Nodokļu speciālisti: Uzņēmumu darbu regulējošos likumos joprojām nepilnības

Neskatoties uz to, ka grāmatvežu un uzņēmumu darbu regulējošie likumi ik gadu top precīzāki, nodokļu speciālisti aizvien turpina norādīt uz tūlītēju šo likumu un tajos ieviesto izmaiņu detalizēta skaidrojuma trūkumu, secinājuši finanšu speciālisti  ikgadējā semināra Grāmatveža svētki 2017.

Semināru apmeklēja  vairāk nekā 1 000 grāmatvežu, finanšu direktoru un  dažādu uzņēmumu pārstāvji, BNN informē semināra pārstāve Kitija Balcare.

 «Esam pieraduši, ka gads sākas ar jaunu likumdošanas normu stāšanos spēkā. Tomēr arī šogad redzams, ka apjomīgie un daudzveidīgie grozījumi neievieš to lietotājiem lielāku skaidrību. Gads sācies gan ar samudžinātu mikrouzņēmumu nodokļu likumu, gan neskaidrību par to, kurš un kādā veidā kontrolēs ierobežotos darījumus skaidrā naudā fizisko personu starpā, gan ar citām neizskaidrotām un dažādi interpretējamām lietām. Vai mēs, grāmatveži un nodokļu maksātāji, sagaidīsim tādus laikus, kad metodiskais materiāls nodokļu maksātājiem būs pieejams vienlaikus ar jaunajām un grozītajām normām,» retoriski taujā ISO Sertificēto grāmatvežu asociācijas valdes locekle Mg. Sc. Oec. Maija Grebenko.

Viens no karstākajiem tematiem sabiedrībā pērnā gada nogalē bija mikrouzņēmumu tālākais liktenis.

Grāmatvedības uzskaites sistēmu uzņēmuma 1C-ANDI vadītājs Dmitrijs Muratovs uzsvēra, ka  iepriekšējā gada beigās vairāk diskusiju bija nevis par mikrouzņēmumu atbalstu vai to attīstības veicināšanu, bet gan par to, ar kādu nodokli vēl varētu aplikt mikrouzņēmumu darbību: «Mēs jau no 2011.gada nodrošinām mikrouzņēmumiem bezmaksas grāmatvedības uzskaites programmu. Lai gan sākotnēji vienošanās ar LR Finanšu ministriju bija par trīs gadu ilgu periodu, esam izlēmuši turpināt nodrošināt bezmaksas programmu mikrouzņēmumiem tik ilgi, kamēr pastāvēs pats mikrouzņēmums, tādējādi atbalstot daudzus uzņēmējus Latvijā.»

Savukārt pārējos uzņēmumus Muratovs aicina izvēlēties profesionālu grāmatvedības uzskaites programmu, kā piemēram 1C:Uzņēmums 8, jo tā ir iespēja paaugstināt uzņēmuma darbības efektivitāti, pārnesot rēķināšanu galvā, pierakstu kladītē vai kādā elektroniskā dokumentā, kas nereti mazākos uzņēmumos joprojām notiek, uz drošāku vidi, kas taupa laiku, ko var atvēlēt uzņēmuma attīstībai, un kas palīdz izvairīties no kļūdām grāmatvedības datu uzraudzībā, skaidro Muratovs.

2017.gada 1.janvāri spēkā stājušies arī grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kuri pieņemti ar mērķi apkarot PVN krāpšanu un izvairīšanos no PVN maksāšanas un mazināt administratīvo slogu un vienkāršot PVN sistēmas. «Lai mazinātu papildu nodokļu uzrēķina un soda sankciju risku, nodokļa maksātājam būtu jāveic pasākumi šo risku novēršanai, tostarp, piegādātāju pārbaude, jāpievērš īpaša uzmanība noslēdzamo līgumu, preču pavaddokumentu un citu attaisnojuma dokumentu kvalitātei,» norāda uzņēmuma Pricewaterhouse Coopers nodokļu konsultante Ņina Podvinska.

«Kamēr likuma grozījumi būs interpretējami vairākos veidos, neiztiksim bez kopīgas normu analizēšanas profesionāļu saimē. Lai gan šis, iespējams, ir neizpildītais «mājas darbs» likuma normu radītājiem, nevis pašiem finanšu speciālistiem,» komentē  apmācību uzņēmuma Baltikons-Centrs vadītāja Jeļena Kučinska.

Ref:224.000.103.317

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas