No ST tiesnešu kandidātiem sākotnēji visvairāk atbalsta Nikuļcevu, bet arī viņai vēl pietrūkst līdz nepieciešamajai 51 balsij

No Satversmes tiesas (ST) tiesnešu amata kandidātiem pirmajā no Saeimas balsojumiem visvairāk atbalstu saņēmusi Attīstībai/Par! virzītā kandidāte Inese Nikuļceva, bet arī viņai vēl pietrūkst atbalsta līdz apstiprināšanai nepieciešamajai vismaz 51 balsij.

Balsošana par ST tiesneša amata kandidātiem turpināsies vēl nākamajās kārtās.

Deputāts Juris Rancāns (JKP) Saeimas debatēs par kandidātiem uzsvēra, ka ST ir mākslīgi izveidots konstitucionālais orgāns, savukārt pirms 100 gadiem, kad tapa Satversme, tajā iestrādātās normas, vērtības un ideāli visiem bija skaidri un pašsaprotami un nevienam neienāca prātā to apšaubīt. Jaunā konservatīvā partija savu kandidātu amatam ST neizvirzīja.

«Tagad publiskajā telpā uzburts mīts par ST, kas stāv pāri tautas un likumdevēju politiskajai gribai. Patiesībā ST kompetence ir noteikta Satversmē un ST likumā. Tā ir ļoti šaura kompetence. ST noteikti nav deleģētas tiesības «dot uzdevumus Saeimai», politiski definēt jēdzienus, pašai sev spriedumā piešķirt tiesības. Tas ir nonsenss,» pauda politiķis.

Viņš uzsvēra, ka ST ir tāda pati institūcija kā citas un tās darbu drīkst kritizēt. «Tiesības to darīt garantē Satversme. Daudz tiek runāts par iecietību un toleranci, bet iecietībai un cieņai jābūt abpusējai,» teica deputāts.

Rancāns atsaucās uz ST spriedumu par pabalstiem viendzimuma vecākiem, uzsverot, ka «viendzimumu pāru kopdzīve nav tikusi atzīta par sociālo normu nevienā pasaules malā, ja neskaita antīko pasauli».

Deputāta ieskatā tiesneša profesionalitātes etalons ir tostarp politiskā neitralitāte.

«Jāatzīst, ka ST nav profesionāli skaidrojusi, kā sociālajā realitātē varētu būt satopams fenomens par divu vīriešu kopdzīvi,» sacīja politiķis.

Partiju apvienības Jaunā vienotība Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis, aizstāvot amatam virzīto frakcijas pārstāvi Inesi Lībiņu-Egneri, uzsvēra, ka viņai ir plaša profesionālā pieredze. Viņa ir bijusi Valsts prezidenta padomniece juridiskajos jautājumos, ST tiesneša palīdze, vairāku Satversmes pantu komentāru autore. Lībiņai-Egnerei ir virkne publikāciju, kā arī viņa strādā arī akadēmiskajā vidē, pasniedzot jurisprudenci.

«Tieslietu padome viņas kandidatūru atzina par īpaši piemērotu ST tiesneša amatam. Frakcija uzskata, ka Lībiņa-Egnere būs visspēcīgākais pienesums ST komandai,» pauda deputāts.

Politiķis Ritvars Jansons (NA), kolēģiem rādot Satversmes komentāru sējumu, skaidroja, ka Nacionālās apvienības virzītais Ringolds Balodis ir ne tikai Satversmes komentāru autors, bet arī zinātniskais vadītājs. «Baloža erudīcija un autoritāte ir tikai viens no faktoriem, kas liecina par viņa dziļu valststiesību izpratni. Par to liecina arī monogrāfijas un zinātniskie pētījumi, kas publicēti dažādās valstīs,» teica deputāts.

Attīstībai/Par! (AP) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts saistībā ar ST vēlēšanām akcentēja nepieciešamību šajā jautājumā atbalstīt cilvēktiesības un arī tiesnešu profesionalitāti. Politiķis akcentēja, ka AP virzītā kandidāte Inese Nikuļceva ir augstas raudzes profesionāle, kurai ir pieredze aizstāvot ģimenes un privātās tiesības.

Pavļuts uzsvēra, ka pozitīvu vērtējumu par Nikuļcevu sniegusi arī Tieslietu padome.

Deputāts Ralfs Nemiro (KPV LV) pauda, ka visi kandidāti ir augstas raudzes juristi, taču labas pārvaldības principi paredz arī «atdzišanas» principa ievērošanu arī tiesu varā. Pašlaik uz ST kandidē arī esošie vai bijušie deputāti, kuriem ST tiesnešu amatā varētu būt jāskata kāda norma, par kuru pats cilvēks iepriekš lēmis Saeimā, norādīja politiķis. Viņš aicināja ST tiesneša amatā apstiprināt KPV LV virzīto Inesi Druvieti, kura šāda «atdzišana» nav nepieciešama un kura ir ļoti augsta līmeņa profesionāle ar starptautisku pieredzi.

Parlamentārietis Aivars Geidāns (KPV LV) cita starpā pauda, ka nebija pareizi, ka iepriekš Tieslietu padome izteikusi neatbilstošas kritiskas piezīmes par trīs no izvirzītajiem pretendentiem uz ST tiesneša amata. Arī deputāte Jūlija Stepaņenko kritizēja to, ka Tieslietu padomes pārstāvji nepiedalījās un savu redzējumu nepamatoja Saeimas Juridiskās komisijas sēdē, kas liecina par necieņu pret deputātiem.

Deputāte Inese Voika (AP) vērsa uzmanību vairākiem kritērijiem, pēc kuriem ir jāvērtē ST kandidāti, tajā skaitā profesionalitāte, sasniegtais un sniegtais pienesums savā darbībā, profesionālā reputācija un redzējums par Satversmes tiesas tālāko darbību. Politiķe akcentēja, ka atbalstīs Nikuļcevu, kura pienesīs ST būtiskas kvalitātes.

Voika norādīja uz pieredzi sadarbībā ar Nikuļcevu akcentējot, ka, pretendentei savulaik Eiropas Cilvēktiesību tiesā aizstāvot sabiedrību par atklātību Delna, viņa to darīja ar iedziļināšanos, aizrautību un profesionalitāti.

Balsojumā par Nikuļcevu nobalsoja 30 deputāti, bet pret bija 65 parlamentārieši.

Par Jaunās vienotības virzīto Inesi Lībiņu-Egneri (JV) nobalsoja 22 parlamentārieši, bet pret bija 73 deputāti.

Nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK izvirzīto Ringoldu Balodi atbalstīja 15 likumdevēja locekļu, bet pret nobalsoja 80 deputāti.

KPV LV amatam izvirzīto Inesi Druvieti atbalstīja 17 parlamentārieši, bet pret bija 78 deputāti.

Par Gunāru Kūtri (ZZS), ko pieteikusi opozīcijā esošā Zaļo un zemnieku savienība, nobalsoja 11, bet pret bija 84 deputāti.

Kā informēja Saeimas Preses dienestā, ST tiesnesi apstiprina parlaments ar ne mazāk kā 51 Saeimas locekļa balsu vairākumu, kā to nosaka Satversme. ST tiesneša pilnvaru termiņš ir desmit gadi.

Ievēlot ST tiesnesi, iespējamas vairākas vēlēšanu kārtas. Ja pirmajā vēlēšanu kārtā neviens kandidāts nav ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, tad par visiem kandidātiem balso otrreiz. Ja arī tad neviens kandidāts netiek ievēlēts, vēlēšanas turpina, izslēdzot ikvienā turpmākajā vēlēšanu kārtā to kandidātu, kas iepriekšējā kārtā ieguvis vismazāk balsu. Vēlēšanas turpina, līdz viens no kandidātiem iegūst ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu. Ja vēlēšanu pēdējā kārtā neviens nav ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, rīko jaunas vēlēšanas.

Jau vēstīts, ka jauns ST tiesnesis jāapstiprina, jo iepriekšējā tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele ir iecelta Eiropas Savienības Tiesas tiesneses amatā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas