Novembrī Baltijā, Somijā un Zviedrijā elektroenerģijas cenas pieaug par 9,5%

Novembrī vidējā NordPool elektroenerģijas biržas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā bija 41,10 eiro par megavatstundu (EUR/MWh) un, salīdzinājumā ar oktobri, cena palielinājās par 9%, bet, salīdzinājumā ar pagājušā gada novembri, kad tā bija 45,26 EUR/MWh, cena ir samazinājusies par 9%, liecina Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS Augstsprieguma tīkls (AST) apkopotā informācija.

Kopumā vidējā cena Baltijā un Somijā, kā arī Zviedrijas 4.tirdzniecības apgabalā (ar kuriem Baltijai ir starpvalstu savienojumi) elektroenerģijas cena novembrī ir pieaugusi par 9,5%.

NordPool Latvijas tirdzniecības apgabala elektroenerģijas biržas nākamās dienas diennakts elektroenerģijas cena svārstījās no 12,13 EUR/MWh līdz 83,97 EUR/MWh.

Salīdzinot mēneša elektroenerģijas stundas cenu starp Latviju un Igauniju, var secināt, ka cena bija vienāda 99,6% no mēneša stundu skaita, oktobrī – 99,5% no visām mēneša stundām, savukārt Lietuvas tirdzniecības apgabala elektroenerģijas cena bija vienāda ar Latvijas cenu 98% no visām mēneša stundām, bet oktobrī abās valstīs cenas bija vienādas visu mēnesi.

Novembrī vidējā Igaunijas tirdzniecības apgabala elektroenerģijas cena bija 40,99 EUR/MWh, kas bija par 9% augstāka nekā iepriekšējā mēnesī, bet, salīdzinot ar 2019. gada novembri, par 10% zemāka (45,72 EUR/MWh). Salīdzinot mēneša elektroenerģijas stundas cenu starp Igauniju un Somiju, var secināt, ka cenas bija vienādas 49% no novembra stundu skaita.

Novembrī vidējā Lietuvas tirdzniecības apgabala elektroenerģijas cena bija 40,10 EUR/MWh, kas bija par 9% augstāka nekā iepriekšējā mēnesī, bet, salīdzinot ar 2019. gada novembri, par 8,5% zemāka (44,79 EUR/MWh). Salīdzinot mēneša elektroenerģijas stundas cenu starp Lietuvu un Zviedrijas 4. tirdzniecības apgabalu, var secināt, ka cenas bija vienādas 71% no novembra stundu skaita.

Novembrī samazinājās elektroenerģijas imports uz Baltiju no trešajām valstīm – Krievijas un Baltkrievijas.

Mēneša pirmajās dienās imports notika uz Lietuvas–Baltkrievijas robežas, bet no 5.novembra, kad stājās spēkā aizliegums importēt elektroenerģiju no Baltkrievijas, importam tika izmantots Latvijas–Krievijas savienojums. Tā importētās elektroenerģijas apjoms no trešajām valstīm samazinājās par 6% salīdzinājumā ar oktobri un bija 334 090 MWh, bet, salīdzinājumā ar 2019.gada oktobri – samazinājās 2,6 reizes (importētas 869 544 MWh), liecina AST apkopotā informācija.

Savukārt imports no Eiropas savienības valstīm palielinājās par 11% attiecībā pret oktobri un bija 1 014 202 MWh, bet attiecībā pret 2020.gada oktobri tas ir palielinājies 2,1 reizes (importētas 491 483 MWh).

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas