Nopludināti Pandoras dokumenti atklāj Čehijas un Ukrainas līderu finanšu noslēpumus

Atklātībā nākuši 11.9 miljoni dažādās ārzonās reģistrētu juridisko personu dokumentu, kas, iespējams, norāda uz 35 bijušo vai esošo politisko līderu slēptiem finanšu darījumiem. No Eiropas dalībvalstīm dokumentiem ir saistība ar Čehijas premjerministru, kā arī Kipras un Ukrainas prezidentiem, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Čehijā šonedēļ gaidāmas parlamenta vēlēšanas. Pēc tam, kad ar Pandoras dokumentu izmeklēšanu svētdien, 3.oktobrī, klajā nācis Starptautiskais Pētniecisko žurnālistu konsorcijs, Čehijas premjerministram Andrejam Babišam (Andrej Babiš), kurš ir arī valdošās partijas ANO 2011 līderis, nu nākas uzklausīt nepatīkamus jautājumus. Žurnālisti izpētījuši, ka viņš izmantojis ārzonā reģistrētu investīciju uzņēmumu, lai Francijas dienvidos iegādātos pili, kuras vērtība ir 19 miljoni eiro. Babišs atteicies atbildēt uz jautājumiem par šādu darījumu.

No esošām augstām ES dalībvalstu amatpersonām Pandoras dokumenti norāda uz finanšu darījumiem ar iespējamu Kipras prezidenta Nikosa Anastisiadesa iesaisti. Kā vēsta The Guardian, Anastisiadesa dibināts uzņēmums tiek vainots kāda krievu oligarha aktīvu slēpšanā aiz izkārtnes uzņēmuma īpašniekiem. Uzņēmuma pārstāvji ir nolieguši, ka būtu veikuši nelikumīgas darbības, bet Kipras prezidents norādījis, ka uzņēmumā nav aktīvi darbojies kopš 1997.gada.

Lasiet arī: Ukrainas prezidents sola spēcīgi reaģēt uz automāta kārtu pa kolēģa auto

Nopludināto dokumentu pētījumā minēts arī Volodimirs Zelenskis – aktieris un Ukrainas prezidents, kurš amatā tika ievēlēts 2019.gadā, kad vēlētājiem solīja attīrīt Ukrainas uzņēmējdarbības vidi, kas ir bēdīgi slavena ar lielu oligarhu ietekmi. Priekšvēlēšanu kampaņas laikā Zelenskis, iespējams, nodevis tuvam draugam savus 25% kāda ārzonas uzņēmuma daļu. Draugs šobrīd strādā par prezidenta vecāko padomnieku. Ukrainas prezidents atteicies komentēt žurnālistu izpētīto, nav arī skaidrs, vai viņš uzņēmuma joprojām ir labuma guvējs, vēsta The Guardian.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas