bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 19.07.2018 | Vārda dienas: Jautrīte, Kamila, Digna

No Baltijas valstīm vislielākie politiskie riski pastāv Latvijai

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Latvija saistībā ar oktobrī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām ir visnedrošākā no trim Baltijas valstīm, uzziņā par politiskajiem riskiem Baltijas valstīs raksta aģentūra Reuters.

Tomēr arī Igaunijā un Lietuvā pašlaik strādā mazākuma valdības, kas var sarežģīt nepopulāru, bet vajadzīgu lēmumu pieņemšanu.

Arī Lietuvas valdības popularitāte cietusi pēc ieviestajiem taupības pasākumiem, savukārt uzaicinājums pievienoties eirozonai nostiprinājis Igaunijas valdībai stingra ekonomikas menedžera tēlu.

Baltijas valstis 2009.gadā piedzīvoja lielāko ekonomisko lejupslīdi Eiropas Savienībā (ES), Latvijai ciešot iekšzemes kopproduktu (IKP) kritumu 18% apmērā.

Tomēr stingrie taupības pasākumi un iekšējā deflācija ļauj Igaunijas, Latvijas un Lietuvas valdībām cerēt, ka ļaunākais ir aiz muguras.

Lietuvas ekonomika šā gada otrajā ceturksnī atgriezusies pie augšupejas, apturot sešus secīgus ceturkšņus piedzīvoto ekonomikas lejupslīdi.

Arī Latvijas un Igaunijas ekonomikās vērojama augšupeja pēc pagājušā gada dramatiskā krituma. Latvijā ceturkšņa IKP pieaugums reģistrēts šā gada pirmajā ceturksnī, bet Igaunija no recesijas izgāja pagājušā gada pēdējā ceturksnī.

Tomēr Lietuvai un Latvijai vēl jāveic budžeta izdevumu samazināšana, lai mazinātu budžeta deficītu, turklāt visās trijās valstīs vēl joprojām ir augsts bezdarba līmenis, norāda Reuters.

Pēc Latvijas valdības aprēķiniem, lai līdz 2011.gadam samazinātu budžeta deficītu līdz 6% no IKP, nepieciešama budžeta izdevumu samazināšana par 395-440 miljonu latu. Tomēr Latvijai būs jāveic vēl lielāka budžeta izdevumu samazināšanai, lai 2012.gadā sasniegtu budžeta deficītu 3% apmērā no IKP.

Arī Lietuvai pastāv politiskas nestabilitātes draudi, jo premjerministra Andrjus Kubiļus mazākuma valdība ir atkarīga no nelielas grupas bezpartejisku deputātu, turklāt pastāv iespēja, ka koalīcija varētu zaudēt vēl kādu partiju.

Arī Igaunijā ir mazākuma valdība, tomēr tā bauda iedzīvotāju atbalstu saistībā ar veiksmīgo eiro ieviešanas politiku. Tas varētu ļaut premjerministram Andrusam Ansipam saglabāt varu 2011.gada martā paredzētajās vispārējās vēlēšanās.

Latvijas galvenais politiskais risks ir 2.oktobrī gaidāmās parlamenta vēlēšanas, kuru rezultāts visdrīzāk būs kārtējā daudzpartiju koalīcijas valdība, raksta Reuters.

Aptaujas pašlaik liecina par lielāko iedzīvotāju atbalstu Saskaņas centram, bet otrajā vietā ierindojas premjerministra Valda Dombrovska apvienība Vienotība un trešajā Zaļo un zemnieku apvienība.

Līdz ar to pastāv vairāku partiju kombināciju iespējamība koalīcijā, raksta Reuters.

Parlamenta vēlēšanas rada jautājumu, vai Latvija saskarsies ar populistisku lēmumu virkni, kas apdraudēs aizdevējiem dotos solījumus, vai arī tā turpinās iesāktos taupības pasākumus.

Tā kā Saskaņas centrs un apvienība Par labu Latviju ir izteikušās par starptautiskā aizdevuma līguma noteikumu pārskatīšanu, rodas arī jautājums, vai situācijā, ja Dombrovskis nekļūs par nākamo premjerministru, starptautiskie aizdevēji neapturēs palīdzību Latvijai.

Lietuvai galvenie politiskie riski ir grūtības pieņemt politiski sāpīgus lēmumus mazākuma valdības dēļ, kā arī pastāv iespēja, ka koalīciju varētu pamest vēl kāda partija.

Lietuvas koalīcijas partijām pārbaudījums būs arī 2011.gada februārī gaidāmās municipālās vēlēšanas.

Igaunijas galvenais izaicinājums būs eiro ieviešanai pieņemtās taupības programmas ievērošana, vienlaikus cerot, ka pievienošanās eirozona uzlabos investoru ticību Igaunijai un līdz ar to veicinās ekonomikas atlabšanu.


Pievienot komentāru

Ierobežos satiksmi Kārļa Ulmaņa gatvē

Saistībā ar ūdensvada tīkla remontdarbiem no 23.jūlija puksten 7.00 līdz 27.jūlija puksten 24.00 tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Kārļa Ulmaņa gatvē, pie ēkas Cīruļu ielā 4.

Talsu novadā degošā meža dēļ evakuē apdzīvotu vietu Stikli Ventspils novadā

Plašā meža un kūdras ugunsgrēka dēļ, kas izcēlies Talsu novada Valdgales pagastā, trešdien, 18.jūlijā, no blakus esošā Ventspils novada tiek evakuēta apdzīvota vieta Stikli Puzes pagastā, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta preses pārstāve Inta Palkavniece.

Latvijas augļu realizācija citās Baltijas valstīs pieaugusi par 0,5%

Galvenais no Latvijas izvesto augļu un ogu tirgus ir Baltijas valstis, kurās šā gada pirmajos četros mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo periodu gadu iepriekš realizācija palielinājusies par 0,5%.

Latvijā jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina trešdien, 18.jūlijā, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Ugunsgrēka dzēšanas darbi Valdgales pagastā turpinās jau 20 stundu; šobrīd apturēti vēja dēļ

Ziemeļkurzemes virsmežniecības uzraugāmajā teritorijā Talsu novada Valdgales pagasta Lielsalās 17.jūlija vakarpusē izcēlās paaugstinātas bīstamības meža ugunsgrēks kūdras izstrādes purvā. Pastāv iespēja, ka ugunsgrēks izcēlies kūdras ieguves rezultātā.

JKP līderi Saeimas vēlēšanās būs Jurašs, Strīķe, Bordāns, Feldmanis un Šuplinska

Jaunās konservatīvās partijas līderi Saeimas vēlēšanās būs Juris Jurašs, Juta Strīķe, Jānis Bordāns, Krišjānis Feldmanis un Ilga Šuplinska.

18,5% Latvijas iedzīvotāju ir bērni

Šī gada sākumā 18,5% no visiem Latvijas iedzīvotājiem bija bērni vecumā līdz 17 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

Koalīcijas partijas vēlas palielināt izdevumus aizsardzībai līdz 2,5% vai 3% no IKP

Valdošās koalīcijas partijas rosina palielināt izdevumus aizsardzībai līdz 2,5% vai 3% no iekšzemes kopprodukta.

Paplašina parādnieku datu bāzi – KIB pievienojas arī Gelvora

Kredītinformācijas Birojs noslēdzis sadarbības līgumu par datu apmaiņu ar parādu piedziņas un uzraudzības uzņēmumu Gelvora, tādejādi ievērojami paplašinot fizisko un juridisko personu kredītvēsturu datu bāzi.

Bankā: Iedzīvotāji ceturksnī veselībai tērē vidēji no 50 līdz 100 eiro

84% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem pēdējo trīs mēnešu laikā ir izmantojuši medicīnas pakalpojumus un tikai 5% visus izdevumus segusi veselības apdrošināšana, atklāj Norvik Bankas veiktā aptauja.

Krievijā paildzina režisora Serebreņņikova mājas arestu

Tiesa Maskavā ir lēmusi pagarināt mājas arestu atzītajam krievu teātra un kinorežisoram Kirilam Serebreņņikovam, kurš apsūdzēts par valsts naudas piesavināšanos.

Parakstīts trešais Rail Baltica līdzfinansējuma līgums

Šī gada 13.jūlijā parakstīja Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta līdzfinansējuma līgumu Rail Baltica dzelzceļa līnijas infrastruktūras būvniecībai. Līguma vērtība ir gandrīz 130 miljoni eiro no kuriem CEF ieguldījums sasniegs 110 miljonu eiro, kas ir 85% no visiem attiecināmajiem izdevumiem

Zviedrija lūdz palīdzību cīņā ar mežu ugunsgrēkiem

Zviedija ir aicinājusi Eiropas Savienības dalībvalstis palīdzēt tai dzēst desmitiem mežu ugunsgrēku, no kuriem daļa skārusi arī apvidus aiz polārā loka.

Plāno palielināt kompensācijas nepilngadīgajiem cietušajiem

Saeimas Juridiskā komisija trešajam lasījumam Saeimā atbalstīja grozījumus, kas paredz palielināt izmaksājamās valsts kompensācijas apmēru nepilngadīgiem cietušajiem.

Igaunijā brīdina uzmanīties no pārkaršanas tveicē un ultravioletā starojuma

Meteorologi Igaunijā izziņojuši brīdinājumu par valstī neierastu karstumu, aicinot iedzīvotājus uzmanīties no pārkaršanas saulē šonedēļ, kad gaisa temperatūra daudzviet Igaunijā pārsniegusi 30 grādus.

Latvijas krājbankas administrators jūnijā atguvis 1,038 miljonus eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators šogad jūnijā atguvis 1,038 miljonus eiro, kas ir 6,9 reizes vairāk nekā mēnesi iepriekš.

Slēgto internātskolu pedagogu atlaišanas pabalstu izmaksai paredz 300 000 eiro

Valdība konceptuāli atbalstīja finansējuma pārdali 300 000 eiro apmērā, lai Izglītības un zinātnes ministrija varētu nodrošināt atlaišanas pabalstu izmaksu pedagogiem pašvaldību dibināto internātskolu reorganizācijas un slēgšanas gadījumā.

Bunkus slepkavības lietā policijai ir pavedieni, tā iekšlietu ministrs

Maksātnespējas administratora, advokāta Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā policijai ir pavedieni, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes atklāj Latvijas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis

Cilvēktiesību tiesa konstatē Krievijas pārkāpumus Pussy Riot un Poļitkovskas lietās

Eiropas Cilvēktiesību tiesa konstatējusi, ka Krievija ir pārkāpusi cilvēktiesības divās skaļās krimināllietās, proti, aktīvistu grupas Pussy Riot apcietināšanā un notiesāšanā, kā arī žurnālistes Annas Poļitkovskas slepkavības izmeklēšanā.

Valdība apstiprina izmaiņas mēslošanas līdzekļu aprites likumā

Valdība pieņem Zemkopības ministrijas  sagatavotos grozījumus Mēslošanas līdzekļu aprites likumā.

ES vidējās tirgus cenas piena produktiem maijā augušas

Latvijā maijā salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš piena produktu cenas nav pieaugušas. Tikmēr Eiropas Savienībā kopumā vidējās tirgus cenas piena produktiem maijā, salīdzinot ar aprīli, turpināja augt.

ES paraksta bloka lielāko brīvās tirdzniecības līgumu ar Japānu

Eiropas Savienība un Japāna ir noslēgušas savstarpēju brīvās tirdzniecības līgumu, kas attieksies uz turpat trešo daļu no visas pasaules iekšzemes kopprodukta un 600 miljonu cilvēku ekonomisko aktivitāti.

VNĪ: Okupācijas muzeja būvuzraudzībai piedāvājumus iesnieguši vairāki pretendenti

VAS Valsts nekustamie īpašumi šonedēļ atver iepirkumu un uzsāk vērtēšanu Okupācijas muzeja ēkas pārbūves, tai skaitā jaunas piebūves būvniecības uzraudzībai.

Vēl neskata likumprojektu, kas paredz eID kartes noteikšanu par obligātu dokumentu no 2023.gada

Valdība vēl neskatīja likumprojektu, kas paredz no 2023.gada elektroniskās identifikācijas kartes noteikt par obligātu identifikācijas dokumentu visiem valsts iedzīvotājiem, kuri sasnieguši 15 gadu vecumu.

Latvijā piecos mēnešos importēts par 7% mazāk cigarešu nekā pirms gada

Latvijā šogad pirmajos piecos mēnešos ievesti 1,828 miljardi cigarešu, kas ir par 7% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn, liecina Valsts ieņēmumu dienests Akcīzes preču pārvaldes apkopotā informācija.