«Nepiesauciet!» tā Lietuvas finanšu ministrs par ekonomiskas krīzes tuvošanos

Lietuvas finanšu ministrs Viļus Šapoka

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Ekonomisti pasaulē un Lietuvā brīdina par jaunas dižķibeles tuvošanos, tikmēr Lietuvas finanšu ministrs, no vienas puses, drošina sabiedrību, ka valsts ir gatava ekonomiskiem satricinājumiem, no otras – aicina arī nepievērst tai pārmērīgu uzmanību, lai «nepiesauktu nelaimi».

Piemēram, analītiķi no amerikāņu starptautiskās investīciju bankas J.P. Morgan ir prognozējuši, ka tuvāko divu gadu laikā gaidāma ekonomiska lejupslīde, tomēr tā nebūšot tik smaga kā 2008.gada satricinājumi. Konkrētākās aplēsēs, bankas analītiķi prognozē, ka Amerikas Savienoto Valstu uzņēmumu akcijas tuvākajos gados varētu zaudēt 20% no pašreizējās vērtības, taču salīdzinājumam, pirms desmit gadiem indekss S&P 500 piedzīvoja 54% kritumu.

Arī Baltijas finanšu uzņēmumu vadītāji tam ir pievērš lielāku vai mazāku uzmanību. Lietuvas finanšu ministrs Viļus Šapoka (Vilius Šapoka) uzsver, ka katram ir jābūt gatavam uz visu, arī uz recesiju, bet tikpat svarīgi ir «nepiesaukt slimību ķermenī, kas joprojām ir gana veselīgs».

«Mums vienmēr būtu jāgatavojas grūtiem laikiem. Lietuvā esam guvuši labu mācību no 2008.gada ekonomiskā sabrukuma, un jau trešo gadu pēc kārtas mēs uzkrājam finanšu rezerves. Tas ir pirmoreiz mūsu vēsturē, kad redzam, ka tas notiek trīs gadus no vietas,» tā Šapoka norādīja pagājušajā nedēļā.

Arī Lietuvas Banku asociācijas priekšsēdētājs Mants Zalatoriuss (Mantas Zalatorius) ir pārliecināts, ka valstī strādājošās bankas ir ļoti labi sagatavojušās iespējamiem satricinājumiem nākotnē.

«Tiešām mēs jau labu laiku dzirdam šīs runas par iespējamu ekonomikas lejupslīdi. Labās ziņas ir tādas, ka mūsu bankas ir tai gatavas par 100%. Mūsu banku rezerves ir divreiz lielākas, nekā prasīts likumā,» baņķieru organizācijas pārstāvis skaidroja portālam BNN.

Pēc viņa paustā, neviena tautsaimniecība nav pasargāta no recesijas. Vēl vairāk, cikliskas svārstības – te augšup, te lejup – uzskatāmas par normālu parādību.

«Iedzīvotājiem vienmēr jābūt gataviem ekonomikas problēmām. Ar to domāju nepieciešamību neuzņemties tādas finanšu saistības, ko smagākā situācijā būtu grūti izpildīt,» uzsvēra Zalatoriuss.

Swedbank vecākais ekonomists Nerijs Mačjulis (Nerijus Mačiulis) uzskata, ka jaunu ekonomikas lejupslīdi Lietuvā varētu izraisīt ārēji satricinājumi.

«Tieši tāpat kā visos iepriekšējos gadījumos Lietuvā nākamo krīzi atnesīs kāds ārējs trieciens,» Mačjulis norādīja Seima Budžeta un finanšu komisijā, kur deputāti parlamentārā izmeklēšanā vērtē kādreizējo valdību darbu dižķibeles laikā pirms desmit gadiem un pēc tās.

Lietuvas tautsaimniecībā ekonomists šobrīd nesaskata būtiskas ekonomiska vai finansiāla rakstura problēmas, kas varētu izraisīt jaunu krīzi.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas