Nobela prēmijas žūrija noraida sieviešu kvotu iespēju, kaut no 947 laureātiem sievietes – vien 58

Noslēdzoties prestižo Nobela prēmiju piešķiršanas nedēļai, apbalvojuma piešķīrēji, Karaliskā Zviedrijas Zinātņu akadēmija, norādījuši, ka atlases kritērijiem netiks pievienotas dzimumu vai tautības kvotas, vēsta britu raidorganizācija BBC.

110 gadus ilgajā apbalvojuma piešķiršanas vēsturē kopš 1901.gada par īpašiem sasniegumiem medicīnā, psiholoģijā, ķīmijā, fizikā, ekonomikā, kā arī literatūrā un miera uzturēšanā tikuši godalgoti 947 cilvēki. No tiem tikai 58 bijušas sievietes. Arī 2021.gadā saglabājusies liela dzimumu atšķirība – no kopumā 13 laureātiem tikai viena ir sieviete. Tā ir filipīniešu pētnieciskās žurnālistikas medija Rappler vadītāja Marija Resa (Maria Ressa).

Lasiet arī: Nobela miera prēmijas ieguvēji – krievu un filipīniešu mediju vadītāji

«Ir skumji, ka Nobela laureātu vidū ir tik maz sieviešu un tas atspoguļo negodīgos apstākļus sabiedrībā, kādi pastāvējuši līdzšinējos gados, bet pastāv joprojām. Un vēl tik daudz ir darāmā,» ziņu aģentūrai AFP sacījis Gorans Hansons (Goran Hansson), Karaliskās Zviedrijas Zinātņu akadēmijas priekšsēdētājs.

«Esam nolēmuši, ka mums nebūs dzimuma vai tautības kvotu,» sacījis Hansons, piebilstot, ka tas atbilstu apbalvojuma patrona, Zviedru rūpnieka un ķīmiķa Alfrēda Nobela (Alfred Nobel) testamentā paustajai gribai. «Beigu beigās mēs piešķirsim prēmiju tiem, kuri ir atzīti par to visvairāk pelnījušajiem, tiem, kuri veikuši vissvarīgāko devumu,» norādījis Karaliskās Zviedrijas Zinātņu akadēmijas priekšsēdētājs, vēsta BBC.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas