bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 21.07.2018 | Vārda dienas: Meldra, Meldris, Melisa
LatviaLatvija

Nodokļu politikā partijas sola stabilitāti

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lai arī krīzes gados nodokļu politikā piedzīvota virkne izmaiņu, turpmāk partijas ir apņēmušās tajā nodrošināt stabilitāti un tuvāko gadu laikā būtiskas izmaiņas galvenajos nodokļos neveikt.

Piecu 11.Saeimas vēlēšanās kandidējošo partiju pārstāvji sola, ka ar laiku gan tiks pārlikts nodokļu slogs no darbaspēka uz kapitālu, taču vismaz nākamgad situācija vēl netiks mainīta.

Nozare.lv rīkotajā diskusijā partijas (VL-TB/LNNK, ZRP, Vienotība, ZZS, SC) gan atzina, ka nopietns darbs ir jāiegulda, lai uzlabotu arī nodokļu iekasējamību, cīnoties ar ēnu ekonomiku, kas varētu papildināt valsts maciņu.

Virknē atsevišķu nodokļu partiju redzējumi ir atšķirīgi, taču līdzīgs skatījums ir par nepieciešamajiem uzlabojumiem nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) sistēmā, kuras sakārtošana vispirms jāsāk tieši ar kadastrālo vērtību pārskatīšanu.

Visu Latvijai!Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) pārstāvis Einārs Cilinskis atzina, ka VL-TB/LNNK nedomā, ka ir paši gudrākie, tāpēc tai darbojas atvērtās programmas princips un tā ir gatava diskutēt uz uzklausīt priekšlikumus, kā uzlabojama nodokļu politika.

VL-TB/LNNK iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) jomā redz iespēju panākt lielāku progresivitāti, kur, sasniedzot noteiktu atalgojuma līmeni, tiktu piemērota papildu likme, piemēram, 5% par noteiktu sasniegtu līmeni. Konkrētu informāciju par to, no kādas summas varētu piemērot lielāku IIN, viņš vēl nevarēja sniegt.

Tāpat, VL-TB/LNNK skatījumā, būtu jāpalielina atvieglojumi par apgādājamajiem un no 150 līdz 300 latiem jāpaaugstina attaisnotie izdevumi par pakalpojumiem.

NĪN jomā nacionālā apvienība vēlas redzēt papildu likmi ļoti dārgiem, neizmantotiem, nesakārtotiem īpašumiem, bet nodokļu atvieglojumus piedāvāt mājām, kas sasniedz zemu enerģijas patēriņu. Cilinskis gan uzsvēra, ka nevajadzētu būt milzu ilūzijām, ka reformas NĪN dos milzīgus ienākumus, lai uzreiz varētu samazināt citus nodokļus.

Uzņēmumu ienākuma nodokļa jomā (UIN) VL-TB/LNNK virzīsies uz 100% atlaidi reinvestētajai peļņai, bet sola veikt arī virkni pasākumu, kas ierobežotu šo uzņēmuma līdzekļu noplūdi. Piemēram, tikšot aizliegts izsniegt aizdevumus zemo nodokļu valstu rezidentiem, varētu būt ierobežojumi aizdevumiem uzņēmuma valdes locekļiem un dalībniekiem, ja darbinieka algas līmenis ir zemāks par 500 latiem.

VL-TB/LNNK piedāvā paaugstināt arī nodokļu slogu bankām, proti, ieviest transakcijas nodokli un palielināt finanšu stabilitātes nodevu.

Tāpat salīdzinoši skaidrs redzējums par veicamo nodokļu politikā ir Zaltera reformu partijai (ZRP), kuras pārstāvis Vjačeslavs Dombrovskis atzina, ka ZRP mērķis būtiski neatšķiras no citām partijām – visi sakot, ka jāsamazina nodokļu slogs, bet viņi pasakot, kā to darīt.

ZRP piedāvātā nodokļu politika ir pakārtota uzskatam, ka ir reāli trīs gadu laikā būtiski samazināt ēnu ekonomiku, kuras novērtējums ir no 18% līdz pat 40%. Nodokļu iekasēšanas jomā ZRP esot vairākas idejas, no kurām galvenā ir nozaru auditēšanas pieeja, kas nozīmē, ka auditi tiek veikti nevis atsevišķos uzņēmumos, bet vienā konkrētā nozarē visos uzņēmumos uzreiz.

Tomēr, kā uzsvēra Dombrovskis, ar pātagu vien nepietiks un ir nepieciešams arī burkāns. «Ēnu ekonomiku lielā mērā veido milzīgais nodokļu slogs uz darbaspēku, ko ir nepieciešams samazināt. Būtu bezatbildīgi pateikt, ka nākamgad samazināsim, piemēram, sociālo nodokli par deviņiem procentpunktiem, tāpēc, lai neitralizētu fiskālo ietekmi, piedāvājam nodokļu slogu samazināt par sešiem procentpunktiem no bruto algas, ja ieņēmumi no nodokļiem būs virs normas. Proti, ja redzēsim, ka 2013.gadā ieņēmumi ir virs normas, no 2014.gada tiks attiecīgi samazināts nodokļu slogs,» skaidro Dombrovskis.

Viņaprāt, šāda pieeja radīs sākotnējo impulsu, lai cilvēki un uzņēmēji noticētu, ka nodokļu slogs tiks mazināts. Darbaspēka nodokļu slogu ZRP apņēmusies pārlikt uz citiem nodokļiem, piemēram, NĪN un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pazeminātajām likmēm, kas tagad sociālo problēmu risināšanai tiekot izmantotas ļoti neefektīvi. «Ir jāpalīdz pensionāriem un iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem, bet patlaban mazāk maksā arī iedzīvotāji ar salīdzinoši augstiem ienākumiem,» teica ZRP finanšu ministra kandidāts.

Viņš gan uzsvēra, ka nākamgad ZRP nodokļu politikā nekādas būtiskas izmaiņas neveiks, jo visi priekšlikumi vēl prasa fiskālo efektu aprēķinus un zemūdens akmeņu analīzi.

ZRP piedāvājumam atcelt samazinātās PVN likmes gan nepiekrita citu partiju pārstāvji. Vienīgi Cilinskis pieļāva, ka tas ir diskutējams jautājums.

Dzintars Zaķis no Vienotības uzskata, ka samazinātajām PVN likmēm ir jāpaliek, un viņš būtu gatavs runāt pat par vēl plašāku samazināto PVN likmju segmentu, piemēram, pirmās nepieciešamības pārtikas precēm. «Kāpēc? Ir ļoti maz mehānismu, kā netieši palīdzēt vietējiem uzņēmumiem. Poļi ļoti precīzi to izmanto lauksaimniecības produkcijai. Samazinātais PVN nākotnē būtu jāizmanto kā netiešais uzņēmējdarbības atbalsta pasākums,» skaidro Zaķis.

Arī Vienotības redzējums nodokļu politikā balstās uz principu, ka nodokļu slogs jāpārvirza no darbaspēka uz citiem nodokļu sektoriem. Kā un par cik procentiem tas darāms, viņš gan vēl nevarēja pateikt.

Vienotības skatījumā, pašvaldībām jābūt lielākai kompetencei lemt par NĪN. Turklāt kadastrālā vērtība nebūt neatspoguļojot īpašumu patieso vērtību, tāpēc tās noteikšana esot pilnīgi noteikti jāpārskata.

Kā uzsvēra Zaķis, svarīgas ir ne tikai nodokļu likmes, bet arī iekasējamība. Pasaulē diezgan populāras esot dažādas minimālās algas dažādās nozarēs. Skandināvijā, Zviedrijā bijusi prakse, ka valsts pasūtījumos līdzekļus, kas attiecas uz algu nodokļiem, nepārskaita nemaz uzņēmējam, bet uzreiz atpakaļ valsts budžetā. Tāpat kā būtisku elementu Vienotība uzlūko nodokļu parādu amnestiju, «jo ne jau visi nodokļu nemaksāšanas gadījumi ir ar vienu mērauklu mērāmi». Zaķa vērtējumā, efektīvs paņēmiens būtu arī valsts sniegto bezmaksas pakalpojumu nodrošināšana tikai tiem, kuri ir maksājuši nodokļus.

Vienlaikus Zaķis atzina, ka, viņa skatījumā, nodokļu politika vai tās izmaiņas nebūs 2012.gada budžeta prioritāte.

Dana Reizniece-Ozola no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pievienojās kolēģu teiktajam par nodokļu sloga virzību no darbaspēka uz kapitālu. Vienlaikus joprojām esot jomas, kur nodokļu slogs ir kāpināms, lai papildinātu valsts budžeta ieņēmumus. Tas attiecoties, piemēram, uz azartspēlēm.

ZZS skatījumā, arī UIN varētu celt, jo tas Latvijā ir zemāks nekā kaimiņos, taču tam būtu jānotiek komplektā arī reinvestētās peļņas neaplikšanu ar nodokli. «Tā varam atbalstīt uzņēmumus, kas ir virzīti uz attīstību,» teica Reizniece-Ozola, neprecizējot, līdz kādam līmenim UIN paaugstināms. «Jāskatās, lai nekļūstam nekonkurētspējīgi ar kaimiņvalstīm. Tas nav rītdienas jautājums, jo patlaban galvenais ir nodokļu stabilitāte,» viņa uzsvēra, atgādinot, ka, runājot par jebkāda veida nodokļu samazināšanu, pretī ir jābūt arī kompensējošiem mehānismiem.

Savukārt Saskaņas centra (SC) pārstāvis Ivars Zariņš akcentēja, ka tieši nodokļu politikas stabilitātei ir jābūt galvenajam principam, jo pretējā gadījumā ne tikai ārvalstu, bet arī pašu uzņēmēji negribēs Latvijā strādāt.

«Nodokļu politika nav tikai veids, kā piepildīt valsts maciņu, bet gan, kā virzīt savu attīstību. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc iebilstam pret eiro ieviešanu. Patlaban, runājot par nodokļiem, jābūt reālistiem: 2012.gada budžetu mums jau noliks priekšā, un vienīgais, ko varēsim panākt, ir atvieglojumi no reinvestētās peļņas,» pieļāva Zariņš.


Pievienot komentāru

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 11,6%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 11,6% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 1,728 miljonus.

Igaunijas rūpniecisko ražotāju cenas gadā augšup par 2,9%

Rūpniecisko ražotāju cenu indekss Igaunijā gada laikā no pērnā jūnija līdz 2018.gada jūnijam ir kāpis par 2,9%, attiecīgi radot arī eksporta cenu kāpumu, tā aplēsuši igauņu satistiķi.

Greiderēšana uz grants autoceļiem veikta vairāk nekā 52 000 km apjomā

Lai uzlabotu braukšanas apstākļus, VAS Latvijas autoceļu uzturētājs grants autoceļiem, veica greiderēšanu 52 353 km apjomā un greiderējamā kārta atjaunota 3 228 kubikmetru apjomā.

Pētījums: Latvijā katrs trešais saņēmis piedāvājumu aizņemties naudu nelegāli

Gandrīz katrs trešais iedzīvotājs Latvijā jeb 31% respondentu atzīst, ka ir saņēmis piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Putins aicina NATO beigt «bezatbildīgi» tuvināties Ukrainai un Gruzijai

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis brīdinājumu NATO, lai militārā alianse neveido ciešākas saiknes ar Gruziju un Ukrainu, vērtējot, ka šāda politika esot bezatbildīga un tai varot būt sekas NATO, kuras politiķis gan nav konkretizējis.

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Igauņi alkoholu pērkot Latvijā, pusgadā nodokļos zaudē 20 miljonus eiro

Latvijas veikalos, kas atrodas pie Igaunijas robežas, pirmajā pusgadā pārdoti 1,6 miljoni litru stipro alkoholisko dzērienu, un tas nozīmē, ka Igaunija nodokļos zaudējusi vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Asociācija: Ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek Latvijā ārstēti un turpina izplatīt infekciju

HIV Latvijā joprojām turpina savu uzvaras gājienu – ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek ārstēti un turpina izplatīt infekciju. Tādēļ ir nekavējoties jārīkojas, lai Latvija zaudētu savu HIV karaļvalsts statusu un infekcija tiktu ierobežota, aicina Baltijas HIV asociācija.

Jaunākie komentāri