl nebija zināmi visi milzīgie korupcijas skandāli, nebija tik acīmredzama visa infrastruktūras sabrukšana. Tagad tas viss ir atklājies un es neredzu iespēju, kā Saskaņa un GKR Rīgā varētu noturēt varu.»

«Šķiet, ka drīz Rīgas dome vispār nevarēs savākt kvorumu, jo visi būs vai nu «Septītajās debesīs», aizturēti vai nedrīkstēs tuvoties cits citam,» pieļauj Ķirsis.

«Papildu iemesls tam, kāpēc, manuprāt, ir nepieciešamas ārkārtas vēlēšanas ir – man šķiet, šāda [koruptīva] sastāva te nav bijis nekad,» turpina opozīcija deputāts.

Vienlaikus uz BNN jautājumu, kā Ķirsis vērtē to, ka arī opozīcijas deputāte Baiba Broka tiek vainota korupcijas skandālā, viņš pauž, ka Brokai vajadzēja atkāpties. «Ja Brokas kundze noliktu mandātu Rīgas domē, viņa tikai paceltu ētikas latiņu un parādītu tiem pašiem GKR un Saskaņas biedriem, ka var rīkoties arī tā.»

«Rīgai kādu laiku nebūs naudas»

Viņa ieskatā, pēc ārkārtas vēlēšanām piecu gadu laikā varētu «daudz maz savest kārtībā iekavētās lietas un ķerties pie lielās vīzijas». «Rīgai kādu laiku nebūs naudas, lai veicinātu attīstību, taču būs visa nauda, lai savestu kārtībā Deglava tiltu, Zemitāna tiltu, ielas un komunikācijas, kas maksā milzīgu naudu un kurās faktiski desmit gadus nav ieguldīti līdzekļi,» komentē Ķirsis.

Ķirsis uzskata, ka nākamajam Rīgas mēram būtu jābūt kā krīzes menedžerim. «Ir ievārītas pamatīgas ziepes un tās visas ir jāizstrebj. Nākamajam mēram pat nav jābūt ar spēcīgu attīstības vīziju, bet gan tādam, kas spēj sakārtot gan finanses, gan pārvaldības lietas, kā arī saimnieciskās lietas.»


Pievienot komentāru

Bildēs: Pasaule vienojas klimata aizsardzībai

Piektdien daudzviet pasaulē ar sevišķi lielu aktivitāti norisinās iknedēļas protesta akcija Piektdiena nākotnei. ko aizsākuši skolēni, lai panāktu, ka valstu valdības un ietekmīgu uzņēmumu vadītāji sāk iestāties pret siltumnīcefekta gāzu izplūdēm.

ERAB domā pārdot Šiauliu bankas akcijas, bet neplāno aiziet no bankas Citadele

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka gatavojas pārdot Lietuvas Šiauliu bankas akcijas, tomēr pagaidām neplāno aiziet no bankas Citadele.

Uzņēmums: Rīgā vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Lietuvu

Rīgas īres tirgu ir salīdzinoši neliels maza izmēra dzīvokļu piedāvājums, savukārt vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Viļņu un Tallinu.

Konkurences padome atļāvusi Bauskas alus kapitāldaļu pārdošanu Cido grupai

Konkurences padome ir apstiprinājusi SIA Bauskas alus 100% kapitāldaļu pārdošanu CIDO Grupai bez īpašiem nosacījumiem. Darījumu paredzēts pilnībā noslēgt pāris mēnešu laikā.

Līdz šim deviņiem bērniem no Siguldas atklāta salmoneloze, bet pieciem – zarnu nūjiņu infekcija

Līdz šim salmoneloze laboratoriski apstiprināta deviņiem, bet šiga toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas izraisītā infekcija jeb STEC – pieciem bērniem no Siguldas puses, informē Slimību profilakses un kontroles centrā.

Rimšēvičs: Komercbankas Latvijas Bankā glabā piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» ekonomikā

Patlaban komercbankas Latvijas Bankā glabā aptuveni piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» valsts ekonomikā, informē centrālās bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Latvijas Banka IKP pieauguma prognozi šim gadam samazina līdz 2,5%

Latvijas Banka samazinājusi IKP pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš lēstajiem 2,9%, pēc izlīdzinātajiem datiem, līdz 2,5%, bet nākamajam gadam–- no 3,1% līdz 2,6%.

ES pārliecināta par jaunu Krievijas-Ukrainas gāzes līgumu, Ukraina kritiska

Sarunās Briselē par ilgtermiņa līgumu starp Krieviju un Ukrainu par Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropas Savienības valstīm sperti soļi, lai panāktu jauna līguma noslēgšanu. Ukraina tikmēr atkārtojusi iespēju pārtraukt gāzes tranzītu cauri savai teritorijai.

Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs

Ēdinātājs Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs Ieviņa un Saulīte.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā samazinājās par 0,1%

Salīdzinot ar 2019.gada jūliju, augustā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos prokurora amatam Latvijas skaļāko korupcijas lietu nodaļā

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos uz Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora amata vakanci.

Igaunija nokļūst Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras Direktoru valdē

Igaunija pirmoreiz ievēlēta Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras vadībā, kur tās mērķi ir iestāties pret kodolieroču izplatību un par radioaktīvo atkritumu iespējami drošu noglabāšanu.

EP rosina noteikt atceres dienu cīnītājiem pret totalitārismu

Eiropas Parlamenta deputāti rosina noteikt 25.maiju, kas ir Aušvicas varoņa Vitolda Pilecka nāvessoda gadadiena, par Starptautisko dienu varonīgo cīnītāju pret totalitārismu atcerei.

Rīgas Centrāltirgus kļuvis pieejamāks iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem

Ņemot vērā iedzīvotāju iebildumus, Rīgas Centrāltirgus Gastronomijas paviljons tagad padarīts pieejamāks cilvēkiem ar kustību traucējumiem un ērtāks pārdevējiem.

Ministrs: Igaunija pat neapspriedīs centralizētu ES migrantu uzņemšanu

Eiropas Savienības dalībvalstis aicina pārskatīt bloka migrācijas politiku, lai panāktu visu dalībvalstu līdzdalību migrantu uzņemšanā. Starpvalstu diskusiju atteicies apmeklēt Igaunijas iekšlietu ministrs, norādot, ka Igaunija nevēlas pat apspriest priekšlikumu.

Aptur Saeimas ēkas atsevišķu telpu ekspluatāciju

Lai veiktu padziļinātu būvkonstrukciju izpēti, Saeimas Prezidijs pieņēma lēmumu ierobežot atsevišķu telpu ekspluatāciju Saeimas ēkā Jēkaba ielā 11.

Ievestā benzīna apmērs septiņos mēnešos sarucis par 6,7%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad septiņos mēnešos samazinājies par 6,7% salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 0,1% vairāk.

Ryanair Olīrijam piesolīta 99 miljonu eiro piemaksa

Eiropā lielākās lidsabiedrības Ryanair akcionāri ar 50,5% balsīm apstiprinājuši jaunu piemaksu kārtību uzņēmuma izpilddirektoram Maiklam Olīrijam. Ļoti veiksmīgas darbības gadījumā tā paredz piecos gados viņam izmaksāt 99 miljonus eiro.

Kad studenti «pazūd» darba tirgū un neatgriežas. Saruna ar RISEBA rektori

Vēlme ātrāk kļūt patstāvīgiem un pelnīt pašiem savu naudu nereti izkonkurē vēlmi studēt, sarunā ar BNN pauž RISEBA rektore Irina Senņikova, runājot par nepabeigtu mācību problēmu Latvijā.

Austrija bloķē ES-Dienvidamerikas tirdzniecības līgumu lietusmežu, darba tiesību dēļ

Brīvās tirdzniecības līgums starp ES un Dienvidamerikas lielāko tirdzniecības bloku Mercosur gatavots 20 gadus, taču Austrijas valdošās koalīcijas partijas ir to noraidījušas ar mērķi saglabāt Amazones mežus un darba tiesību ievērošanu.

Plāno liegt pašvaldībām reģistrēt savus plašsaziņas līdzekļus

Likumprojekts paredz, ka pašvaldībām līdz 2019.gada 31.decembrim būs jāiesniedz Uzņēmumu reģistram pieteikumu par to īpašumā esošo masu informācijas līdzekļu izslēgšanu no reģistra.

PVD: Pārbaudēs Siguldas bērnudārzos zarnu nūjiņas vairāk nav konstatētas

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, ir izdarīts maksimālais, lai jauni saslimšanas gadījumi nenotiktu, piektdien, 20.septembrī, intervijā Latvijas Radio sacījis PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Vēl saglabāsies lietains un vējains laiks

Brīvdienās laika apstākļus turpinās noteikt ciklonu darbība, tādēļ debesis skaidrosies tikai brīžiem, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->